|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.2.2014 14:51:48   
vikce25
Zdravo na sitee....nova sum na forumov i gledam deka ubavo se druzite i bi sakala da se pridruzam...21 nedela sum i sekoj den poveke si go osejkam bebcevo :) :)Deneska bev i konecno rekoa deka e masko....epten sum srekna user posted image user posted image
Sakam da prasam dali sega treba da pravam nekoi ispituvanja bidejki ne mi rekoa ..krvna slika pravev,brisevi mi zemaa se bese vo red....bi sakala da znam sto me ocekuva bidejki doktorkata rece se e vo red normalno se razviva i takaa...Na site vi posakuvam so lesno da si go minuvate vremeto i da im se raduvate na bebcinjata ..:) :) pozdrav

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 401
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
28.2.2014 23:09:56   
Melanija RR
sonc90 user posted image ме изнасмеа ,супер се е ок и уживај си user posted image

vikce25 добре дојде на Рингераја user posted image
Од 21 до 24 недела се прави скрининг на кој се гледа развитокот на органите,полот на бебето.Незнам дали си во МКД или Скопје.Се прави на ГАК или во приватните клиники.Имаме и тема Испитувања во бременоста=ТУКА
Можеш да ни се претставиш во темата Да се запознаеме=ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vikce25)
Непосредна врска до пораките: 402
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.3.2014 9:26:23   
vikce25
Fala mnogu MelanijaRR...jas vlegov vo 21 nedela i ko bev vcera maticnata nisto ne mi kaza..dali treba uput nesto taa da mi zakazi ili moze i sama da si odam ...a kade se pravi toa ispituvanje..pozdrav mnoguuser posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 403
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
1.3.2014 9:53:27   
Melanija RR
Да треба да се закаже преку матичната на Мој термин но се чека,а на приватно не ти треба но е околу 3 илјади.Но ме чуди што не ти рекла да не има она добро ехо па ќе те гледа кај нејзе незнам што да ти кажам.Јави се прашај ја за скриниг кога треба да одиш па ќе видиш што ќе ти каже

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vikce25)
Непосредна врска до пораките: 404
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.3.2014 3:09:40   
sonc90
zenski (pak jas) sakam da ve prasam neso...jas sum veke 22 +5 i seuste ne pijam mleko zaso doktorot mi zabrani zaradi debelinata...bidejki jas sum debela (momentalno sum 157 cm i 80 kg a ja pocnav bremenosta so 74 kg) i mi rece deka mlecnite masti poveke ke me zdebelat i zaradi toa ne smeam da pijam ama me fakja strav da ne izleze posle kontra efekt...kazete mi vase iskustvo sto da pravam?da pocnam da pijam ili? pozz i backi user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 405
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.3.2014 5:28:55   
Goddess*
Sonce90,pobaraj i vtoro mislenje od struchno liceuser posted image

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 406
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.3.2014 12:00:14   
Melanija RR
sonc90 млечните производи се подлога за кандида, но калциумот е важен во бременост и се препорачува во умереност посебно сирење и јогурт.Јас почнав со 82 кг а на крај имав 96,значи одлични 14кг со оглед на мојата тежина.Но јас сум љубител на млечни производи па ете колку нормално качив.Пва е мое мислење и искуство user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 407
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
2.3.2014 12:01:57   
kuklickaa
Pozdrav mesinja kako mi ste,kako se bebuskite?Sinko i jas sme dobri pred 3 -4 dena go osekav kako poaktivno mrktanje a ovie 3 dena posledni nekako e malce ponezen,vcera vlegovme vo 22ta nedela-6 mesec ne mi s everuva kolku brzo pomina vremeto....doktorkata mi rece opficijalno ke og osetis koga ke mrdne vo 24 ned togas ke se zabelezi i nadvoresno,prvorotkite togas a vtororotkite nakaj 20 ta go osekale toa ''prvo'' klocanje....kako ste vie sipmtomi??mene pocnuvaat da me bolat stapalata po malce i kicmata i kozata nadvoresno od mesko so se siri pa sekoaj vecer se mackame na mesko so pavloviceva kantarionovo i bademovo maslo i mi e podobro...sega naredno nakaj 10ti sum na analizi za krvta i mi rekoa vo 24 zadolzitelno seker da ispitam...pozdrav do site mesinja

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 408
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.3.2014 11:31:28   
лела
zdravo mamicki, kako ste? rastete li? nie vlegovme vo 21 nedela, bebusot si mrda, na 10 sme na skrining, edvaj cekam. nosot mi e zatnat i potkasluvam po malku i od toa me boli dolniot del od stomakot, se nadevam ne e nisto strasno user posted image . bev na opsti lekar mi rece deka sum super nemam nisto... inaku se merev sabajlevo +2 kg samouser posted image .. imajte ubava nedela

(Одговор на членот kuklickaa)
Непосредна врска до пораките: 409
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.3.2014 13:05:58   
evaaa
samo da ve pozdravam mesinja user posted image nova sum vo 19 nedela.......

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 410
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
3.3.2014 15:22:32   
Melanija RR
evaaa се надевам редовно ќе се дружиме во ова и во последното тромесечје и секако низ темите на Рингераја user posted image
Што носиш user posted image или user posted image ?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот evaaa)
Непосредна врска до пораките: 411
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
4.3.2014 10:21:11   
love4ever
Zdravo na site kako ste? nie sme super 20 nedela ama uste ne sme promrdale user posted image ovie 2-3 dena imam nekoi cudni bolki dole megu nozete na stanuvanje i sednuvanje ama valjda ne e nesto strasno na 4d sme na krajot od mesecov pa ke vidime Ve pozdravuvam, siteuser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 412
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
5.3.2014 22:57:49   
petra27
Zdravo mesinja kako ste....nie sme super...denes bevme vo Sistina kaj Drasko za srce....bebuskite se super,se e vo red...mrdaat,se borat :))uzivaat
Sega sum 23+0 i sleden pregled za eden mesec....kiss

(Одговор на членот love4ever)
Непосредна врска до пораките: 413
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
6.3.2014 9:34:49   
sandriana RR
Се пријавувам овде - од денес 13+1, па да го истрчаме и овој триместар како што треба user posted image
Пол уште не знам, ќе си почекам изгледа до следниот месец, ама, искрено и не ми е најбитно да знам user posted image
Вчера убаво го видов бебе, измеривме се што може да се измери во оваа недела, и се е задоволувачки до сега user posted image


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 414
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
6.3.2014 15:47:16   
Melanija RR
Труднички имате нова тема за главните скрининзи па споделете го вашето искуство ,каде, кој доктор, што ви кажаа... и сл.
Три главни скрининзи во бременоста=ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 415
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.3.2014 10:36:26   
лела
dobro utro dobar den mamicki kako ste?? rastete li? ja sum vekje vo 22 nedela.. denes imav zakazano za skrining vo 09:00h, cela vecer ne spiev od vozbuda, zakazav vo cair kaj dr trajcevski i koga otidov mi kazaa dr samo sto si otide bese dezuren i rece site zakazani za denes ke gi primi vo sreda user posted image user posted image se iznerviraz premnogu, gotova bev da zaplacam.. kako moze vaka da pravat dr? vo sreda dr ke ne pregelduva i pacientite od denes i tie od sreda, ke bide haos, sigurno ke ne pregleduva po 5 min... ne fer!!!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 416
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.3.2014 11:20:40   
Sara007
Мајки,

Што значи што имам аморфни урати во мокрача? Исто и леукоцити 10-12 и еритроцити 1-2 ... и кај бактериите еден плус имам ...

Поздрав :)

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 417
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.3.2014 11:59:54   
Melanija RR
лела тоа е што е ,немој да се нервираш.Подобро тка отколку да те гледале денес кај доктор кој не си го избрала.Во ГАК е така закажуваш и дента кој е дежурен тој нема избор.Инаку тра околу 15 мин скринингот

Sara007 има тема Протеини во мокрача=ТУКА и има постови токму со леукоцити и еритроцити во мокрача.
Леукоцитите се толерираат до 15 ,јас пиев чај од шипка со хибискус и додавав цедел лимон и се усчисти а и воопшто за инфекции е убаво да се пие и секако чај од брусница.Матичниот ќе ти каже најдобро


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Sara007)
Непосредна врска до пораките: 418
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.3.2014 12:10:58   
mami 42
zdravo jas sum nova na forumot.bremena sum 17nedeli.imam 42 god.ovaa bremenost ja nosam so golema doza na strav imajki ja predvid mojata vozrast.dali nekoj na forumot ima slicni iskustva so bremenost vo pokasni godini

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 419
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.3.2014 12:33:56   
sandriana RR
Добредојде мами42 на РРаја user posted image
За искуствата во врска со годините и бременоста тема имаме ТУКА, се надевам ќе ти помогне.
Те очекуваме и низ другите теми, ОВДЕ можеш да ни се претставиш user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот mami 42)
Непосредна врска до пораките: 420
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
10.3.2014 12:48:46   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami 42

zdravo jas sum nova na forumot.bremena sum 17nedeli.imam 42 god.ovaa bremenost ja nosam so golema doza na strav imajki ja predvid mojata vozrast.dali nekoj na forumot ima slicni iskustva so bremenost vo pokasni godini


Мами 42, добредојде. Би сакала да споделиш искуство за твојата бременост, доколку е природно во Рецепт за зголемување на можноста за забременување, или во Вештачко оплодување, доколку си останала бремена со помош на ИВФ. Твоето искуство многу ќе ни значи, позз имај лесна и убава бременост.


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mami 42)
Непосредна врска до пораките: 421
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
12.3.2014 3:51:03   
sonc90
zenski aj ve molam eden sovet za bolki vo grbot da mi dadete...(osven masaza-toa go praam 10000...pati na den) btw kako ste?sto pravite?kako ide bremenosta?bebusi poslusni se? pozz user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 422
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.3.2014 9:05:20   
nataly86
sonc90 доколку ти е дозволено пробај со лесни вежби или пилатес за трудници мислам дека ќе ти помогнат...друго не ми текнува што би ти помогнало....

Инаку и јас да се приклучам кон оваа темааuser posted image user posted image Денес влегувам во 13г.н. сеуште претежно лежам поради крварење и хематом кој се јави во 8 неделата....Понеделник сум на контрола па се надевам дека конечно ќе ми се дозволи да се движам...оти веќе user posted image дома user posted image

Поздраввв и уживајте воuser posted image

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 423
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.3.2014 9:08:00   
трудница
здраво идни мајкички....ние со мојто синче сме во во 18 недела..до сега на прегледите се е ок, брисеви, крв мокрача се е во ред, но на мене при мокрење кое е мн често ми се појавува некое страшно печење а докторот вели дека немам инфекција па и на мокрачата ништо user posted image но ај тоа белки не е толку страшно...
Сакам да ве прашам, дали чустувате болки во долниот дел на стомакот, кај мене ги има често а исто така и силни грчеви кога нагло ке се завртам друга страна или некој друг нагол потег? Инаку скокоткањата кои ние првородките често мислиме дека се клоците од бебето почнав уште од 16 недела да ги осеќа,..
поздрав и на сите ви посакувам многу лесна user posted image

(Одговор на членот vikce25)
Непосредна врска до пораките: 424
   RE: Трудници во второто тромесечје - од 13 до...
13.3.2014 13:54:43   
Melanija RR
трудница за грчеви даваат магнезиум но верувам веќе ги пиеш,а тоа што те пече ако нема инфекција тогаш пробај со често пиење и пеглан долен веш
nataly86 стварно е време веќе да можеш да шетнеш види го времево мераци е

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот трудница)
Непосредна врска до пораките: 425
Страница:   <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?