|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
15.4.2010 19:18:45   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

се повеќе се намалуваат... пред малку се слушнав со д-р рече да продолжиме да се мачкаме со метиленското сино 2 пати преку ден, а навечер пред спиење со Дактанолот... дури и откако ќе ги снемало истата постапка уште 2-3 дена за да не се појават повторно...

Бебице што направивте, како е Мони?



Jas ja mackam so krecnoto mleko i se povleka pogolemiot del sega ostana uste malce nekade no bledise.Samo do pelenite e, definitivno.
Mm mi donese metilensko plavo pa utre ke stavam ocabajle da vidam reakcija da ne slucajno ima negativna reakcija, pa da mozam odma da interveniram, iako ne veruvam posto ova pravi dezinfekcija pred se.
Taka da se javuvam utre so rezultati.Ova krecnoto mleko za eve dva dena poveke pomogna, no sega ne e infekcija kako porano no sepak pomaga.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
15.4.2010 19:44:16   
ikipp
eve i na daria i se javi kako osip so bubulici crveni,i crvenilo,ja mackam eve 2 dena so pavlovikeva,ama i stoi ne i pominuva,neznam so da i stavam

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
16.4.2010 9:45:21   
BEBICA
Eve jas da pisam, i da se pofalam, sabajlevo gledam, Monika poveke nema osip.user posted image user posted image user posted image user posted image I projde, no ke prodolzime uste nekoj den da se mackame, za da ne se vrati.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
16.4.2010 10:26:04   
Палешка РР
Јас мислам и дека не треба да им давате сокови и овошје додека имаат црвенило. И тоа ги дразни.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
16.4.2010 11:31:37   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Јас мислам и дека не треба да им давате сокови и овошје додека имаат црвенило. И тоа ги дразни.


A kako mislis deka deluvaat sokovite Paleska, sega me zamisli.Iako Monika pie isklucivo domasni sokovi, ne sum znaela deka toa bi mozelo da ja vlosi sostojbata.user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
16.4.2010 11:38:32   
Палешка РР
Не го кажав ова на памет Бебица..матичната на внука ми Анастасија (кога имаше осип) кажа дека ако пие сокови може да се влоши состојбата, бидејќи мокрачата има поинаков состав отколку кога пие млеко. Пробај 2-3 дена без сокови, на Анастасија така и се смири.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
16.4.2010 16:49:53   
ripce
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Не го кажав ова на памет Бебица..матичната на внука ми Анастасија (кога имаше осип) кажа дека ако пие сокови може да се влоши состојбата, бидејќи мокрачата има поинаков состав отколку кога пие млеко. Пробај 2-3 дена без сокови, на Анастасија така и се смири.


Еј Палешка ова за сокот мислам дека ептен ти држи... јас на мојот деновиве кога му е ептен смирено црвенилото и осипот, воопшто не сум му дала сок, пошто ненамерно цел ден е на млечни производи, изгледа ќе ги вади горните 3ки, нон стоп лигави и послабо јаде, само млечни производи, и нормално после нив не можам да му дадам сок.

< Поракaта ја уредил ripce -- 16.4.2010 16:53:44 >


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
16.4.2010 17:12:26   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Не го кажав ова на памет Бебица..матичната на внука ми Анастасија (кога имаше осип) кажа дека ако пие сокови може да се влоши состојбата, бидејќи мокрачата има поинаков состав отколку кога пие млеко. Пробај 2-3 дена без сокови, на Анастасија така и се смири.


Neee Paleska ne mislev deka go kazuvas toa na pamet.Ne znaev.
Samo prasav i stvarno me zagrizi, sepak fala za sovetot.
Inaku nemame nisto no za nedaj boze da si znaeme.Se nadevam deka nema poveke da ni se vrati.
Inaku ima logika posto MOnika se ubiva piejki sok od visni ili kompot od visni.
Fala zlato.user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
19.4.2010 14:54:41   
ripce
Еве, сакам да ви кажам дека после 2 недели борба со осипот конечно, целосно го нема...
Значи прво стававме МЕТИЛЕНСКО СИНО, исчезна осипот, гнојаниците, (страшно беше за гледање), а овие неколку дена го мачкав со ПЕНТЕКСОЛ (маста) за да му се епителизира кожичката, пошто метиленското суши, и кожата останува сува, но не треба да се прекинува веднаш штом го снема осипот, туку да се премачкува уште ден-два за да не се појави пак. Сега кожичката ни е ептен убава, нежна, баш како на бебе user posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
19.4.2010 14:59:01   
BEBICA
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ripce.I nie se mackame bar ednas dnevno so krecnoto mleko iako poveke nemame osip no do sreda  posto ke odime na kontrola.No definitivno nosime gakicki preku den.
Sega mi e strav da i strav da i stavam krema posle ova.user posted image user posted image


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
19.4.2010 15:01:50   
ripce
Јас му ставам пак Памперс веќе 2-3 дена, го мијам наутро и навечер само со млака вода, го сушам и и го мачкам со Пантексол маст и веќе му е како воопшто да немал осип, а не пак гнојаници.

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
29.4.2010 22:47:21   
Twins
Мамички да ве прашам , колку сте запознаени со препаратот Џинџира алба, спреј против пеленски осип.Ми го препорача докторката .Поприлично е скап а незнам колку е ефикасен .Пробав се и никако осипот на газето да и помини, повторно и повторно се активира , после секое какање е ужас.Тамам ке речам е готово се повече и повторно ке се активира.Незнам дали да го купам или да пробам нешто друго.


(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
30.4.2010 10:05:42   
nataly_13215
ne znam twins ama kaj nas na klinika toa ne go preporacuvaat kako krema za osip najdobro e da napravis promivki od KMnO4 -hipermangan i poveke da menuvas peleni pocesto ako ne se smiri togas probuvame so nesto drugo.pisi mi ako ti treba nesto

(Одговор на членот Twins)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
30.4.2010 10:45:48   
mis.
За пеленски осип иимаме тема проблеми со црвено газе еве кликнете тука

(Одговор на членот nataly_13215)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
30.4.2010 14:32:33   
ripce
Јас на Зоки ако му се појави НЕ ДАЈ БОЖЕ пак осип ќе ставам само МЕТИЛЕНСКО ПЛАВО, зашто ни Белогент, ни Дактанол, ништо не ми помогна како метиленското... а да го видевте само каков бешеuser posted image

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
30.4.2010 14:39:37   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

Јас на Зоки ако му се појави НЕ ДАЈ БОЖЕ пак осип ќе ставам само МЕТИЛЕНСКО ПЛАВО, зашто ни Белогент, ни Дактанол, ништо не ми помогна како метиленското... а да го видевте само каков бешеuser posted image

user posted image user posted image user posted image Пробано и навистина делува...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
30.4.2010 17:43:37   
brineta88
Сега читам и се загрижив. Филип има како мало кругче со точкичиња одма над курето, сабајлево му го приметив. Рипче ти кажуваш дека и на твоето бебче кај курето му се појавило, ако сакаш пиши точно каде и како изгледаше.

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
27.5.2010 23:10:45   
Тања РР
Само уште ова ни фалешеuser posted image .
Јана целата се исфрли со ситни брумчиња и црвенило. Ги има на грбот рацете и нозете а не и на стомакот што ми дава за право да мислам дека е од маслото за масажа кое го користиме на физикална или од тоа што физиотерапевтот не си ги мие рацете кога поминува од еден пациент на другuser posted image user posted image user posted image .
Навистина не знам што да правам, ја мачкав со Јекодерм, не ми се носи кај педијатарот, знам дека ќе ми рече како и секогаш „е добро де, ништо не е, ќе помине“.user posted image


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
28.5.2010 1:12:55   
sinolicka
pa vie si imate golemi maki.crvenilo pa nie nikogas fala bogu ne sme imale takov problem.nisto ekstra ne pravime se banjame 2-3 pati nedelno a se mackame sodetska vitaminska krema. samo ednas mu ja smeniv kremata mu kupiv bubhem  i zar stana za 3 saati .go izmiv i pak nasata krema i super.probajte moze ke vi pomogne jas sum prezadovolna

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
28.5.2010 1:21:14   
Maca25
Тања сигурно и е од физикалната, а и како што викаш терапевтот ако не ги мие често рацете - фати едно дете, па друго...и толку му треба на едно бебенце да се исфрли. Некако да го замолиш да ги мие рацете, или барем да ги избрише со влажно марамче?!?!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
7.12.2010 19:36:36   
Julie1
ИЗВОРНА ПОРАКА: MilaMala

Neznam dali ja imalo prethodno ovaa tema ama se nadevam deka ke im pomognam na site novi mamicki koi go imaat ovoj problem.
Mila uste od koga se rodi imase ranicki na gazeto. Patronaznata sestra mi rece da ja mackam so Becutan so cink ama ne pomogna. So tek na vreme tie ranicki se prosirija i pocna da i tece krv. Ja bolese mnogu i mnogu placese. Ja odnesov na lekar mi dadoa nekoja krema megutoa edna nedela i bese podobro i posle pak i se pojavuvaa. Ja odnesov dva pati na dermatolog ni dadoa nekoi kremi i so tie isto, edna nedela dobro i potoa pak isto. Mi ja preporacaa Sebamed Extra Soft, ja najdov vo Zegin vo Bunjakovec ama tamu mi rekoa deka taa e za lica a ne za gaze pa mi dadoa Sebamed Dipper Rush. Ja namackav ednas so taa krema i i se napravi beter od toa sto bese i vednas prestanav da ja koristam. Sto se ne probuvavme, pa ne Mustela, pa ne orginal pavloviceva, neznam veke sto.
Koga imase negde okolu 6 meseci gazeto i bese razraneto kako nikogas do togas. Neznaev sto da pravam i ja namackav so kremata koja pogore ja spomnav Sebamed Extra Soft. Od dve mackanja gazeto i se iscisti i prodolzivme da ja koristime do 8 meseci. Sega nema nikakov problem i si koristime Becutan so neven i super sme.

Znam deka se iznapisamv mnogu samo uste da kazam deka Sebamed Extra Soft se naoga mnogu tesko (ja barav niz celo Skopje ama ja najdov samo vo Zegin vo Bunjakovec) ama e mnogu efikasna, moze da se macka po celo telo ne e problem.

Se nadevam deka ke pomognam na nekoj koj go ima toj problem


_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
12.1.2011 21:39:34   
cocka78
Jas sum nova imam i jas takov problem,pa ve pobarav,samo vie bevte so brumcinja na licenceto.i na vanja mu izlegoa brumcinja ,kaj noseto od 2-3 se prosirija,sega treba da go nosam na lekar,a so ova gripovive ic ne mi se ceka.ima li nekoj privaten kozen detski lekar?sto i stavavte na Nina?pozz i imajte ubava vecer

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
12.1.2011 22:50:58   
kikicka
Probajte so DERMA-A kaj nas pomogna i za crvenilo i za gazeto i dundeto i beshe celo nafrleno i ako slucajno se nafrli nesto na liceto od cepkanje ke ja namackam i i pominuva.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот cocka78)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
22.1.2011 21:12:07   
Supernova
Mienje pocesto so mlaka voda i mackanje so nekoja krema, jekoderm moze ili pantexol. Moze da ispagaat i ako e presusena kozata.samo na peglana tetra pelena stavajte go na liceto ili druga krpa moze meka, za sadevi samo vriena i peglana.

_____________________________

Only in the love of those who do not serve a purpose , does love begin to unfold. From

(Одговор на членот cocka78)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
22.1.2011 21:13:43   
Supernova
Za osip od peleni ubava e mustela so cink, no ne smee da se stava na koza sto vlazi,pa zatoa na mojata i stavav pudra vo prav za da se zasushi pa prodolziv so mustela i 2 pati pantexol na den.ima nekolku tipa pelenski osip i lekuvanjeto ne e isto. Vazno e metoto da e suvo, a jas primetiv deka od orginal pavlovikeva i se vospaluva gazeto,mozebi sega ne i odgovara zosto e mn mala a mozebi ja vlazi kozata pa infekcijata se zgolemuva drasticno. Pricina zosto go pocnav ovoj post e balsamot od neven na Regina koj moze da se najde vo Zegin i koj me voodusevi so svojata lekovitost. Se sostoi od vazelin i ekstrakt od neven plus tocopherol ( toa e vitamin E ) . Balsamot ne ja vlazi kozata,ne gi zatvara porite ( toa e veke dokazano kaj vazelinot,zatoa godini i godini opstojuva na pazarot) nema alergiska reakcija od nego,moze da se macka celoto telo na bebeto, a i majkata moze da go stava na bilo koe mesto sto ima potreba od nega. Znacitelno go namaluva crvenilotoi ja smiruva vospalenata koza. Balzamot go probav prv pat posle depilacija na preponi,vo kozmetickiot salon imaa,i vednas se vljubiv vo nego user posted image Letovo,posleden den na odmor izgorev cela, posebno na liceto i racete, edno do dve mackanja so nevenot i kozata si dobi ubava kafena boja,i ne se izlupiv.Zakon e ! mislam deka bese 200 i nesto ili 300 den. Vo golema bela kutija e i mirisa mn ubavo. Mojot bebus vo bolnica koristese hugies i vazelin so neven na Regina i nemase nikakov osip. Potoa doma prodolziv so becutan peleni i sega imame crvenilopa go lecime. Se vrakam na huggies najverojatno ili diapers ke gi probam prethodno.

_____________________________

Only in the love of those who do not serve a purpose , does love begin to unfold. From

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?