|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  32 33 [34] 35 36   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.12.2014 9:45:21   
Malecka23
Mozes da lezis i na leva i na desna strana samo nikako na stomak.Stomakot sto ti e poduen moze da e od loso varenje toa najcesto se slucuva kaj trudnici bebce si rasne i gi pritiska organite ili pak od nekoj hrana sto ete organizmot ne mozze da ja podnese mnogu.

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 826
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.12.2014 9:47:43   
Malecka23

ИЗВОРНА ПОРАКА: jasmina 25

citam site gi imate istite bolki jas pak od ko mi kaza deka se e vo red nisto ne me boliuser posted image se e vo glavata da znaete...tuku sega sum malku nastinata me prefati od sinko i gledam da pominam bez lekovi zemam samo paracetamol 1-3 vo denot,propolis limun i taka...


Ako ti e od nekakva korist ete jas sum sabajle pak ukocena vo kicmata.Edvaj odam.Toa e toa B6 i Mg i da se molime da pominat pobrzo:)
Taka da ne se sekiraj samo poveke s eopteretuvas i mislis i s enerviras a nema potreba.Opusti se i uzivaj

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 827
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
19.12.2014 11:51:00   
jasmina 25

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23


ИЗВОРНА ПОРАКА: jasmina 25

citam site gi imate istite bolki jas pak od ko mi kaza deka se e vo red nisto ne me boliuser posted image se e vo glavata da znaete...tuku sega sum malku nastinata me prefati od sinko i gledam da pominam bez lekovi zemam samo paracetamol 1-3 vo denot,propolis limun i taka...


Ako ti e od nekakva korist ete jas sum sabajle pak ukocena vo kicmata.Edvaj odam.Toa e toa B6 i Mg i da se molime da pominat pobrzo:)
Taka da ne se sekiraj samo poveke s eopteretuvas i mislis i s enerviras a nema potreba.Opusti se i uzivaj


malecka ne se zamaram vise ne mozam go pustiv mozokot na pasenje i znam deka se ke bide vo red normalni se tie bolki sto velis mg ke pomogne,ke pominat brzo uste 4 meseci sega so praznicive so prvoto koga vlegov vo sedmi mnogu brzo mi pomina vremeto duri se porodiv...

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 828
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.12.2014 1:17:02   
Hopeful RR
Девојки, денес ги земав резултатите од брисевите и пак ја има глупата стрептокока! user posted image Очигледно, Пролече не даваат само негативни резултати user posted image
Матичната ми рече да продолжам оваа недела во еритромицин вагиналетите, а бидејќи во петок сум на ехо и во Систина, да се консултирам и со Ивановски за евентуална друга комбинација на лекови - па да видиме дали пак Сумамед или нешто трето. Веќе ми се смачи, аман...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 829
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.12.2014 11:24:34   
tea 88
Hopeful ke se sredi bakterijata ne se sekiraj moze e potrebno pojak antibiotik. Ama sekako i probiotik da zemas vo isto vreme. I sega neznam bas sto bakterija e taa no treba da porabotis i na imunitetot, nekako so prirodni raboti da go zgolemis za organizmot sam da se izbori so bakterijata ili prasaj vo Sistina koga ke odis sto e dozvoleno i dali e dozvoleno nesto za imunitet.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 830
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.12.2014 11:36:39   
butterfly1
My bad user posted image Хопефул баш ми е чудно што не поминала бактеријата со Сумамед, јас мислам дека појак лек од него нема, тој се дава како крајна опција, бар во моите случаеви кога ја имав оваа бактерија и ја лечев со Амоксиклав, Оспен или Флажил , за на крај да помине само од Сумамедот. Види си со твојот доктор ама во секој случај пак сумамед да пиеш не смее, треба 6 месеци да поминат за да можеш пак да пиеш сумамед user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 831
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.12.2014 11:44:39   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Девојки, денес ги земав резултатите од брисевите и пак ја има глупата стрептокока! user posted image Очигледно, Пролече не даваат само негативни резултати user posted image
Матичната ми рече да продолжам оваа недела во еритромицин вагиналетите, а бидејќи во петок сум на ехо и во Систина, да се консултирам и со Ивановски за евентуална друга комбинација на лекови - па да видиме дали пак Сумамед или нешто трето. Веќе ми се смачи, аман...


Hopeful, ако бактеријава е присутна и после примена терапија, може и да не се валидни резултатите. Побарај да ти направат СТД панел мислам се викаше анализата, за скриени инфекции.
Јас позитивни резултати после терапија добивав за Хламидија, но на резултатот од оваа анализа покажа дека немам нигде инфекција. Чини 700 денари и го прават на ГАК, на принцип на ДНК, како за ХПВ што е анализата.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 832
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.12.2014 13:54:11   
blond
Hopeful,ne se razbiram mn od streptokoki,ama so sreka, se nadevam ke se resis od nea...

Ja denes sum arna. A be gi osekjate bebuskite vie sto ste 17/18/19 nedela?

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 833
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.12.2014 16:04:11   
Hopeful RR
Фала ви, девојки.

Сумамед пиев само една доза, од 3 апчиња, и матичната рече може уште една, но сепак да се координираме и со Ивановски, како второ мислење од Систина. Инаку, имунитетот ми е добар, мислам дека никогаш не сум била поздрава. Пијам витЦ од 1000, магнезиум, Фемибион, Хемовит, фолна, калциум по потреба и б комплекс кога имам грчеви. Плус, јадам мед и пазам навистина многу на исхрана. Ова едино ако сама си ја враќам од гастроинтестиналниот тракт, или ако не се точни во Пролече user posted image

Во секој случај ќе ви пишам што ќе направам, а ќе го видам и овој СТД панел, фала ти sandriana RR.

Инаку, денес сум 17+3, и се уште ги немам осетено бебињата. Пред некој ден осетив како мали трнења на мешко, како мравки user posted image , ама мислам дека не е тоа - матичната ми рече прворотки тек во 20 недела почнуваат да осеќаат.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 834
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.12.2014 18:11:09   
tea 88
Hopeful pies i folna i femibion? jas samo femibion ,ne znaev deka trebalo i folna dopolnitelno i toa mesec i pol sekako ima otkako ja ostaviv folnata . Devojki site vaka piete ?

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 835
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
20.12.2014 19:52:10   
kokicekokice
Jas pijam samo Femibion I Mg.Vo Femibionot ima folna.

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 836
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.12.2014 0:07:01   
gina

ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

Hopeful pies i folna i femibion? jas samo femibion ,ne znaev deka trebalo i folna dopolnitelno i toa mesec i pol sekako ima otkako ja ostaviv folnata . Devojki site vaka piete ?


tea jas folna piev uste pred ivf i uste ja pijam bez prekin i plus femibion

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 837
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.12.2014 14:02:35   
Hopeful RR
Теа88, на почетокот пиев само Фемибион, мислев дека е доволна таа количина, ама матичната ми спомна и фолна, па со девојката од аптека проверивме количини и дози и доземав уште и Тифол - активните состојки од Фемибионот биле само пола од количината за нас, дека со близнаци. Дури и шубе ме фати да не сум направила беља дека во првите три месеци не пиев и фолна, ама се надевам не. Земи и ти, за секој случај.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 838
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.12.2014 14:07:13   
lolla RR
Hopeful, сега читам дека бактеријата не се искоренила сосема, се надевам дека ке најдете начин да ја излечите а и има доста време за тоа.

За фолната, не знам колку има во Фемибион, ама знам дека иако не е докажано се препорачува поголема доза за близнаци. Исто да се внесува секој ден, бидејки не се складира туку се исфрла непотребното. Во Прегназон комплет има 800микрограми.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 839
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.12.2014 14:42:33   
kokicekokice
Zatoa sekoj treba da si se konsultira so svojot doktor dali treba da prima dopolnitelni vitamini ili ne.Vo Femibionot ima optimalno kolichestvo folna dovolno za zdrava bremenost, pa mene d-r Lazarevski mi kaza deka ne treba da primam dopolnitelno folna kiselina.A za sluchaevi so bliznachka bremenost sega procitav trebalo dopolnitelno, pa se nadevam toa go znaat mamichkite so poveke bebushi.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 840
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.12.2014 14:54:31   
Hopeful RR
Еве сега проверив - во Фемибион има 200 микрограми фолна, а Тифол има 400 микрограми. Јас плус пијам и Хемовит за крвта, и таму има плус 500 микгрограми. Од она што сега го гледав на нет, пред забременување треба да се внесуваат 400 микрограми, во бременост да се зголеми на 600, па дури и 800 дневно, а кај близначка бременост и по 1000 дневно.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 841
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.12.2014 15:17:16   
kokicekokice
Da ne zaboravime I deka dovolna kolichina folnata kiselina e najznachajna da se vnesuva barem 1 mesec pred zabremenuvanje I 3 meseci posle zabremenuvanje koga treba pravilno da se razviva neuralnata cevka vo organizmot na embrionot..Ovdeka diskutirame za vtoro trimesecje vo bremenosta.Folna kiselina vnesuvame I pri ishranata no ne dovolno, pa potrebno e da se vnesuva dopolnitelno I so suplementi. Zatoa pak ke kazam sekoj treba da si se konsultira so svojot doktor. I pogolemo kolichestvo na vnes na folna ne e ok.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 842
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
21.12.2014 16:30:56   
tea 88
I mene me fati sube i uste vcera zedov folna, taa Tase sto mi ja prepisa po punkcija od Alkaloid. Prvite dva meseca samo od nea zemav pa posle preminav na femibion i vcera pak si zedov i folna. B.Krstevska endokrinolog za trudnici e i kazav deka sum so bliznaci bremena i mi pisa femibion, ni folna dopolnitelno nisto si velam ako trebase ke mi kazese. Bitno vnesivame i vo femibionot ima dovolno ama ajde radi sube dupla doza.

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 843
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.12.2014 10:41:19   
Malecka23
Zenski kako ste mi?
Jas sum ziva nenaspana i tuka da se pozalam cela nok dezuram.Sto od kerka mi sto saka so nea da spijam ne saka so tatko i nikako sto od losa polozba karlica i kicma me bolat.Ludilo...Na 30ti imam zakazano kaj maticnata za merenje plodova voda i valjda postelkata ke ja gleda ne znam i da go vidime bebusko:).JAs uste malku ke ve druzam tuka pa idam vo sledno tromesecie:)
Moram da s epozalam deka jas ser osekam deka sum ogromna i pokraj toa sto site mi vikaat deka skoro i da ne sum popravena osven sto imam stomak jas se osekam kako topka koga odam ustvari ne odam se trkalam.Denovive taka me fati malku depresija strav,losi misli ne znam se na kup sto i kako ke bide za poragaj kade da odam od kade vrski pa vaka pa taka i mislam deka kako ide vremeto s epoveke i poveke mi se zgolemuva stravot.Navistina ne sakam da mi se sluci istoto ko so M i uste tolku imam pritisok sama na sebe.Sakav vo Remedika ama posle si rekov mn pari se sekako ke mi trebaat so dve deca i te kako.Za po drzavnive sekako ti trebaat 200e i za toa ne mi se dava.Uff kakvo revolt imam ...STrasni rab samo se nadevam molam Boga da bide se ok.

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 844
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.12.2014 10:56:22   
jasmina 25
malecka ne se dumaj tolku se ke bide vo red ne e dobro ni za tebe ni za bebusot neka e samo zdravo i zivo drugo ne mu ja misli sto ke bide neka bide...a kako ke se poragas carski ili ke cekas prirodno?jas ovoj pat zdravje ke odam na zakazan carski zosto i prvoto taka go rodiv morase ne se otvarav i sega nekako mi e strav da cekam da me fatat bolki zosto kaj sto ziveam ne se nafakaat da me porodat prirodno a koga ke me fatat bolki dali ke imam vreme da odam vo drug grad rizik mi e vaka ke si zakazam zdravje...ti koja nedela bese?

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 845
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.12.2014 10:57:08   
blond
Jas sum dobra, bebush mrtka,nemam sednato na gaz,se sum u akcija :)))))

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 846
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.12.2014 11:02:08   
blond
I ja se osekam i izgledam ko slon,tek sum 20ta nedela,a samo 3kg imam kaceno do sega,ama stomakot mi e epten ispaknat :)
Za dve nedeli od neprimetna stanav golema trudnica :))))

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 847
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.12.2014 11:07:52   
Mihaela 2010
I jas sum dobro,teram 23 nedela,bebe isto si mrtka,ako toa mu e rabota,naspana sum,porano bev preokupirana samo na leva strana,sega si spijam kako mi e zgodno,i na leva i na desna nekogas na grb se zatekuva pa menjam polozba.


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 848
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.12.2014 11:34:36   
Hopeful RR
Malecka23, фала ти што сподели, мислев само јас сум со вакви безвезни чувства user posted image Имам и јас тажни и депресивни периоди, па дали ќе биде ок, дали ќе бидат ок бебињата, како ќе биде за породување и што ќе правиме после за пари... Ние немаме ни место дома, се ни е мало и тесно, и се чудиме на секој аспект. Раат да не е човек.
Мислам дека сите овие работи се нормални и решив да не мислам многу далеку, да гледам бебињата да се ок, па се друго ќе се реши. За парите за породување, исто и јас се мислев, дека сепак се многу пари, ама па здравјето ми е најбитно, и моето, и нивното, и одлучив на приватно, па ќе се стегнам после со алишта и слично, колку има - толку.
Инаку денес сум полни 18 недели, и станав голема и сите ми зборат уште колкава ќе сум станела и веќе ме нервираат муабетите. Искрено, гајле ми е колкава ќе станам, се додека се они ок. Јас, здравје, ќе се средам, немам гајле за тоа. А да - уште немам осетено мкрткање, едвај чекам! user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 849
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.12.2014 11:42:24   
Malecka23
E arno vikas raat da ne e covek samo da mu ja misli.JAs uste ne sum smislila za poroduvanje ne znam iskreno od edna strana sakam prirodno na drzavno samo kolku pobrzo da si odam doma radi M no tuka doaga muabetot sto jas mislev deka kosmarite sum gi prebrodila no vsusnost samo sum gi potisnala pa sega mi iskacaat na povrsina od prvoto poroduvanje i se somnevam sama vo sebe dami ke mozam psihicki da gi izdrzam.Ne e stravot za bolkite nego stravot sto i kako ke se desava.Od dr strana sakam zakazan carski ama doaga moment na vrski na ova na ona iskreno sega i ne ni znam kade da se obratam generalno imam malku indukacii zacarski ama ne dovolni za odma da zakazam.Od treta strana mn pari mi se na privatno da gi dadam plus nemame kola treba da kupuvame pa rekviziti za detevo za dr dete kako ke bide finansiski dali ke uspeam da dojam ili pak ke bideme na Ad..Uff kasa popara.BAs ke zboruvam i so maticnava da vidam uste ednas sto ke mi kaze ili da mi preporaca nekoj doktor..I taka.Aj da ne zamaram jas dosta e:)..Bitno site ste arni sega prednovogodisn turbo na site strani:)

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 850
Страница:   <<   < Претходна страница  32 33 [34] 35 36   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  32 33 [34] 35 36   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?