|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проблем со црвено газе
20.5.2011 14:09:07   
Maca25
натушка истот и на нина и се деси додека бевме во болница, па требаше дома едно 2 недели да се среди. се пробав, ама мислам дека од бекутанот со цинк најмногу и се Воспалуваше. кај нас помина од почесто миење со мустела, јекодерм ама по тенок слој. И се среди. Додека носеше пелени кога ќе и се појавеше црвенило ја мачјав со Еуцерин лосион со 12% омега. Одма и се смируваше. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Проблем со црвено газе
20.5.2011 14:44:53   
anedespo
Samo cista voda, pa ke se isusi prirodno i posle originila Pavloviceva. I pomina vednas.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Проблем со црвено газе
20.5.2011 14:59:09   
rina13
i nie sme so istiot problem,skoro 2,5 meseci do dusa od bolnica taka si dojdovme crveni,pa probuvam so odmivanje eve nkolku dena i so bekutan vitaminska mast ama mn sporo ide neako ne se smiruva skroz crveniloto,a kanestenov sihurno ne e stetn ili??uste toa ne mi stanalo da probam

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Проблем со црвено газе
20.5.2011 15:20:47   
anedespo
mene od bekutanot mi se scrvenuvase. i prestanav da ja upotrebuvam. i stavav ili originalna pavloviceva (dodeka e malo bebe), a posle godinka preminavme na vitaminskata (ne znam na koj proizvoditel e , rozevo kutivce i pisuva vitaminska)

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Проблем со црвено газе
20.5.2011 23:33:28   
oliva

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85

Олива ви помогна ли канестенот??И погоре читав дека ставале канестен.....

da kanestenot mnogu mi pomogna,no tvoeto e mnogu malo moras da se konsultiras so pedijatar

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Проблем со црвено газе
20.5.2011 23:36:11   
oliva
i uste nesto nemojte so vlazni maramici na crveno gaze,pavlicevite ne pomagaat mnogu ,dodeka e crveno zemete nesto so cink oksid ima i na bubcen so cink,otkako ke pomine crveniloto togas maramici i pavliceva

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Проблем со црвено газе
21.5.2011 0:18:28   
rina13
jas na pocetokot koristev maramici ama gi batailv mi se cini od niv se poveke se vcrvenuvase pa preminav na pamuk i voda,za da sega zavrsime so odmivanje i gledam eve denes podobra e..

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Проблем со црвено газе
21.5.2011 8:34:51   
Octavia
Нас за црвено газе (ние поточно имавме на едно место црвенило, како флекичка user posted image ) ни помогна миење на газето на секое менување пелена, ама само со вода, ни сапунче ни шампон, потоа убаво тапкање (не бришење) на местото со меко пешкирче и на крај нагоре облечени, ама газето оставено без пелена, на воздух едно 5-10 мин (ова најдов некаде на интернет дека е неопходно за да дише малку кожата) и на крај Павловиќева, ама оригиналната. Првите 2 дена навечер ставав од крем за воспаленија со цинк (ама само навечер) за да се намали црвенилото, потоа само оригинална Павловиќева, ама ептен многу, за да направи убав заштитен слој да не допира ништо до газето. За неколку дена се повлече црвенилото.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Проблем со црвено газе
21.5.2011 13:14:18   
srcence_25
Nie eimavme dolgo vreme problem so crveno gaze, na kozni ni dadoa rijazol mast i da ja mackam so nea samo na vecer a preku den SebaMed bebeska krema za crvenilo na gaze predizvikano od peleni! mnogu ni pomogna, sega sme dobri, i po preporaka na kozniot doktor a i farmaceftot pred da nanesam obavezno ja brisam so suvo samivce pamucno za da e epten suvo mestoto, ako ostanelo vlazno i ako se nanesela bilo kakva krema bakteriite samo se mnozele, zatoa trebalo da se vodi smetka pred da se nanese krem kozata da e ubavo suva!

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Проблем со црвено газе
23.5.2011 15:12:55   
baby mama
Jas i go mackam crvenoto gaze na kerka mi so edna krema na Galafarm so peru balsam.Ne e skapa okolu 60 den.  no e dosta efikasna.Doktor od Sistina mi ja preporaca.


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Проблем со црвено газе
26.5.2011 20:54:10   
rina13
ovie denovi svasta probavme i bektan so cink oksid i mustela i pavloviceva,i pudra i odmivanjei ostavanje da se isusi kozata posle mienje,pa nema nikakov efekt gazevo se pocrveno i pocrveno stanuva,pa ni preporacaa sudokrem me intresira kakvo e vaseto iskustvo so kremava i dali ima efekt????

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Проблем со црвено газе
26.5.2011 21:56:43   
Палешка РР
ТУКА има корисни совети за црвено газе user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Проблем со црвено газе
27.5.2011 9:20:39   
Natuska85
Ние го решивме проблемот со црвеното наше газе и тоа благодарение само на БЕКУТАН СО ЦИНК ОКСИД. Како што пишав и погоре патронажната сестра ми ја препорача оваа крема, а педијатарот ми кажа да ми ставам павличева помешана со флорафеникол.И свавав неколку дена од двете креми ама немаше резултат.Се мислам дека павличевата повеќе го дразнеше газето(може е добра павличевата ама како превентива а не за лечење на црвенилото).Па продолжив 2-3 дена само со бекутанот и излезе дека од ден во ден го снемува црвенилото,за еве денес веќе скроз да е исчистено. Конечно да го видам бело газето на моето бебулеuser posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Проблем со црвено газе
27.5.2011 9:22:39   
Natuska85
И да се надорзам никако користење на влажни марамици во домашни услови,само одмивање и чистење со памукче или газички и млака вода.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Проблем со црвено газе
27.5.2011 17:57:26   
rina13
nie se probavme kako sto kazav pogore i stignavme do toa kozickata da se osteti,denes pedijatarot ni peporaca dzin dzira alba  sprej pa ocekuvam rezultat...so kremite i mastite sto gi isporbavme bkvalno mala apteka mozam da otvoram,sekoja krema samo ja vlosi sostojbata..

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Проблем со црвено газе
27.5.2011 18:04:47   
arh_diz
Se soglasuvam so Natuska deka pavlovcevata ne pomaga , moze poveke da ja vlosi sostojbata i deka najdobro e odmivanje so voda.
Rina13 dali imas probano caj kora od dab pisav pogore

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Проблем со црвено газе
27.5.2011 18:10:49   
rina13
bas ke probam so caj uste toa ni ostana....veke puknav od nervoza jas odmivam susam  mackam luftiram se kako sto treba i od crveno pocrveno..user posted image user posted image user posted image .

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Проблем со црвено газе
25.12.2011 14:31:26   
penelopa
Деновиве на user posted image газето ептен му се воспали и тоа не црвенило туку ко пликчиња кои еве неколку дена траат и никако да изгинат... може малку ќе се посмири и пак исто. Не ми е јасно од што може да биде нешто ново во исхраната не сим му дала, нон стоп го мијам со млака вода го мачкав со Бепантен, па со Јекодерм, ништо не помага. Чекам до Вторник и го носиме кај неговата матична мора да го види сирото мое user posted image user posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Проблем со црвено газе
25.12.2011 14:47:31   
AnnaMolly RR
Пенелопа, еднаш и на Филип така му се појави. Докторката ми рече со хлорамфеникол да го мачкам и верувала или не за еден ден стакло беше.
Само ако му ставиш хлорамфеникол, обавезно уште 3-5 дена мачкај го, иако му е поминато.


< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 25.12.2011 14:48:10 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Проблем со црвено газе
25.12.2011 14:47:52   
Natuska85
Ние минатата недела  кога имавме пролив  ни се вцрви газето и повторно благодарение на Бекутан со цинк оксид го излечивме.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Проблем со црвено газе
25.12.2011 14:50:39   
penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Пенелопа, еднаш и на Филип така му се појави. Докторката ми рече со хлорамфеникол да го мачкам и верувала или не за еден ден стакло беше.
Само ако му ставиш хлорамфеникол, обавезно уште 3-5 дена мачкај го, иако му е поминато.

Ана Моли а таа крема се добива на рецепт или може да се купи во аптека тука кај нас се празници ништо не работиuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Проблем со црвено газе
26.12.2011 0:11:17   
zozozo
Jas go imav istiot problem so moeto bebence.Probavme se i sesto i najdobra se pokaza pavlovikeva so Peru balsam na galafarm.Ja ima vo site apteki... probajte ne gubite nisto,kaj nas za den-dva se smiri gazeto a bese so plikovi pa duri i kako rana izgledase...pozdrav user posted image

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Проблем со црвено газе
26.12.2011 0:21:10   
Felly RR
Penelopa, hloramfenikol mislam deka i bez recept moze da se zeme.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Проблем со црвено газе
29.12.2011 11:00:37   
penelopa
Нас докторката ни даде Канестен маст за газето- најверојатно е габична инфекција која настанала заради намален имунитет што мислам дека е логично плус и ко афти му се појавија во устето. Сега останува да се мачкаме и да почекаме да помине. Леле ова нема крај се нештоuser posted image изморена сум веќе од докториuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Проблем со црвено газе
7.2.2012 11:08:31   
Natuska85
Нас ни се појави црвенило доле  на местото каде се ластиците од пелената,па ги сменивме и еве неколку дена не се повлекува.Не му ставам бекутан со цинк оксид пошто приметив дека повеќе му се воспалува од тоа.Се одмиваме на секое пресоблекување и ставаме пудра само.Се мислам да не му е од кравјото млеко кое го воведовме во кашичкитеuser posted image user posted image user posted image .Можно е? Ама чудно баш кај ластиците му е и само таму никаде на друго местоuser posted image .Таа како мали пликчиња му е,кои сега се сушат ама никако да поминат..

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?