|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хистероскопија
13.11.2014 9:41:18   
vazna
Девојки здраво сакам да ве прашам колку дена послем хистероскопијата крваревте, јас вчера речиси немав нисто ептен по малку, ама од сабајле крварам бајги и некако ми е шубе па да ми казете вашите искуства поздравuser posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 701
   RE: Хистероскопија
13.11.2014 10:33:16   
Kvisko
Јас крварев околу 5-6 дена. Некогаш повеќе некогаш помалку не се секирај ако немаш болки и ако не е преобилно крварењето се е во ред.

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 702
   RE: Хистероскопија
13.11.2014 10:43:27   
vazna
Фала Квиско немам болки, ама сабајлево некако по обилно имав па затоа ми беше шубеuser posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 703
   RE: Хистероскопија
13.11.2014 22:15:37   
vazna
Devojki jas sum moze zamorce ama sum isplasena nekako deneska si krvaram isto kako koga imam dobieno ciklus neznam dali ova e normalno ile ne e, zosto vcera recisi nisto nemav ama deneska epten mi se zasili aj ve molam vasite iskustvauser posted image

I sakav da ve prasam dali smeam da patuvam, sakam da odam za Turcija ne mi bide nesto?

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 14.11.2014 10:09:04 >

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 704
   RE: Хистероскопија
13.11.2014 23:33:20   
kapina
Vazna javi se vo sistina prasaj si zosto tolku krvares

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 705
   RE: Хистероскопија
25.11.2014 9:27:09   
Bea
Да го споделам моето искуство со хистероскопијата.
Правев во Ремедика кај Димитров во петокот на петти ден од циклус. На почетокот ми беше малку шубе бидејќи не ми побараа апсолутно ништо. Се изначитав по темиве дека се прават брисеви, алерго-тестови, анализа на крв... Дури и се јавив да препрашам, сестрата ми рече - ништо, гладни и жедни дојдете во 8 часот user posted image
За секој случај со мене ги понесов снимките и извештајот од HSG и последниот пап (од пред 6 месеци).
Ме примија веднаш, ми земаа крв за крвна слика и инфективен скриниг (резултатите беа готови за половина час), имав два разговори со анестезиолог и еден преглед. Во 9:30 веќе бев во сала.
Интервенцијата помина супер, ми беше отстранет големичок септум 2.5цм, иако на ехо и хсг се покажа како мал субсептум. Димитров беше задоволен од тоа како се поминало и се санирало. Добив Циклопрогинова и естрофем, антибиотик не, ми имаа ставено во инфузијата.
Болки немав, мала нелагодност како менстуруална болка првите неколку часа, не ми се лошеше од анестезијата и многу слабо крварење. Еве денес петти ден, сабајлево имав како розеникава слуз...
Сето тоа ме чинеше 35.000 денари.
Можам да кажам дека џабе се препаѓав и плашев, интервенцијата е рутинска и многу сум задоволна од персоналот. Сите сестри беа прељубезни, со Димитров се видов, ми објасни се фино и се договоривме за понатамошните чекори, па здравје одиме понатаму во битката за бепче user posted image
Постов излезе долг, се надевам дека ќе биде некому од корист :)

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 706
   RE: Хистероскопија
28.11.2014 12:06:50   
LoveableMe RR
Bea фала ти за искуството, јас кога го прашав докторот ми рече 15.000 илјади денари, но очигледно ако не ти најдат ништо, а ако имаш септум тогаш се зголемува цената, во секој случај фала за споделеното искуство.

Колку време ќе ги пиеш апчињата и која доза, по колку на ден?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 707
   RE: Хистероскопија
28.11.2014 15:21:00   
Bea
Естрофем 7 дена по 1 на ден, синоќа последното го испив. Од таму ми ги дадоа. Циклопрогиновата ме збуни малку, на извештајот ми пишуваше во тек на еден месец, а кутивчето е со 21 таблетка по шемата што е таму дадена. Гледам сите 21 ден ги пијат, па и јас :)

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 708
   RE: Хистероскопија
28.11.2014 16:06:35   
vazna
Bea i jas gi pijam 21 den cikloproginovata i pancef antibiotici na mene ne mi gi dade estofemot i mi rekoa za eden mesec na kontrola i sakam da te praam za sekualni odnosi dali prasa od koga moze da se ima jas ne gi prasav toa i mi e sube pa si vikam aj od narednata menstruacija ke pocneme da imame odnosiuser posted image

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 709
   RE: Хистероскопија
28.11.2014 16:40:24   
Kvisko
Bea 21 ден од циклопрогиновата е всушност доза за еден месец. Ги пиеш 21 дена и во рок од 7 дена од пиење на последната таблетка добиваш циклус. Јас ја имав потполно истата терапија кај Димитров пред 4 години. Првите таблетки се исто така естрогенски како и Естрофемот а потоа другите се прогестеронски. Ги дава за побрзо задебелување на ендометирумот за да може да се покрие убаво засечениот септум.

Инаку ние продолживме со односи неколку дена откако ми прекина крварењето од интеревнцијата. Не се плашете ништо лошо нема да ви биде од уживање со мажињата. Нормално односите беа со кондом се додека не добивме зелено светло од Димитров на првата контрола која беше во втората половина на наредниот циклус.
На денот после интревенцијата си бев и на концерт.

Пред неколку месеци кога ми правеа лапароскопија на ГАК ми направија контролна хистерокопија и се беше во ред со матката. Докторката рече супер ти е, убаво те средил колегата. Значи ништо не сме пореметиле со односите user posted image .

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 710
   RE: Хистероскопија
28.11.2014 17:02:36   
Hopeful RR
Нема што да се поремети, обично не се ни стига до таму кај што е сечено user posted image Слободно и односи, и секакви активности, хистероскопија е стварно рутинска постапка од која лесно се закрепнува.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 711
   RE: Хистероскопија
28.11.2014 17:22:28   
scared RR
Мене ми рекоа со односи можеме да почнеме после мензисот и после првата контрола. Сметам дека не е на одмет да се почека, не е долг периодот user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 712
   RE: Хистероскопија
30.11.2014 20:55:43   
Bea
Мене Димитров ми кажа дека може заштитени односи и дека нема потреба да чекаме после циклус. Мене ми престана крварењњто сосема, ама ќе причекаме уште некој ден, некако шубе ни е уште.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 713
   RE: Хистероскопија
30.11.2014 21:07:08   
scared RR
Мене Ивановски во Систина така ми кажа, секс и правење дете после менстуација и откако ќе те видам јас. Како и да е мене ми беше шубе сега таму сечено, рчкано јас да се сексам user posted image па се издржува без секс месец дена не е страшно, целта која ја имаме ни е многу побитна и за неа се ќе направиме user posted image

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 714
   RE: Хистероскопија
30.11.2014 23:28:52   
kapina
seks posle ciklusot e najdobro sega tamu te secele te cackale pocekaj matkata da ti se vrate vo normala falabogu bez seks se izdrzuva

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 715
   RE: Хистероскопија
2.12.2014 22:17:41   
taci83
ve citam i me stevivte vo misla jas pravev histeroskopija na 20 oktomvri pred histeroskopijata mi dadoa da pijam sami migrogjinon a potoa neznam tocno kolku mislam 5 dena samo citeral a ve citam deka ste pieli dr vidovi na apcija dali toa zavisi od samiot zafat ili od doktoro,jas pred histeroskopija dobivav menziz na 28 deka,prethodniot mesec dobiv na 5 noemvri,dali pak ke dobivam na 28 dena ili poveka kakvo e vaseto iskustvo falla

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 716
   RE: Хистероскопија
2.12.2014 23:33:19   
vazna
Taci jas pred histeroskopija piev kapsuli danoval poslem histeroskopijata mi gi dade pancef da gi pijam 5 dena i cikloproginova niv gi piev 21 den, ince jas ja prasav dok dali ke imam poremetuvanje na ciklusot poslem zafatot ona mi rece ne nikako inace i jas dobivav na 27 dena, moze kaj tebe nemalo potreba zatoa ne ti dale drugi apcinja sepak sekoj organizam e razlicen.

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 717
   RE: Хистероскопија
3.12.2014 0:57:11   
scared RR
И јас пиев Дановал пред операцијата после тоа антибиотик иако имав и во инфузијата ставено на сите ставаат ама антибиотик мора после тоа плус циклопрогинова пиев. Иначе од она што знам циклопрогиновата и естрофемот ги даваат за побрзо зараснување.

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 718
   RE: Хистероскопија
4.12.2014 17:46:42   
taci83
zdravo ve molam za pomos vaka;Pravev histeroskopija na 20 oktomvri a od 6 oktomvri pocnav so MICROGINON,a posle histeroskopija 7 dena piev CITERAL na 4 noemvri bev na kontrola i mi rekoa deka e dobro se i da prekinam so MICROGININ i na 5 vednas dobiv menzis, doktorot mi rece da imame seks samo so kondom i taka bese ama na 10 den od menzisot kondomot pukna i ...,i potoa toa ne se sluci a eve 2 dena mi kasni,vcera bev kaj maticnata me gledase so vaginalno exo mi rece samo deka endometriumot mi e zdebelen i neznae dali ke dobija ili ima bremenos,utrovo pravev test i bese negativen, dali vi se slucilo i vas da vi docni menzisot 2-3 mesec od histeroskopija,a da mi docni vo poslednite 7 god toa ne se desili dali ima vrska histeroskopijata ili ima rana bremenos ve mola vaseto iskustvo.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 719
   RE: Хистероскопија
4.12.2014 18:28:59   
kapina
ako e zadebelen endometriumot mozno e da ima bremenost kaj mene bese taka sega no za zal biohemiska bremenost. napravi si test preku krv

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 720
   RE: Хистероскопија
4.12.2014 18:40:57   
lolla RR
Беа, сега дури читам дека си правела хистерескопија и супер што си поминала одлично. Димитров си е професионалец а и да сите сестри освен една се супер. Значи и 4д ехото и хсг-то може да лажат. Сега дај боже воопшто да нема потреба од ивф и слично, туку за месец два природно да си останеш бремена. Пуштам среќа и те молам пишувај. Поззз

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 721
   RE: Хистероскопија
5.12.2014 9:48:33   
mimiii
Histeroskopijata ja pravev na klinika Dr.Trajkovski me pravese i mnogu sum zadovolna od nego a ja pravev na svoja inicijativa bidejki vo dvete invitra se bese vo red,kvalitetni embrioni ,dobar endometrium no ne dojde do bremenost i zatoa sama resiv da ja napravam i taa postapka,inaku nisto problem ne mi se gledase na eho i na kraj izleze sepak deka imalo nesto.A inaku sega sum kaj Dr Lazarevski vo sistina za prvpat pa se nadevame na uspeh.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 722
   RE: Хистероскопија
5.12.2014 10:05:04   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mimiii

Histeroskopijata ja pravev na klinika Dr.Trajkovski me pravese i mnogu sum zadovolna od nego a ja pravev na svoja inicijativa bidejki vo dvete invitra se bese vo red,kvalitetni embrioni ,dobar endometrium no ne dojde do bremenost i zatoa sama resiv da ja napravam i taa postapka,inaku nisto problem ne mi se gledase na eho i na kraj izleze sepak deka imalo nesto.A inaku sega sum kaj Dr Lazarevski vo sistina za prvpat pa se nadevame na uspeh.


Како не можеа да утврдат дали има нешто? 4Д ехо и ХСГ имаше правено? Кај мене ХСГ-то и 4Д ехото се уредни, затоа прашувам веројатно и јас ќе треба да направам хистероскопија, затоа добро би ми дошол совет од паталецuser posted image . Фала ти, поздрав

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mimiii)
Непосредна врска до пораките: 723
   RE: Хистероскопија
5.12.2014 10:32:44   
mimiii
Se mi bese uredno i HSG i 4d ehoto,ednostavno citajki kolku e vazna kako dijagnostika pred invitro resiv da mi ja napravat,pa ete izleze nesto.LoveableMe RR koga veke sme trgnati po site ispituvanja napravi si ja i histeroskopijata da znaes za naredniot pat na sto si.pozdrav ako nesto ispustiv prasuvaj slobodno.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 724
   RE: Хистероскопија
5.12.2014 10:56:09   
LoveableMe RR
mimii, благодарам многу за информацијата и јас планирам кај Трајковски. Кажи ми колку плати ако ја правеше скоро, а и дали пиеше нешто пред интервенцијата и после интервенцијата? Фала ти, пзодрав

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mimiii)
Непосредна врска до пораките: 725
Страница:   <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?