|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проблем со црвено газе
27.4.2012 12:17:19   
lina8
lele pomagajte na kerkiceto moe mu se potpare gazeto prvo imase mozolcinja crveni pa sega celo crveno potpareno, od pelenite so mu gi smenav............daipers..........so da mu klavam da mu pomini lele zagreota e mu prskam sprej djindjira ama eve veke 3 den nema podobruvanje, pa duri i na dundeto mu se napraj :((((((

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Проблем со црвено газе
27.4.2012 12:51:45   
Ring

ИЗВОРНА ПОРАКА: lina8

lele pomagajte na kerkiceto moe mu se potpare gazeto prvo imase mozolcinja crveni pa sega celo crveno potpareno, od pelenite so mu gi smenav............daipers..........so da mu klavam da mu pomini lele zagreota e mu prskam sprej djindjira ama eve veke 3 den nema podobruvanje, pa duri i na dundeto mu se napraj :((((((



lina8 i nie go imavme istiot problem...prvo mozolcinja , pa posle celoto crveno i se napravi i bese mnogu suvo gazeto..pedijatarot mi rece da ja mackam so kanesten, no samo mozolcinjata se povlekoa a crveniloto ostana , smeniv i drugi peleni, zemavme pampers ama nemase podobruvanje...
na kraj zemav detska vitaminskla krema so peru balsam na galafarm i so nea ja mackav na sekoja promena na pelena , ja miev samo so mlaka voda posle sekoja promena na peleni, vlazni maramaci ne koristev za da ne ja iritiram dopolnitelno, navecer koga se budese za cicanje i menuvav peleni i ja miev..za dva dena ni sredi gazetouser posted image znaci , samo mienje so voda i so taa krema i menuvanje na peleni na 2 casa
posle edna nedela povtorno pocnav so vlazni maramiri becutan i pak pocna da i se vcrvuvaa gazeto i gi smeniv so canbebe vlazni maramici i sega sme dobri , koristime i pavloviceva ...

malku mi e dolg postot , ama ubavo da objasnam user posted image user posted image ...

probaj so detska vitaminska krema so peru balsam ...ja ima vo zegin i evtina e okolu 60 denari user posted image

(Одговор на членот lina8)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Проблем со црвено газе
27.4.2012 12:55:38   
Natuska85
Нас кремата со перу балсам не ми помогна,еве до што го решивме проблемот кога ни се појави црвенило исто од Дајперс пелените.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Јас последно купив лосион на Еуцерин ваков

user posted image

и сум презадоволна. Газето ни е џам чистоuser posted image



_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Проблем со црвено газе
27.4.2012 13:59:08   
lina8
eucerin mi preporacvase i patronaznata pa ke probam i so nego

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Проблем со црвено газе
2.5.2012 1:12:06   
ivoni4ka
natuska a kolku pari e ?

_____________________________



(Одговор на членот lina8)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Проблем со црвено газе
2.5.2012 12:07:20   
Natuska85
Околу 900 и нешто денари е,ама вреди за сите пари, а и големо пакување е.Пред некој ден имаше малку црвенилце некое на лицето му ставив од оваа крема и му се повлече наредниот денuser posted image .

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Проблем со црвено газе
5.5.2012 14:53:04   
lilicka
Мамички ај помош од синоќа ни искочија ситни пликчиња на едната страна на дундето само на дудето и препонот на газето нема ништо....што ли може да е,не ја бришам со влажни марамичиња секое праслекување ја мијами сушам убаво ја мачкав со бекутан цинк оксид гледам секое преслекување и се шират,а и пред неколку дена и сманив пелени зедов Пуфис!!!
Од што може да и е...што да правам,што да и мачкам??Од кога е родена ова е првпат да се исфрлиuser posted image user posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Проблем со црвено газе
5.5.2012 15:22:18   
Ikana
Лиличка можно е да реагира на новите пелени или некоја габична инфекција да е. Ние исто пробавме се, и на крај канестен ни помогна. Пробај, проверено!

< Поракaта ја уредил Ikana -- 5.5.2012 15:23:03 >

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Проблем со црвено газе
5.5.2012 15:49:46   
nadica
i jas mislam deka e od promena na pelenite jas se obidov 3 pati da smenam i site tri pati zavrsuvavme kaj dr so sovet da se vretime na starite peleni
taka da ako e vozmozno vrati gi starite peleni cesto mij ja so eucerin sapun i mackaj ja so istoto kremce koe ste go koristele

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Проблем со црвено газе
25.5.2012 19:22:14   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka

Мамички ај помош од синоќа ни искочија ситни пликчиња на едната страна на дундето само на дудето и препонот на газето нема ништо....што ли може да е,не ја бришам со влажни марамичиња секое праслекување ја мијами сушам убаво ја мачкав со бекутан цинк оксид гледам секое преслекување и се шират,а и пред неколку дена и сманив пелени зедов Пуфис!!!
Од што може да и е...што да правам,што да и мачкам??Од кога е родена ова е првпат да се исфрлиuser posted image user posted image

Значи точно 20 дена се мачиме со ова црвенилоuser posted image се пробавме буквално се....Канастен,Адвантан,Белогент,Енбецин,Афлодерм....од креми сее остана уште Еуцерин да земам да пробам....ни беа пликови пукнаа се засушија и ни стојат така црвениuser posted image има само на препоните и дудето....ни рекоа ако не ни поминат да одиме на кожно!!
Што друго да пробам ич не ми се мафта по доктори веќе аманн....????
Што друго да пробам

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Проблем со црвено газе
25.5.2012 20:08:40   
light
Lilica i nie imavme problemi so crveno gaze i isto probavme se duri i od stranstvo kremi nisto ne pomagase ,edna medicinska sestra koga ja odnesov na vaksina mi rece da zemam maslinovo maslo i da ja zagrevam mnogu okolu 10 min ,i posle da ja ostavam da se izladi i po sekoje menjavanje na pelena da ja mackam i kaj nas za 3 dena gazeto bese celo cisto,no pokraj toa jas na ekoe menjavanje na pelena ja banjav samo od ozdola i posle ja mackav probaj moze ke pomogne isto i napraviv parcinja od vistinski peleni i gi stavev vrz ednokratnite peleni i gi menjavav i od togas nemame problem

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Проблем со црвено газе
26.5.2012 13:55:31   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: light

Lilica i nie imavme problemi so crveno gaze i isto probavme se duri i od stranstvo kremi nisto ne pomagase ,edna medicinska sestra koga ja odnesov na vaksina mi rece da zemam maslinovo maslo i da ja zagrevam mnogu okolu 10 min ,i posle da ja ostavam da se izladi i po sekoje menjavanje na pelena da ja mackam i kaj nas za 3 dena gazeto bese celo cisto,no pokraj toa jas na ekoe menjavanje na pelena ja banjav samo od ozdola i posle ja mackav probaj moze ke pomogne isto i napraviv parcinja od vistinski peleni i gi stavev vrz ednokratnite peleni i gi menjavav i od togas nemame problem

Ajde ke probame i ova daj boze da ima efekt...se pokajav sto gi smeniv pelenite od koga i staviv Pufis ova se pojavi i maka macimeuser posted image

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Проблем со црвено газе
4.7.2012 15:41:39   
Lara2224
Eve ne i nas od vikendot vekje so crvenilo na preponite... ne sme menuvale peleni, ne sum vnela nova hrana.... jas se mislam deka mu e od pot i od toplo... kutroto ne moze ni da spie... a izgleda i novi zabi vadi.. do sega ova ne ni se slucilo...celi preponcinja, duri i po kureto i nazad gazeto gore... pocnuva duri kako krasta da mu izgleda... talk i cink oksid ne pomagaat, so kalium permanganat go mijam i eucerin sapun... nisto ne pomaga. Imam doma i jekoderm i kanesten i hloramfenikol...sto da probam prvo?

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Проблем со црвено газе
4.7.2012 15:50:44   
Calypso
Пробај со хлорамфениколот прво, или гарамицин ако имаш, ако не мпомогне, пробај со канестенот, може и габично да е. Ама дека е од жешково, од жешково е. Миј го на секое менување пелена и оставај го малку да му дише кожата. Којзнае колку му е тешко, маки си мачи сигурно. И син ми еден период беше прилично исфрлан од Дајперс пелените, се чешаше многу, буквално ранички си направи од чешање во пределот над газето. Ама сега, после толку мачкања со крем со цинк оксид и ставање талк, малку повеќе шеткање без пелени, се среди. И веќе не менувам пелени - само Пуфис!!!

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Проблем со црвено газе
4.7.2012 16:13:20   
light
lara probaj toa so maslo gledaj pogore nas ni pomogna mnogu a ne znam dali lilica probala i dali i pomogna

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Проблем со црвено газе
5.7.2012 8:29:24   
Lara2224
I nie koristime dajpers ama so meseci ne od sega...moze li da dobie osip posle tolku vreme koristenje? i baska sega (otkako se isfrla) povekje e bez peleni otkolku so niv.... mocka kaka kaj ke stigne ;)

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Проблем со црвено газе
5.7.2012 8:29:58   
Lara2224
denes koga ke se vratam od rabota ke probam i toa... nema drugo care...

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот light)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Проблем со црвено газе
5.7.2012 9:14:08   
nadica
koga nie koristevme peleni i na N i se pojavi crvenilo go resivme so mienje posle sekoe menuvanje na pelena so eucerin sapun ubabo da se isusi kozata i nanesuvanje na nivea SOS krema probaj nema da zgresis

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Проблем со црвено газе
6.7.2012 8:32:21   
Lara2224
Celo vreme go mijam so sekoe menuvanje na pelena, duri i ne mu stavav peleni po gakjicki go pustav za da mu dise koziceto i nisto nemase efekt... od vcera go mackam so hloramfenikolot, ama prodolziv da go mijam i pustam gol kolku sto moze podolgo i podobro e... hloramfenikolot go smiri... da ne si go urocam uste ne e se iscisteno samo vo sporedba so prethodno e petka....

samo mnogu e kenkav.... Izgleda sepak e od zabite... trojkite izleguvaat.. ne spie, temperatura kreva, a denes i malku prolivce imase... uf ama mi e maka... a go ostaviv doma...jas na rabota - ic ne mi se idese, toa me guska, mi cimka na ramo ko da saka da mi kaze ne odi sedi mazi me...

si se iznaplakav, aj pozdrav sega.. :|

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Проблем со црвено газе
9.7.2012 12:39:21   
vezilka RR
За прв пат имаме проблем со црвено газе. И не знам од што му е. Се поклопи од пред 15 дена да смениме пелени (мајка ми по грешка ги купила) а и деновиве имаме проблем и со столицата, нешто проливче..уствари и не знам дали е пролив, не знам како тоа изгледа кај деца од година ипол, тој кака почесто во денот од вообичано, малку по меко, ама не е воднесто и со зеленкаста боја. Веќе три дена газето му е црвено, го мачкам со бекутан со цинк, има подобрување ама не му поминало сеуште. Не знам за колку време обично поминува. И што друго да пробам?

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Проблем со црвено газе
9.7.2012 12:47:55   
AnnaMolly RR
Мислам дека е од жешкото, Везилка.

И Филип последниве две недели ми се нафрла и му се зацрвенува газето, па го мачкав и со цинк и со Нивеа за газе, со талк пудра... Немаше подобрување.
Еве го деновиве дома по гаќички, никаков проблем со црвенило немам. Многу е топло, замисли по цели денови се во пелени...

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Проблем со црвено газе
9.7.2012 12:52:24   
Natuska85
Везилка си треба време за да помине скроз,негде недела па и повеќе,ама ако примеќаш дека оди на подобро продолжи со бекутанчето.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Проблем со црвено газе
9.7.2012 13:13:00   
Junona
Vezilka,топло ти ја препорачувам sudocream,ја има во зегин околу 200 ден,веднаш се смирува после едно мачкање.
user posted image

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 9.7.2012 13:14:55 >


_____________________________

„Не стануваме попаметни од она што сме го чуле,туку од она што сме го доживеале“.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Проблем со црвено газе
9.7.2012 13:29:27   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka


ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka

Мамички ај помош од синоќа ни искочија ситни пликчиња на едната страна на дундето само на дудето и препонот на газето нема ништо....што ли може да е,не ја бришам со влажни марамичиња секое праслекување ја мијами сушам убаво ја мачкав со бекутан цинк оксид гледам секое преслекување и се шират,а и пред неколку дена и сманив пелени зедов Пуфис!!!
Од што може да и е...што да правам,што да и мачкам??Од кога е родена ова е првпат да се исфрлиuser posted image user posted image

Значи точно 20 дена се мачиме со ова црвенилоuser posted image се пробавме буквално се....Канастен,Адвантан,Белогент,Енбецин,Афлодерм....од креми сее остана уште Еуцерин да земам да пробам....ни беа пликови пукнаа се засушија и ни стојат така црвениuser posted image има само на препоните и дудето....ни рекоа ако не ни поминат да одиме на кожно!!
Што друго да пробам ич не ми се мафта по доктори веќе аманн....????
Што друго да пробам

Од сите можни креми што сум ги напишала тука ништо не ни помогна точно 1месец мака мачевме на крај отидовме на кожно и ни кажаа да се одмиваме со 1лаж.растворено сода бикарбона во 1л вода на секое преслекување и да ја мачкам со Бекутан со невен и резултат за 24h лекот бил тој.....

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Проблем со црвено газе
9.7.2012 14:15:51   
Felly RR
Пробај Везилка, како што има пишано Лиличка, ама и само со вода одмивање, на секое преслекување има ефект.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?