|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.12.2014 19:42:01   
lolla RR
Hopeful, сериозно издржа да не ти каже? Ти симнувам капа, мада и ние не бевме толку нестрпливи за полот, додека не ни кажаа без да прашаме не ни ни беше важно. Секако, многу убаво од твоја страна што си одлучила да го чекаш маж ти за заедно да го искусите тоа. И браво за цуцулчињата, којзнае колку им е забавно дека се две внатре user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 751
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.12.2014 20:13:52   
Hopeful RR
А бе препукнав, цивкав таму, ама договор си е договор user posted image
Додуша, тоа беше мој предлог, баш денес му кажав на мм дека ќе побарам да ги видам, и ако случајно се гледа, дека ќе го чекам. Нестрпливи сме и те како, ама и ова ни е забавно, си правиме комбинации (дури три!) и си замислуваме, а кога ќе дознаеме ќе биде финално. 26 декември е денот user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 752
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.12.2014 21:18:33   
Ivanushkaa
Lolla ja uste ne sum osetila tolku gore kaj papokot valjda e uste rano koga ke bidam ponatamu nedelite kako sto pisa se nadevam ke se podkaci user posted image A pak nokno vreme abe ic nisto ne custvuvam, malku pred spienje i posle ic do sabajle i koga ke se razbudam lezam taka bostum aj da osetam, si vikam dan spijam cvrtso pa ne custvuvam noke heheh ama nisto, tek posle nekolku saati ke osetam dvizenje, ete taka valjda si saka se nadevam ovaa nedela, mozda spie seuste taka poveke, ma da i uste e malecko, pa edvaj cekam da porasne poeke za da pointezivno si go osetam gzeto maminouser posted image user posted image zasega uste se mnogu dole dvizenjata....

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 753
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.12.2014 21:20:46   
lolla RR
Иванушка, уживај си во секоја недела одделно, секоја е различна. И верувај баш наскоро ке го осетиш газето, изгледа бебињата имаат обичај навечер со газот да се склупчат накај папокот кога не и влијае гравитацијата. Баш се оцртува убаво. Се во свое време. Позз

(Одговор на членот Ivanushkaa)
Непосредна врска до пораките: 754
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.12.2014 21:21:18   
Ivanushkaa
Da taka e, se nadevam na se pointeresni nedeli... A inaku edvaj so spienjeto, stanuvam tri pati za do wc, i nikako da fatam polozba, mozebi deka sum i pokrupna pa tesko mi e user posted image na strana najtesko mi e, neli velat taka e najpravilno, ama seuste mi e nekako najdobro na grb...user posted image I uste kako i prethodno sto imav pisuvano si osekam tistenja vo dolen del na stomakot, a sega pocna i vo preponite da me podboluva, ama arno stavam utrogestan navecer i pijam mg. pa se tesam deka toa me odrzuva user posted image golem pozz i do tebe od vas sto ste nedeli pred nas mnogu ni znacat iskustvata user posted image

< Поракaта ја уредил Ivanushkaa -- 5.12.2014 21:26:25 >

(Одговор на членот Ivanushkaa)
Непосредна врска до пораките: 755
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
6.12.2014 13:07:23   
jasmina 25

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

jasmina a kade gi imas bolkite??


mihaela bolkite gi imam vo dolniot del na stomakot i kaj sramnata koska...ke odmaram poveke i ke cekam do cetvrtok da se vrati doktorot da vidam sto ke mi rece...a ti gi imas li tie bolki kako si sega?

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 756
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
6.12.2014 13:12:55   
jasmina 25
jas pak dvizenjata gi osekam sekoja vecer vo isto vreme 20-21 cassot i dvizenjata se nekade malku pod papokot i odstrana ponekogas i mnogu dolu kaj jajnicite...

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 757
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
6.12.2014 13:52:43   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: jasmina 25


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

jasmina a kade gi imas bolkite??


mihaela bolkite gi imam vo dolniot del na stomakot i kaj sramnata koska...ke odmaram poveke i ke cekam do cetvrtok da se vrati doktorot da vidam sto ke mi rece...a ti gi imas li tie bolki kako si sega?

Jas fala bogu sum poarna, znaci nekoi tri nedeli mozebi bev ko da ne sum trudna, ama eve denes pak ukocenost i si sfativ deka mi e od promenata na vremevo, i prosliot pat me bolese kicmata i dole kaj stomakot koga stanuvav edvaj se dvizev, eve sega pak ko ukocena.vo petok ke mi meri grlo na matka i ke mi kaze se

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 758
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
6.12.2014 17:25:01   
Bethany
ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

А бе препукнав, цивкав таму, ама договор си е договор user posted image
Додуша, тоа беше мој предлог, баш денес му кажав на мм дека ќе побарам да ги видам, и ако случајно се гледа, дека ќе го чекам. Нестрпливи сме и те како, ама и ова ни е забавно, си правиме комбинации (дури три!) и си замислуваме, а кога ќе дознаеме ќе биде финално. 26 декември е денот user posted image

Хоупфул, алал да ти е. Јас можеби би издржала до ходникот, ама сигурно би се вратила да ја препрашам user posted image
Ако, има убавина и во ова исчекувањето, слатки маки, слатко исчекување user posted image



< Поракaта ја уредил Felly RR -- 7.12.2014 19:27:24 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 759
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.12.2014 21:37:09   
Bethany
Кај сте мешковци,не се пријавувате. Абе знам дека уживате, не за џабе го викаат најубаво тромесечје.
И јас можам тоа да го потврдам. Последните денови магично ми ги снема мачнините, се препородив, додуша уште малку осеќам навечер ама ги снемува user posted image

Сабајлево станав демек да проверувам крвна слика, железо, гликоза и урина. За прв пат откако сум бремена.
Само со кој памет се изнајадов, напив па отидов да ми земат крв и наравно ме вратија. А уште кукав дека ќе се онесвестам ако не јадам. Е ќе видам утре дали ќе се онесвестам user posted image

Осеќам малку грчеви во стомакот, она кога ти се стегне цел стомак, а тоа посебно кога подолго сум на нозе и активна, така да осеќам потреба од магнезиум.

Благо се уште не јадам, или ептен ретко, од мачнините ја загубив таа навика, добро нешто од
мачнините.

Закажав преглед кај матична во петок, сакав и порано, немаше слободен термин, па ме чекаат брисеви и пап и пак скрининг јееееа user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 10.12.2014 11:45:53 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 760
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.12.2014 10:34:07   
Hopeful RR
Bethany, ме изнасмеа за крвната слика и јадењето user posted image Оди утре порано, додека не ти се пријало, и носи си геврече со себе, да не припаднеш user posted image

Јас денес имам полни 16 недели, и исто прекрасно се чувствувам. Каква разлика од прв до втор триместар! Ни мачнини, ни гадења, се најнормално. Малце ме мачи спиењето, дење можам на нозе да заспијам, ама ноќе... нема шанси, никако. Читав дека тоа што бебињата се активни ноќе е од што денски, со тоа што се движиме, ги нишкаме и успиваме, како во лулашка, а ноќе кога ќе легнеме се будат. Овие моиве сигурно секоја вечер журка прават, и иако не им ги осеќам движењата, не можам да заспијам. А може и за инат не спијат навечер, да ме тренираат уште од сега да им дремам по цели ноќи user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 761
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.12.2014 10:48:27   
Mihaela 2010
Jas vlegov vekje vo 21 nedela,fala mu na boga ubavo se cuvstvuvam,na rabota si imam edno ko fiokarce niskicko dole kaj nozete za da si gi potkrevam,zaradi otoci user posted image
Vo petok sum na pregled pak vo Remedika,da me dopregleda,za srceto i daj boze se da bide ok,pa ke vi pisam sto i kako ke pominam
Inaku vo vrska so spienjeto,mozam da se pofalam deka vekje edna nedela spijam ko bebe,za razlika od prethodno sto se budev vrtkav trtkav,sega sum bas koma,a i bebe ne go osekjam navecer si spie i toa,ama preku den si mrtka,pa go snemuva,nekade citav deka vo ovoj period si spijat podolgo vreme,i duri si fakjaat i polozbi na nananje,srcinja..
Ajde Bethany te cekame so informacii


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 762
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.12.2014 12:11:30   
Malecka23
Dobar den meskovci i od mene:)
Da si prijavam status deka sme dobri bebuska e dobra postojano kloca znaci ne ja osekam koga spie ako uopste spie posto samo za nesto se buni.A Interesna rab M koga ke pocne da pee ili nesto da kazuva ova obavezno kloca da se javi deka i ono e tuka.Jas denovive turbo M e epten bolna pa setanje po kliniki dok i tako to taka da sum pre kaput.Nesto pocna kako karlica da me boli ama ne jako se prasuvam zarem ke se siri uste
??Me interesira sto se merese vo nedela?Plodova voda i postelkata ke ja gledaat?zab posledniot pat sto mi rece dok.
I znae nekoj kolku kosta rogamot da se kupi toj sto se prima vo 28ma nedela?

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 763
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.12.2014 13:22:52   
Bethany
Еве ме :)
Ајде што отидов сабајле гладна, туку чичкото што ми вадеше крв ми ја пробуши вената, па сега не можам раката да ја испружам. Нема врска што ќе мибиде помодрена раката, се надевам ќе ми се пушти.
И човекот виде што направи па ми вика, ама ти си крива, ја мрдаш раката, е ајде user posted image
Е после да дадам урина, одам во вц, не иди, ајде излезам да почекам, одам пак, пак
не иди. И викам на сестрата: не можам да се концентрирам, па ми даде чашката за од дома им однесов попосле.
Резултатите ми се супер, и железото и гликоза, освен малку покачени леукоцити и лимфоцити. Колку што се сеќавам на трудници секогаш се покачени леукоцити или грешка сум.
И за во урина пишува 5-6 леукоцити, знае ли некој што тоа значи? Да е забележано присуство од некои бактерии ќе пишеше, така ли, бидејќи не правев уринокултура?


< Поракaта ја уредил Bethany -- 10.12.2014 13:24:57 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 764
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.12.2014 13:52:31   
Malecka23
Dobra ti e krvnata slika i urinata.Normalno e da imas po nekoj leukocit.A ovie leukociti i limfociti sto ti se malku pokaceni moze i da znaci deka si nesto nastinata ama nisto strasno.Sedimentacijata ne ja gledaj zasto taa kaj trudnici e sekogas pokacena i holesterol trigliceridi treba da se pokaceni posto toa e depoto hrana za bebeto.Ajde sega odmaraj i uzivaj ne mu ja misli:)

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 765
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.12.2014 13:58:41   
Bethany
Фала многу Малечка23. Во секој случај во петок сум кај матичната ( и моја матична е Надица Героска, мислам дека и ти си кајнеа ако не се варам), па ќе видиме што ќе ми каже :)
Еј ако ти е таа матична, кажи ми груба ли е при земање брисеви, бре ал сум панична, ама уште оддамна склет ме фаќа кога помислам на тоа, а досега немам искуство со ширење нозе кај неа user posted image имам трема user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany -- 10.12.2014 13:59:36 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 766
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.12.2014 14:01:26   
Malecka23
EHE sto si kaj nea nemaj gajle ke ti go kaze ova istoto sto ti go kazav garantiram:).Jas begav od stolica za zimanje pap i brisevi pa kaj nea idam so pesna i nikogas ne mi se slucilo da imam posle toa krvarenje uzivaj za toa.A stom ides natamu prenesi i golemi pozdravi od Dragana i Mila:)))

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 767
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.12.2014 14:25:05   
Melanija RR
Во врска со протеини,леукоцити во урина има повеќе ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 768
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.12.2014 16:52:19   
lolla RR
Е што ви е убаво тука во големо друштво. Бетани ме изнасмеа со крвната слика. И јас до сабора ке одам за крвна слика, и тоа во Адриа лаб ми дадоа упат па се надевам на точни резултати и нормално да се добри дај боже.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 769
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.12.2014 11:52:23   
jasmina 25
jas deneska bev na lekar go najdov doktorot sto go barav nekni i toj mi rece skraten mi e cerviksot 28-29 mm ne smeelo da padne ispod 25 togas ke moralo serklaz da se pazam mnogu utrogestabot da prodolzam da go emam i strogo miruvanje e so toa ne znam sto ke pravam sama doma so dete mm mi pomaga malku no po cel den na rabota i aj lezi da te vidam...razmisluvam da zemam pojas za trudnici pomagal mnogu ke vidam posle ke prasam po aptekite...

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 770
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.12.2014 18:10:30   
Ki4iko
jasmina25 , еве мое искуство .во 16 недела цервиксот ми беше 20мм, немаше потреба за серклаж.си лежев во кревет до 29 недела кога последно го измерија грлото беше 49мм.пиев утрогестан 2пати по 1 .дома со синчето (5години)цел ден ,мажот ми на работа цел ден,си ги викав бабите на помош и некако истеравме,сега сум 34 недела и уште не движам многу, само низ дома , со среќа на тебе!

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 771
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.12.2014 22:13:55   
jasmina 25
ki4iko a kako ti se zgolemil cerviksot neli vikaat stom se skratil nema nazad daj boze da e taka,ubo e sto si imala pomos a postojano li lezese?valda ne mora do tolku da lezam a nemam pomos od nikogo se mora sama i gledam sto poveke da lezam posle sekoja zavrsena rabota legnuvam okolu 1 saat odmaram i taka cel den ke gledam sto poveke da ja namalam rabotata niz doma i poveke ke lezam i utrogestanot sigurno ke pomogne bitno cvrsto e grloto i dobro zatvoreno...mora psihicki da se sredam mnogu mislam i samo gi brojam nedelite do krajot i si velam barem do 36 da izdrzam...

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 772
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.12.2014 9:33:22   
lolla RR
И јас така знам дека штом се скрати, нема назад. Туку се работи за агол на мерење и тој што го мери. Јасмина која недела си? И кај мене еднаш го измерија, 30мм еднаш 35мм и ми рекоа затворено е супер е, нема потреба од ништо. А за жал строго вмирување не се покажало во светски граници како ефективно иако ете пак кај Кичико исфункционирало ко што треба. Со лесно нека ни е, и до 40 да си истераме и да ги молиме да излегуваат.

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 773
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.12.2014 11:16:28   
jasmina 25
lolla jas sum 19 nedela minatata nedela maticniot mi go izmeri 27 mm vcera bev kaj drug doktor toj meri 28-29 kako i da e skrateno e...a ti zemas li utrogestan?imas li nekoi bolki?

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 774
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.12.2014 11:29:24   
lolla RR
jasmina, јас сум сега 29 недела (утре полнам 29), да чукнам во дрво немам болки досега, не пијам утрогестан ниту ставам. Ставав вагинално ама до 12 недела. Во 21 недела ми го измерија 30мм, а во 27 - 35мм. Е сега, која вредност е точна, не знам, само му благодарам на Бога за секоја недела како мине а он си е внатре. Јас ко што разбрав, покуса должина не значи со сигурност не дај боже предвремено отварање иако ги зголемува шансите. Ајде да се чуваме, имаме уште доста.... и нека не чува господ. Со лесно.

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 775
Страница:   <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?