|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.9.2014 13:00:58   
Slonceo1
Zdravo mamicki izvinete ako sum mn dosadna so moive prasanja no ete moram da prasam :). Kako sto znam kaj bremena zena ima dva otvori vo vaginata. Kaj mene koga bev na pregled mi kaza doktorkata deka dolniot otvor e otvoren okolu 2-3mm a gorniot bil biten zosto bil dobro zatvoren nemalo nikakov pristap do bebeto bilo kakvi infekcii. Napraviv i brisevi i ispadnaa negativni. 22 nedela sum pa sakav da prasam dali postoi rizik od mozno predvremeno poroduvanje? user posted image odnapred vi blagodaram

(Одговор на членот Lolly)
Непосредна врска до пораките: 551
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.9.2014 13:42:26   
Felly RR
Слончео1, мислам дека не треба да се грижиш, штом докторката не ти спомнала такво нешто. Ако има било каков ризик за предвремено породување, сигурна сум дека ќе ти кажела.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 552
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.9.2014 11:26:40   
lolla RR
Здраво женски, гледам не сум пишала тука. Ние веќе стигнавме до 16 недела. Вчера бевме на контрола и бебулете расте, мрда, прета и неколку пати ни се покажа на ехото дека ке биде машко :) дури докторката почна да му вика „е добро де видовме што си“ user posted image . Јас немав посебна желба за пол и сум пресреќна само да е здраво, па ако даде господ па понатаму и за малку смешано со половите.

Следно ми рекоа на скрининг во 20 недела но засега нема термини на гак, па треба да се проба за термин при крај на месецот, ке видиме. Здравје јас во секој случај ке одам и во ремедика но не е на одмет и на гак, само се нека си тера како што треба. Исто ме пратија з кумбсов тест, тогаш ке бидам крај на 19 недела кога ми закажаа и после одма да се јавам за упат за димери и така.

Хемоглобинот ми е 121, што е во референтни но матичната вика дека бебињата многу влечеле па спремив мед со лимон и семе од коприна и мелен сусам, и ке практикувам цеден сок од цвекло, морков лимон и јаболко секој втор ден за да не падне повеќе.

Полека све станува реално, си се фаќам себеси одвреме навреме како го галам несвесно стомакот и сум оклештена од уво до уво, 5 години го чекавме ова и ми требаше време да се освестам дека вистина се случува. После тешкиот дел од ивф-то со престимулацијата, подуеноста и гадењата од лековите, мислам конечно се враќам на старата јас, од пред 2 месеци си се вратив и на вежбање и само молам господ се да биде добро до крај.

Слонче, не знам точно за што прашуваш, но ако имало некој проблем ке ти кажела докторката затоа релакс.

ПС Е да и ва заборавив да пишам, пред едно 3 недели на брисот од цервикс замислете ми напишаа дека се сомневаат на остатоци од паразит тенија. Од памет не извадија и мене и мм и докторката, па трчање по милион испитувања преку крв, измет, па пак брисеви и за среќа се испадна негативно само 1 недела со мм бевме како попарени се утепав од плачење. Значи не ми е јасно како живеат со себе тие микробиолозите од ИЈЗ, па се пишува ли така бе... матичната вика којзнае што им заличело, што виделе, може од кринонот остатоци. Како и да е, се надевам дека нема да имам такви стресови повеќе оваа бременост.

Поздрав жени

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 553
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.9.2014 11:32:19   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

....Ние веќе стигнавме до 16 недела. Вчера бевме на контрола и бебулете расте, мрда, прета и неколку пати ни се покажа на ехото дека ке биде машко :) дури докторката почна да му вика „е добро де видовме што си“ user posted image . Јас немав посебна желба за пол и сум пресреќна само да е здраво, па ако даде господ па понатаму и за малку смешано со половите.


Lolla, убави вести, одмарај и уживкај нека расте тоа фудбалерот внатреuser posted image . А за резултатите што пиша, на денешно време "прашај на 3-4 места" дојде времево, не се верува од прва, добро сте направиле што си се осигурала на друг начин. Позз, а на што се врати да вежбаш, мислам што вежбаше претходно? Јога?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 554
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.9.2014 11:37:52   
lolla RR
Ловабл јас сум со долга историја на вежбање, 4 години во фитнес студио и нешто повеќе од година дена дома. А вежбав све, од аеробик, пилатес, па и јога и кикбокс. За време по ЕТ после 10тина дена вежбав само јога, мислам пишав некаде, а сега си се вратив на вежби за трудници, има еден куп, само треба да се види што ти одговара, се чувствувам своја и преубаво после вежбање. А и користите од него се супер, од поцврсти коски, помалку отоци, подобра циркулација за бебето, метаболизам раздвижен и помалку гасови, мускулатура зацврстена за раѓање, плус бебињата обожавале такви ритмични повторувачки движења. Ако смее надворешни линкови да се ставаат ке ставам и од беспалтни што има јоги, пилатес, балет вежби па до оние што се купуваат за 10тина долари итн...

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 555
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.9.2014 11:50:51   
LoveableMe RR
Lolla, ОВДЕ, избери ја соодветната тема и стави линкови ако се од youtbe и ако има вежби на нив, бесплатни, да можат сите трудници да видат. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 556
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.9.2014 12:44:26   
Slonceo1
Sega koga spomnavte mi tekna. Doktorkata mi rece deka ako e otvoren gorniot otvor na grloto na matkata i ako imam infekcii mozelo da se inficira plodot i da dojde do predvremeno poroduvanje ili spontan abortus. Kaj mene gorniot bil dobro zatvoren i nemam nikakvi infekcii samo me fati panika za ovoj dolniot bil otvoren 2-3mm. Ja prasav dali moze nekako da se zatvori posto citav ovde za nekakov serklaz mi rece deka ne mozelo. Mi rece samo da odmnaram i da ne se banjam so topla voda. Ako ima nekoj vakvo iskustvo neka pomaga posto stvarno ne znam sto da pravam user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 557
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.9.2014 14:24:22   
Melanija RR
Slonceo1 ни јас незнам за кој отвор се работи,тој што е од матката се отвара кога се раѓа,грлото наматката.Штом брисевите се во ред и тоа е во ред.Друго нема што.За топла бања секако не е препорачливо во бременоста.

lolla уживај во реалните и неповратни денови,безгрижна насмевка и вежбајuser posted image уживај за сите тие тешки деновиuser posted image
Сподели линк за вежби ако е од Јутјуб ако не посочи само наслов user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 558
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.9.2014 14:51:39   
Slonceo1
Благодарам ми олеснивте малку и онака бев под стрес user posted image .

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 559
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.9.2014 17:18:54   
babygirl88
Здраво женски, нова сум овде и се надевам ке си се дружиме понатаму затоа што сум бремена :)))) Знам дека можеби овде не ми е место да го пишувам ова, ама нестрплива сум и многу би сакала да добијам ваше мислење.
Ова ми е втора бременост, првата нажалост не успеа. Му престана срценцето и морав да абортирам :( причина нема. правев тестови за кламидија, и некои други работи, и се беше негативно. Тоа се случи во мај, еве сега сме веќе септември и сум повторно бремена. Само овој докторов секогаш ме расплакува. Овој пат, ми кажа дека е рана бременост, и дека сеуште нема создадено ембрион, а последната ментруација ми беше на 6ти Август. Навистина не разбирам. Се плашам дека повторно нешто нема да биде во ред. Зарем досега не требаше да има и ембрион? Ми даде утрогестан и аспирин и ми кажа да се вратам кај него по 10дена. Навистина ми е страв :(

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 560
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
16.9.2014 23:22:42   
Melanija RR
babygirl88 ако добро видов утре си 6 недела .т.е. првотромесечје и за искуства и совети твојот пост ќе го префрлам во темата Трудници во првото тромесечје - до 12 недела=ТУКА


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот babygirl88)
Непосредна врска до пораките: 561
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
18.9.2014 20:23:14   
mesecina83
Здраво мамички како сте јас и моите анѓелчиња во мешко мој сме сме добро .Во понеделникот бевме во Ремедика со сопругот на преглед и тој после 4 месеци прв пат ги гледаше на ехо со радост го гледав како ги гледа на мониторот на ехото и како внимателно им го гледаше секое нивно движење и му се насолзија очите од радост вика нашите сонциња пораснаа.Инаку прегледот помина добро докторот рече дека добро напреднуваат и дека нешто напомена едното можно да е машко но се уште е рано да се потврди дека е машко вика можеби ножето да му е тоа .И како ме гледаше на ехото виде над вагината дека сум малку отворена и ми препорача дека мора да правиме циклаш и наредната среда ќе ми прават со анестезија .Инаку го прашав дали ми е тоа од дебелината или бидејќи сум бремена со близнаци и рече можеби сум така родена .И во средата бев кај нутриционистот Тања Турунџиева и ќе почнам со диета бидејќи останав бремена со ептен голема килажа па утре сум пак нејзе правев некои анализи па според тие анализи ќе ми одреди диета .Па мора да се истрпи се само да биде во ред со моите две анѓелчиња .

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 562
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.9.2014 15:15:01   
jasna_sr

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami4ka.

Zdravo na site...jas sum nova na forumov...bremena sum 20+ i nosam bliznacinja user posted image user posted image . Dva dena imam nekoi ostri bolki vo dolniot del od stomakot kaj desnata strana (skroz dolu duri kaj sramnata koska), se plasam da ne e nesto seriozno. Ako imal nekoj slicno iskustvo ve molam pisete mi


mami4ka bi sakala da te prasam kako si sega dali prodolzija ovie bolki i ponatamu bidejki i kaj mene eve edna nedela veke imam ostri bolki na desniot del na sramnata koska ama vo tekot na denot koga sum aktivna ne me boli ama bas ni malku, ama navecer koga ke si legnam cela vecer me boli ne mozam da se zavrtam ili da stanam samo sto ke ja pomrdnam nogata uzasno me boli. nesum bila na lekar ama treba da odam pozzz i ocekuvam odgovor

(Одговор на членот mami4ka.)
Непосредна врска до пораките: 563
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
22.9.2014 21:10:02   
kokicekokice
Zdravo devojki,mi treba vash sovet.Sega sum 13ta nedela.Pred 3 nedeli nastinav so malku crveno grlo i temperatura sto se dvizese od 36.8 do 37.3.Proveriv krv i mokraca i se be se vo red no leukocitite mi bea 12(a treba do 9).Pravev i bris od grlo i nos i bidejki nemase bakterija , d-rot resi da se lecam so prirodni lekovi.Koga veke bev 12ta nedela pak proveriv krv i mokraca i ovoj pat leukocitite dojdoa do 16,a temperaturata pak isto. I d-rot i ginekologot resija da pijam antibiotik cefaleksin.Eve imam uste 1 den da go dopijam, no temperaturata povtorno varira do 37.2. Dali nekoj imal cakvo iskustvo?Ne se custvuvam bolna, no mi preci vakvo variranje na temperaturata i se plasam sto moze da bide.

(Одговор на членот Slonceo1)
Непосредна врска до пораките: 564
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
23.9.2014 0:53:06   
Melanija RR
Постовите кои се однесѕваа на сипаници се префрлени во темата Болести во бременоста=ТУКА user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 565
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.10.2014 11:56:25   
Ki4iko
Zdravo trudnici,kako ste ovoj period, jas sum 23 nedela polna ,denes vleguvam vo 24 , meseto raste, na sledna kontrola sum na sredinata na ovoj mesec.Na poslednata kontrola doktorkata zabeleza deka mnogu nisko e postaveno bebeto,pa mi predlozi da zemam trudnicki mider, go zedov i go nosam,pa ke vidime kako ke bide.Inaku sum vtororotka ,pa opustena muskulatura, i gledam da odmaram povekje.Dali ste imale vie vakov slucaj,nisko nosenje na bebeto i sto mislite dali ima potreba od grizi?Odnosi sekako nemame so soprugot, ne krevam nisto tesko i se nadevam ke isturkame do kraj :)

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 566
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.10.2014 13:36:30   
Aleksx2Leon
leleee...jas mislam deka e djabe toa, so sin mi koga bev trudna zemav eucerin,oprciv mislam 1000ka a se namackav samo 3-4 pati vo cela bremenost, i ni S od strii ili bilo kakvi promeni na kozata nemam,ovaa bremenost isto taka zasega nisto nemam,25ta nedela sum, a kumata moja bas znam se utepa pari davanje za kremi, gi poracuvase od grcka ili ne znam od kaj pa djabe,stomakot i e kako geografska karta, taka da mislam deka se zavisi od elasticnosta na kozata user posted image

(Одговор на членот Bela rada)
Непосредна врска до пораките: 567
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.10.2014 15:12:45   
lolla RR
Жени како сте? Никој кажи речи не пишува во оваа тема user posted image

Кичико, се надевам некој ке ти одговори, не знам за појасите, знам само дека ги има во медикус хелп и одат и со рецепта.

Јас денес бев на трансфузиологија, и си ја чекав докторката скоро 1 час на закажан Мој термин со куп луѓе таму, па жената што беше на шалтер се сожали и ми отвоти листа, па ми зедоа крв за Кумбсов тест. Во понедленик резултати, се надевам добри. Иначе докторкава отишла да се види со некои странски колеги и малку се задржала, колку неубаво од неа, нели немаше да има чекање на закажано? Нема врска, само нека се добри резулатите и сега глеедам зш Ловабл нејкеше да оди таму за крвна група.

Јас сум од утре 20 недела, следниот петок сум на скрининг во државна и само молам бога се да си е во ред, малку ми е страв ама па едвај чекам да го видам, дотогаш ке минат 5 недели од последното ехо.Само нека си е он добро и да си расте како треба.

Синоќа станав за во вц, пиев вода, си легнав и кога се размрда бебушов, 99 посто сум дека е он а не гасови зашто како да чука некој на врата од внатре е чувствто, па си седев со него до разденување дур не заспа, доста беше некако активен, и само нека си продолжи така. Едвај го чекам секое негово мрткање.

Ми се појави и бледа лена нигра на мешето, и тоа уште одпред месец ипол. Ептен и се радувам, се радувам на секој симптом и така......

Ајде жени пишуавјте како сте, како иде и позз на сите

(Одговор на членот Aleksx2Leon)
Непосредна врска до пораките: 568
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.10.2014 15:27:58   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Јас денес бев на трансфузиологија, и си ја чекав докторката скоро 1 час на закажан Мој термин со куп луѓе таму, па жената што беше на шалтер се сожали и ми отвоти листа, па ми зедоа крв за Кумбсов тест. Во понедленик резултати, се надевам добри. Иначе докторкава отишла да се види со некои странски колеги и малку се задржала, колку неубаво од неа, нели немаше да има чекање на закажано? Нема врска, само нека се добри резулатите и сега глеедам зш Ловабл нејкеше да оди таму за крвна група.


Пробајте во иднина во Градска, ако успеете да се убедите со матичните, може и таму и тие се под транфузиологија нивниот дел, така што исто е, они праќаат горе на Клиника тоа што тие не го работат и пак кај нив за резултати....


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 569
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.10.2014 9:51:39   
Felly RR
Кичико, еве имаме и тема за НОсење на појас во бременоста. Можеш да прочиташ што пишале другите рингерајки, а сигурно и твоето искуство ќе биде од корист.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Ki4iko)
Непосредна врска до пораките: 570
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.10.2014 15:42:07   
mesecina83
Ја вчера бев на преглед во Ремедика и докторот е задоволен како напреднуваат бебињата тие се тешки 170 грама и си одговараат на 17 недела .За едното бебе се знае му го видовме пипето (куренцето) ќе биде машко , а другото не се виде убаво докторот рече моЖеби ќе биде и тоа машко но се знае се уште вика ми се виде нешто меЃу нозете но незначи дека ќе биде машко моЖеби било папочната врвца.Какво и да биде и второто бебе не е ваЖно само нека се здрави и живи .Од денеска ја почнувам 17 недела, а немам ни трага од повраќање ниту ми се гади ниту имам вртоглавици .Го прашав докторот за тоа и он ми вели дека тоа е добро ,веќе мешето ептен ми се познава си купив и труднички фармерки со презрамки е ептен се комотни само како бргу ми минува времето еве наредната недела почнувам 5 месец .user posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 571
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
11.10.2014 23:13:22   
Melanija RR
mesecina83 user posted image максимално уживај во волшебните месеци user posted image јас цела бременост немав ниту лошење ниту повраќање биди среќнаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 572
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.10.2014 23:55:40   
kokicekokice
zdravo mamichki.Imam prashanje.Sega vleguvam vo 16ta nedela i vo petok sum na pregled.Denovive osetiv nekoja chudna bolka vo predelot megju preponite i sramnite usni.Toa go osekjam koga stanuvam i odam.Bolkata mi e slichna kako zapalenie na muskuli koga se ima.Dali nekoj imal slichno iskustvo?Neznam dali da panicham ili da si cekam do petok da go prasam ginekologot?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 573
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.10.2014 14:49:46   
Melanija RR
Ако болката не е болка туку е само повремена при движење а нема други тегоби во ред е.Но кога ќе одиш побарај и докторски совет.Немојте ништо да сметатте за неважно да прашате, секогаш подпрашувајте СЕ што ве интересира или загрижуваuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 574
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
15.10.2014 8:58:57   
Mihaela 2010
Eve me mene vo ovaa tema,denes vleguvam vo 13 nedela..
Sabajle pak imam macnini,neznam sto taka,se si mislev deka mi pomina,ama nesto mi se zgadi..pa i krv od nos mi potece,ama mislam od sto silno go duvav,sigurno nekoe kapilarce puknalo..
Ete taka ke ve druzam tuka segauser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 575
Страница:   <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?