|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проблем со црвено газе
10.7.2012 7:48:58   
kremco
Zenski moeto bebce se isfrli,crveno zar, i nie smenivme peleni ama ne bi rekla deka e od toa zasto i stavav posle pampers celo vreme...
Moevo non stop kakase edno vreme i uste,preku den po nekolku pati i se po malce,primetiv deka i pred da i smenam peleni se zacrvenuvase.Mackavme se i sesto.Inaku jas nikogas ne ja brisam so vlazni maramici,otkako e rodena,duri i vo kola nosam sise so voda.Ednostavno sum protivnik na vlazni maramici,iako sinceto go brisev povremeno a sega ne,nekako gadno mi e pak mi mirisa na moc.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Проблем со црвено газе
5.9.2012 14:43:05   
Dimana
Lele mamicki pomagajte ,neznam dali ovde da pisam za problemot na moeto bebce ,od nedelata primetiv na gazeto potocno na anusot bas na vlezot od strana na ednoto obravce pri dopir mi bese nesto kako topcence potkozno,bevme na lekar dr mi prepisa mast Hloramfenikol toa e mast za oci ama da ja nanesuvam vo tenok sloj na mestoto za eden den mackanje pocna poveke da se nasobira kako gnojce od vnatre nesto navidum circe mene taka mi izgleda go dopiram i bebevo denes pocna da mi reagira se trga so nozinjata ama ne place ,denes pak go odnesov na lekar i mi vika da se nadevame deka ke pukne da ne odam na hirurgija da go secanat ,ah kolku me uplasi dajte nekoe care nekoj priroden lek sto mozam da mu stavam za da pukne samo .

(Одговор на членот kremco)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Проблем со црвено газе
30.9.2012 13:27:26   
ema28
isto i nie imavme problem so crveno gaze i koristevme od bekutan kremot so cink oksid i bas sme zadovolniuser posted image a crvenoto gaze ni bese pijase sirup almacin ..

(Одговор на членот Dimana)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Проблем со црвено газе
30.9.2012 21:55:15   
Ring
Na ednoto gaze i se pojavija nekolku brumcinja grupirani edno do edno okolu 2 sm i se malku nad nivoto na kozata i ima 1-2 rasfrlani vo okolinata ...gi ima veke 10 dena
mackav so cink oksid, mast so peru balsam , eucerin , i 3 pati staviv afloderm( vo konsultavija so doktor )...i toa ne pomogna ... si stojat taka crveni

nitu smenivme peleni , nitu vlazni maramici , proliv nema

nekoj dali imal vakov problem ???

(Одговор на членот ema28)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Проблем со црвено газе
1.10.2012 9:06:01   
Felly RR
Ринг, ние имавме така црвенило на газето, после почна на рацети и ножињата, и ни рекоа дека било од вирус. На газето мислам и стоеја подолго време, а другиве за една недела загинаа. Да не е и кај вас некој вирусен осип. А имаше ли некои знаци на настинка, нешто температура или слично? Зошто кај нас со Т почна.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Проблем со црвено газе
1.10.2012 9:50:03   
Ring
Nema temperatura , super si e vaka
Deneska kako malce da i se podnamalija vo obem , nekako positni se...od sinoka ne ja mackam so nisto pa ke vidime...ako pocnat da sirat kako kaj vas pak ke odime na lekar

Vo sekoj slucaj Fala Felly

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Проблем со црвено газе
1.10.2012 10:13:41   
rina13
ring probaj so bekutan od neven.Nas toa ne spasi upotrebuvavme se i svasta nisto ne pomogna i pocnav 3 dena so afloderm posle samo bekutanot na suvo gaze izmieno se mieme na sekoe menjanje pelena ,ne koristime vlazni maramici i isklucivo pampers i pocesto menuvanje se nadevam deka ke vi pomine brzo.pozz

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Проблем со црвено газе
1.10.2012 10:19:20   
Luci
Ринг и ние имавме сличен проблем. Нас не советуваше д-р да му ставам хиперманган и потоа јекодерм и се изгубија за кратко време

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Проблем со црвено газе
1.10.2012 11:42:26   
mmbucko
Ring ako se kako crveni bubulicinja, na vrvceto so belicko a i nemora togas e nekoja bakteriska infekciicka mn cesta kaj bebcinjata. Od licno iskustvo bi ti preporacala (iako vo knigi go nema) na brumcinjata da stavis 2X dnevno chloramphenicol 1% mast za oci. Za den do dva pominuva. Nie bas sega imavme takvi brumkicki na vratceto i bradickata.
Probaj pa javi rezultat. Pozzz

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Проблем со црвено газе
1.10.2012 13:41:14   
Ring
Fala devojki...deneska mi izgleda kako podobro, pa ke vidime...moze da e bakteriska infekcija oti se kako bubuljici ama bez bel vrv
Ako ne pominat ke gi primenam vasite soveti

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Проблем со црвено газе
10.10.2012 13:22:42   
anna banana
Dragi mamicki lekot za crveno gaze e pet pari ama da imas koj da ti go kaze! Znaci doma imam mini apteka od sve sto ni dadoa za gazeto na Nikolaj! Pa mislam deka go otruv deteto so antibiotski i kortikosteroidni masti!!! Sve sto mozete da zamislite i sto pisevte na forumov i na drugi stranici isprobav i nisto,crvenoto gaze ostanuvase..user posted image Na kraj sestrata sto raboti kaj mene mi go kaza lekot:NISHESTE! Na pocetokot ne ja svativ seriozno mislejki deka nemoze nisheste da e poefikasno od mastite,ama se izlazav! Posle dva dena koristenje gazeto na mojot angel e konecno belo i zdravo! Presrekna sum!user posted image Probajte !

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Проблем со црвено газе
10.10.2012 13:26:53   
Maca25
ништестето е во вид на прашок? и како, го наросуваш прашокот на газето? супер што ви помогнало!!!

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот anna banana)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Проблем со црвено газе
10.10.2012 18:24:38   
anna banana
Da. Vo vid na prashok e i go posoluvash so prsti pa go razmackuvash.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Проблем со црвено газе
27.11.2012 10:03:36   
Calypso
Mene uste nisheste mi ostana da probam. Vcera sin mi pocna da kaka cesto, i toa prolivce, ama ne sekoe kakanje. Od zabite mu e, znam, zatoa sto drugi simptomi nema, istovo ni se sluci koga gi vadese cetvorkite. Tri dena cesto kakase (normalna stolica), i gazeto mu bese lom. Sto ne probav, togas kantarionovoto maslo bese spas da ne mu se napravat rani. Ama sega i kantarionot go pece, pa mu stavam pudra. Ako prodolzi da kaka cesto, ke mora i so nisheste da probam, moze ke ima pogolem efekt.
Za jadenje mu davam posuvo (kompir, oriz, biskviti, banani, palenta, griz... ) i pak si tera so prolivot. Caj ne saka da vidi, pa mu go mesam so biskviti, ili grizot mu go varam so nego...

Prasanjeto mi bese - drugo care za crveno gaze?user posted image Imame probano kantarionovo i maslinovo maslo, bekutan so cink oksid, eucerin omega, obicna pudra, antibiotska mast (garamicin) - nisto ne pomogna...ednostavno nema vreme da deluvaat ovie sredstva, bidejki mnogu cesto kaka.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот anna banana)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Проблем со црвено газе
27.11.2012 10:12:54   
arh_diz
Svari caj od kora od dab i mij mu go gazeto i ostavi samo da se isusi

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Проблем со црвено газе
27.11.2012 10:13:32   
belabela
Destska vitaminska mast so peru balzam crveniloto ke iscezne za eden den probaj eftina e i mislam deka ke vi pomogne nas samo toa ni pomaga za crveno gaze ja proizveduva galafarm istata firma sto ja pravi rozevata pavloviceva.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Проблем со црвено газе
27.11.2012 10:40:53   
Calypso
Ova so cajov od dab dobro mi zvuci, ke pobaram. Belabela, dali za kratko vreme deluva taa mast? Dali ke deluva so cesto mienje i mackanje, na 15 minuti na primer? Iritacijata nas ni e problem vo slucajov, nemoznosta da se izbegne celosno. Bidejki, sekogas koga sme imale problem so crveno gaze od drugi pricini, Bekutan so cink oksid super deluva. Mene mi treba nesto sto ke mu go spreci cestoto kakanje, da go smiri pecenjeto i da ne mu se napravat rani.

< Поракaта ја уредил Calypso -- 27.11.2012 10:42:11 >


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот belabela)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Проблем со црвено газе
27.11.2012 10:43:16   
belabela
Posle sekoe kakanje pomini so vlazno krpce ne koristi vlazni ubavo utapkaj isusi i stavaj kremce so peru balzam nas za eden den ni pomina sto se ne probavme prethodno

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Проблем со црвено газе
27.11.2012 11:07:07   
Calypso
Aj ke go probam i toa, nema sto da izgubam. Sin mi dodusa pocesto e bez pelena, da mu se susi gazeto. A vlazni maramici mnogu retko upotrebuvam, sekogas go mijam so cista voda.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот belabela)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Проблем со црвено газе
27.11.2012 12:11:45   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Mene uste nisheste mi ostana da probam. Vcera sin mi pocna da kaka cesto, i toa prolivce, ama ne sekoe kakanje. Od zabite mu e, znam, zatoa sto drugi simptomi nema, istovo ni se sluci koga gi vadese cetvorkite. Tri dena cesto kakase (normalna stolica), i gazeto mu bese lom. Sto ne probav, togas kantarionovoto maslo bese spas da ne mu se napravat rani. Ama sega i kantarionot go pece, pa mu stavam pudra. Ako prodolzi da kaka cesto, ke mora i so nisheste da probam, moze ke ima pogolem efekt.
Za jadenje mu davam posuvo (kompir, oriz, biskviti, banani, palenta, griz... ) i pak si tera so prolivot. Caj ne saka da vidi, pa mu go mesam so biskviti, ili grizot mu go varam so nego...

Prasanjeto mi bese - drugo care za crveno gaze?user posted image Imame probano kantarionovo i maslinovo maslo, bekutan so cink oksid, eucerin omega, obicna pudra, antibiotska mast (garamicin) - nisto ne pomogna...ednostavno nema vreme da deluvaat ovie sredstva, bidejki mnogu cesto kaka.


Калипсо...ние за прв пат го имавме овој проблем пред месец..абе што не пробав и јас..од кантарионово до цинк оксид еуцерин...
и накрај докторката ми кажа..промивски со сода бикарбона и камилица + СУДОКРЕМ..мислам дека тоа не спаси..пробај

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Проблем со црвено газе
27.11.2012 12:16:02   
Calypso
I toa ke probam...fala vi na site za sovetite... sega zasega e dobar... pa ke vidime kako ke bide vo tekot na denot. Prasav za kora od dab, svekor mi ke se rasprasa dali moze da najde, soda bikarbona i kamilica imam, uste sudokrem i mast so peru balzam da kupam, i ke probam. Barem da ne se maci detevo, da ne go boli... samo toa sakam...

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Проблем со црвено газе
27.11.2012 12:29:55   
Velena
Penaten крем,метална кутија ,малецко пакување е но се става ептен малку бидејки е густо и остава бел слој дебел, го има во зегин околу 140 денари е,фантастични резултати има, од искуство веднаш смирува секакво црвенило.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Проблем со црвено газе
19.12.2012 13:08:49   
zzaa
kerka mi ednas samo imase proglem so crveno gaze i toa traes cel mesec celata se napravi rani,site mozni kremi gi probav i nisto ne pomogna se poveke se vcrvuvase i na kraj edna koleska mi kaza za edna mast od vetreinarnata stanica za zivotni e jas bev skeptik ali si rekov aj uste ova da probam veke koga se probav i ja mackav samo 2 dena ranite i craveniloto iscezla masta se vika FIOGOCID i e 250 denara.eve nekoj ako ima vakov proglev vredi da se proba.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Velena)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Проблем со црвено газе
25.12.2012 8:18:15   
pepuska
Имаме проблем со црвено газе ова ни е втор ден на некои местенца имаше пликчиња и и пукнаа сега тие места се ектремно црвени бидејќи никаде ама баш никаде не можев да најдам судо крем ми дадоа кремот на мустела меѓутоа кога ја мачкам со кремот урла ептен дека ја боли прво мислев дека ја мачкам меѓутоа испадна и кога и истиснувамсамо од кремчето на тие делови се случува истото дали и кај вас се случуваше ова инаку кремата е исто со цинк оксид како и сите останати

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Проблем со црвено газе
25.12.2012 9:17:59   
Luci
И јас вчера купив на Мустела стелактив крема за пеленски осип ама М не реагира така кога го мачкам. Инаку претходно му ставав судокрем ја најдов во Зегин ако не се лажам ама немаше некое подобрување од неа. Сега ќе тераме со Мустелата, ако и од неа нема подобрување за една недела тогаш ќе го носам на кожен

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот pepuska)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?