|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проблем со црвено газе
7.2.2012 11:12:46   
Luci
Ако е од млекото ќе појави црвенило и на други делови од телото, јас мислам дека му е од памперсот. На еуцерин има сигурно нешто соодветно за да му се повлече црвенилото, би ти препорачала да му купиш некоја крема или лосион. Нема промашај со нивната козметика

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Проблем со црвено газе
7.2.2012 11:23:48   
Felly RR
И јас мислам дека е од пелените, ама мачкај го со некоја крема, чим се суши, мислам дека треба да го мачкаш, пробај еве со оваа луци што ти предложи или со пантексол кремче.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Проблем со црвено газе
27.2.2012 19:45:59   
Ikana
Zeni pomagajte! Na M i se pojavi plikce na dundeto i afti vo ustata. Za aftite stavame nystatin i vednas i se povlekoa, dodeka na dundeto sto se ne probavme...jekoderm, enbecin, eozin i sega solcoceryl i nisto ne pomaga. Sto da i pravam da i pomine?

< Поракaта ја уредил Ikana -- 27.2.2012 19:46:18 >

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Проблем со црвено газе
27.2.2012 20:00:50   
Natuska85
Нас многу ни помогна канестен маста .

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Проблем со црвено газе
27.2.2012 20:27:54   
Ikana
Naredno toa kje bide osekjam, fala Natuskauser posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Проблем со црвено газе
28.2.2012 0:17:19   
jana81

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Нас многу ни помогна канестен маста .


da, i nie uste sto ne probavme ne pomogna i na kraj spasot go vidovme vo kanesten kremata

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Проблем со црвено газе
28.2.2012 8:24:12   
dostickage
Iskreno jas mislam deka e od pelenite.
Pocesto mienje na dundeto so mlaka vodicka , ubavo da se natapka so meko peskirce i da se poceka da se isusi prirodno kozata. Da ti kazam pravo jas bi probala da ne ja mackam so nisto samo taka da se vidi dali samo kje se povlece.
Ponekojas mislam deka i ne e dobro mnogu da se maltretira koziceto zasto sepak toa e mnooogu nezno.

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Проблем со црвено газе
28.2.2012 8:25:36   
dostickage
A nekako i mi drzi voda da e pad na imunitetot vo prasanje.Sega e vreme polno so virusi pa nisto ne bi me zacudilo.Toa aftickite vo ustata mene sekogas mi se pojavuvaat kako znak deka se bori organizmot.
Taka imav i minatata nedela .... da nedolzam..

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Проблем со црвено газе
28.2.2012 22:46:59   
nadica
почесто миење со млака вода и еуцерин сапун на Н тоа и помагаше додека носеше пелени

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Проблем со црвено газе
28.2.2012 23:05:35   
Maca25
Нина не носи цела година веќе пелени, а еве ја сега и се појави јако црвенило на дундето. Секој ден ја мијам, само со вода, ама не се губи. 2 дена и ставам јекодерм ама не помага. Сега купив пенатен крема, па ќе видиме. Не се жали дека ја боли или сл., не е болна, не знам од што може да биде.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Проблем со црвено газе
28.2.2012 23:09:11   
Viktori
Маца да не сте смениле гаќички (материјал) или прашак за перење?
Или пак да не се подмочкува по некоја капка и да и седат влажни гаќичките (ова во градинка ако иде може да не ја приметат)

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Проблем со црвено газе
28.2.2012 23:10:14   
nadica
и кај Н пред недела дена се појави црвенило и печење кое траеше 1 ден ама бевме на др. прегледавме уринокултура и ни препиша сируп антибиотик бидејќи имала јака бактерија и почесто миење со млака вода а јас ја мијам и со еуцерин сапун пробај навистина е ефикасен

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Проблем со црвено газе
29.2.2012 8:50:55   
nadica
ааааа и заборавив дека додека носеше пелени ја употребувавме Nivea BABY SOS Cream

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Проблем со црвено газе
29.2.2012 9:47:05   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Маца да не сте смениле гаќички (материјал) или прашак за перење?
Или пак да не се подмочкува по некоја капка и да и седат влажни гаќичките (ова во градинка ако иде може да не ја приметат)


Не сум сменила прашок, ниту омекнувач.
Може да е од ова што викаш од влажни гаќички. Додуша дома е, не оди во градинка, ама ја имам приметено дека вика - не сакам да ме бришете, во градинка не се бришеме секогаш. Ќе видам денес како ќе биде, ја намачкав синоќа со Пенатен, ако не помогне ќе пробам и со Еуцерин сапун да ја мијам. Направивме крвна слика, ама мокрача не однесовме пред некој ден. Може треба да и направам.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Проблем со црвено газе
6.3.2012 22:56:47   
Natuska85
Јас последно купив лосион на Еуцерин ваков

user posted image

и сум презадоволна. Газето ни е џам чистоuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Проблем со црвено газе
21.3.2012 21:18:23   
mami 3.
I jas sum nemala problemi mnogu so crveni gazinjauser posted image ,samo sto koga im niknuvale zabcinja togas im pocrvenuvase gazeto,sega isto na maleckava,taa uste nema zabi t.e pocnuvaat sega ali pred nekoj den tolku gazeto i bese crveno 3 dena se macev so kremi so se i pak na edna strana malku krv i potece i nejzinata dokturka odma mi rece deka toa e od zabite, mi dade krema i odma i pomina.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Проблем со црвено газе
10.4.2012 23:27:08   
mamicki
Вечерва забележав дека на К му е зацрвена кожичката на приврзочето, и тоа не надворешно, туку кога малку ќе ја повлечам. А цел ден е нервозен и раздразлив, веројатно тоа го чешка и пече. Сега ставив Јекодерм, оти немав ништо друго дома, но препорачајте некое средство ако имате вакво искуство?

(Одговор на членот mami 3.)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Проблем со црвено газе
11.4.2012 8:08:32   
blue_blue
мене единствено нешто што ми помогнало било Бекутан крема со невен. И сега кога ќе се случи да имаат црвенило на дундето со тоа ги мачкам (иако пелени одамна не носат) и следниот ден веќе нема ништо, целото црвенило се изгубило. Како да има магична моќ кремава...А додека имаа пелени се пробав - од еуцерин, до оригинал павловиќева, до ХИП за црвено газе, до не знам што - ништо не помагаше, само оваа крема во комбинација со Памперс премиум пелени (во бело пакување беа, не знам дал уште ги има)

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Проблем со црвено газе
11.4.2012 8:35:46   
Ikana
Исто, крема бекутан со цинк оксид и памперс премиум пелени и канестен.

< Поракaта ја уредил Ikana -- 11.4.2012 8:36:06 >

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Проблем со црвено газе
11.4.2012 10:51:34   
bajaderce
Na chicco kremata so cink oksid e mnogu dobra, nie taa ja koristime , epten sum zadovolna

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Проблем со црвено газе
11.4.2012 14:43:28   
miana
Koga ke primetite crveno gaze koe ne e predizvikano od proliv i sl.vi preporacuvam vednas da si gi smenite pelenite... Stavete si becutan peleni najsigurni se..Jas na bebeto mu stavam pampers no dokolku mi pojavi crvenilo vednas gi menuvam..Ponesena od iskustvoto so prvoto dete koe nosese samo pamper i dobi crvenilo koe pomina samo od kako gi smenivme pelenite.Sega i moja bratucedka ja imase istata maka duri i na kozno i gi pratija i zamislete im zabranija sekakvi peleni ,samo tetra ,i se macese ,se ubi od perenje..I go kazav moeto iskustvo,pocna da stsava becutan i eve vcera mi s ejavi da mi kaze deka gazeto i pominalo...

(Одговор на членот bajaderce)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Проблем со црвено газе
11.4.2012 20:06:28   
mamicki
Mu stavam PUFIES peleni, a pred toa upotrebuvav Pampers, pa Daipers, hm... mozebi e poradi promenata na pelenite? user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Проблем со црвено газе
11.4.2012 20:29:57   
amateuress
еден старски трик е да се исплакне газето со превриена вода со сода бикарбона. обично се користи за габични инфекции, ама нема зијан да се проба, зашто не е ни малку штетно.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Проблем со црвено газе
11.4.2012 20:33:41   
mamicki
Ne e gaze vo prasanje tuku kure, i toa pod kozickata, t.e okolu glavceto, na spojot megju kozata i sluzokozata, i toa e ona shto e delikatno... Kje se obidam so Nistatin mast, pa kje vidam...

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Проблем со црвено газе
11.4.2012 20:40:53   
amateuress
тогаш дефинитивно може да се проба со сода бикарбона, и/или камилица. проверено, скоро 100% за ден-два ќе му помине, а е најнеагресивна метода.
јас би оставила било какво хемии за второ место, ако ова не успее.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?