|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
8.1.2015 17:28:50   
gina
HRISTOS SE RODI
eve dojde vreme i jas da se priklucam tuka denes sum 13 nedela i sinoka osetiv nekoi jaki bolki vo preponite vo dolniot del na stomakot moze da se rece uste podolu i kako vaginalni iako poveketo vreme lezam nisto ne rabotam i taka se isplasiv i utrovo pojdov kaj maticniot me vide na eho so plodot se e vo red mi dade magnezium da pijam iako sama pocnav da si go zemam mi go dade od Biolektra od 400mg 2x1 a samo sto go zedov od natural wealtn mu kazav deka imam vakov doma ne mi rece toj e slab zemaj od ovaj ama ne go zedov sto ce mu pravam na drugiov ce si pijam po dve ce mi dojde 500mg na den.ili pak da go pijam po 3 pati se plasam poradi ovie bolki toj mi vika nema nisto mozebi psihicki tie mnogu se plasis user posted image se nadevam ce mi se smirat mi gi prekina dabroston isto kako sto mi rece Lazareski e sega samo ostanavme na utrogestan 2x1 ama neznam se plasam sto ako pak prokrvaram a Lazareski i crinon gelot mi go prekina sega maticniot ce terame samo so utrogestan ama celata sum zaboravena ne mu rekov barem ednas nedelno da primam progesteron depo
sega za mikrobioloski i pap bris mi zakaza za dve nedeli ne e li toa kasno ili moze i togas da se zeme

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 901
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.1.2015 8:58:26   
Milicka 30
Здраво идни мамички како сте? Како ги поминавте празниците?
Јас сум денес 14+5 и последната недела градите колку ми пораснааа лелеле дури неможам да се изначудам user posted image , мм само ме зафркава. За емоциите да не збориме каква љутка сум станата се ми пречи, одма менам расположение, го жалам мм ама шо да ми прави ќе ме трае некако.
Инаку Гина сите сме такви паничари, јас за бременоста само на моите најблиски имам кажано , ни на работа ни на другите немам кажано а веќе мешкото и си се познава... мене некако уште не ми се верува, се нешто паничам, неубави мисли ми пролетуваат, посебно по форумот кога ке прочитам за некој што имал спонтан ... ама мм ми дава многу подршка и се трудам да си мислам на убави работи. Инаку за утрогестан јас уште примам 3х1 од 200 мг , не сум примала досега прогестерон депо а др. ми вика дека со утрогестанот се штити бебчето. Поздрав

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 902
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.1.2015 10:55:48   
Hopeful RR
Гина, штом ти рекол магнезиум од 400мг два пати на ден, земај од тој на Natural Wealth по три пати на ден - тој е од 250мг и ќе дојде исто. Во крајна линија, земи го и тој што ти го препорачал, ако е подобар, а овој ќе го допиеш подоцна, од магнезиум нема штета и се пие скоро до крај на бременост. За брисевите не се секирај, кога ќе ти кажат тогаш направи ги, а грчевите се нормални, и освен ако не е силна менструална болка, не си дигај паника. Битно е и за бебето да бидеш смирена, а не под стрес, макар што знам како ти е user posted image

Milicka30, градиве и мене ми се... што да ти кажам user posted image Сите прслучиња ме стегаат и ми ја иритираат кожата, и сва среќа една другарка ми поклони две прслучиња за доење кои се поголеми и полабави, со широки прерамки, па со тие сум ок, макар што ич не се секси user posted image


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 903
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.1.2015 13:03:39   
jasmina 25
gina ne mu ja misli site gledam sme takvi panicari nema nisto loso da bide zemaj si go utrogestanot i mg i se ke bide vo red i jas celo vreme imam takvi bolki zemam utrogestan sakav i taa inekcija da ja primam progesteronot ednas nedelno no koga mu spomnav na doktorot mi rece deka se prima do 16 nedela posle moze da mu nasteti na bebeto,mislam utrogestanot ti e dovolen stom se e vo red...
devojki dali go osekate bebeto premnogu nisko od vcera gi osekam dvizenjata dolu kaj jajnicite i besikata najerojatno kloca so nozinjata no dali e vo red tolku nisko?i odma crni misli si velam sto ako se spustilo dolui se skrati grloto uste poveke...a be ne sum raat taman ke se smiram malku i ne mislam a loso ke se desi nesto i pak crni misli...uf

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 904
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.1.2015 13:16:54   
Mihaela 2010
jasmina i mene mi se imase sluceno da go osekjam mnogu nisko dole,duri si mislev i jas da ne go nosam nisko,na vtoriot skrtining znaci 20 nedela bas ja prasav Petrova,mi rece deka ne e nisto strasno,deka ne e nisko,tuku deka e od klockanjeto pa se osekja tolku nisko.
jas u vtornik sum kaj maticnava na eho,edvaj cekam,osekjam deka e porasnato i ne me ostava na mira so klocanjeto,sum primetila koga i da jadam nesto toa odma mrda,kloca,vikam izgleda se raduva deka ke jadeuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 905
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.1.2015 13:39:59   
jasmina 25
mihaela i jas imam primeteno koga jadam togas kloca...i mozebi e taka i jas si velam od klocanjeto go osekam kaj jajnicite no ne moze da bide tolku nisko ne daj boze...poz

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 906
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.1.2015 19:56:30   
tea 88
Dali imate nekakov iscedok ova tromesecie? mene site brisevi mi se negativni ama odvreme navreme imam kako rasteglivo nesto kako mrsul(prostete na izrazot)i e kako kafeav.inaku na vloskata nema iscedok nikakov samo od utrogestanot belo sto istekuva. Sto bi mozelo ova ligavovo nesto da bide neznam

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 907
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
9.1.2015 22:29:29   
gina
fali vi devojki na podrskata vaka koga ve citam podobro se custvuvam

Mihaela 2010 ova dr. e Gordana Petrova vo sistina me prati kaj nea Lazareski treba da zakazam za krajov od mesecov mi kaza deka taa e specijalist za rizicni bremenosti dali e dobra doktorka ce mora li do kraj da se odi kaj nea

i drugo sto mi rece maticniot deka ne e za da primam frahiparin oti vlijale vo razvojot na plodot ne za anomalii tuku precele vo razvojot toa e eden od rizicite za tie inekcii i aj si sega

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 908
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.1.2015 10:27:10   
Mihaela 2010
gina doktorkata e Elena Petrova od Remedika.tamo za skrininzi se Petrova i Adamova, ja za Petrova se odluciv bidejki cuv pofalni zborovi za nea i mi ostavi dobar vpecatok .
Vo Sistina ti e Dimcev za skrininzi pa sega ti vidi i razmusli kaj ke odis
.


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 909
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.1.2015 12:51:13   
jasmina 25

ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

Dali imate nekakov iscedok ova tromesecie? mene site brisevi mi se negativni ama odvreme navreme imam kako rasteglivo nesto kako mrsul(prostete na izrazot)i e kako kafeav.inaku na vloskata nema iscedok nikakov samo od utrogestanot belo sto istekuva. Sto bi mozelo ova ligavovo nesto da bide neznam


tea najdobro pojdi si na doktor ne mi se sviga sto kazuvas sto iscedokot e ligav i kafeav jas ne bi stoela taka mozebi ne e nisto no ne rizikuvaj plus mislam deka ti zabremeni so inv...i jas imam iscedok najverojatno od utrogestanot i ne e ligav...vidi sto ke napravis i pisi...poz

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 910
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.1.2015 14:44:13   
tea 88
Denes i se javiv na maticnata i kazav mi rece moze e reakcija od utrogestanot i mi rece da ne stavam po 3 pati deneska. Ako mi se javi pak denes da i se javam da i kazam ako ne vo 20 h da i se javam .a sto bi mozelo da bide neznam koga site brisevi se negativni.

(Одговор на членот jasmina 25)
Непосредна врска до пораките: 911
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.1.2015 16:33:36   
Mihaela 2010
Jas denes pravev krvna slika i rezultatite se super.zelezo mi pisuva 16,hemoglobin 113 a normalno stoi 120,glikoza 4.4
Urinaren status e odlicen
Laborantkata mi kaza deka se si e vo red.ostanuva uste vo vtornik na eho da go vidam bebceto i se nadevam nema da me tera skrien seker da proveruvam.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 912
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.1.2015 16:48:34   
kika*mika
Zenicki 14 nedela sum ...sakav da prasam dali imal nekoj slicno iskustvo ...imam ogromna kolicina vaginalen iscedok , ne me ces,a nema nekoja boja megjuta mnooogu tece ... brisevite uste ne sum gi napravila ..megjutoa stoznam ima mesto za griza ili da pocekam? ..inace ova mi e vtora bremenost i vo prvata imav vaka nouser posted image na kraj , a brisevite mi bea cisti ova nekako mnogu rano

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 913
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.1.2015 18:20:49   
Hopeful RR
Обично исцедокот во бременоста е нормален, и од она што го читав, се појавува токму како заштита од инфекции. Секако, треба да се направат брисеви и ако се ок, мислам дека нема место за загриженост. Јас со стрептококата немав никаков исцедок, а сега дека ставам Линекс Леди (заради антибиотиците) имам ептен исцедок, ама знам дека е од тоа.

Инаку гина, воопшто не се штетни Прогестерон депо инекциите, проверив и на нет за секој случај. Слободно ставај ги user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kika*mika)
Непосредна врска до пораките: 914
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.1.2015 14:26:51   
gina
Mihaela 2010 ne prasuvav za skrinig kaj Petrova me prati Lazareski deka taa bila za rizicni bremenosti

Hopeful pogresno si me svatila pisav za Frahiparinot deka od niv eden od rizicite bilo deka ne se razvival plodot kako sto treba za toa sum zbuneta

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 915
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.1.2015 11:58:30   
Malecka23
mesinja kako ste?Samo da ve pozdravam.Ke se druzime nie uste ama od utre vleguvam vo 27mauser posted image ..
Da vi se pofalam vcera ja osvetuvavme kukata i otvarame kniga za slava.Imavme zelba da bide Preobrazenie rodendenot na M i navistina otkako otvorivme kniga taa i ni se padna.Ni se ostvari zelbata.Sea nekako sum pospokojna sea ni ostanuva pripremi za bebe:).Minatat nedela ne janajdov Dr.Ana na klinika utre ke odam pak pa se nadevam ke ja najdam da me pregleda.Inace od site podgotovki i spremanja sum kaput bas i kicmata mn mi se koci do toj stepen da ne mozam da se dvizam.Ama ajde sea na boleduvanje sum pa se nadevam ke se smiri.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 916
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.1.2015 20:19:23   
tea 88
I jas denes bev na eho kaj maticnata, porano zaradi toa iscedokot kako zele sto e samo ovie dva dena imam malku i e bel ili proziren.so bebinjata e se vo red si odgovaraat na nedelata,

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 13.1.2015 23:52:26 >

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 917
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.1.2015 13:27:11   
kokicekokice

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

Mihaela 2010 ne prasuvav za skrinig kaj Petrova me prati Lazareski deka taa bila za rizicni bremenosti

Hopeful pogresno si me svatila pisav za Frahiparinot deka od niv eden od rizicite bilo deka ne se razvival plodot kako sto treba za toa sum zbuneta


Gina , doktorkata vo Sistina e Gordana Petrovska, ne Petrova, pa zatoa dr r-rajki se bunat so doktorkata Petrova od Remedika. I jas bev kaj nea za skrining, ne otidov kaj Dimchev I odlichno pominav.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 918
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.1.2015 15:08:28   
Hopeful RR

Mihaela, со лесно на преглед па те чекаме да ни пишеш user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 13.1.2015 23:57:40 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 919
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.1.2015 16:20:43   
Roberta r
zdravo meskovci pozdrav do site i se nadavam ste dobri.ako ima nekoj iskustvo so nizok pritisok vo bremenosta ve molam da mi pisete ne mozam veke da izdrzam glavata ke mi pukne eve veke 2 dena

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 920
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.1.2015 17:04:02   
Milicka 30
Roberta r јас сум често со низок притисок, пијам природни сокови, дали портокал и лимон или јаболка, многу вода, а ако ептен не се чуствувам добро пијам кока кола веднаш помага. Позз

(Одговор на членот Roberta r)
Непосредна врска до пораките: 921
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.1.2015 18:30:37   
Mihaela 2010
Eve me zenski i da vi kazam se razocarav malku.
Bev kaj maticnava moja, bebus e super, naprednato e odlicbo spored nedelata arno ama mi merese grlo na matka i mi vika deka mi e 32-33 mm, i kao sum imala mal otvor so drugi zborovi malku otvorenauser posted image
Mi dade 15 dena bolovanje pa mi zakaza preku moj termin na klinika za 7 dena kaj nekoja Katerina Madjunkova za vtoro mislenje i da idam komisiski eden mesec.da odmaram da ne krevam odnosi nikako.
Utrogestan 200 da stavam sabajle i navecer i stvarno se iznervirav.
Vikam dobro od vaginaletive ima li sansi da bide podobro????
Ke vidam i na klinika sto ke mi kazat.poznata vi e drr na klinika??
Mi dade upat i na transfuziologija, pojma nemam za sto e toa, ko izguben germanec sum so prvoto nisto od ova ne pravev
Ete toa e zenski moi

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 922
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.1.2015 19:52:41   
Malecka23
.A za upatot sto ti go dala za na transfuziologija e za D-meri i hemostaza i ako treba Coom test-ako si Rh-.
Inaku jas denes bev na klinika i pak ne ja najdov dok cekav 2.5h i bese zenava na 100 carski:( i ne mozev veke da cekam M bese so mene zbesna i si se vrativ.A isto novivtet denes mi e sto se seftosav so M vo race.Padnav posteno na zaledeno betonce.Sreka padnav na strana a M samo se isplasi nes e povrediuser posted image .A od sabajle pak nekako imam bolki bo karlicata t.s kao koskite da mo bolat duri i koga se dvizam ili lezam ne znam zasto taka.Da ne si raat

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 14.1.2015 0:01:29 >

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 923
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.1.2015 23:57:25   
Bethany
Zdravo trudnici mili. I jas da vi se javam do moite patesestvija na ova trudnicko pole ...
Vo sabotata pravev krvna slika i urina, leukociti vo urina pokaceni. Si velev ajde vo ponedelnik ke pravam urinokultura a vo vtornik imav zakazano kaj maticna redovna kontola.
No, vo sabotata nokta mi pocna bolki vo dolniot del od stomakot, vo predelot na besikata, i vo nedela popladne bolkite tolku mi se intenziviraa sto ne mozev da odam bukvalno. Ne znaev sto da napravam, se javiv na ginekologot sto odam privatno kaj nea tuka, taa na rabota vo bolnica i mi veli da doagjam itno vo bolnica, kje me cekala edna doktorka. Stignuvam tamu, na eho me gleda, nastinata sum bila, pretpostavuva mocniot meur, ama gleda i nekoj kontrakciski prsten, pa da sum ostanala vo bolnica najdobro bilo. I taka jas ziva isprepadana sto da pravam, ostanuvam.
tamu mi davaat infuzija so spazmeks, analgin, apaurin, tokoliza (duri i toa za slucaj za protiv kontrakcii), cepcinja protiv bolovi od koi bev ko drogirana, mi se vrtese vo glava, vo megjuvreme stiga rezultat od urina kon kazuva masa leukociti i na set_o toa mi go vklucuvaat i antibiotikot, nekoj nevakson.
Ostanav dve nokji vo bolnica, denes izlegov so dijagnoza cistitis (vospalenie na mocniot meur), nakljukaa me antibiotici a ne mi nitu napravija urinokultura). Terapija: cefaleksin.
Vecerva otidov kaj maticna koja mi kazaa deka set_a taa terapija se davala pred dvaeset_ godini i deka nema steta po bebeto, ama nema ni nesto polza
Kje pocekam nekoj den da se iscistam od antibiotikot pa kje pravam urinokultura pa togas kje vidime dali da vklucime antibiotik (taa pak prokomentira: Boze, koj se uste dava cefaleksin. E ajde de)
So bebeto e se vo red, so kerkickata :)), nema kontrakciski prsten, se e uredno, ama ete jas se izvadiv od koza. Ovo vo bolnica da odes, gotovo, kje te naklukat so se ko da umires. Ama poradi bolkata koja ne mi bese poznata bitno mi bese samo nekade da stignam. Pak najbitno ja nemam bolkata i so bebeto e vo red se.
Drugo mi objasni maticna deka trudnici cesto imaat cistitis i deka da, bolno e, ama koga me zirna na eho se cudese zosto potreba od cefaleksinot koga na nea se i izgledalo dobro. I taka sto gledat tie nemam pojma, me mrzese da prasuvam vekje.
Malku bev podolga ama ne mozev poinaku da raskazam. Bitno begav od tetovskata bolnica, taa pak me strefi, ajde uste edno iskustvo plus, ama da se nestrucni i zaostanati, ne se usovrsuva i doobrazuva kadarot i toa e.
Ne e lose osobljeto, ljubezni se, ama veruvajte mi deka dve sestri najmalku vidov sto ne znaat kanila da stavat. Bukvalno! user posted image

Mihaela mila, odi na vtoro mislenje, ne dozvoluvaj da te zagrizuva toa i tie prikazni ona videla nesto, nekoj otvor . Pa trebase podobro da vidi. Ah me vadat od takt vekje doktorite user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany -- 13.1.2015 23:58:49 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 924
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
14.1.2015 0:08:02   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Roberta r

zdravo meskovci pozdrav do site i se nadavam ste dobri.ako ima nekoj iskustvo so nizok pritisok vo bremenosta ve molam da mi pisete ne mozam veke da izdrzam glavata ke mi pukne eve veke 2 dena


Има тема со искуства за крвен притисок ТУКА
tea 88 докторите не сите зборуват колку сакаме ама што си загрижена и на второ мислење прашувај и подпрашувај ако чекаш да ти кажат од некои нема ни да дочекаш

Постовите за мерење на грлото на матката се префрлени во темата Должина на грло на матка во бременост
Темата за серклаж е ТУКА

Леле Bethany патешествие добро што поминало и болките,но прашај за сигурно колку време по антибиотик може да правиш уринокултура мислам дека треба барем 7 дена

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 925
Страница:   <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  35 36 [37] 38 39   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?