|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Низок крвен притисок
12.3.2013 8:31:10   
Bethany
Мене ми е низок, како на Пепелашка ми е нормален, затоа често сум поспана... Во бременоста ми се има толку многу спуштено што докторот не можеше да поверува, додуша тој ден толку многу ми се вртеше, ужас беше, а инаку немам и немав други проблеми. Поспаноста е проблем сега оти не можам да одам да легнам кога сакам, хехе.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Низок крвен притисок
12.3.2013 9:11:22   
Tanjicka
mene nizok pritisok 60 so 90 mi e normalen, koga ostanav bremena i sestrayta prviot pat koga mi go merese, mi go premeruvase da ne e greska, se ispanici cela, i kazav deka mene mi e toj normalen i taka funkcioniram

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Низок крвен притисок
12.3.2013 9:14:03   
Ikana
И јас имам низок крвен притисок, некогаш не можам да станам од кревет од што се осеќам уморно.

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Низок крвен притисок
12.3.2013 9:28:17   
topce
и јас имам низок притисок ама затоа имам со мене постојано шише со вода.
мерката ми е минимум 3 литри вода на ден за да не ми се слоши. и во бременоста имав низок притисок ама поарно низок отколку висок па проблем.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Низок крвен притисок
12.3.2013 10:01:56   
zzaa
i jas imam nizok pritisok 90 so 60 ili 80 so 60,ne mi smeta se naviknav izgleda,ke si pinam edno kafe na sabajle i rat cel den,ili ako me zaboli glava pak kafe ili nesto blago pominuva.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Низок крвен притисок
12.3.2013 10:05:39   
deluxe
jas sum so nizok pritisok sekogas a pak vo bremenosta ne mozev da stojam na noze mislam deka se nisav i mi se spiese eptn.inace si pijam preku 5 kafinja vo denot,gazirano treba da pijam ama ne sum golem ljubitel na gazirani raboti taka da sega za sega kafenceto mi pomagauser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Низок крвен притисок
12.3.2013 10:09:00   
dostickage
i jas sum so nizok pritisok i nisto posebno ne pravam, si ziveam so nego.
retko pijam kafe, ne pijam gazirano pijam samo mnogu voda

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Низок крвен притисок
11.4.2013 9:14:26   
vezilka RR
Никогаш не сум имала проблем сопритисокот. Секогаш како по книга 120/75. Последниве месеци знае неколку пати во месецот по два-три дена да ми падне бааги, 90/50. ЈАс едвај го издржувам. Се чувствувам како да тонам, очи ми паѓаат, не можам да стојам и главата ме боли. И ми паѓа попладне, море скоро вечер околу 19 часот. Сабајлечки едвај станувам, и дента е ок, ама а се стемни..крај. Ме фаќа страв дека можеби е последица на некоја друга болештија. Знам дека треба многу вода, која ја во принцип ја пијам, ама овие денови не ми се пие. КАфе секако пијам, солено секако јадам..user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Низок крвен притисок
11.4.2013 9:40:54   
Gardenia
Везилке јас сум константно со низок притисок тоа ми е и наследно во фамилија,нормално ми е 90/60,ама сега бидејќи од зимо накај пролет како се менува времето ми паѓа под ова и исто и јас тонам,глава ми паѓа и неможам да ја држам,али да знаеш може ти е времено од воздушниот притисок

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Низок крвен притисок
11.4.2013 10:23:58   
masa
А да те изнервира некој одма ќе ти се качи user posted image се шалам.И јас имам низок притисок и ми помага кока кола една чаша и подобро ми е!

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Низок крвен притисок
11.4.2013 11:12:24   
emidz
Секојдневие ми е низок притисок, стандарт 90 со 60. Јадам солено како луда али поинаку не можам да функционирам, ми бара сол организмот. Ретко кога ме тера на благо, дури и да каснам благо се гасам со солено user posted image user posted image

Кафето го заменив со зелен чај и се чувствувам подобро али сабајлето тешко мене никако да се навикнам на станување мислам дека никогаш нема. Почнав со јога и правиме секое сабајле поздрав на сонцето многу убаво доаѓа ве расонува и го регулира дишењето и тогаш можам да го почнам денот user posted image

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Низок крвен притисок
11.4.2013 11:33:27   
vezilka RR
Ова сега го најдов:

Како да се справите: јадете веднаш кога ќе станете, понатака избегнувајте големи оброци, јадете повеќе пати по малку. Пијте кафе, ама никако на гладен стомак. Цело време се налевајте се со вода, лимунада и други витамински пијалоци. Исто помага и ладење на лактот од внатрешната страна со вода.

(Одговор на членот emidz)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Низок крвен притисок
11.4.2013 12:43:55   
masa
emidz user posted image за чајот и јогата.Пред да се омажам водев здрав начин на живот,вежбав три пати во неделата,практикував јога,трчав,вртев на орбитек,само здрава храна јадев и иако излегував многу и пиев алкохол,не којзне колку,ама пиев,не ми претставуавше проблем нискиот притисок,освен при патување во првите денови од циклусот и кога спремав испити,ама свекрва ми ми кажа еден "коктел" што одма отвара очи па за во хитни ситуации еве ви рецепт: во една чаша кока кола се додава сок од еден лимон и една нажичка нес кафе.Вкусот не е лош и проверено дејствува!!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Низок крвен притисок
12.4.2013 14:45:32   
Bububebe
Јас за низок притисок во последно време пијам солена вода или јогурт со сол

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Низок крвен притисок
22.8.2013 13:20:00   
Felly RR
Мене ми е низок цело време, и многу се чувствувам поспана. Знам дека треба повеќе течности, ама не можам, ќе пробам и вака со солена вода, а јадењата и онака ги сакам посолени.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Низок крвен притисок
22.8.2013 15:50:55   
topce

ИЗВОРНА ПОРАКА: emidz
Почнав со јога и правиме секое сабајле поздрав на сонцето многу убаво доаѓа ве расонува и го регулира дишењето и тогаш можам да го почнам денот user posted image

кога вежбав јас јога сите одеа заради високиот крвен притисок и тогаш го прашав учителот што со нискиот. одговорот му беше само поздрав на сонцето и веднаш оди нагоре user posted image user posted image
тие што не можете вода да пиете пробајте вода со неколку капки лимон, се менува вкусот и полесна е за пиење, е сега почесто во тоалет ќе одите ама и тоа е добро за бубрези и бешика.user posted image

(Одговор на членот emidz)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Низок крвен притисок
5.4.2016 11:15:30   
marchi
ne sum bila sama sto se macam so niskiot pritisok.verovatno odsekogas sum go imala,i tatko mi go ima (od nego mi e nasledenuser posted image ) samo nikogas sum nemala nekoi maki ili problemi. vo bremenosta mi se pokaci t.e za doktorite bese normalen (120 - 90) .pri poroduvanje so carski imav komplikacii so vitalnite fukncii za podocna da razberam deka toa se slucuva kaj lica so konstantno nizok pritisok. e od posle poroduanjeto se javuvaat problemite. naglo krevanje na pritisok - direk na brza pomos, potoa onesvestuvanje - pak na brza pmos. a simptomi kako pospanost takvi raboti koi eca gi opisa na pocetok na temata ima i sekogas imalo samo nikogas ne mi pretstavuvale nekoe znacenje niti pa problem. sega se mislam deka e vreme da najdam nacin da si go odrzuvam i reguliram pritisokot. kako vie ostanatite go regulirate?

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 42
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?