|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Сакам само кај мама
14.5.2010 13:38:09   
brineta88
Веќе месец дена филип несака да оди кај никој друг, се само со мене. Ако го земе некој писка плаче се додека не го земам јас и тогаш моментално престанува да плаче и се смее.
Дали имате вие ваков проблем, како се справувате.
Јас неможам да издржам, кога треба да го оставам некому абе срце ми се кине кога го гледам како плаче, како се жали.

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Сакам само кај мама
14.5.2010 14:02:18   
MamaOhrid
Јас пред себе имам поставено цел да изгледам дете независно од мене. Значи сакам да не плаче по мене, да оди кај секого, да може било кој да го нахрани, да може било кој да го преслече и да оди во сечии раце. Токму затоа уште кога имаше 5 месеци го носев по цел ден кај мајка ми да се навикне и со други. И сега за сега гледам дека не плаче многу по мене. Ме бара да, ама не очајно. user posted image

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Сакам само кај мама
14.5.2010 17:27:57   
brineta88
ИЗВОРНА ПОРАКА: MamaOhrid

Јас пред себе имам поставено цел да изгледам дете независно од мене. Значи сакам да не плаче по мене, да оди кај секого, да може било кој да го нахрани, да може било кој да го преслече и да оди во сечии раце. Токму затоа уште кога имаше 5 месеци го носев по цел ден кај мајка ми да се навикне и со други. И сега за сега гледам дека не плаче многу по мене. Ме бара да, ама не очајно. user posted image


И јас сакам , ама немаuser posted image user posted image  
Можеби дека мм не е тука па е многу приврзан за мене. Дека по цел ден сме сами, мајка ми живеат подалеку и неможам секој ден да одам кај нив. А имаат и обврски.
Се си мислам дека му е само некоја фаза дека ќе пројде, ама незнам.

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Сакам само кај мама
14.5.2010 17:39:54   
Rossana
jas otsekogas sum si bila majkarka, koga sum bila mala, ako nekoj drug me zemal vo race sum vriskala, placela, lutela. Tato odsekogas e na rabota i pogolemiot den od denot go minuva tamu, jas i brat mi izrasnavme so mama. Jas ne se sekavam kakva sum bila, no bidejki sum 6 godini pogolema od brat mi, znam deka toj pred vratata na wc-to stoese koga mama bese vnatre, koga mama odese na zabar-i brat mi so nea, koga mama odese da pazari-i brat mi so nea, koga mama odese vo kupatilo da pere-i brat mi so nea user posted image user posted image user posted image user posted image A i jas ne bev podobra od brat mi. Toa e zato sto pogolemiot del od vremeto go pominuvavme so mama i se povrzavme mnogu. Sega koga se omaziv mi e mnooogu tesko, na pocetokot se utepav placejki sekoja vecer, a mama mi e na pet minuti pat od mene. Jas mnogu se plasam i Sara da ne se privrzi tolku so mene. Ne odam na rabota, po celo vreme sum so nea, dobro uste e mala, no i koga ke potporasne pak ke sum ovde so nea, nema na koj da ja ostavam, nemozam se da ja nosam kaj majka mi, si ima i zenata rabota. Brat mi duri na 13 godini prestana da gi pravi tie smesni raboti. 

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Сакам само кај мама
14.5.2010 17:50:29   
brineta88
ИЗВОРНА ПОРАКА: Rossana

jas otsekogas sum si bila majkarka, koga sum bila mala, ako nekoj drug me zemal vo race sum vriskala, placela, lutela. Tato odsekogas e na rabota i pogolemiot den od denot go minuva tamu, jas i brat mi izrasnavme so mama. Jas ne se sekavam kakva sum bila, no bidejki sum 6 godini pogolema od brat mi, znam deka toj pred vratata na wc-to stoese koga mama bese vnatre, koga mama odese na zabar-i brat mi so nea, koga mama odese da pazari-i brat mi so nea, koga mama odese vo kupatilo da pere-i brat mi so nea user posted image user posted image user posted image user posted image A i jas ne bev podobra od brat mi. Toa e zato sto pogolemiot del od vremeto go pominuvavme so mama i se povrzavme mnogu. Sega koga se omaziv mi e mnooogu tesko, na pocetokot se utepav placejki sekoja vecer, a mama mi e na pet minuti pat od mene. Jas mnogu se plasam i Sara da ne se privrzi tolku so mene. Ne odam na rabota, po celo vreme sum so nea, dobro uste e mala, no i koga ke potporasne pak ke sum ovde so nea, nema na koj da ja ostavam, nemozam se da ja nosam kaj majka mi, si ima i zenata rabota. Brat mi duri na 13 godini prestana da gi pravi tie smesni raboti. 


офффффффффффф
тешко мене

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Сакам само кај мама
14.5.2010 23:28:57   
Snowhite RR
И јас исто како мамаохрид настојувам да го навикнувам и со другите, односно кога е дома татко му, го оставам со него, кога сме кај бабите или тие кај нас им го давам нив, сега засега е ок, се надевам дека така ќе остане, со оглед на тоа што уште е мал, уште многу многу не разбира, па ќе видиме времето ќе покаже

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Сакам само кај мама
14.5.2010 23:42:09   
niki
Нормално, со мајката најмногу време поминуваат, мајката секогаш најдобро знае се, врската со која се поврзани е најсилна. Не е тоа страшно, уживајте во тие моменти бргу растат и се осамостојуваат па потоа таа блискост и потреба за вас ќе ви недостига.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Сакам само кај мама
14.5.2010 23:57:12   
Палешка РР
И Марио сеуште сака само со мама да прави муабет, само мама да му даде да јаде, да му спреми алишта....итн, итн, итнuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Сакам само кај мама
15.5.2010 15:00:11   
melody
I kaj mene ista situacija samo mene me saka za hranenje, uspivanje i eventualno ako se udri i ja zdoboli mnogu.
Denes  otidovme na pojadok  vo restoranot bozem da ja sednam na stolce za hranenje i da jade zosto nesto 5-6 dena pojadokot go preskoknuvame user posted image i jas da i dadam normalno da jade ,a taa samo tri lazici od spremenoto.Tuka mi se najde edna poznanicka od zenive i i se zalam na zenava Melody ne jade i taa jas ke ja naranam ke vidis ke jade.Nisto ne i rekov zosto ja znam kerka mi taa ni od tatko i ne saka da jade ,a kamo li od nekoj nepoznat.I kako sto mislev ne bre brate ne saka,megutoa mene mi godese.Super mi e koga me bara samo mene ic ne mi smeta i ne bi sakala drugi da ja ranat osven neli po potreba majka mi(ama znam od majka mi ke zeme,sigurna sum zosto i sestra mi uspea da ja narani)i sestra mi i normalno tatko i
Za se se ima vreme ako se saka neli i zosto da si go ostavam deteto na drugi kako sto ima tuka slucaevi mnogu vo hotelot(razbiram semejstvo,ne razbiram koj kako ke stigne da mi go rani deteto)
Zatoa majkicki uzivajte vo toa da ve baraat zosto brzo rastat ne sum mnogu iskusna majka  ,no jas bi vi  rekla uzivajte vo toa" Sakam samo kaj mama"user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Сакам само кај мама
24.8.2010 23:45:42   
Палешка РР
Ете и Миа е во некој си таков период, не сака кај друг да оди и згора на се сака в раце да спие user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Сакам само кај мама
8.12.2010 18:21:22   
lukas
jas sum 24 h so lukas i dosega go imam ostaveno samo 2 pati po 3 sati kaj bracedami,i tolku,edno nemam koj da mi go cuva drugo sum nemala potreba,a da mu recam na nekoj so ne se ni nudi da go zemi ela zemi go za da se izlezavam jas nema sansi,koga ke pocne da raspoznava i ako  MORAM da go ostavam nekade lele srceto ke mi se kini ako placi...fala mu na gospod sto ne mora da odam na rab.zosto samo deteto ne stanva zavisno od majkata i js sum zavisna stanata od nego i koga spie mi nedostiga znam preterano e ova ama aj...najdete mi nzs

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Сакам само кај мама
8.12.2010 19:18:39   
Pepelaska *
lukas и јас сум зависна од Мартин нон стоп сме со нив кај нема да станеме зависни user posted image . И мене ако заспие ми недостига ама ретко спие денски. А го гледам и него дека со мене најмногу се смее, си игра, сега почнува да се гали со рачињата. Кога го држат други ( баби дедовци) само им прета им кенка а кај мене е мирен незнам дали сака само кај мене дали тоа значи, кога го земам јас од некој друг само се издишува кутрото и се смее. Мал е уште незнам како ќе биде само знам дек асрце ме боли ако морам да се вратам на работа, досег аго имам оставено најмногу 1 саат.

< Поракaта ја уредил Pepelaska### -- 8.12.2010 19:21:17 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Сакам само кај мама
8.12.2010 20:37:30   
misticia
tell me about it   user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Сакам само кај мама
8.12.2010 20:40:05   
misticia
ИЗВОРНА ПОРАКА: misticia

tell me about it   user posted image


симона ме сакаше многу ама одеше кај сите
а ова и кога нема никаква потреба сака да се галиме или да си играме или само да го држам
од мака почна и да вика мам мам мама - само кога не ја држам или кога не сум дома
а кога сака да гуга - вика дада
мам само кога е на мака :)
некогаш дури и не сака во креветче да спие па спие пикнато во мене ме душка по цела ноќ со носето
и ќе го ручнам некој ден како колаче многу е слатка

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Сакам само кај мама
4.3.2011 16:09:46   
Felly RR
Ако сме во собата повеќе луѓе, само кај мене трча, ама ако излезам некаде, и не ме гледа - не ме бара. АМа штом ќе ме види, писнува да плаче за да ја земам. Исто и со играчките што ги има, ако некој и земе некое играче (баба и, мм, било кој) одма трча, му го граба и ми го носи мене да и го чувам user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Сакам само кај мама
4.3.2011 16:47:22   
mamamoni
Софија е сеуште мала и секаде оди но несакам да биде само со мене постојано и затоа гледам да ја оставам и со други (баби, дедовци, тетки ) да може да се навикнува со луѓе, затоа што многу е тешко верувајте ако е навикната само со мама, ви кажувам од мој пример постојано сум била со мајками не одев во градинка и забавиште кога почнав тоа беше шок за мене буквално цело време плачев и неможев да се навикнам на фактот дека сум одделена од мајка ми, се надевам дека нема да ја направам истата грешка со Софија

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Сакам само кај мама
7.3.2011 12:09:35   
stojanoskad
Ne znam sto se ne probav da go naucam postariot sin deka osven mama postoi i nekoj drug.Sega ima skoro 8 godini i  se uste mama za nego e centarot okolu koj se vrti.Koga go rodiv vtorovo sakav da bide po nezavisen od mama.Do sega iskreno i so nego ne uspeav,i pokraj se on bez mama moze odvaj nepoln cas.

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Сакам само кај мама
8.3.2011 9:48:43   
misticia
епа зависи по малку и од другите ова прашање, не само од мама

ако го држиш бебето в раце и не му зборуваш не го нишаш ќе бара некој поинтересен

а мм кога беше мартина на 2-3 месеци, му ја дадов и таа плаче
викам: „прај и муабет, зборни и нешто“
вика: „и зборвев јас, таа не ми враќат“ хаххахаха

и така втората ќерка е цела залепена за мене, првата им беше поинтересна на сите дека прво дете во двете семејства и + нан пиеше не цицаше, едвај им ја земав

е сега најдов работа за една недела почнувам .......... што сакаат нека им прават и на таа сабајле за в градинка јас ќе сум замината, и на оваа што вика мама мама како џив џи цел ден........ не дека нема да плачам....... еве ќе си плачам......... ама за инает што сакаат нека им прават хахах

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Сакам само кај мама
8.3.2011 9:49:55   
misticia
реципроцитет: и јас сакам само кај бебето 

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Сакам само кај мама
14.3.2011 11:36:55   
Martins mom
Има една недела како ме мачи овој проблем. Порано беше многу друштвено дете, одеше кај секој, се смееше на секој, не правеше никакви проблеми. Во последно време само зборот „мама“ му е на уста. Излегов со една другарка што Мартин ја обожаваше, сега ми ги обеси рачињата на врат и не сакаше да оди кај неа. На улица комшиите го гибаа (што го гледаат секој ден), а тој цело време само „мама“ им кажува и се пика во мене. Сношти татко му го викаше да си играат, тој се запна мама па мама, вриштење плачење леле мори мајко.
Колку ми е мило што ме сака само мене, толку ми е и проблем. Кога одам во вц го земам и него, немам друг избор, немам на кој да го оставам за да се учи без мене. Предлог?!


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Сакам само кај мама
14.3.2011 12:10:07   
stojanoskad
e toj problem,i navistina e problem zatoa sto ima situacii kaj sto moras da odis bez nego jas go imam 8 godini so pogolemiot sin i sega eve so maloto.Ne uspeav da go resav 'blagodarejki' na okolinata mislam najbliskata.Resenie e verojatno koga nekoj bi go zimal od mal a ne neli toa postojano da bide mama, i normalno da bide dovolno intresen za maloto da saka da bide so nego.
Vo sekoj slucaj potpolno te razbiram kako ti e,zatoa sto go pominav ili se uste go pominuvam istoto a za eden mesec treba da trgnam na rabota.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Сакам само кај мама
14.3.2011 12:15:57   
Maca25
Јас уште го имам овој проблем. Нина по цел ден е само со мене и нормално за се мене ме бара - јас да ја соблечам, јас да и донесам нокшир и јас да ја избришам. не дај Боже некој друг да посака тоа да го направи, одма почнува да плаче и да тепа. Ни јас не знам како да го решам ова, но се надевам дека кога ќепочне поредовно да си оди во градинка ќе стане малце посамостална и нема за се мене да ме бара. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Сакам само кај мама
14.3.2011 16:27:29   
skorpijana
ovoj problem e kaj site zetoa sto nia gi cuvame celo vreme sme so niv i tie se naviknuvaat so nas i kaj mene pogolemiot sin se po mene vika da mu dadam da jade da go oblecam za bilo sto po mene vika sega e malku pogolem pa znae po nekogas da se oblece sam ili da zeme nesto

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Сакам само кај мама
14.3.2011 17:07:53   
Martins mom
Значи решение-немаuser posted image Живи и здрави нека се, ама и јас некогаш сакам да се напијам рает кафе со другарки и да си направам муабет, ама за сега во едната рака кафето-во другата детето, со едното уво муабетот-со другото Мартинuser posted image
Е да ми беше барем мама близуuser posted image user posted image user posted image Свеки ја замолив преѓе да го земе малку (и купив кутија цигариuser posted image оти тоа и е тарифата), таа се сложи и таман реков имало Господ, ете ти ја за 5 минути ми го носи горе, не бил мирен и викал само по мамаuser posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Сакам само кај мама
14.3.2011 17:24:48   
Snowhite RR
Си ги зеде и цигарите назад?user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?