|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Гестационен дијабетес
16.11.2014 23:10:21   
Zola
Vcera pravev OGTT test i izleze poztiven dosta visok mi e 9,5 . Go pravev vo adra lab i mi kazaa tri dena prethodno da jadam 100 gr cokolado , jas nikogas ne jadam po tolku no sega ajde radi testot i duri sekerot na gladno mi bese kacen na 5,3 a do posledniot pat sekerot mi bese 3,6 3,9 nikogas tolku visok 5,3.
Ginekologot mi kaza da se vidam so endokrinolog no jas citav i po sajtovi i pocnav od denes so dieta cesto jadenje po malku i bez bel leb sekeri przeno i ne mn ovosje. Iskreno tesko mi dojde prviot den mnogu nenajadeno se osekam no i se plasam mnogu za bebeto. Uste ova mi trebase ...mnogu se razocarav. Primam i kleksan i aspirin sekoj sen. Sekoi tri nedeli sum na transfuziologija, sekoja nedela na ginekolog sega i na endokrinolog...Mnogu placev ovie dva dena se grizam da ne go izgubam i ova bebe. Se smetav za zdrav covek koj pazi na hranata no posle zagubata na deteto najdov mnogu zdravstveni problemi deka imam...Kako da ne mozam da si prostam na teloto sto mi umre prvoto dete...Se plasam za ova bebe premnogu ...

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Гестационен дијабетес
16.11.2014 23:17:05   
Melanija RR
Зола прво смирисе, јас имав правено ваков тест и во бременост го правев како тебе со преходен ден и вечерта чоколадо.Првиот пат ми кажаа дека така е исправно но до 20 часот а јас јадев последно во 21 и 15 .И оп прво мерење 11 второ 9.
И маткање во 8 месеци и јуни месец.На едокринолог ме советуваа да си купам мерач за шеќер да се ставам на диета и 3 пати ндеделно по 1 сат од оброк да мерам.Притисок невиден.И ок одам на контрола друга докторка,па ок не морало не требало.Џабе стресот и околу тоа.А ми викаше и матичната да не се пренесе на бебе и нормално страв ме фати.Бебе ми е 14м рано е, но нема проблем.За мене повее било проблем.Ме истрауматизираа непотребно.
Но мој совет консултирај се ,пази 1 недела и прави пак тест но на државно.
Немој да се плашиш туку сум за советuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Гестационен дијабетес
16.11.2014 23:22:38   
Hopeful RR
Zola, се уште немам проверувано скриен шеќер, но секако ќе треба, и кога ја читам темава наназад, би ти советувала да направиш уште еден тест на друго место, во која било друга лабораторија или на ГАК. Плус, според она што го пиша lolla неколку поста погоре, не мора да се прави тестот со јадење чоколадо со денови наназад. Логично ми е од тоа да се дига шеќерот и да не излезе вистинската вредност. Секако е добро да се јаде протеинска диета, но испитај пак за да не седиш под стрес user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Гестационен дијабетес
17.11.2014 9:09:37   
lolla RR
Zola, жити бога од каде излезе па сега толку многу благо да се изеде пред овој тест. Нели е за СКРИЕН ШЕЌЕР тестот?????? Мене па ми рекоа претходниот ден лесна ххрана и по 18 часот нишо, само вода, за да не случајно се изеде нешто благо па да даде невистинити високи вреднопсти. Башка, статистички и да покаже висока вредност, во 2/3 од случаите не се работи за дијабетес.

Те млам смири се, иако знам дека е тешко, твоето тело не може да му прави лошо на твоето бебе, верувај во тоа.. И закажи уште на едно место на ГАК или ендокринологија и следи ги нивните препораки, па потоа паничи. Е затоа не ги сакам лабораториите, мене во 3 месец такви стресови ми направија за некои параметри што 3 дена со мм не престанавме со плачење и секирање, и тоа за погрешни резултати.

Релаксирај се и провери уште еднаш, макар и на приватно некаде ремедика систина и пиши ни.

Мада од она што читав, погрешно ти препорачале тоа со јадењето 3 дена по 100 грама чоколадо, па јас толку вкупно немам изедено досега во бременоста.

Пиши ни те молам што ке излезе.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Гестационен дијабетес
17.11.2014 14:09:30   
Melanija RR
Како што пишам јас првпат го правев како проблем за забременување, и ми кажаа ден предходно нормална исхрана и 100гр чоколадо.Правев во Центар за дијабетис во портокаловата барака, а во бременост на ГАК,И ете требаше да го повторам ама не небило страшно подобро диета и домашно мерење.
Сега пак друго препорачуваат.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Гестационен дијабетес
24.11.2014 12:21:12   
lolla RR
Женски и ја завршив со тестов: малку тешко идеше боцкањето, ми прсна вената на последното боцкање user posted image ама се надевам нема да се искомплицира нешто со подливот, ме боли доста.

Резултатот ми е вака:
- на гладно: 5,0 (реф вредност макс до 5,5)
- по 1 саат: 7,3
- по 2 саата: 5,5 (реф вредност макс до 8)

Таа таму рече ок е, ама сепак да ги видел матичниот. Тој на гладно мислам дека можеше да е понизок ама ај ке идам што ке каже и матичната.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Гестационен дијабетес
24.11.2014 13:35:43   
Melanija RR
lolla мислам тоа е тоа и се е ок user posted image user posted image секако докторот кога ќе ти потврди е најзначајноuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Гестационен дијабетес
24.11.2014 13:36:43   
Zola
Бев на клиника и др Бранка само на кратко ја видов бидејќи работи само со термини . И смениле сега да не може да се види ни со една трудница па ме упати кај Пемовска.Сега чекам нови резултати но ми кажа само со диета. Бранка ми вика нема да слабееш но јас ослабнав кило за една недела а како да не ослабиш со таква диета. Почнав да мерам и дома шеќер и беше ок но вчера на гладно ми беше 5,2 а треба помало од 5 и после доручек 8,2 а треба помало од 7,8...не знам зошто исто јадев...и баш се разочарав.
Утре сум на гинеколог па само бебето да е ок..
Гладна сум но за неа се би направила.
Има ли некој со гестациски ...сите форуми ги поминав и сите досега се со негативен тест.. зарем само јас сум ?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Гестационен дијабетес
24.11.2014 14:35:28   
blond
Znae li nekoja kako da si napravam doma sama test za skrien seker? Imam aparatce, pa nema veke da se macam po bolnici samo za eden seker.

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Гестационен дијабетес
24.11.2014 14:56:11   
Melanija RR
Zola пишав погоре дека мене по 2 часа ми беше 9ка и др.Бранкица и даде такво картонче и обкасни што и како со диетата.Што сакаш пиши ако знам ќе ти кажам ,ама вака на прва да ти кажам павлака да нејадеш.
blond скриен дома неможе да испиташ ,еве пиша Zola одприлика колку треба да ти е 1 час по јадење па измери ќе имаш колку толку ориентација

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Гестационен дијабетес
24.11.2014 15:00:56   
blond
Bas ke proveram utre zdravje.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Гестационен дијабетес
24.11.2014 16:31:42   
lolla RR
Zola, ке видиш дека со исхраната ке си се нормализира нивото, барем секаде каде прочитав е дека со вежби и содветна исхрана се регулира. Ме интерсира каква исхрана имаш? Што е забрането во вакви случаи, освен еве павлака што спомена Меланија. Сигурно рафинирано брашно, шеќер... ама дали на пример и шеќерот од овошјето се смета? Итн...

И да, фала Меланија за потврдата и од тебе. А неделава ке одам и кај матичната.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Гестационен дијабетес
24.11.2014 17:04:00   
Zola
Melanija tvojata bremenost pomina bez problem ? Slabeese i ti od dietata ?
Jadam po lebni edinici i se po merka. 3 obroci i 3 uzini. Poslednata pred spienje. Bez seker belo brasno mrsno i przeno..
Jadam integralen leb po 60 gr, od mlecni samo mleko i sirenje neznam kaskaval dali smee.?? Ovosje do 3 porcii. Dali smee kompot od suvi slivi ne znam ??? Ke prasam nareden pat na kontrolata. Meso jajca smee. Mi fali blagoto cat pat i poveke sum gladna od sita no belki ke se naviknam samo bebeto da e vo red toa mi dava sila.
Pesacam po malku no ladnoto mi smeta pa se mislam da se zapisam na vezbi ..

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Гестационен дијабетес
24.11.2014 17:25:17   
lolla RR
Зола, на јутуб имаш куп видеа WALKING WORKOUTS кои можеш дома да си ги вежбаш, 3-4 пати неделно по 30 минути. Мене ми се допаѓаат на Jessica Smith ама има и други.

Јас конкретно шеќер конзумирам мноооооооооооогу ретко, речиси никогаш. Истото е и за пржена храна, и нормално е да солабнеш прво кога ке почнеш со режим различен од дотогашниот, ама еве јас ти ветувам дека ке ти биде многу подобро на организмот а и на бебчето. Не ни треба нас рафинирани производи само бидејки ни се полесна варијанта, ги јадеме и организмот ни станува зависен. Со бебчето сигурно дека се ке си биде супер, немој да се мислиш за тоа, со оваа исхрана што ја тераш, ке си биде супер здраво а и ти.

Дојди на темата Исхрана на трудни, што јадевте денес, ем ке ни кажеш што јадеш ем може идеи ке добиеш.

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Гестационен дијабетес
24.11.2014 22:54:40   
Branka32
Zdravo devojki :) Jas sum nova vo forumov i sakam da go spodelam so vas moeto iskustvo vo vrska so zabremenuvanjeto. Mi dadoa da pijam glukofaz od 1000 mg zaradi inslulinska rezistencija no poradi macnini i gadenja mi go zamenija so siofor i toa od po 500 mg preku eden den i poftorno istite simptomi. Referentnite vrednosti mi se 5.5 na gladno i po dva casa 8.9. Dali imal nekoj vakvo iskustvo i dali navistina posle nivna upotreba polesno se ostanuva bremena. Jas gi pijajm 2 meseci. Vi bloagodaram odnapred :***

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Гестационен дијабетес
3.12.2014 16:26:52   
Zola
Go povtoriv OGTT testot vo Centarot za dijabet i zamislete izleze negativen...
Ne veruvam deka od toa sto bev dve nedeli na dieta se normaliziral tolku brzo.
Ova e vtor test sto od ovaa privatna labaratorija go dobivam razlicen od drzavna bolnica..
Ova izleze deka dzabe plakam na privatno za pogresni razultati..
No sepak ginekologot mi rece da prodolzam so dietata ...

(Одговор на членот Branka32)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Гестационен дијабетес
3.12.2014 18:24:14   
lolla RR
Епа зола не си свесна колку ми е мило што се си испадна позитивно. Сега опушти си се и уживај а и јас сум за тоа да си продолжиш со тој начин на исхрана.

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Гестационен дијабетес
3.12.2014 22:59:47   
Ki4iko
зола,бас убави вести

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Гестационен дијабетес
4.12.2014 14:35:10   
Zola
Ima li nekoj od vas koj go meri sekerot doma so aparatce ?

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Гестационен дијабетес
4.12.2014 18:39:44   
blond
Jas meram doma so aparatce,true result

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Гестационен дијабетес
5.12.2014 12:33:10   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Zola

Ima li nekoj od vas koj go meri sekerot doma so aparatce ?



Јас мерев, 1 час по трите главни оброци

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Гестационен дијабетес
5.12.2014 14:20:33   
Zola
Kako vi se dvizat vrednostite nautro i posle obrocite ?
Sto aparatce koristite ?
Mi kazaa da ne mi bide na gladno poveke od 5 a 1 cas po jadenje da ne e poveke od 7,8.
No doma na gladno mi pokazuva se nad 5 a vo Centarot za dijabet koga go pravev testot bese 4.8.
Mojot aparat mi pokazuva poveke za 0,7 mmol od toj vo Centarot za dijabet.

Mene najvisok sekerot mi e posle dorucek a istata hrana ako ja jadam za rucek ili vecera mi e ponzok.
Po dorucek imav 2 dena 8,2.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Гестационен дијабетес
6.12.2014 18:27:34   
blond
Sabajle pred pojadok mi bese 4,8 a posle 1h od pojadok mi bese 5,3, zadovolna sum od rezultatite. Preska mm mi kupi uste iglicki, snemav user posted image pa sega ke meram sekojdnevno user posted image

(Одговор на членот Zola)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Гестационен дијабетес
6.12.2014 18:30:40   
blond
Zola, mnogu e visoko 8,2. Stavaj se na epten stroga dieta...

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Гестационен дијабетес
8.12.2014 11:10:31   
Zola
Da znam deka e visoko. no mu najdov care so poveke proteinski dorucek samo nautro mi bese tolku visok a za rucek i vecera mnogu ponizok duri imam i 5 posle jadenje no poveke e okolu 6 i nekogas i 7.
Sea me maci na gladno mi odi do 5,3 no posto mojot aparat e do 5,6 se trudam da ne se grizam a i mi otstapuva +0,7 . Znaci sekerot mi e 4,6 na gladno.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?