|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.12.2014 11:52:48   
jasmina 25
uzivajte pustete go mozokot na pasenje se ke se sredi i jas sum takva se mislam i nerviram za sekoja sitnica i zosto?nisto ne mozeme da smenime...ah kolku e lesno da gi kazes ovie raboti uste i jas da gi pravev user posted image i jas isto kolku i vas sum isplasena i ispanicena no se ke bide vo red...poz

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 851
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.12.2014 12:11:57   
Bethany
Ah be zeni, toa e, site isto mislime.
I jas uste sega mislam za poroduvanje. Lani se porodiv vo Stip, ama stom si vlegov vo deveti otidov kaj svekrva i tamu si sedev dodeka se porodiv i maticniot mi bese tamu i lugeto vo bolnica poznavav, pa pominav dobro kolku-tolku.
E a sega ne mozeme taka da napravime, pa i maticniot go prefrliv vo Skopje, jas vo Tetovo, tuka nema sansi da se poragjam, nedaj Boze, osven ako ne me fati nesto hitno.
A bi sakala vo privatna, mnogu pari se, ama pa ne planiram vekje da se poragjam i sakam da pominam ko covek a i povekje strav imam od porogaj nego prv pat, oti sega znam sto me ceka. Tamu mozam i epiduralna da baram, a vo drzavna koj ke me slusa :)))
Od druga strana pa moze dobro da pominam i vo Cair primer, toa ne se znae, samo da e se vo red so bebeto neli.

Jas sum vlezena vo 16 nedela i uste ponekogas povratim navecer. Ima denovi koga imam macnini, poblagi dodusa nego porano.
Pred nekoj den me fati nastinkata i temperatura kaciv, zanikade bev, se uste sum zatnata, ama ne e strasno.

Pak gi sporeduvam dvete bremenosti i mozam da kazam so ovaa sum mnogu poosetliva, i fizicki i emotivno, dali deka imam vekje dete, a so samoto toa povekje obvrska, pa se povekje izmoruvam, ili ednostavno staream, ne znam.
Mada pocnav da go zamisluvam bebeto i da posakuvam da go guskam i da go drzam vo race, epten sum nestrpliva, a sto kje bide tek posle, sepak neka se rodi zdravo i zivo, i ja zaklucuvam mojata "rabotilnica", ili "rerna" i tolku deca od mene. Osven ako ne me iznenadi pak nekoe user posted image

Se razpisav jas user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 852
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.12.2014 13:01:42   
Melanija RR
Уште во бременост се мсили што и како со пари.И бев во право сета таа опрема воглавно е непотребна за бебе,многу алишта исто така.Ова посебно за тие кои првпат очекуваат дете.Не е розово трошоци потоа е се редат па не е важно како е дотерано бебчето,и меракот има граници.user posted image

Вие кои очекувате второ дете може за споредба на бремености да пишете во темата Втора бременост =ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 853
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
24.12.2014 13:43:58   
Hopeful RR
Се слагам, мерак со граници user posted image имам ќеиф за сенешто, ама едноставно, не можеш да си дозволиш се, а и да може, не треба - повеќето од алиштата ќе се надраснат, реквизитите и опремата ќе се покаже како неупотреблива или со краток рок, и кога ќе видиш, давај по луѓе. Би сакала и убави алишта, и играчки, и се, ама со усул - не по цена да банкротирам. Плус јас дека со две, здравје - од старт сме решени дека нема да се замараме со луксузи. Рано е, накнадно ќе ве малтретирам вас, мајките, со тоа што реално ми треба, а што баш и не мора user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 854
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.12.2014 20:45:27   
Ivanushkaa
Zenicki eve i jas da ve pozdravam :) teram 25 nedela i vo globala dobro se custvuvam osven povremeni bolki vo kicmata,neshto kako ishijas mi velat, pri legnata pozicija no pijam magnezum dva pati na den i b6 pa mi olesnuva malku, no neshto drugo sakav da ve prasam, dali nekoj od vas ima pocustvuvano nekako blaga bolka kako tishtenje vo PREPONITE?!????,
te na ednata te na drugata strana ili dvata, pa i od vnatresnosta na nogata, slabo ova go custvvam no sepak da ve prasham, do sega imav razno razno bolki vo stomak, no sekogas bese se normalno na eho, no ova e sega nesto novo za mene, bebceto vise ima nekade 700 gr. izgleda, a jas go osekam kako da mi podteznuva na momenti dolu, valjda se nadevam e od nekoj si polozbi na bebceto sto gi menuva povremeno, imam uste 3 nedeli do kontrola i se nadevam deka ne e nisto, se tesam so toa sto stavam navecer uste utrogestan :/
Gospod da e so nas, samo neshto si se filmam user posted image

< Поракaта ја уредил Ivanushkaa -- 25.12.2014 20:46:38 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 855
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
25.12.2014 21:52:37   
kokicekokice
Jas imav takov vid na bolka vo preponite I od vnatresnata strana.Kako koga osekas zapalenie na muskulite.D-r mi rece nisto ne e, a jas bev isplasena.Me bolese okolu 2-3 nedeli I posle samo od sebe mi pomina.

(Одговор на членот Ivanushkaa)
Непосредна врска до пораките: 856
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.12.2014 11:59:13   
jasmina 25
ivanuska i jas imam takvi bolki dolu kaj preponite sega pocna i kaj jajnicite da me boli i od vnatrwesna strana na vaginata mozebi normalno e ne znam vo vtornikot bev na kontrola zosto predhodnata vecer me fatija nekoi bolki od desnata strana jajnikot i vo slabinkite se isplasiv se napov magnezium i pomina doktorot rece se e vo red koga imam takvi bolki da stavam i na sabalje utrogestan navacer veke stavat taka tri dena i posle samo navecer...se nadevam normalni se ovie bolki gledaj poveke odmaraj se ke bide dobro jas gledam da ne se zamaram mnogu zosto ako pocnam da mislam mnogu si snimam strasni filmovi i togas e loso...poz

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 857
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.12.2014 12:10:14   
Ivanushkaa
Fala vi na odgovorite, da se nadevame deka ne e nishto, prva bremenost i se mi e cudno :))) inaku eve denska fala bogu se custvuvam podobro,iako i jas custvuvam na momenti nekoja ostra bolka vaginalno trae nekoja sekunda.... gledam poveke da odmaram, pijam magnezium dva pati i stavam utrogestanot navecer i ne rabotam skoro nisto cela bremenost uste od koga mi se sluci krvarenjeto na pocetok od bremenosta, daj Boze ponatamu so lesno da gi iznosime bebuvcinjata, najgolema radost mi e sto go osekam aktivno kako mrda i edvaj cekam nareden pregled za da si go vidam, uste ne mu go vidov licenceto celo vreme mi sedi svrteno nadolu so licenceto hehehe ama ako mu e taka ubavo neka..... user posted image Sega sledno ke idem vo 26 nedela da ispitam skrien seker, pa da se nadevame deka nemam takvo nesto... A isto i jas si pomisluvam od sega za poroduvanje, sto kako ke bide, pa potoa mi doaga edna misla i si vikam jas samo da si vlezam vo 9 mesec pa kako saka neka ke izdrzam se user posted image pa zdravje ke vidime, isto si se mislam koga da pocnam da kupuvam nekoj raboti nezzuser posted image ponataka malku zdravje....pozdrav do site

< Поракaта ја уредил Ivanushkaa -- 26.12.2014 12:12:39 >

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 858
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.12.2014 17:09:13   
Hopeful RR
Девојки, еве ме, цел ден по доктори user posted image

Бебињата се ок, растат симетрично и соодветно на возраста, сега се секое по 230 гр.! user posted image

Ивановски изреагира дека не е баш најсоодветна терапијата за стрептококата што сум ја примила, што ми ја даде матичната, и дека Сумамед се дава во краен случај, но нејсе. Треба да примам интравенозно Лендацин и Панцеф, заедно со Гинодактарин, сето тоа во тек на 5 дена, и по завршувањето со терапијата уште и Линекс Леди. Излезе проблем со Лендацинот - ако го примам во Систина ќе ме кошта ѓавол и пол, а матичната нема никаков начин да ми го препише - нигде не би се нафатиле да ми дадат интравенозна терапија со антибиотици. Таблетарно, дозите се преслаби и не може така да се искомбинира, така што по повторна консултација со Ивановски, остана да земам само Панцеф, без Лендацин, Здравје, се надевам ќе се среди така.

Инаку, разговаравме и за амниоцентеза, и иако докторот смета дека нема индикации за да правиме, на нас ни стои некое шубе. Ни договори ран втор скрининг кај Димчев следниот петок, па да видиме и со него за евентуално да има време да се направи, ако се одлучиме. Малце останавме како скиселени, па ќе видиме и секако ќе ви пишам.



_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Ivanushkaa)
Непосредна врска до пораките: 859
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.12.2014 17:29:52   
simpaticna
Hopeful polot vi go kazaa za bebuskite user posted image user posted image user posted image f]

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 860
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.12.2014 18:50:00   
tea 88
Bravo za bebinjata Hopeful. Toa e najvazno da se vo red i pravilno da se razvivaat a za amnio imate uste edna nedela a i Dimcev ke vi pomogne vo odlukata.
A ti kaza dr od kade se dobiva taa bakterija i zosto tolku tesko se leci? i nema zamena nesto za Lendacin mora bas tie? Ajde neka ti pomine od Pancef da ne se trues so antibiotici nasekoe.

(Одговор на членот simpaticna)
Непосредна врска до пораките: 861
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
26.12.2014 22:07:31   
jasmina 25
hopeful bravo za bebuskite ne se nerviraj ke ja snema bakterijata,a za aminosintezatavidi sto ke ti rece dimcev dobar doktor e,ako pravese priska vo 12 nedela i se e vo red i dimcev ti go kaze istoto jas ne bi rizikuvala da pravam aminosinteza rizikot e golem sepak vie si znaete...poz

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 862
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.12.2014 10:28:48   
Milicka 30
Hopeful дај боже што поврзо да ја решиш бактеријата. Јас вчера правев приска резултаите се супер, бев многу во дилема дали да ги правам овие скапите тестови преку крв нифти или транквилити...ама и кај нив ако нешто излезе пак се сведува на амниоцинтеза, така да мила ќе видиш што ќе ти каже докторот па ќе си одлучите. Искрено како што читав веќе амниоцинтезата и не е толку ризична , ти сигурно ќе ја правиш во систина така да немаш гајле. А сите ние напатени души кои долго се бориме заuser posted image некако неможеме да бидеме спокојни дури не ги истераме сите испитувањаuser posted image Поздрав

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 863
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.12.2014 11:17:51   
tea 88
I mene denes mi se javi sestrata deka stgnal rezultatot od priskata i vo red bil. I pap testot bil vo red, mikro. brisevi se dobri nema bakterija samo napisale povtorno da se zeme krv za klamidija, a brisot za klamidija e negativen. TORCH isto se negativni site samo kaj herpes virus IgG e pozitivno sto bilo normalno zasto se rabotelo za stara infekcija herpes na usta primer.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 27.12.2014 13:26:18 >

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 864
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.12.2014 13:25:43   
Melanija RR
tea 88 совет и искуства за леукоцити во мокрача е префлен во соодветната тема ТУКА а за хемоглобинот ТУКА ако е низок со време треба да го подобриш прво природно ако не со терапија

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 865
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
27.12.2014 20:17:44   
blond
Мешковци, како сте? Јас турбо оваа недела. А и така ќе ми биде до пораѓај. Си се нафатив на уште една работа покрај редовната, оваа хонорарно ама за добар процент, па сега сум де ваму де таму user posted image
Бебуш нешто слабо го осеќам овие неколку дена. Она што ме мачи, исто како и пред неколку дена, појачаниот секрет, др рече дека не е страшно штом брисевите беа негативни и да се одмивам со сода бикарбона, ама ете си продолжува секретот. Ич не се сеќавам во првата бременост како беше, знам само дека при крај на бременост беше појачан.

Да одам пак за брисеви во вторник (понеделник сум на работа), резултати ќе чекам до наредната година user posted image
Исто и уринокултура планирам да направам ама и тоа во вторник.
Аман, немам време здив да земам user posted image user posted image уште пакетчиња немам спремено за дечињата user posted image

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 866
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.12.2014 10:47:00   
Hopeful RR
blond, супер за новата работа, нека се исплати повеќе од 35% што ќе треба да ги даваме после Нова година user posted image

Не се секирај за секретот, штом докторот вика дека е ок, плус и со добри брисеви, опушти се. Инаку, кај планираш да правиш нови?

Јас сум ок, се мислиме со мм за амниоцентеза, па ќе ви пишам кога ќе одлучиме. Инаку и мене ми излезе малце слабичка крвта, па ми дадоа Тот Хема. Ги имам пиено и порано и многу ме нервираат затоа што ги бојат забите, па сега смислувам начини како да ги пијам без допир до заби user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 867
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.12.2014 20:57:51   
Malecka23
Zdravo i od mene meskovci.
Blond cestitiki za rabotata ke imas sega poveke okupacija pa vremeto pobrzo ke mine.Inaku jas da se pozalam go seftosav denesnoto ubavo snegce.Padnav vo centar ama posteno.Malku i go cuknav meseto.Vaka sum ok sega ama malku bev nervozna sto bebe posle toa bese mnogu mirno i ne klocase ama posle se javi.Se nadevam ke mi bide ova prv i posleden pat za vakavo nesto posto bas se isplasiv a sto e najtragicno i M me vide pa dopolnitelno se rastaziv.Vcera proveruvav krv i bas se iznenadiv sto Fe mi e odlicno i ne e padnato a HGB e epten minimalno pod granica.Za sekret nekoj pogore spomna go imav i jas vo prvata bremenost a eve i sega i bas voo izobilie.Site brisevi ok i urinokultura.Maticnata mi rece deka e normalno i so prvoto posle poragaj odma mi go sne.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 868
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.12.2014 22:02:14   
Hopeful RR
Malecka23, фала богу што си во фаза во која го осеќаш бебушко, па ти кажало дека е ок! Да не те боли нешто друго, да не имаш модрици? Јас кога паднав ми дадоа гел од гавез, безбеден за бременост и многу ми помогна.

user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 869
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.12.2014 22:48:36   
Melanija RR
Трудни утре да не сте мрднале сами од дома,не завеа бидете умниuser posted image .
Инаку како одминува бременоста незаборавајте дека железото пага,проверка и режим на исхрана е многу важно.

Поздрав до ситеuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 870
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.12.2014 10:43:24   
Bethany
Malecka23, kako si?
Se nadevam ne se zdobi ni so modrinki user posted image

Jas sum dobro generalno, se uste povratim nekogas, ama sto apetit imam, vo pravo bese doktorkata, taa e kriva. Mi velese od 16 nedela se zgolemuva apetitot, mene izgleda toa vo psiha me mava user posted image
Ne navistina, vo tekot na nokta se budam od glad, nokeska jadev pukanki, sirenje i maslinki user posted image ama pa nema sansi da zaspijam ako nesto ne stavim v usta.

Eh pred dva dena bev na frizer - konecno. I si se isisav i staviv pramenovi, i farbav se i sum si ubava. user posted image
Ama dodeka zborev so frizerkata, taa vekje pocnala so satiranje, i i kazuvam bremena sum zatoa me nemase, a tamu edna zena sedese i go slusna muabetot i sva zacudena se ufrluva vo muabet: bremena si? I se satiras plus? Auuu, pa toa ne treba.
Bukvalno broev do 10 za da ne i kazam da si gleda svojta rabota, bidejki nikoj nisto ne ja prasa...

I taka, generalno sum dobro i kje bidam dobro se dodeka ja zaobikoluvam vagata user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 871
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.12.2014 11:38:08   
Hopeful RR
Bethany, ич не ја гледај вагата, па празници се! user posted image А за шатирањето, си требала да и кажеш, ама ај. Се они знаат повеќе од нас!

Инаку девојки, нас вчера не удрија со кола, и не беше ударот силен, ама јас дека со појас, и така силно ме стегна за стомак, што полудев од паника. Отидовме одма на дежурен во Гак, ме прегледаа и се беше ок, фала богу. Ми рекоа според протокол за сообраќајки и слични трауми дека треба да ме задржат 24 часа, но не ми се седеше и потпишав согласност за да си одам дома. После ептен ми падна жал за синковци - прво хематом, па паднав по скали, па сега ова... кутри тие, ги изгњавив уште од сега...

И Melanija RR е апсолутно во право - снегов е бааги опасен за нас, јас како што сум склона на паѓање, вчера и денес газам како по јајца! Пазете и не излегувајте сами.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 872
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.12.2014 11:38:41   
Malecka23
Bethany ic da ne se zamaras za takvi rab bitno tebe ti e ubavo na dusickata i kefot ti e napraven a za dr sekogas ke ima takvi sto zborat.Mene luda me praveja koga vo 9ti mesec otidov ladna da pravam pa fala bogu nisto ne mi bidna.
Inace jas sum generalno dobro imam grebanici na kolenoto nemam modrizi ama vcera nekako mi se slosi tesko mi padna vecerta i od sabajle malku potesko funkcioniram ama mozebi i potsvesno e ne znam.Utre sum kaj maticnata regularno pa da me vidi sto i kako.Se nadevam deka se e ok.user posted image cat pat kloca sto mislam deka e ok.Samo mene strav sto me fati za nadvor nit vo dvor M ne sum ja iznela od sabajle.Mn e podmrznato i strav mi e kaj jas da se pazam ili M.Pa taka za posigurno ke si go ceka taticko pa zaedno nadvor ke odat.
A Bethany za apetitot slusaj si go teloto i jadi kolku ti se jade a za zgolemuvanje na apetit normalno e pa bebuska si rasne.JAs do 6ti nemav ama zatoa 6 mesec naplativ i navistina imam pogolema potrea od hrana duri i od blago sto ne bese prethodno taka ama toa e.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 873
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.12.2014 11:47:49   
Mihaela 2010
Jas sinojka osetiv kaj leviov kolk nekoja ukocenost,aman si vikam,ama mislam deka mi e od vremevouser posted image
Se napiv mg pred spienje i poarna sum,mada ako zadednuvam pak mi se ukocuva , so razmdruvanje se opravam
Jas primetiv koga sum doma mnogu jadam,vikendov ko prase,zemi ova zemi ona ko balon,na rabota koga sum se kontroliram povekje
Od utre vlagam vo 24 nedela,bebe klocka li klocka,vekje si znam koga spie koga si e budno,vazno cela nokj si ja prespiva
vaka da ne se urocam ubavo si se osekjam,so prvata bremenost mnogu cesto se razboluvav,sega pu pu ok sum..posle Bozik ke pravam krvna slika pa sum kaj maticnata na pregled

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 874
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
29.12.2014 12:08:00   
tea 88
Devojki dali custvuvate vo dolniot del od stomakot na ednata strana (kaj mene levata )e nekako potvrd. Toa znaci deka se tuka bebuskite ili nesto drugo. Moite kako sto mi kazaa se edno pozadi drugo. Losenjeto mi pomina , sega sum 15ned i filmovi me fakaat pa utre sum na eho cisto da se smiram malku. Bolki nemam , samo povremeno vo dolniot del ama slabi. I mene me plasi vremevo, snegot ne tolku ama mrazot da, posebno ako padnat od utre temperaturite mnogu i se da podmrzne.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 875
Страница:   <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?