|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.12.2014 16:06:27   
Hopeful RR
Девојки, однесов брисеви во Пролече па во петок резултати. Инаку бебуфките сега се по околу 12см, напредуваат соодветно на полни 17 недели, двете подеднакво, фала богу. Овојпат беа мирни и едното беше со рачето меѓу нозе user posted image Ја прашав за должина на грло, ми рече обично не се мери ако нема индикации, но ми измери - 35мм, што е добро.

Едвај закажавме втор скрининг - се било зафатено и на Гак, и во Чаир уште од одамна, и таман решени на приватно дека мора да одиме, кога една сестра случајно спомна дека баш денес се отвориле неколку места па успејаа да ми најдат термин за на 20 јануари, во 17.20 кај Елена Џикова. Сеедно ми беше кај кој доктор, искрено, макар што имам слушано и за неа дека е добра. Дали некоја била кај неа, или има какво било искуство?

Следниот петок имаме закажано редовно ехо и во Систина, па ќе видиме и таму што ќе ни кажат. Останува отворено прашањето за амниоцентеза, но со оглед на ризиците, во моментов некако сум повеќе за не. Се надевам дека нема да донесам погрешна одлука...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 801
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.12.2014 16:35:52   
butterfly1
Hopeful а зашто брисеви во Пролече си однела? Матичната никако не ми дава да носам таму, а и доста имам слушано и читано дека воопшто точно не проверувале на сите негативни им биле резултатите user posted image Јас пред 2 години таму мокрака испитував и на сите што зимаа пред мене резултати а беа едно 7-8 души им беа негативни што некако не ми иде user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 802
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.12.2014 16:45:49   
Hopeful RR
Хмм... ме прати таму дека само цервикален, за контрола, па демек поедноставно, а и дека попладне беше кога го зема брисот па не ги примаат на Институт за јавно здравје... Баш се замислив сега. Ќе почекам за резултатите, па ќе видам ако не, да направам пак.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот butterfly1)
Непосредна врска до пораките: 803
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.12.2014 17:18:49   
jasmina 25
i jas deneska bev na doktor vcera vecer i sabalje imav nekoi bolki kako za dobivanje jajnicite me bolea i aj rekov da vidam kako e ;i kako i sekogas se e vo red bebeto dobro na moe baranje pak mi go merese cerviksot istiot si e fala bogu ne se skratuva i zatvoren e mi vikase nemalo potreba tolku da se zamaram so cerviksot dolzinata mu e dobra utrogestanot ke go zacvrsti i nema da se otvara pred vreme...koga go gledase bebeto so glavceto bese nadolu rece dobro e...jas mislam seuste e malo i si se vrti kako saka valda nema da ostane taka kolku sto znam pred poragaj se vrti nadolu...sto mislite?

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 804
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.12.2014 17:48:50   
Mihaela 2010
Jasmina koja nedela bese ti??
Aj opustise fala bogu se ti e vo red i ne mu ja misli mnogu.
A za mestenje na bebeto rano e mislam 7 mesec da ne se mestese ic ne se sekjavam

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 805
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.12.2014 19:42:20   
tea 88
Sekako ke pobaram i vtoro mislenje za grloto na matkata sekako nema sega da pravam. Taa i pred 2 ned koga bev na eho mi go merese ama togas mi rece vo red e. A dimenziite od 48.03mm sigurno za toa se odnesuvaat zasto na slikceto samo toj e prikazan.
Sega me fatija paniki za skriningov sto go pravev. Jas mislev deka e najvazen nuhalniot nabor i za nego vnimavav sto ke mi kaze, a ic ne pamtam sto mi kaza za nosnata koska. Taa se meri ja ima vo merkite sto ni gi davaat ili samo gledaat dali ima ili ne? sigurno ima videno ako imalo nesto ke mi kazela ama pak mi e vo misla.
Hopeful bravo za bebuskite toa e najvazno pravilno i navremeno da se razvivaat user posted image user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 806
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.12.2014 21:14:55   
Hopeful RR
Битно е само да има носна коска, ако нема е можна индикација за даун. Уживај user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 807
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.12.2014 21:47:02   
jasmina 25
mihaela 20 nedele sega vleguvam i jas mislam rano e da se mesti no valda ke se svrti nema da ostane nadolu so glavceto uste e malo...

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 808
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.12.2014 22:15:59   
Melanija RR
Искуства за секлаж во темата ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 809
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
17.12.2014 23:01:39   
Ivanushkaa
Devojki ve molam da mi kazete, ako znate vo vrska so ova: vo urinokulturata mi najdoja dve bakterii Escherichia coli i Enterococcus user posted image i mi prepisaja Pancef- bil siguren vo bremenost. E sega sakam da se zastitam od kandida, bidejki e jak antibiotiki zedov LINEX LADY vag. za zastita na vaginalna flora 2x1 , no navecer stavam vaginalno i Utrogestan od 200 mg. E sega kako da gi iskombiniram ovie dve vaginaletki? koga da gi stavam navecer dvete? Imate li vie nekakvo slicno iskustvo so ova? pozdrav

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 810
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.12.2014 9:28:35   
lolla RR
јамсина, тоа си се врти само така може се погодило да е секогаш на ехо со главчето надоле. Како им е удобно така нека си местат.

Иванушка, за ентеркокус јас би ти препорачала и тест преку крв да направиш и фецес за да е сигурно. За линекс лејди, не знам, јас орално имам пиено едни да ме убиеш не ми текнува како се викаат, скапи беа ама ефикасни.

Браво за бебушките на Хоупфул, срцки.

(Одговор на членот Ivanushkaa)
Непосредна врска до пораките: 811
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.12.2014 9:30:23   
lolla RR
Уште ова, и мене ми рекоа дека кај Џикова к сеум била, ама нема врска тоа. Не можат да знаат унапред кој др ке биде тој ден, кај кој с епаднеш кај тоа. Само ако ти личи многу млад докторот бегај. пошто и онака сигурно ке идеш и Систина. Јас да ја пофалам Ане Маркова, беше ептен супер.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 812
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.12.2014 9:37:50   
Malecka23
Linex Lady mozes da gi zemas oralno pa taka nema da ti smetaat so utrogestanot.
Jasmina 25 bebceto ke ti se vrti i te kako sega.Ke go osekas mn nisko pa mn visoko si bara ubava pozicija.A postavenosta se gleda negle nakaj 7 mesec veke i zatoa se sledi do 9ti,
NE se zamaraj i ne se preoteretuvaj tolku mnogu.Uzivaj malku vo bremenosta:)

(Одговор на членот Ivanushkaa)
Непосредна врска до пораките: 813
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.12.2014 13:21:29   
jasmina 25
ivanuska posto i jas stavam utrogestan doktorot mi rece ako slucajno stavam vaginaleti utrogestanot da go zemam oralno sepak prasaj si doktor...
inaku jas sum malku poopustena od vcerasniot pregled i ubo mi rece doktorot od mnogu mislenje imam bolki eve deneska celo sabalje rabotam niz doma i nisto ne mi e da ne e za podrek si kupiv i pojas za trudnici i go stavam koga rabotam i koga setam i stvarno ubava rabota e...vo pravo ste bebeto e seuste malo i ke si se vrti kako saka no pak sakav da si prasam...poz i fala na odgovorite...

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 814
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.12.2014 13:27:50   
blond
Eve i jas da pisam.
Iskreno,ve citav nenajavena i cekav da zavrsi zagradnata igra. Otkako taa zavrsi,maliot mi se razbole, pa eve konecno slobodno vreme da pisam.

Sabajle bev na kontrola oti imav nekolku dena kako menstrualni bolki. Bebush e super, mi go kaza i polot ama ne bese bas siguren. Nekade okolu Badnik,posle Badnik,ke odam na vtor sken za anomalii, pa togas so sigurnost ke znam.

A be vo majcinata kniska sto e onaa tabelata za vrednosti na ultrazvucni pregledi, kako e pisana vrednosta za dolzinata na bebushot? Na onaa tema za uzv pregledi od mob ne se snajdov :D

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 815
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.12.2014 13:32:48   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: blond

Eve i jas da pisam.
Iskreno,ve citav nenajavena i cekav da zavrsi zagradnata igra. Otkako taa zavrsi,maliot mi se razbole, pa eve konecno slobodno vreme da pisam.

Sabajle bev na kontrola oti imav nekolku dena kako menstrualni bolki. Bebush e super, mi go kaza i polot ama ne bese bas siguren. Nekade okolu Badnik,posle Badnik,ke odam na vtor sken za anomalii, pa togas so sigurnost ke znam.

A be vo majcinata kniska sto e onaa tabelata za vrednosti na ultrazvucni pregledi, kako e pisana vrednosta za dolzinata na bebushot? Na onaa tema za uzv pregledi od mob ne se snajdov :D

Pa blond kaj si ti ,bas denovive te pomisliv se izgubi,
Do kaj stasa,koja nedela si sega?


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 816
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.12.2014 13:37:16   
blond
17+4 leka poleka teram i vo meshko se shiram.
Nesto od sabajlevo imam malku cesanje dolu,dr mi preporaca samo izmivanje so 1laz soda vo 1 casa voda minimum ednas vo denot. Aman.

Suma sumarum toa e. Imav i ja ko poveketo strasni grcevi, i uste imam duri i noga mi se koci. Dr rece normalno e poradi brziot rast.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 817
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.12.2014 13:38:42   
blond
Inaku mihaela mi bese preku glava od kasha popara sto stana poradi nagradnata igra i se povlekov skroz!
Sea na raat moze da pisuvame :D

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 818
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.12.2014 13:39:04   
Mihaela 2010
ke pomine i toa,i jas gi imav istite simptomi,grcevi,osekjanje na bebe epten dolu nisko,pa menstrualni bolki,ama da ne se podrecam sega se si e ok.a mislam i deka magneziumot dosta mi pomogna

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 819
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.12.2014 13:45:24   
Bethany
Blond i jas te mislev denovive:)
I jas imam menstrualni bolki poslednite denovi i toa bas znaat da drzat, duri i vo jajnicite osekjam bolka nekogas.
Doktorot sto ti kazaa za bolkite, normalni bile?

Pocnav i jas so magnezium ama sinokja pak me glava bolese, dali od sinko sto go gledam deka se razboluva od taa pustata gradinka, pa se nervirav ili od sto e, ama loso spiev i sega sum za nikade.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 820
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.12.2014 13:48:33   
Mihaela 2010
Pa stom site pominuvame niz istite simptomi i bolki ocigledno deka e normalnouser posted image
mene pa denes vo glavava mi e mutavo,ne me boli ama kako da mi e tesko nekako moze i od pritisok,i od vremevo
a mi se gadi nekako user posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 821
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.12.2014 14:47:19   
Hopeful RR
Мене за болките ми рекоа магнезиум и тоа сега за сега 2х250мг дневно, на 12 часа, а ако продолжат, по 250мг на 8 часа, 3х дневно. Јас скоро цело време осеќам различни болки - во стомак, од страна, на половината, кај јајниците... ај ок близнаци, ама сепак, не сум раат.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 822
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.12.2014 14:56:53   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: blond

A be vo majcinata kniska sto e onaa tabelata za vrednosti na ultrazvucni pregledi, kako e pisana vrednosta za dolzinata na bebushot? Na onaa tema za uzv pregledi od mob ne se snajdov :D


FL - должина на `рбетот , a za drugi kratenki TUKA

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 823
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.12.2014 15:18:27   
tea 88
I jas od pocetok imam nekoi cudni bolki ama vo gorniot del od.stomakot i od strana nekako, ne celo vreme tuku odvreme navreme, a citam site imate vo dolniot del. Nareden pregled ke ja prasam maticnata dali e normalno. I kako poduen mi e i tesko mi e nekogas na strana da lezam, a znam se preporacuva na leva strana.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 824
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.12.2014 22:28:42   
jasmina 25
citam site gi imate istite bolki jas pak od ko mi kaza deka se e vo red nisto ne me boliuser posted image se e vo glavata da znaete...tuku sega sum malku nastinata me prefati od sinko i gledam da pominam bez lekovi zemam samo paracetamol 1-3 vo denot,propolis limun i taka...

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 825
Страница:   <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?