|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хистероскопија
17.12.2014 16:09:54   
Hopeful RR
Bea, обично докторите сметаат дека после втората неуспешна инсеминација треба да се оди на ивф, така што не губете време и пари со петта, и спремајте документи! Со ивф процентите и шансите за успех се каде-каде поголеми, така што друг ќе биде муабетот user posted image

Инаку, ќе беше подобро ХСЦ да беше пред инсеминациите, но како и да е, добро што тоа е зад тебе, и септумот е минато! Тие знаат стварно да прават проблеми, и сега си спремна user posted image Со среќа во собирањето документи, се читаме во таа тема и пишувај како ти оди! user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 751
   RE: Хистероскопија
21.12.2014 20:28:19   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Nadez vera i ljubov znaci jas i ti sme slicen slucaj i kaj mene prvoto ivf bese so blighted ovum vtoroto so biohemiska bremenost i sakav da te prasam za histeroskopijata kolku te kostase vo remedika a inace stom betahcg e nad 5 ti si bremena cestitki

ИЗВОРНА ПОРАКА: nadez vera ljubov

KAPINA koga prasav za cena vo remedika kolku kosta histeroskopija mi rekoa od 15000 do 25000 zavisi sto rabota ima na eho ne se gleda se i posle inervencijata petanovski mi rece imalo mnogu rabota povise nego sto mislev i plativ 31000 vo glavno rece sega e se vo red

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina
vera nadez i ljubov znam jas imam edna histeroilaparoskopija napraveno no e stara 5 i pol godini imav miom togas ne bese otstranet oti bil mal mi kazaa nema da preci histeroskopijata i laparoskopijata ja pravev oti desnata strana ne bese proodna od hiruskiot zafat na ispukano slepo crevo kade pri sienjeto se bese zafateno na edno mesto


ИЗВОРНА ПОРАКА: nadez vera ljubov

KAPINA mene mi zosto nikoj ne mi rekol do sega deka imam problem so set____umot na matkata vo sistina i plodnost a petanovski na prviot pregled koga bev vo avgust 2014 samo stom mi ja stavi sondata mi kaza ili toa e pricina za biohemiska bremenost ili anti tela posto gi nemav ispitano izleze deka anti telata se ok samo go prasav dali septumot se ostetil od predhodnite in vitra(3) mi rece nema vrska toa taka sum se rodila.vo sistina koj barav da ispitam anti tela nema potreba uste bilo rano posle 3 biohemiski bremenosti sto treba uste i bilo mnogu skapo pa nema da gi plati doktorkata ce gi platam jas.i pricinata vo sistina mojata debelina i policisticni jajnici za predhodnite neospesni ivf toa mi rece



ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Септумот може да прави проблем при износување на плодот, но е и за забременување. Не сум чула досега дека тоа е причина за биохемиска, мора да е нешто друго. Во секој случај, ако го имаш - одма вади го.

Друго прашање ми е - каде ги правеше претходните ивф постапки, и како ти ги спровеле без ХСГ, хистероскопија, или која било постапка на која би се утврдело дека постои септум? Друг момент е тоа што септумите може да растат, и едноставно да не ги виделе тогаш. Ако било одамна, немало софистицирана технологија како денес, на пример, мојот септум докторот го виде и на обично ехо, а не па на ХСГ.



ИЗВОРНА ПОРАКА: nadez vera ljubov

a za ova driling mi rece tase plodnos ama i toa ima mnogu propratni nus pojavi kako ostetuvanje na jajnicite posto za struja se raboti a sega da ti go procitam rezultatot od petanovski koga prvpat otidov kaj nego avgus 2014 Ginekoloski status;pod spekulum se prati Eritroplkai pvu.uterus vo AVF.Morfoloska procenka na vnatresnite genitalni organi so 2D i 4DVUZ; Na 2 DVUZ se prati uterus vo AVF. na transferzalen presek se prati i znak na *mackini oci*.se pravi i 4DVUZse detektira i mal septumU2 do 1 sm. vo septemvri mi pravese histeroskopija i mi sece septumot bil pogolem



ИЗВОРНА ПОРАКА: nadez vera ljubov

i petanovski taka mi rece deka septumot moze da pravi problem za biohemiskite bremenosti i iznosuvanje na plodot a za policisticni jjnici deka se problem za biohemiska bremenost toa mi go re problem adamovska vo sistina



< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 21.12.2014 20:38:45 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 752
   RE: Хистероскопија
21.12.2014 21:01:26   
LoveableMe RR
вера надеќ љубов, септумот стално излегува поголем на живо отколку на ехо, но добро е што се утврдил и оперирал. Пиши дали пред интервенција пиеше нешто и дали по интервенцијата исто ти дадоа терапија и која?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 753
   RE: Хистероскопија
21.12.2014 21:15:59   
nadez vera ljubov
pred histeroskopijata mislam nisto ne piev a posle citeral 5 dena i se javi cesanje dole so kanesten i toa se sredi

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 754
   RE: Хистероскопија
21.12.2014 21:17:23   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: nadez vera ljubov

pred histeroskopijata mislam nisto ne piev a posle citeral 5 dena i se javi cesanje dole so kanesten i toa se sredi


значи не пиеше естрофем, циклопрогинова или нешто друго? Зошто на повеќето им даваат терапија по хистероскопијата, затоа те прашав...

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 755
   RE: Хистероскопија
21.12.2014 21:22:02   
nadez vera ljubov
sega me potseti ciklo proginova da a estrofem ne

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 756
   RE: Хистероскопија
21.12.2014 22:21:57   
kapina
da septumot moze da bide pricina za biohemiska bremenost

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 757
   RE: Хистероскопија
26.12.2014 21:44:39   
SOLE
Denes otkako doznav za neuspehot i na ova treto po red ivf bevme na razgovor kaj doctor Petanovski i mi predlozi histeroskopija iako pred toa nikogas nikoj ne mi rekol deka treba da pravam histeroskopija, otkako pocnavme da se borime so sterilitet sum bila vo poveke kliniki i ovde a isto taka i vo vrvni kliniki vo stranstvo i na exo 4D site doktori mi vikat imas odlicna matka, dobro postavena, dobar endometrium, nikogas ne mi rekle deka imam septum ili pregradi, ne sum imala ni cisti nikogas ni nisto, no ete oti veke ne znaeme sto da pravime pa iskreno pocnav da razmisluvam da napravam histeroskopija, me interesira vase mislenje za ova? i koga e najdobro da se pravi histeroskopijata kolku vreme pred ivf?

< Поракaта ја уредил SOLE -- 26.12.2014 21:47:22 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 758
   RE: Хистероскопија
26.12.2014 22:51:16   
LoveableMe RR
СОЛЕ, хистероскопија можеш за 1 до два месеци отсега да направиш и потоа повторно да се обидете. Кога правев трансфер минатиот пат, една до мене лежеше за трансфер, исто неколку ИВФ и не знаеле што да и кажат, па ајде хистероскопија, правела во Љубљана да види тоа да не е проблем, но ништо немало, не установиле проблем, само превентивно ја направила. Сакам да кажам да ја правиш ако треба....

Генетско-имунолошки испитувања правевте? Друго се е ок? Не ти наведе друга причина за неуспехот??

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 759
   RE: Хистероскопија
26.12.2014 23:17:36   
kapina
sole.napravi si histeroilaparoskopijata na eho ne se gleda se. najprecizna metoda e za utvrduvanje na sostojbata na matkata vo koi stranski kliniki si bila jas se podgotvuvam da iako ova ivf bide. isto kako drugite dve. da odam vo bahcedzi klinikata vo turcija.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 760
   RE: Хистероскопија
26.12.2014 23:20:05   
kapina
pred ivf e najdobro da se naprave histeroskopija oti od nea ke se regenerira endometriumot

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 761
   RE: Хистероскопија
27.12.2014 8:45:11   
SOLE
Petanovski mi rece moze posle naredniot ciklus (ne ovoj sega) moze da ja napravime histeroskopijata I potoa vika ke pravime novo ivf, no jas si mislam stom e podobro da se napravi pred ivf ponataka da ja napravam oti mnogu vreme ke pomine dur da cekam za nov vaucer. A sto mislite dali e bitno toa kade ke se napravi histeroskopijata na privatno ili na GAK? posto e ogromna razlikata vo cenata..... user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 762
   RE: Хистероскопија
27.12.2014 8:56:43   
SOLE
LoveableMe a na taa zena uspesno li I bese invitroto posle histeroskopijata? Inaku Petanovski drugo za neuspehot ne mi potencira, vika se bese super se bese ubavo i zosto taka, se iznervira i toj, vika iskreno i jas se nadevav deka sega ke bide i vika kaj tebe e nesto sitno ama sto e? pa zatoa mi predlozi histeroskopija za pogolemi sansi za naredniot pat.
Kapina sme bile vo Italija vo Torino i tamu sakavme da pravime ivf (toa bese uste za vtoroto) ama cenite se kade kade povisoki za razlika od tuka iako i tuka na privatno togas pravevme, no jas iskreno mislam deka i nasite privatni kliniki voopsto ne se za potcenuvanje i deka rabotata si ja vrsat najstrucno sto moze, a za neuspehot nekogas ne se vinovni ni tie tuku ednostavno Bog taka sakal.

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 763
   RE: Хистероскопија
27.12.2014 21:11:31   
LoveableMe RR
SOLE, не знам дали и успеа трансферот, не се видовме потоа. Она што ми кажа е дека со хистероскопијата само виделе со камера дека нема проблем и ништо не и направиле, немало интервенција, затоа што не се утврдил проблем и самата не знаеше што може да биде, зошто се било во ред и кај неа, така ми кажа тогаш.

Јас би ти препорачала да му предложиш и гребење на матката имаме ТЕМА за тоа, значи хистеро со скречинг заедно, еден или два месеци пауза и после одма може ИВФ. Генетско -имунолошки испитувања си правела, скриен шеќер и сл.?

Постовите претходни се префрлени во Стерилитет кај мажот.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 28.12.2014 11:17:59 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 764
   RE: Хистероскопија
28.12.2014 10:50:21   
SOLE
Da i jas bas go prasav za skrecing Petanovski toj mi rece pri samata histeroskopija ke go napravam I skrecingot, ama ne prasv za cena, Inaku imam praveno nekoi ispituvanja od imunologija i mi bea vo red ama sega sakam uste nesto plus da doispitam, a genetski nemam ispituvano ama sega sakam da ispitam pa zdravje ponataka. A i skrien seker nemam ispituvano pa zar i toa moze da vlijae za neuspeh pri ivf?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 765
   RE: Хистероскопија
28.12.2014 11:20:58   
LoveableMe RR
СОЛЕ, повеќе фактори може да влијаат во ваков случај, испитај што треба, имаме соодветни теми за тоа, можеш да прочиташ и потоа да си начисто за следен обид. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 766
   RE: Хистероскопија
31.1.2015 15:57:17   
Grizlince
Zdravo devojki, sakam da ve prasam kolku vreme posle histeroskopija imavte bolki i krvarenje? Pred 4 dena pravev histeroskopija, mi bese otsranet septum i mi napravija screching (grebenje na matkata), prvite dva dena nemav krvarenje sega imam i krvarenje i bolka ista kako menstrualna bolka. Koga prasav, posle operacija, d-r mi rece deka normalno e nekolku dena da krvaram no mene poveke me maci bolkata, dali e toa normalno i dali nekoja od vas osejkala poveke dena bolka? pozdrav :-)

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 767
   RE: Хистероскопија
31.1.2015 16:37:19   
gina
Grizlince normalno e da osekas bolka jas poveke od edna nedela krvarev a i bolki imav prvite dvatri dena posle bea slabi mozes da se napies za bolka nesto ketonal, brufen a ako ne javi se i prasaj si


СОЛЕ i jas imav 5neuspesni ivf pred 6-to pravev histeroskopija mi otstranija septum ii bese uspesno

(Одговор на членот Grizlince)
Непосредна врска до пораките: 768
   RE: Хистероскопија
31.1.2015 17:18:40   
Grizlince
Fala gina za brziot odgovor! pozz user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 769
   RE: Хистероскопија
31.1.2015 20:58:18   
LoveableMe RR
Гризлинче, кај кој доктор беше за хистероскопијата и скречингот, колку ти наплатија и дали открија нешто преграда или слично? Дали ти дадоа да пиеш нешто после интервенцијата, некаква терапија? Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Grizlince)
Непосредна врска до пораките: 770
   RE: Хистероскопија
31.1.2015 23:24:00   
Grizlince

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Гризлинче, кај кој доктор беше за хистероскопијата и скречингот, колку ти наплатија и дали открија нешто преграда или слично? Дали ти дадоа да пиеш нешто после интервенцијата, некаква терапија? Позз


Operacijata mi ja pravese d-r Tase vo Plodnost, mi bese napravena rezekcija na septum i scratching, pred intervencija piev danoval, a posle intervencija nemav nikakva terapija. za histeroskopija plus site analizi pred operacija plativ 39 000 den. Pozz

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 771
   RE: Хистероскопија
14.2.2015 1:39:28   
svetle2
zdr nova sum ovde ako moze nekoja da mi pomogne. posle poragajot imav obilno krvarenje koe ne prestanuvase i koga otidov na pregled ustanovija deka imam ostatoci od postelkata sto ne se izvadeni i zatoa krvarenjeto ne prestanalo.me pratija na kiretaza ama i posle kiretazata seuste imase delovi sto ne gi izvadile so kiretazata.sega me prakaat na histeroskopija.ve molam kazete mi kolku e toa opasno sepak e povtorna kiretaza za kratok vremenski period (tri nedeli od intervencijata) jas sum doilka dali ke mi smeta celata taa intervencija za doenjeto i kolku e opasnouser posted image

(Одговор на членот Grizlince)
Непосредна врска до пораките: 772
   RE: Хистероскопија
14.2.2015 13:36:48   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: svetle2

zdr nova sum ovde ako moze nekoja da mi pomogne. posle poragajot imav obilno krvarenje koe ne prestanuvase i koga otidov na pregled ustanovija deka imam ostatoci od postelkata sto ne se izvadeni i zatoa krvarenjeto ne prestanalo.me pratija na kiretaza ama i posle kiretazata seuste imase delovi sto ne gi izvadile so kiretazata.sega me prakaat na histeroskopija.ve molam kazete mi kolku e toa opasno sepak e povtorna kiretaza za kratok vremenski period (tri nedeli od intervencijata) jas sum doilka dali ke mi smeta celata taa intervencija za doenjeto i kolku e opasnouser posted image


светле2, добредојде на форумот, тука сме за се што ти треба, не ми е јасно како не можат една киретажа да направат како што треба, слободно тужи ги. Јас би ти препорачала ако имате средства да одиш кај др. Димитров во Ремедика или кај др. Трајковски на Државна ГАК Скопје, тие да ти кажат што како, а обично после хистероскопија се пие терапија, така што можеби ќе нема да можеш да доиш. Затоа отиди кај некој од двајцава доктори, па може ќе најдат алтернативно решение, да не мора да правиш хистероскопија, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот svetle2)
Непосредна врска до пораките: 773
   RE: Хистероскопија
16.2.2015 16:24:31   
весник
дали некоја од вас знае да ми каже колку чини хистероскопија/лапароскопија во ремедика...сакам да отстранувам септум

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 774
   RE: Хистероскопија
16.2.2015 16:34:15   
весник
и пишете ми...навистина сум сета во бунило...септум се отстранува со хистероскопија...без дупки (мислам на лапароскопија)...само со влез на камера вагинално???? мојот септум е 4-5 мм.
ве молам пишете ми повеќе искуства,се разбира доколку ги имате.
јас имав ноември 2013 година направено хистероскопија и лапароскопија со миомектемија (отстранување на миом) и сум со пет дупки на стомакот...но се нервирам кога веќе ми правеле хистероскопија на гак зошто не го виделе септумот и не ми го отстраниле...инаку миомот ми беше прилично голем и надвор од матка.

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 775
Страница:   <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?