|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Проблем со црвено газе
11.10.2009 16:39:32   
mis.
Не често но понекогаш на сите бебиња им се има случено да имаат проблем со црвено газе.Кај моите деца обично знае да му се зацрвени кога има пролив и кожата се иритира и поцрвенува.Користам павловичева маст на бекутан и онаа кремата со цинк но најкорисна се има покажано кремата на Чико за чуствителна кожа.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Проблем со црвено газе
11.10.2009 16:59:52   
Sara
Јас за проба ја имам користено кремата на Бекутан со цинк-оксид и баш сум задоволна од неа, ја имаше во комплетот што ми го дадоа во болница од Бекутан и реков да ја пробам - супер е.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Проблем со црвено газе
11.10.2009 17:09:10   
BEBICA
Zdravo
eve i jas da kazam nesto na ovaa tema.mozebi ke zvuci neskromno no kaj monika za godina dena kolku ima nitu ednas nemala nitu crveno gaze nitu crveni preponi.No po preporaka od patronaznata sestra jas od pocetokot pri sekoe presoblekuvanje i menuvanje na pelena jas obavezno, na pocetokot so pamuk i topla voda sum ja miela a koga ke se ukaka togas odma pod tus.toa e prvata rabota sto me sovetuvase patronaznata sestra.vtoro mi rece da ne menuvam mnogu pelene, mislam na proizveduvacite i jas od pocetokot pa se do den denesen koristam samo pampers.I kako treto za crveno gaze i za ostetena koza patronaznata sestra i pedijatarot mi predlozija da koristam samo NIVEA mast, ne krema, no eve ja imam no ne ja koristam poradi toa sto nema potreba.
Inaku koristam krema PAVLODERM koja na Monika i odgovara.
pozdrav

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Проблем со црвено газе
11.10.2009 18:52:12   
Bile
i nie imame problem so crveno gaze. Sto li ne probavme: crvena voda, vitaminska krema so peru balsam na Galafarm, Bekutan so cink oksid i nisto ne pomaga. A okolu mienjeto na gazeto (BEBICA kako sto pisuva) ne se slozuvam. Cestoto mienje na gazeto neznam kolku e dobro, taka go pravis ponezno.........

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Проблем со црвено газе
11.10.2009 19:04:00   
BEBICA
Imas pravo da ne se slozis so mene no kerka mi ima 1 dena i nitu ednas nemala crveno gaze.Higienata e pola zdravje.Toa e moe mislwenje nemora nikoj da se slozi mene samo taka mi preporaca na pocetokot patronaznata sestra i pedijatarot.

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Проблем со црвено газе
11.10.2009 19:07:30   
ostoun
Nie sme koristele pampers peleni koi sto imaat samite losion. i po banjanje pavlovikeva i ne sme imale vakov problem za sreka

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Проблем со црвено газе
11.10.2009 19:20:28   
Maria
Koga Ilija bese bebe nitu ednas ne mu se zacrvi gazeto.Mislam deka zavisi samo od toa kakva pavlovikeva krema koristite.Nie koristevme Pavloderm(zolta kutija),koja e mnogu pokorisna i mnogu pomaga za razlika od onaa rozevata.

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Проблем со црвено газе
11.10.2009 19:31:08   
mami
ние сме имале црвено газе..но не сум се потресувала нешто посебно многу..едноставно кога ке му се зацрвени- дали од проливче или од вруќините, го мачкам со јекодерм и се смирува а за секој ден ја користиме витаминската на Бекутан

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Проблем со црвено газе
11.10.2009 20:07:29   
mother 29
ние досега сме немале таков проблем,се мачкаме со павловичева со перу-балсам

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Проблем со црвено газе
18.10.2009 0:17:42   
nadica
до сега не сме го имале овој проблем но сега се појави бидејќи ги сменив пелените user posted image знам моја грешка но се случи вчера бевме на др и ни препиша маст па денес еве подобро е

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Проблем со црвено газе
18.10.2009 0:22:50   
jovanka
probaj so mustela da go banjas i mackas poskapa e no vredi za tie pari no da znaes zavisi i od pelenite i vlaznite maramcinja.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Проблем со црвено газе
18.10.2009 0:36:36   
nadica
благодарам на советот ќе ти пишам за резултатот

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Проблем со црвено газе
30.12.2009 14:38:56   
mother 29
ТЕРАПИЈА
Користи пелени за една употреба со добро апсорбирачко својство.
Сведи го на минимум времето на контакт на влагата (урината или фецесот) со кожата. Менувај ги пелените најмалку 8 пати на ден. Заштити ја кожата со заштитен крем. Цинк-паста или цинк диоксид крем е поефикасен од заштитен крем или тописки кортикостероиден препарат.
Hydrocortison-chlorhexidin крем би требало да се користи ако не помогнат претходните мерки.

Извор педијатрија

< Поракaта ја уредил Еца -- 15.1.2010 19:38:12 >

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Проблем со црвено газе
15.1.2010 15:03:07   
Mucka
probajte kremu Pavloten...ima kamilice i nevena u njoj....a cinkov sastojak  isto nije los...ali mislim da je vecina od tih pelena sto imaju te dodatke za zgustuvanje mokrace i kake....on je dosta kriv za crvene guze....pa tako ako ima extremno crvenih guza caj od kamilice i kantariona,susenje,zracenje....jekoderm i garamicin u slucaju nekih upala...user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Проблем со црвено газе
15.1.2010 15:08:19   
caci20
Probaj so nekoja krema sto sodrzi Pantenol. Nie koristime bepanten.

(Одговор на членот Mucka)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Проблем со црвено газе
15.1.2010 15:15:59   
Adrijana
Nie imavme ednas mnooogu crveno gaze i stavavme Flugocid mast. Odma pomina crveniloto.

_____________________________



(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Проблем со црвено газе
26.1.2010 10:27:31   
mami
најново кога ке се зацрвени на газето или на половинката каде му завршува пелената го мачкам со новата од бекутан со цинк оксид и му се смирува веднаш. А да не зборам какво чуда прави на испукани раце- ги смирува веднашuser posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Проблем со црвено газе
26.1.2010 10:33:21   
Mammy
ДЕФИНИТИВНО и кај нас потврдено од вчера..
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

најново кога ке се зацрвени на газето или на половинката каде му завршува пелената го мачкам со новата од бекутан со цинк оксид и му се смирува веднаш. А да не зборам какво чуда прави на испукани раце- ги смирува веднашuser posted image


_____________________________

Me, Myself and You..and our Baby too...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Проблем со црвено газе
29.1.2010 16:04:46   
mis.
Црвенилото под пелените најчесто се наоѓа на местото каде што пелената ја допира кожата на бебето: газето, бедрата и гениталиите. Понекогаш црвенилото може да се воспали и да се појават: пликови, осип, разранување или пак кожата да отече. ШТО ГО ПРЕДИЗВИКУВА ЦРВЕНИЛОТО Црвенилото кај бебињата е многу честа појава, затоа што кожата на бебето е исклучително нежна. За негова појава можат да придонесат многу причини:
  • Ако пелената е премногу стегната, особено ако нејзините краеви ја тријат кожата на бебето.
  • Ако пелената не се менува доволно често. Во тој случај урината и столицата ја иритираат нежната кожа. Особено подложни на црвенило можат да бидат бебиња, кои почесто вршат голема нужда.
  • Црвенилото често се јавува кога бебето ќе почне да се храни со цврста храна . Понекогаш додека го доите може да се јави и од некоја храна која вие сте ја јаделе, на пример домати или нивни производи.
  • Понекогаш црвенило се јавува ако употребувате пелени и влажни марамчиња, кои не му одговараат на бебето, ако користите избелувач или омекнувач при перење на пелените, ако прашокот не е добро исплакнат ит.н.
  • Користење на антибиотици од страна на мајката, која го дои бебето или пак ако ги прима бебето. Антибиотиците ја нарушуваат рамнотежата на добрите бактерии и ја прават кожата поприемчива на инфекции.
  • Користењето на заштитни најлонски гаќички врз пелените ја оневозможува на кожата да дише и влагата се задржува внатре, па со тоа се зголемуваат шансите за појава на црвенило.
  • Ако бебето веќе има иритирана кожа, егзема и сл.
КАКО ДА ЈА СПРЕЧИТЕ ПОЈАВАТА НА ЦРВЕНИЛО Најважно е газето на бебето секогаш да го држите чисто и суво.
  • Проверувајте му ја пелената на бебето што почесто и сменете ја веднаш штом ке биде навлажнета или извалкана.
  • Внимателно исчистете ја целата област кога ја менувате пелената. Најдобро е да користите топла вода за да го одмите бебето.
  • Дозволете кожата на бебето целосно да се исуши пред да ја облечете новата пелена.
  • Колку е можно повеќе оставајте го бебето без пелена. Особено кога црвенилото веќе е јавено. Отавете го бебето без пелена и без крема, за да може црвенилото да се засуши, што е важен дел од процесот на зацелување.
  • Немојте да користите креми кои содржат борна киселниа, камфор, фенол или метил салицилат. Овие материи можат да бидат штетни.
  • Избегнувајте влажни марамчиња кои содржат алкохол или мириси.
  • Користете креми кои содржат цинк оксид или вазелин, за да ја заштитите кожата на бебето од влагата.
  • Ако кожата на бебето е зацрвенета, користете подебел слој на крема.
  • Избегнувајте заштитни најлонски гаќички.
  • После бањање не ја тријте кожата на бебето со крпа, туку впијте ја водата. Триењето може да ја изиритира кожата.
  • При плакнењето на пелените можете да додадете во водата половина кафено филџанче оцет. Тоа ќе ги неутрализира алкалните иританси.
  • Ако црвенилото продолжува, променете го видот на пелените, влажните марамчиња, сапунот и сл.
  • Ако црвенилото и понатаму продолжува или се инфицира, консултирајте се со лекарот на бебето.
  • Исто така консултирајте се со лекарот и доколку црвенилото се појави кај бебето во првите 6 седмици од животот.

(Одговор на членот Mammy)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Проблем со црвено газе
31.1.2010 2:16:29   
jaca
ние само еднаш имавме проблем со црвено газе и тоа по грешка на свекрвами.наместо да купи влажни марамчиња од бекутан таа купила од бамбола едни розеви,божем биле поефтини.одма на мирјана и се нафрли газето со црвени ситни мозолчиња.море не со свинска маст биена во 9 води,не со кантарион па со бекутан...ништо не помогна.на крај зедов павловичева (жолта кутија)три пати ја намачкав и одма и помина црвенилото.прво и користев памперс од бекутан ама не бев баш задоволна па и купив памперс виолета и навистина е многу добар.со овој памперс не ја пресоблекувам ноќе и вистина многу добро апсорбира.памперсот е бр 4 од 7кила до 18кила 50 парчиња а го платив 660ден.сега за сега немаме проблем со црвено газе

_____________________________

jadranka

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Проблем со црвено газе
31.1.2010 8:49:14   
acka
nie imavme crveno gaze prvite 2 meseci prvo ja mackav so bekutan so cink oksid ne pomogna,posle ja mackav so peru balsam i toa ne pomogna, najposle doktorkata ni prepisa nystatin mast i za 2 dena se povlece crveniloto.i od togas pa navamu nemame problemi veke. a koristam pampers sleap & play i mnogu sum zadovolna.

_____________________________

sekoj go gleda nadvoresniot izgled a mnogu malku znaat koi sme navistina.

(Одговор на членот jaca)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Проблем со црвено газе
24.2.2010 23:34:39   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

sto mi se sluci,na Elena i s zacrveni gazeto denoive posto napravila belja noke i ne sme ja setile,pa taka.i i go mackam so pavloviceva neli normalno,ali gleam nesto cudna mi e(inace od kako e rodena i stavam od galenius happy kids baby cream)ko so voda mesana,ama aj si vikam od vlaznite maramici so e brisena koa utredenta ne se smirue ko so treba nego pocrveno i e,sestra mi mi vika aj probaj so jekoderm,nisto i so toa dzabe,i na kraj mi tekna so bebe pudra ,eve denes veke i e super.a inace za kremata ne vi dokazav ,gleam na nea nema rok na traenje kako moze,mm ke gi prijavi posto ne smee nesto bez rok da se prodava.vi se veruva li be,za bebeski raboti,sramota

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanja K.

Cacko za crveni gazinja,stavaj od bekutan  taa sto e so cink oksid.Jas na moja Eva ednas mi se desi istoto i i staviv,mislam deka od vtoroto mackanje nemase nisto.Veruvaj isprobano

ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

fala za sovetot,eve i so becutan bebe pudra i se sredi,da ja potrosam pa moze da zemam takvakrema


(Одговор на членот acka)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Проблем со црвено газе
25.2.2010 11:22:45   
Iva
Еден мој совет. Пред некој ден на тео толку ногу му се зацрвени газето, првпат од како што е роден значи после една година. Кај Михајло не сум имала такви проблеми и сега не знаев што да правам. Од газето милсма дека крв ќе му потечеше. И мајка зема преври зејтин во едно ѓезве го остави да се подолади,ама да биде топло и со памук му го намачка газето. Друга маст не му стави. Наредниот пат кога му менував пелена значи после неколку саати, црвенилото беше скоро целосно изгубено. Го намачкав уште еднаш и до сабајле немаше ништо.
Пробајте не е воопшто штетно, го имаме сите дома, а стварно е супер.user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Проблем со црвено газе
25.2.2010 14:56:29   
Палешка РР
Мајка ми на Марио му ставаше брашно user posted image  и веднаш му поминуваше. Кога веќе прозборува и разбираше велеше дека баба му му меси кифли на газето. Јас бев против, ама тоа ти е..битно е дека му поминувашеuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Проблем со црвено газе
5.3.2011 23:08:23   
ikki
синока ја соблеков андреја да ја пресоблечам и има што да видам, целото газе каде со ја допирале каките исфрлено со ранички и од нив течеше крв. леле се препласив. ја измив веднас и и ставив од кремата на бекутан со цинк оксид што е. подоцна ја проверив и немаше крв. сабајле ја мачкав со оргиналната павловичева и цело време ја одмивам или пак со памукче и со топла вода ја бришам. и реков на свекрва ми да купи канестен но на работа сестрата и фармацевтката и рекле да ја мачкам со една маст БЕЛОГЕНТ. сега ја намачкав и наместо памперс и ставив пелена (оние четвртастите за широк повој што се). сакам да прашам дали некој друг го има употребувано овој маст. и дајте некој совет ме  фака паника

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?