|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проблем со црвено газе
25.12.2012 9:28:51   
pepuska
За истата ли крема зборуваме ? Овде ми пушува заштитна витаминска ркема за бебе со 10% цинк оксид со едно мече напред стои мустела ознаката и до неа витамин бариер крема ама на латиница да не имаат и некоја друга од таа линија зашто до сеа на мустела ништо не сум користела . вие изгледа имате она брунчиња на газето и затоа не реагира така а она од јака и зелена кака од хипот кој веќе не го користиме од тој момент имаше како пликови буквално како плускавче од чевли па кога ќе пукне така и е сеа црвено на 2 мали места и тие ја болат а останатото црвенило си е она обично тоа не ја боли не е големо црвенило само кај чмарот и препоните на дундето нема ама болно е user posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Проблем со црвено газе
12.11.2013 12:23:18   
anaana
Posledniov mesec imame problem so crveno gaze, do sega nikogas sme nemale.. nemam smeneto nitu hrana, jade isto sto i pred toa, prasok omeknuvac, se e isto. pelenite se isti ama ete crveniloto ne se gubi
probav so pavloviceva so peru balsam, ama nekako ne pomaga, hipp so cink, becutan so cink, becolino.....
sega sum na misla da probam so drugi peleni iako ne znam koj, bidejki ovie (helen harper) ni se super i po cena i ne propustaat. ajde nekoj soveti?
dali nekoja krema - se mislev sudo krem, go vidov vo jumbo, a po forumov citam go imalo vo zegin... nesto drugo??
ili drugi peleni???

(Одговор на членот pepuska)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Проблем со црвено газе
12.11.2013 12:50:38   
rina13
Пρобајте со миење на сеκое менување пеленκа,убаво бρишење со меκ пешκиρ и мачκање со беκутан од невен.Доκолκу цρвенилото не се повлеρче по извесно вρеме пρобајте со белогент и веднаш штом завρшите со белогентот пρодолжете со беκутан.
Нас ни се случуваше да сите κρеми со цинκ оκсид не ни помагаат,дуρи ја влошуваа состојбата, оваа се поκажа κаκо делотвоρна иаκо ρеетκо дали 2 пати моρавме пρво κоρтиκо да употρебиме

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Проблем со црвено газе
12.11.2013 12:54:45   
anaana
jas skoro i da ne koristam vlazni maramcinja... ja mijam pred sekoe menuvanje na peleni. i toa ne samo sega zaradi crveniloto. odsekogas taka..
ama ete ne saka da se povlece :(

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Проблем со црвено газе
12.11.2013 14:01:02   
zzaa
anaana , пробај со FIOGOCID- тоа е маст за животни се купува од ветеринарна аптека, знам дека смешно ке ти е шо е за животни али стварно помага ке и ставиш 2 и ке и помине.Јас си го најдов спасот во таа маст.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Проблем со црвено газе
12.11.2013 20:50:17   
bucko mal
Nas ni pomaga samo sudokrem.Posle sekoe mienje da se namacka so kremot I nekolku minutki taka da stoi pa posle pampers da se stavi.Nie samo vaka se spasivme od crveno gaze,mnogu maka imavme prvite denovi koga si dojdovme od bolnica.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Проблем со црвено газе
12.11.2013 22:54:57   
mommy_angels RR
Анаана Mycoril крема и Kanesten Maст по малку на прстот стави и намачкај ја неколку пати ,за еден ден ќе видиш подобрување

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Проблем со црвено газе
13.11.2013 12:05:25   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

Posledniov mesec imame problem so crveno gaze, do sega nikogas sme nemale.. nemam smeneto nitu hrana, jade isto sto i pred toa, prasok omeknuvac, se e isto. pelenite se isti ama ete crveniloto ne se gubi
probav so pavloviceva so peru balsam, ama nekako ne pomaga, hipp so cink, becutan so cink, becolino.....
sega sum na misla da probam so drugi peleni iako ne znam koj, bidejki ovie (helen harper) ni se super i po cena i ne propustaat. ajde nekoj soveti?
dali nekoja krema - se mislev sudo krem, go vidov vo jumbo, a po forumov citam go imalo vo zegin... nesto drugo??
ili drugi peleni???



user posted image
До сега само од оваа крема видовме подобрување.Маки мачевме со црвенило на газето ,една недела ќе се смиреше,другата недела ќе се зацрвенеше,дури и како брунчиња.А користевме Бекутан со цинк,со невен,ама ништо не помогна.А оваа крема си ја користевме редовно со првото дете ,ама сум ја заборавила и сега ми текна и одма си набавив и спасени смеuser posted image user posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Проблем со црвено газе
15.11.2013 9:55:08   
slavicav
Imame problem so crveno dude od koga sme rodeni,koristevme vitaminska na bekitan,taa so cink na bekutan,orginal pavlovicheva,pantexsol plus,jekoderm za da nakraj ni dade matichnata kanesten i afloderm i ni se smiri.No po nekolku dena povtorno isto crveno zar.Bevme na dermatolog ni dadoa advantan, garamicin i kanesten i povtorno se smiri no pak za nekolku dena istoto i se pojavi.Zemavme i melem i baby balm na biofarm i gingira sprej ama nishto ne pomaga :((((ja mijam na sekoe presoblekuvanje,ne ja brisham so vlazni maramici.Smeniv i peleni ama nema aberda pomine:(Pomosh!!!!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Проблем со црвено газе
19.5.2014 21:09:38   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mari24

Здраво драги мајки! Јас сум нова овде, ми треба малку помош.
Моето бебенце има 3 месеци. До сега немавме никаков проблем но денес му се појави црвенило во пеленскиот предел. Претпоставувам дека му е од тоа што ги сменивме пелените. Дедо му викендов од аптека земал can bebe. Во среда закажавме за на доктор. Може ли ваше искуство?
user posted image
Ви благодарам многу!



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Проблем со црвено газе
29.8.2014 22:49:19   
nataly86
Еве ме и тука..Ве молам за совет што да се прави...

Од болница не испуштија со црвено (веќе еден слој кожа излупено) кое е малку раширено на дундето...главното е на газето...мијам често мачкам со бекутан со невен, бекутан со цинк оксид, и не гледам подобрување..незнам колку време треба? кажете некој совет

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Проблем со црвено газе
29.8.2014 23:23:55   
Melanija RR
Кај нас помина со Бекулино со цинк оксод на секое второ повивање, на добро исушено газе и колку може барем 1 мин без пелена.Треба неколку дена да помине зависи колку е црвено.Оваа на бекулино е потешка, пудреста затоа делува.Сум чула и за Судокрема од Џамбо

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Проблем со црвено газе
30.8.2014 11:40:45   
nataly86
Незнам дали е многу или малку но мене ми изгледа страшно...кога ке ја ставам во вода плачи ако ја допрам на местото зада намачкам пак плачи..претпоставувам дека многу ја боли...

еве денес ке пробам и со еуцерин сапунче да ја мијам па ке видиме....

Меланија велиш на секое второ повивање штетно е ако се става на секое???

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Проблем со црвено газе
30.8.2014 12:08:07   
blue_blue
Na kerka mi i pomogna eozin rastvor ( od apteka se kupuva), becutan so neven detska vitaminska krema i Pampers premium peleni. Uzasno se skapi, vo belo pakuvanje se, ne znam dali uste gi ima vo apteki, ama sosem se razlicni od drugite peleni vnatre. Ako nisto ne pomogne rasprasaj se kaj ima peleni platneni sto se perat, od takvi sigurno nema da ima crvenilo.

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Проблем со црвено газе
30.8.2014 13:49:39   
Melanija RR
Не се штетни но веројатно за така да делува малку крем малку да е сува,така и мене ми кажаа. Може да е и од пелени, штом на допир плаче значи пече.Одмивај со камилица или на памукче ,треба ден -два но мислам ќе се смири

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Проблем со црвено газе
31.8.2014 12:14:50   
ostoun
Zami si pavlovikjeva so peru balsam garantirano kje pomogne, mi smeni gi pelenite mozebi ima alergija na niv.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Проблем со црвено газе
17.9.2014 20:07:29   
Dilina
Да потпрашам и тука... дали мора да се користи крема за газето? Ние не користиме ништо од првиот ден, ја бришам со влажни памперс сензитив па ја оставам минутка гола ја тапкам со крпче и ставам пудра бекутан и толку... дури ни после бањање не ја мачкам ништо на газето.. еднаш на почеток имаше малку црвенило и установивме дека е од пелените на бекутан, па сменивме на кан бебе и се смири црвенилото.... еднаш золвата ми ја намачка со павлиќева еден куп и се исфрли со гнојни брумчиња, и од тогаш ништо ја немам намачкано.... единствено малку црвено е преклопчето баш кај газето што е но тоа мислам дека е од што е допрена кожа до кожа, но тоа е ептен занемарливо.. пробав цинк оксид на бекутан еднаш и од тоа се исфрли малце и одма прекинав..... па зароа ме интересира дали МОРА да се негува со креми или ок е само пудра?

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Проблем со црвено газе
17.9.2014 21:40:03   
Melanija RR
Не немора, јас мачкам ако видам после каки дека е малку зацрвенето.Бришам со влажна па со суво крпче и Бекулино со цинк оксид.Ако има потреба на преку едно менување ставам пак и толку.Бекутанот е помалку делотворен а Бекулиното е погусто и попудресно затоа е ефикасно

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Проблем со црвено газе
19.9.2014 19:46:03   
Dilina

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Не немора, јас мачкам ако видам после каки дека е малку зацрвенето.Бришам со влажна па со суво крпче и Бекулино со цинк оксид.Ако има потреба на преку едно менување ставам пак и толку.Бекутанот е помалку делотворен а Бекулиното е погусто и попудресно затоа е ефикасно


Јас бекутанот сум ја пробала ама н ни одговара, затоа ќе земам бекулино да пробам, така некогаш знае да се уцрви ако ноќе се искакала па не сум ја пресоблекла одма. Или ако преспие подолг период со полна мокана пелена хехе :D сакав нешто превентивно да купам ама еве незнаев дека има друга крема со цинк.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Проблем со црвено газе
19.9.2014 22:24:16   
Felly RR
Дилина, ако имате проблеми со црвенило може да пробате и со пантексол крема, ние ја имаме користено за М. Има и маст и крем, може да прашаш во аптека која е посоодветна за пеленскиот дел, ама мислам дека може да се користи - одговара за понежна кожа.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Проблем со црвено газе
21.9.2014 18:38:41   
sandriana RR
Ние од болница излеговме со пеленски осип и црвенило. Ги решив со мачкање со еозин и со старинскиот крем- миена свинска маст. Во меѓувреме мачкам наизменично и Јекодерм.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Проблем со црвено газе
24.10.2014 11:28:17   
Dilina
Колку ви помага павлодерм за црвено газе? Пак и се уцрви на малата..... ништо не помогна до сега, па и една крема за мене што ми ја даде дерматолог,а може и за бебиња. Абе се утепа плачејки кога и ја намачкав, ама после гледам борна киселина имало во неа и изгледа ја печело user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Проблем со црвено газе
24.10.2014 11:43:52   
tincule

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dilina

Колку ви помага павлодерм за црвено газе? Пак и се уцрви на малата..... ништо не помогна до сега, па и една крема за мене што ми ја даде дерматолог,а може и за бебиња. Абе се утепа плачејки кога и ја намачкав, ама после гледам борна киселина имало во неа и изгледа ја печело user posted image

Истиот проблем го имав и јас со малата, ни павловичева ни бекутан ништо од креми газето жар и беше дури почнаа и пликови, и не знаев више што да и правам. И во аптека кај мене таа жива и здрава нека е user posted image ме советуваше и ми даде гранулати, зимаш на прст малце во вода раствораш и ја миеш после секое какање или мочкање за 2-3 дена нема ништо ако ти се верува нити пак после тоа и излезе на газето пак, ама затоа после какање ја мијам обавезно, и на газето и ставам само после бањање навечер од кремата за тело друго ништо пошто изгледа не ми поднесува креми посебно на бекутан во никој случај. Побарај си гранулати се спас, и немој да се плашил водата лила ако ти стане нормално е и нема последици а помагаат за исфрлрено газе и пликови.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Проблем со црвено газе
24.10.2014 12:14:30   
nataly86
Повторно и кај нас црврно газе..де се повлекува де се засилува...мислам дека повеќе со ништо не и врви..бекутан со цинк оксид, канестен, здравје, павловиќева огринал, ројазол, бекутан со портокалово капаче, судокрем, пудра значи нема што не сме пробале...читав за некој крем флугоцид уште тоа ни остана и пелени сменавме и одмивам но излез не гледамuser posted image

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Проблем со црвено газе
24.10.2014 12:52:25   
MMM27
Пробајте со еозин, тоа е течност црвена, се става малку на памук и се мачка газето. Нас многу ни помогна, а ни го препорача кожен лекар.

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?