|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хистероскопија
9.11.2014 20:05:04   
scared RR
Vazna jas Pravev alergotest na anestetici na moe baranje zasto bev Isto Preplasena ko tebe no sepak spored moe mislenje treba da se pravi za pogilema sugurnost, go pravev vo ssistina pred toa anesteziologot napisa sto da se proveri i mi napravija 15 min traese i cinese 2100 denari mene mnogu me Smiri koga vidov deka e negativen na se :)

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 676
   RE: Хистероскопија
9.11.2014 21:21:23   
taci83
imam edno prasanje posle histeroskopija kolku meseci treba da se ceka za da pocneme so rabota za bebe,citav po forumite nekoj pisuvase 3 meseci da se ceka mene doktorot mi rece sama eden mesec da se pazimi i seks strogo so zastita kakvo e vaseto iskustvo

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 677
   RE: Хистероскопија
9.11.2014 21:57:34   
scared RR
nemavme odnosi se do prvata menstruacija posle koga mi zavrsi odma pocnavme so obidi

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 678
   RE: Хистероскопија
10.11.2014 15:46:08   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Kolku cini histeroskopijata vo sistina jas sakam ponovo da mi se naprave histeroskopija zosto ovaa sto ja imam napraveno e 5 god stara



ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Ајде, секогаш е така првиот пат user posted image
Ако ти се види малце една водичка, слободно стави уште една, не менува. Понатаму може да мешаш со една.
Ајде, со лесно и те чекаме да ни пишеш како помина! user posted image

капина, хистероскопија во Систина е околу 750е. Не знам зошто сакаш пак, тоа не е постапка која се повторува освен ако не е среден до крај септум во првата постапка, и во принцип се прави еднаш во животот. Секако, консултирај се со лекар, ништо на своја рака.



ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Imase miom zatoa mal bil pa ne go otstranile togas


kapina, прашај дали е миомот во прашање за тоа што ти се случува или нешто друго, се надевам Лазаревски ќе ти даде насоки за во иднина, па пиши ни

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 10.11.2014 16:00:20 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 679
   RE: Хистероскопија
10.11.2014 16:23:51   
kapina
Se dogovorivme za naredniot mesec sto ponatamu sega da se isciste organizamot malku da se sredam I psihicki prviot pat ajde vikam se slucuva stom ednas bidna pak ke bide a sega samo placam I samo razrabotuvam strategii sto ponatamu inace miomot mozel da raste kolku e tocno ova

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 680
   RE: Хистероскопија
10.11.2014 16:53:07   
Hopeful RR
Чекај, ако добро те разбрав - Лазаревски ти препорача нова хистероскопија заради миомот или ти сама сакаш? Ако да, направи, барем да бидеш раат дека нема ништо. Инаку, ако е пораснат, како не се видел на некое ехо досега, или не се гледа на ехо?

Друго што треба да испиташ?

Не очајувај, ќе се најде во што е проблемот и ќе се среди. Знам дека ти е тешко, ама мора да бидеме јаки и упорни user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 681
   RE: Хистероскопија
10.11.2014 17:46:42   
kapina
Ne ne e kazal nisto lazarevski nego togas dr jadranka georgievska mi ja pravese histeroskopijata I laparoscopijata I kaza mal e ne go otstranile I sega ke nastojuvam na nova histeroskopija oti I togas ne se vide niti na eho niti na hsg na nisto samo na histeroskopijata

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 682
   RE: Хистероскопија
10.11.2014 17:55:27   
Hopeful RR
Нешто не се разбираме. Зарем ти не му кажа на Лазаревски дека има миом кој не е отстранет уште пред почеток на ивф-то?

Сакам да кажам, седни со докторот и разговарајте детално, и сепак не ти советувам никаква медицинска постапка на своја рака. Едно е да се информираш и да прашуваш, да се консултираш, но не да закажеш операција затоа што ти мислиш така... остави ги другите доктори - збори со Лазаревски и прашај го дали треба нова хистероскопија, дали треба испитувања или нешто сосема трето. Немој сама себе да се третираш како заморче...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 683
   RE: Хистероскопија
10.11.2014 18:58:24   
kapina
Da da obavezno samo sega mi rece cekaj ciklusot da dojde pa posle ke videme sto ke ispituvame maticniot ginekolog mi rece samo toa e problem so matkata

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 684
   RE: Хистероскопија
10.11.2014 19:42:18   
LoveableMe RR
капина, можно е да има промени после толку години, но најсигурно Лазаревски ќе ти каже, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 685
   RE: Хистероскопија
11.11.2014 16:53:15   
vazna
Здраво девојки јас сто туку се вратив од хистероскопија, поминав супер, ептен добро ја поднесов анестезијата и ептен сум задоволна од докторката и целиот персонал на систина знаци немам зборови за услугите. Сакм да ве прасам сто терапија примавте послем хистеросопијата, на мене ми дадоа циклопрогинова и панцеф поздрав

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 686
   RE: Хистероскопија
11.11.2014 17:10:02   
scared RR
Супер vazna сега одмарај и уживај по дома user posted image Мене ми дадоа Циклопрогинова и Трицеф антибиотик.

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 687
   RE: Хистероскопија
11.11.2014 17:39:27   
gina
vazna super sto se pominalo dobro sega odmaraj seuser posted image Jas piev cikloproginova i estrofem

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 688
   RE: Хистероскопија
11.11.2014 17:56:45   
vazna
Фала девојки на одговорите значи
терапијата горе доле отприлика е таа голем пздрав и бацки до вас.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 689
   RE: Хистероскопија
11.11.2014 18:07:38   
scared RR
Да, циклорпгинова и антибиотик како превенција од инфекции се неизбежни. На некои плус им даваат естрофем ама тоа изгледа зависно од историјата на пациентот. Тебе септум ти острануваа?

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 690
   RE: Хистероскопија
11.11.2014 19:05:41   
vazna
Да Скаред имав септум 9мм ми го отстранија,ама некако се чудам зошто не ми даде да пијам естрофем, а гледам некои рингерајки го пиеле,ајде да не бидам заморче валда знае сто треба да прави докторката.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 691
   RE: Хистероскопија
11.11.2014 19:55:28   
Hopeful RR
Супер што добро помина, едно гајле помалце user posted image

И мене ми дадоа естрофем, циклопрогинова и некој антибиотик, но не знам кои се индикациите за естрофемот. Во секој случај, докторката сигурно има причина и нема за што да се грижиш. Одмарај ден два па фрлете се на работа user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 692
   RE: Хистероскопија
11.11.2014 20:14:25   
scared RR
Vazna ете и мене не ми беше даден, а и јас исто така доста читав пред операцијата дека им давале ама ете мене не ми дадоа зашто не знам ваљда рака требало user posted image И мене ми беше остранет септум само не беше напишан колку мм, плус матката малце проширена ми беше user posted image Исто во Систина правев само кај доктор Ивановски. Ајде не се замарај више најбитното помина :)

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 693
   RE: Хистероскопија
11.11.2014 20:53:50   
Milicka 30
Капина доколку е мал миомот не прави проблем, но со секое нарушување на балансот на хормоните миомот расте. Најбитно е да се контролира. Мене пред 7 години ми беше изваден миом доста голем некаде 13х7см .
Инаку има многу бремености со миоми кои се вадат после тоа. Најубаво ти е да се консултирас со др. На инт има многу природни лекови за да се забави растот на миомите. Поздрав и дај боже се да се среди

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 694
   RE: Хистероскопија
11.11.2014 21:37:13   
kapina
Milicka a kako go orkrijaa kaj tebe miomot na eho go vidoa ili I koj doktor ti go otstrani jas utre treba da odam kaj maticniot ginekolog da videme dali se se ima iscisteno ke me gleda na eho.

Utre. bas ke napisam sto pise na otpusnoto pismo od laparoscopijata I histeroskopijata znam oti pise oti matkata e blago miomatozna I nisto ne e napraveno a I na net procitav oti I miomot moze da bide pricina za takvi bremenosti. utre ke vidam I maticniot sto ke kaze I seuste ke bidam na boleduvanje oti od vcera prekinav so terapijata I uste mi se gade mi se povraka mi dade opstiot maticen da se napijam diazepam da se smiram.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 12.11.2014 9:17:42 >

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 695
   RE: Хистероскопија
12.11.2014 11:55:56   
Melanija RR
vazna супер штом се помина во ред user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: vazna

Sakam da ve prasam dali prvevte alergo test pred intervencijata.

Да надополнам за тие што ќе прават на ГАК , ако имате сомнеж/лошо искуство со анестетици обратете се и кажете на докторот што ќе прави предходно за да имате време да направите таков алерго тест.На кожно се прави и мирна глава за околу 100 ден

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 696
   RE: Хистероскопија
12.11.2014 12:48:11   
Milicka 30
Капина мене ми го откри матичниот, операција правев во Систина кај др.Панчевски и презадоволна сум од него, тој беше единствениот доктор кој се нафати да ме оперира а да немам последици. На консултации бев кај 4 гинеколози сите ми викаа дека со миомот ке ми ја извадат и матката, мојот ти напоменувам беше голем и беше на задниот ѕид од матката. Доколку е мал не е страшен...мене др.Панчески ми кажуваше дека имал пациентки кои имале миом и во бременоста, најубаво да се консултираш, ме чуди што на ехо не може да се види, досега си била ли на 4Д ехо?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 697
   RE: Хистероскопија
12.11.2014 12:57:26   
kapina
Emi dve invitra imam praveno sigurno me imat gledano

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 698
   RE: Хистероскопија
12.11.2014 13:06:16   
Milicka 30
Капина може твојата ситуација е поинаква, може да е на место каде неможе убаво да се види. Инаку да ти кажам јас една година пред операцијата си бев кај друг матичен имав тогаш и на ехо не ми виде ама баш ништо, откога излезе мојата ситуација сериозна се вадеше дека ехото му било старо итн... затоа ти викам посоветувај се со повеќе доктори најубаво.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 699
   RE: Хистероскопија
12.11.2014 13:26:14   
kapina
dda da moram da se sovetuvam so poveke doktori zaradi neuspesnite bremenosti

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 700
Страница:   <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?