|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.12.2014 11:36:25   
Mihaela 2010
jas vo 19.30 sum vo remedika,pa ke ve informiram za grloto na matkata kakvo mi e user posted image
Daj boze se da e ok,mada se si mislam deka mojava maticna bez potreba me ispanici,ona moze samo taka si kaza,a jas toa si go vrzav vo krpce i se macam vekje cel mesec

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 776
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.12.2014 11:38:58   
Hopeful RR
Како сте, мешковци?
Јас ноќеска малце се извадив од памет - се разбудив во ниедно време со грчеви во стомак и половина, кои траеја кратко и доаѓаа во бранови. Немаше многу, вкупно 4-5, ама доволно за да се уплашам. Немаше крварење, се напив магнезиум и б комплекс, заспав и сега сум ок. Од тоа што го читав на нет, веројатно е болка од растегнување на лигаменти и е нормална, но ми стои некое шубе... Дали на некоја од вас и се случило вакво нешто во овој триместар?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 777
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.12.2014 11:45:23   
lolla RR
Ја лекар за све user posted image Ама да си кажам. Да не и имала дигестивни тегоби? Мене ми се има случено неколку пати откако ке се изнајадам нешто што не треба да имам како грчеви и отпосле сфаќав дека ми се од стомакот. А за грчеви, маче кај тебе се двечки, рачунај си ко да си уште плус 10 недели а за двојно побрзо време, сигурно е нормално. Секаде пиува ако мине блката и не е екстремно јака дека е нормално, дека бременоста си носи секакви тегоби, болки, Ај пиши како си сега.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 778
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.12.2014 11:52:38   
Hopeful RR
Ако, ти си ми од омилените лекари за све user posted image
Ок сум денес. Инаку имам грчеви уште од почетокот на бременоста, и знам дека е нормално, плус дека дупло побрзо се шири и расте се, ама ова ме изремети ноќеска. Јес да не сум за фалење со вчерашното мени, имав и гасови и све, плус не бев ич одморена, цел ден на биро, па може се собрало. Се уплашив да не се контракции ко за спонтан, да му се сневиди... user posted image Ми олесна после муабетов и после тоа што го читав на нет, па ќе видам - ако денес се појави пак, секако одам одма на лекар.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 779
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.12.2014 11:59:20   
jasmina 25
ah lolla daj boze da e taka mozebi normalno e da e pokuso vtora bremenost mi e gospod znae ke se pazam ke o zemam utrogestanot i se ke bide vo red...ti nemas uste mnogu veke si sedmi mesec sega brzo ke ti vrvi vremeto so lesno i tebe pozzz

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 780
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.12.2014 14:14:26   
sonce79
Zdravo devojki,
ne mi se veruva kako brzo proagja vremevo, veke e 2roto tromesecie.
iako ne bev mnogu aktivna, sto od sto bev zafatena sto od sto bev pospana... user posted image navistina e cudno kolku se oseka razlika, od pocetokot do sega, ne samo za rastenje na stomakot tuku vo energijata i silata.. jas od pred 10tina dena kako dr covek, pocna da mi se spie pomalku (iako moram da priznaam ne mnogu pomalku) ama poveke sila imam definitivno. i ne osekam nikakvi tegobi voopsot.
inaku, i jas imav slicni grcevi vi stomak pred nekoj den, ama primetiv deka mi se slucija i prethodno, ako sum gladna i nabrzina jadam.. verovatno togas ima problem so varenje na hranata ili sto znam.. user posted image
ovie se najubavite meseci taka mi vikaat, pa vi posakuvam na site da si uzivame i da gi pomineme bez problem..user posted image

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 781
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.12.2014 15:11:47   
Bethany
Јас да се пријавам на рапорт user posted image

Бев сабајлево кај матичната ииии што убаво го изнагледавме бебето, јас и докторката, она воодушевена, јас уште повеќе.
Си прета со рачиња, ги отвара шаките, па дига ножето, балерина на мама, прстиња се гледат убаво, па си коментираме со докторка, ете бебе нема ни 100 грама (моето поточно има 72 грама), а толку веќе убаво се гледа, чудо Божјо.
Докторка ми кажаа дека воопшто нема потреба од приска, убави се мерките, и онака целосна состојба на бебето и на крај кога ја прашав за полот, ми кажаа дека мисли да е девојче (значи имам потврда user posted image )

Ми препиша само фолна, џабе купив витамини, не знам дали да ги пијам или да ги оставам за касније кога ќе имам поголема потреба?

А од тоа што се плашев, тоа ми се случи. Кога седнав за брисевите, толку почнав да крварам, така да докторката одустана од папот. Бидејќи крварев од тие памучни стапчиња, како ќе биде од четкичката. Имам многу секрет, на неа и личи дека е можно да имам бактерија, инфекција, па и поради тоа да почнав да крварам, ама во секој случај резултатите ќе бидат за една недела, ќе ми се јават, па ќе видиме што е.
Ама во картонот додаде забелешка: лесно ранлива user posted image Дури смешно ми дојде.
Раничка на грлото имам, ама тоа ништо ново кај мене, те ја имам, те ја немам, ама и тоа не ја загрижи бидејќи вика раѓала си па и е нормална појава.
За папот остана после породување, а пак вагинален преглед во 28 недела. Не ми се допаѓа, ама што да се прави. Тогаш ли ќе се мери грлото на матката така, вагинално?

Тоа кај мене, битно бебето е добро, а за резултати ќе почекам. Малку испаничив околу тоа бактеријата, ама само да не штети на бебето, друго не е битно. Никогаш во животот немам лечено некоја вагинална бактерија, па си трипувам сешто.

Хоупфул, и јас ги имам грчевите, така силни обично кога имам дигестивни тегоби. Инаку си имам болки сега малку поинтензивни, кога сум повеќе на нозе, и тоа посебно ги осеќам во половината, како нешто да ме сече.

Михаела2010 се жалеше на укоченост порано, е па сега јас деновиве се чувствувам така, кога станам од столче ко баба некоја не можам да се исправам. Ама мислам дека и во прва бременост ми беше овака, се ме нешто наболуваше, те лево, те десно, те напред, те назад, па сега сум малку ко поопуштена user posted image


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот sonce79)
Непосредна врска до пораките: 782
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.12.2014 20:36:15   
Mihaela 2010
Ete Bethany istera, super za bebceto inaku jas prv pat grli na matka merev vo 16 nedela.
Eve me i mene samo sto se vrativ od Remedika t.e Petrova
Za isti pari uste eden pregleduser posted image .bebce e super tezi 380 gr.dimenzii se super, srce odlicno, i mi izmeri vaginalno grlo na matka 36 mm mi rece deka si e vo red i nema potreba od utrogestan, mislam za ova najvise mi olesni zosto stvarno bev mnogu zasekirana,i taka rece se gledame vo 32 nedela zdravje.ete toa e od mene

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 783
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.12.2014 20:50:57   
Bethany
E te cekav da pises. Super vesti, sega opusti se i uzivaj user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 784
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.12.2014 21:51:09   
jasmina 25
super mihaela sega uzivaj si ne mu ja misli mnogu...

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 785
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.12.2014 8:37:54   
Mihaela 2010
Ми препиша само фолна, џабе купив витамини, не знам дали да ги пијам или да ги оставам за касније кога ќе имам поголема потреба?


ne ti se djabe ke si gi koristis, a i sega da pocnes nema nisto da ti nastetat

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 786
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.12.2014 8:39:48   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: jasmina 25

ah lolla daj boze da e taka mozebi normalno e da e pokuso vtora bremenost mi e gospod znae ke se pazam ke o zemam utrogestanot i se ke bide vo red...ti nemas uste mnogu veke si sedmi mesec sega brzo ke ti vrvi vremeto so lesno i tebe pozzz


jasmina ne se sekiraj tolku mnogu,znam deka ti e na misla,ista sum i jas,ama mislam so redovno koristenje na utrogestanot ke si bide se vo red..

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 787
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.12.2014 9:38:14   
lolla RR
Михаела и Бетани, супер за вашите бебуши, само нека си растат внатре. Што убаво што ви се втори бебиња, се си знаете веќе од првите.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 788
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.12.2014 17:46:13   
jasmina 25
mihaela i jas taka mislam utrogestanot ke pomogne samo sto ne mozam mnogu da lezam eve deneska malku imam vreme za odmor se plasam toa da ne nasteti...preterano panicam sabalje koga stanav gakite malku vodeni najverojatno toa sto istekuva utrogestanot gi smeniv i pak vodeni od pamet se izvadiv si rekov sum se otvorila i mi puknal vodenjakot lele kaj zaminav so pametot se ispaniciv i se dumav sto da pravam se smiriv malku gi smeniv pak gakite i posle se si bese vo red se setiv deka i so prvoto taka mi bese i sum citala deka toa e normalno...mnogu zalam sto ne mozam da uzivam vo bremenosta mozebi se e vo red i ke bide...mora da prestanam so ovie crni misli zosto od nisto moze da izleze nekoj problem...

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 789
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.12.2014 19:19:43   
Mihaela 2010
Jasmina ako ginekologot ne ti rekol deka e strasno togas nemoj so crni misli da bides.toa so vodenjakot eh toj da pukne ke tece ko reka, ne misli na toa tuku sekoj moment koristigo za odmor i ako treba pocesta kontrola na ginekolog.se nadevam deka od utrogestanot ke bide podobro.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 790
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.12.2014 12:15:15   
Mihaela 2010
Zenski jas preska se javiv kaj maticnava,i kazav deka se bese ok so pregledot vo remedika,pa mi rece deka nema potreba da odam da me gleda,i zakazav tek na 13.01 togas ke bidam 26 nedela,nema vrska?? da ne e kasno si vikam,sto vikate?? i onaka mi kaza deka ke bide samo eho

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 791
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.12.2014 12:37:24   
Bethany
Мене ми матична уште првиот пат напиша сите ехо прегледи кои треба да ги имам кај неа:
Во 13, 18, 22, 26, 30 и 34 недела.

Јас мислам дека си таман и дека навистина немаш потреба од преглед повторно. Уживај :)

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 792
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.12.2014 12:43:38   
Mihaela 2010
pa otprilika se ide na 4 nedeli,ama posto pagjaat praznicive i ke si spojat pa taka ispadna 26 nedela,i jas mislam deka ne e strasno,ama aj da si prasamuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 793
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.12.2014 17:12:18   
jasmina 25
i mene maticniot mi zakazuva pregledi na 4 nedeli i jas si velaam mnogu e zatoa si odam vo meguvreme kaj drug doktor za sekoj slucaj nemam doverba vo maticniot zatoa odam kaj drugi...tuku da ve prasam dali vi se slucuva dolu kaj jajnicite i nekade kaj sramnata koska kako da ve laza nesto ne znam kako da opisam da e bebeo ne mi se veruva tolku nisko da kloca ne daj boze uste sega da e tolku dolu...sto moze da bide?

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 794
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.12.2014 17:45:55   
Bethany
Женски, ми ѕвонија за резултатите од брисевите и бактерија немам user posted image
Само кандида, ама немам симптоми. Ја прашав сестрата треба ли нешто, некаква терапија, таа ми вика не требало, ништо страшно user posted image

Ајде да ве прашам, мислам ми зедоа четири бриса, тој еден брис е на кандида? Како можат да знаат поинаку дека е кандида?
Јас колку што знам пап тест покажуваше присуство на кандида, а сега папот не правев, или грешка сум?

< Поракaта ја уредил Bethany -- 16.12.2014 17:49:08 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 795
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.12.2014 18:22:50   
Mihaela 2010
Bethany a da pustis mozok na pasenje??bitno se e ok ajde uzivaj.i kaj mene se pojavi samo kandida prvicno pa sega neznam naredni brisevi koga se zimaat?ama koga i da e ke si kazat

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 796
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.12.2014 10:36:48   
tea 88
Poz do site. Utre ke bidam polni 13nedeli, bremena so bliznaci preku ifv. Skriningot vcera pomina super se vo red. Pred nekolku dena proktvariv i mi stavija prog.depo inekcija i mi pomina. Mi ja vratija iststa prog.terapija kako koga imav hematom , 3x200utrogestan i na 4 dena prog.depo inekcija. A krvarenjeto mi se sluci po 10 dena otkako mi pomina hematomot, odnosno otkako mi ja namalija duplo terapijata. Ona sto me buni e sto uste koga i se javiv na maticnata deka krvaram mi rece moze ke treba serklaz, miruvaj i inekcija prog.depo. vcera koga mi pravese skrining.pak istoto mi go rece uste pred da mi go izmeri grloto na matkata. So vaginalno eho mi go izmeri i pak rece sekako ke treba samo brisevite da gi pocekame. Doma vidov na posebno slikce e meren uterusoti dole desno vo agolot ima oznaka D1 48.03mm.Nekako sprema forumive sto citam ne mi e mnogu skraten ne mi se veruva deka od toa bese krvarenjeto, poveke mislam bese od nedostig na progesteron ili kako sto procitav nekoi zeni(devojki)krvatat kratko vo 12nedela zaradi formiranjeto na postelkata. Ne mi se pravi serklaz nekako sega neznam sto ke bide.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 797
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.12.2014 11:37:03   
jasmina 25
tea ne znam zosto doktorkata insistira na serklaz ako cerviksot e vo red a i da treba uste e rano ne znam tocno mislam serklaz pravat posle 4-5 mesec jas eve imam skrateno grlo na matka pa doktorot vika ne za serklaz...pobaraj vtoro mislenje od drug doktor...poz i so lesno

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 798
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.12.2014 12:22:52   
Hopeful RR
И јас знам дека серклаж се прави околу 20 недела, ова е прерано некако. Според мерката, ако таа се однесува на должината на грлото, ич не ми личи на скратено... А и да е, не знам зошто би имало крварење заради скратување?! Сепак, и второ мислење за вакво нешто.

Јас денес одам на контролен цервикален брис за стрептококата, држете среќа да ја нема user posted image Баш ќе ја прашам матичната и за должина на грло.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 799
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.12.2014 14:53:36   
Malecka23
Epa konecno uspeav da se logiram tri dena po red nikako ne mozev.
Hopeful ti drzam sreka sekako i pisi kakvi ke bidat rez.A tea 88 i jas bi ti preporacala spored ova sto si go napisala obavezno da odis na vtoro mislenje nekako i mene ne mi e spored merkite za serklaz rabotava.
Nie inace sme dori osven sto ne spieme a samo klocame dr e ok samo sto imam pak zgolem iscedok sto mnogu me nervira a nemam nikakvi bak ili slicno.Bebco nekako epten gore mi se kaci apla pod gradi i sea stomakot mi e ogromen em dole si bese si napravi meurce em sega i nagore malku se nerviram okolu toa ama ajde da e ziv i zdrav pa posle poragaj togas ke kukam:)
Ajde zenski imajte prijaten den

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 800
Страница:   <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?