|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хистероскопија
5.12.2014 11:45:22   
mimiii
Histeroskopijata ja pravev vo Oktomvri,i ti preporacuvam porano da si zakazes termin bidejki se ceka jas prvpat otidov vo juni i mi rece deka letoto ne pravat i mi zede tel broj mi se javi vo septemvri mi rece od vtori den da pijam microginon i posle 10 den od menstruacija da mu se javam da mi zakaze koj den,intervencijata ne ne nisto strasno predhoden den odis da otvoris istorija na bolesta ti zimaat krv da si ispitat parametrite sto treba i za den dva te vikaat i ja plakas 1250 denari istiot den si odis doma,posle dve nedeli imas kontrola i toa e i posle intervencijata prodolzuvas so kontraceptivite mene mi dade cycloproginova.poz

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 726
   RE: Хистероскопија
5.12.2014 11:50:34   
LoveableMe RR
mimii, супер, значи горе-долу терапијата е таа, а по интервенцијата, зависно што ќе најдат, тоа ќе ти дадат. Колку време ти кажа пауза до ИВФ? 1-2 циклуса?

Сега ИВФ кај правиш, кај кој доктор?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mimiii)
Непосредна врска до пораките: 727
   RE: Хистероскопија
5.12.2014 12:04:26   
mimiii
Sega sum kaj Dr Lazarevski i koga mu rekov za histeroskopijata mi rece deka najdobro bilo pred invitro zavrsi mi vika so histeroskopijata i so izvestajot vednas da dojdes kaj mene i taka napraviv i veke naredniot ciklus toj me stav na sema za invitro i eve utre sum na punkcija...

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 728
   RE: Хистероскопија
5.12.2014 21:06:52   
taci83

ИЗВОРНА ПОРАКА: mimiii

Histeroskopijata ja pravev vo Oktomvri,i ti preporacuvam porano da si zakazes termin bidejki se ceka jas prvpat otidov vo juni i mi rece deka letoto ne pravat i mi zede tel broj mi se javi vo septemvri mi rece od vtori den da pijam microginon i posle 10 den od menstruacija da mu se javam da mi zakaze koj den,intervencijata ne ne nisto strasno predhoden den odis da otvoris istorija na bolesta ti zimaat krv da si ispitat parametrite sto treba i za den dva te vikaat i ja plakas 1250 denari istiot den si odis doma,posle dve nedeli imas kontrola i toa e i posle intervencijata prodolzuvas so kontraceptivite mene mi dade cycloproginova.poz

mimiii i jas preavev na 20 Oktomvri na gak isto me pravese dr.Trajkovski sega me interesira posle toa kako dobi menzis isto kako prethodno ili ima promeni,jas prviot menzis go dobiv vednas po prekinuvanjeto na micgoginonot a sega ovoj mesec nesto mi kasni 3 dena

(Одговор на членот mimiii)
Непосредна врска до пораките: 729
   RE: Хистероскопија
5.12.2014 21:16:12   
весник

ИЗВОРНА ПОРАКА: mimiii

Histeroskopijata ja pravev vo Oktomvri,i ti preporacuvam porano da si zakazes termin bidejki se ceka jas prvpat otidov vo juni i mi rece deka letoto ne pravat i mi zede tel broj mi se javi vo septemvri mi rece od vtori den da pijam microginon i posle 10 den od menstruacija da mu se javam da mi zakaze koj den,intervencijata ne ne nisto strasno predhoden den odis da otvoris istorija na bolesta ti zimaat krv da si ispitat parametrite sto treba i za den dva te vikaat i ja plakas 1250 denari istiot den si odis doma,posle dve nedeli imas kontrola i toa e i posle intervencijata prodolzuvas so kontraceptivite mene mi dade cycloproginova.poz



mimi imase li pregrada...ako imase koja dimenzija bese???? i jas imam nekoja si pregrada ama dr.lazarevski ne mi rece deka mi smeta i deka treba da ja otstranam.samo histeroskopija imase ili i laparoskopija so secenje na pregrada se razbira dokolku ja imase????

(Одговор на членот mimiii)
Непосредна врска до пораките: 730
   RE: Хистероскопија
5.12.2014 21:17:38   
весник
a be devojki ako imas pregrada togas imas laparoskopija so dupcinja na stomak za da ti ja otstranat ili????

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 731
   RE: Хистероскопија
5.12.2014 21:42:28   
mimiii
Za Taci83- znaci menzis dobiv tretiot den otkako prestanav so kontraceptivite i mislam deka mi bese za nijansa poobilen drugo ne zabelezav.
Za Vesnik- se pokaza deka sum imala septum dolzina od 1cm i e napravena resekcija na istiot.
I da navedam deka Doctorot navede deka mozelo da bide problem toj septum no i ne moralo da znaci,no sepak dobro sto se otstranil..

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 732
   RE: Хистероскопија
5.12.2014 21:47:23   
taci83

ИЗВОРНА ПОРАКА: весник

a be devojki ako imas pregrada togas imas laparoskopija so dupcinja na stomak za da ti ja otstranat ili????

vesnik kako sto znam jas mislam mi objasni doktorot laparoskopija se pravi ako se zapuseni kanalite ili imas problem so tubite,a histeroskopija e so mala kamera vaginalno navleguva vnatre i proveruva dali matkata e dobra sostojba i ako ima pregrada ili miom ja otstranuvaat pr.mene pri histeroskopija mi otstranija septum,ako ima nekoj neka pise dr cao

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 733
   RE: Хистероскопија
5.12.2014 21:50:57   
taci83
mimiii jas prviot menzis si go dobiv vednas so prekinuvanjeto na microginio ama sega vtorata me maci ne mi doaga a trebase na 3 da dobijam e neznam sto da mislam samo na loso mi idat mislite

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 734
   RE: Хистероскопија
5.12.2014 22:00:07   
Hopeful RR
весник, преградата/септум се отстранува со хистероскопија, додека пак лапароскопија се прави за проверка на каналите и евентуално нивно некакво третирање. Јас имав само хистероскопија со метропластика, односно ресекција на септумот. Инаку не знам колкав беше мојот септум, не пишуваше во извештајот. Понекогаш во една тура ги прават и двете операции, понекогаш посебно.
Следниот циклус го добив по завршувањето на терапијата, како што беше планирано.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 735
   RE: Хистероскопија
10.12.2014 17:37:35   
vazna
Zdravo devojki sakam da ve prasam nesto, jas dobiv prv menzis od pravenata histeroskopija, ama nekako cuden jas obicno imam po 5-6 dena ovoj pat imav samo 2 dena tretiot den veke nisto nemav dali na nekoja od vas i se slucilo vakvo nesto, bi ve zamolila da gi spodelite vasite iskustvauser posted image i dali vakvo nesto e normalno?

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 736
   RE: Хистероскопија
11.12.2014 12:04:16   
scared RR
Мене циклусот ми беше доста обилен и траеше околу 4-5 дена. Докторот баш и ми напомена дека е нормално, и да очекувам обилен циклус. Мислам не е нешто за паника, ама можеш да отидеш на контрола user posted image

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 737
   RE: Хистероскопија
11.12.2014 13:44:25   
vazna
Da sekako ke odam na kontrola vo ponedelnik, pa bas i za toa prasav zosto citam ste imale po obilen ciklus poslem histeroskopijata, a jas pa nekako ovoj epten malku mi traese, sepak falati Skared na odgovorotuser posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 738
   RE: Хистероскопија
15.12.2014 8:42:08   
Bea
Девојки, читам повеќето од вас добиле 3 дена по завршувањето на терапијата со Циклопрогиновата. Мене денес ми е 4-ти ден, уште ништо, ниту пак некои знаци на добивање имам.
Димитров ми рече до 7 дена, не знам дали да се јавувам или да почекам?

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 739
   RE: Хистероскопија
15.12.2014 13:40:12   
vazna
Bea 7 dena treba da pocekas otkako ke gi ispies apcinjata, jas dobiv poslem 4-5 dena otkako gi ispiv.

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 740
   RE: Хистероскопија
15.12.2014 14:46:36   
LoveableMe RR
Петановски ме гледаше денес на ехо, како што се договоривме, неколку дена пред циклус и ми рече дека е задоволен од она што го гледа на 4Д ехото и дека нема аномалии кои би требало да се оперираат, значи хистероскопија не, но рече сепак да види дали за трансфер ќе предложи скречинг.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 741
   RE: Хистероскопија
15.12.2014 22:22:30   
Lilja Maria
Zdravo devojki,
Eve tocno do deneska eden mesec od histeroskopijata si dobiv normalno i denes mi e 4ta den no denes bev malku na yoga i vo sala imame takvi duseci koi ne se mnogu teski i edna prijatelka mi go donese pred da vezbame no posle toa koga zavrsivme so yoga jas go turkav so nogata i taa go zema za da go vrati na mesto,no i jas i pomognav a iako znam deka voopsto ne bese tezok me interesira dali pogresiv,dali i kolku tesko smeeme da krevame eden mesec po histeroskopija i dali smeeme da izleguvame na ladno,sepak ne sakam i premnogu da onezhnam user posted image pozz

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 742
   RE: Хистероскопија
16.12.2014 8:37:08   
Melanija RR
LoveableMe RR значи дефинитивно НЕ, одлично помалку малтретирањеuser posted image

Lilja Maria на тешко се мисли товар,поткревање маса,кауч ...не душек или неколку кеси од пазар.Но помината е хистероскопијата.Значи воопшто кога е процес на забременување треба да се избегнуват кревања или работа која е многу физички исцрпувачка.Временските прилика имаат поврзаност само со општото здравје и загаденоста

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Lilja Maria)
Непосредна врска до пораките: 743
   RE: Хистероскопија
16.12.2014 10:06:50   
Bea
Добив! :) Не ми се веруваше дека некогаш ќе се израдувам на циклус user posted image
Значи на петти ден од завршување на терапијата по хистероскопија.



(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 744
   RE: Хистероскопија
16.12.2014 11:02:27   
Kvisko
Bea и јас така добив после хистероскопијата. Не се секирај сега само чекај си мирно контрола и да частишт набрзо за бебе.
LiljaMarija не се секирај не е тоа ништо страшно. Не треба да креваш тешки многу тешки работи другото е ОК. После хистероскопија си се продолжува со нормални активности.

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 745
   RE: Хистероскопија
16.12.2014 11:36:21   
Hopeful RR
Loveable Me, хистероскопијава фамозна излезе, фала богу што е сега дефинитивно НЕ user posted image

Lilja marija, ич да не се замараш дали си згрешила - после хистероскопијата јас отидов на кардио вежбање со тегови 2х2кг, влечев кеси од пазар и што се не, така што не е страшно. Телото ти е појако отколку што мислиш user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 746
   RE: Хистероскопија
16.12.2014 21:52:23   
vazna
Devojki zdravo jas bev na kotrola poslem histroskopijata, doktorkata me gledase na eho rece deka e odlicno i ednometriumot mi e odlicen i deka imam folekul 19 milimetri pa vecer utre i zadutre da imame odnosi user posted image pa so gospod napred sega da vidime sto ke se sluci, ako ne vo januri ke ja pravime i poslednata inseminacija pozdrav devojkiuser posted image user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 747
   RE: Хистероскопија
17.12.2014 11:38:25   
Bea
Kvisko дај Боже да има за частење и да не стигнам до IVF, но и тоа веќе не ми е страшно, само да ми донесе бепче!
Vazna супер! Сега на работа :) Инаку јас го прашав Димитров дали препорачува уште една инсеминација по хистерото - одговорот му беше - НЕ.
Така да после конторлата, ќе работиме на случајот додека да го обезбедиме остатокот од докуемтацијата.

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 748
   RE: Хистероскопија
17.12.2014 12:27:54   
vazna
Bea jas imam na praveno tri inseminacii mi treba uste edna za vaucer za inv zatoa moram da napravam uste edna, ti kolku inseminacii imas napraveno?

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 749
   RE: Хистероскопија
17.12.2014 14:36:55   
Bea
Имаме четири инсеминации. Кај мене на HSG септумот се покажуваше како многу мал и докториве ми сугерираа да правам инсеминации и дека немало да смета септумот.
Меѓутоа на хистерото се покажа дека не е баш мал 2.5 cm. Јас го прашав ДИмитров дали се исплати после хистероскопијата да направиме уште една инсеминација, независно што веќе имам 4. Додека чекам ваучер, да појачаме шанси :) Ама он вика - не.
Тебе штом ти треба уште една - сега имаш супер подлога :) Ти посакувам многу среќа!

(Одговор на членот vazna)
Непосредна врска до пораките: 750
Страница:   <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?