|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
18.7.2011 12:35:59   
dostickage
dobro si se setila od sto e.inace ke se mislese

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
19.7.2011 9:10:59   
AnnaMolly RR
Вчера го однесовме на лекар зашто кога го зедов од градинка му беа проширени и страшно изгледаше! Докторката веднаш ме праша дали во скоро време се бањал во базенче и реков да. Демек му било од отстоена вода. А вистина, првиот пат кога го бањавме водата беше во базенчето 24 часа, па само додадов врела вода за да се затопли. Ми рекоа да го мачкам со Еозин и некојаси маст, заборавив како се викаше, некако Ебне... user posted image

Сабајле го носам во градинка и воспитувачките збеснаа зошто е толку розов по рацете и ЕДВАЈ по 10 минути објаснување разбраа дека е од Еозинот, а дека не му е црвено од инфекција. Сто пати им ги покажав моите прсти да се уверат дека од мачкање е розов.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
19.7.2011 11:14:54   
majmunce
мамички тоцкицките поминаа user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image фала ви многу за советите супер за три дена само со капење и рибино масло од јекодерм и се помина сеуште се малку рапави некаде ама веке и ги нема. Само кога го држевме в раце и на градите малку се вцрвувасе сеа си лези и немаме повеке ништоuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
само трпение требало..........

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
19.7.2011 15:31:08   
ekicka
Zdravo,
i kaj kerka mi Petra koja ima 5,5 meseci i se javi osipce kako od komarec kasnata strikno samo na nodzinjata kaj svivkite i na racinjata okolu laktite i podlakticata.doktorkata ni rece deka ne e od hrana tuku deka e od sonce megutoa jas na sonce ja izlozuvam samo do 9 sabajle i posle 6:30 popladne i toa bez sheshirche oti ne go saka mnogu ia na glavata i liceto ne  e isfrlana voopshto.jas mislev da ne e od sveza praska ili od zelencukova kashichka poshto toa i imav dadeno.veke 5 dena i stojat taka isfrlani ama ne se intenzivni tuku kako da pominuvaat sega.jas i apsiniram od kashichki duri ne i pominat zashto mi e strav,mi rece pedijatarot da ja banjam so hipermangan i na edno mesto da ja machkam so garamicin mast zashto i e kako inficirano.sakam da ja odnesam na kozen ili na alergolog mi preporachaa nekoja poktorka pozadi unuverzalna nada bitolska taka nesto,kakvo iskustvo imate vie????help

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
20.7.2011 8:49:45   
Felly RR
Екичка, не грижи се сигурно е од жешкото, од што се поти тука на ножињата и кај лактите. Ако прочиташ нагоре ќе видиш дека и многу други мајки го имаат истиот проблем. Мачкај ја неколку дена како што ти рекол педијатарот, па ако не се повлекува тогаш однеси ја на кожен.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот ekicka)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
6.9.2011 22:43:27   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: sweety girl

незнаев каде да пишам па се решив тука, мојата мала има 20 месеци, почна многу да се нафрла на дундето тој регион да речам и е црвен жар и со брумчиња пробав се и сешто од памтексол , сите видови павловичева за да на крај и помага само канестен, афлодерм, и герамицин кој се знаеме кортикостероиди и се дозволени само минимум, незнам веке што да правм, да ја ставам на нокшир не сака да чуе ама и вака не оди, имал ли некој слично искуство да ми каже ѓто да ја мачкам зошто веке неможам да ја гледам вака


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
7.9.2011 16:12:18   
sweety girl
И проблемот со кокошкина кожа како с ерешава?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
14.9.2011 0:38:59   
blond
Кај моето две и пол месечно бебе се појавија како лиши по телото, ги има на рачињата до лактот, на грпчето, а најмногу на рамената. На тие одредени места е црвено, неправилен круг и суво. Пробав со павловичева-немаше подобрување, пробав со маслото на Бекутан (демек ова мрсно, па си велев може ќе помогне) ама ни од тоа фајде. На крај пробав и со млекото за тело на Baby Nova, ама ништо и од тоа. Веќе 4-5 дена е вака. Би го однела на матичен, ама не сме дома, на гости сме кај моите родители во друг град.
Што може да е ова и причината за истото user posted image Не ставам многу прашок и омекнувач, секогаш ги пеглам алиштата.

А да не има и нешто поврзаност што и не сака да се бања деновиве? Плаче кога го бањам user posted image user posted image

(Одговор на членот sweety girl)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
14.9.2011 11:56:49   
zapce
Blond да не го променивте прашокот за перење или омекнувачот

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
14.9.2011 12:22:37   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: sweety girl

И проблемот со кокошкина кожа како с ерешава?


keratosis pilaris

Nezasno od godišnoto vreme možete da koristite npr. Eucerin losion s 3% ili 10% uree ili Excipial U Lipolotion so 4% urea.

Ova go najdov na internet

(Одговор на членот sweety girl)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
17.9.2011 16:58:17   
sweety girl
Матичната ми рече само мачкање со мрсни креми пантексол, павловичева

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
6.10.2011 0:36:35   
La Bellaa
dragi majki,sakam da vi dadam eden sovet za vasite najmili user posted image dokolku vasite bepcinja i decinja imaat obicno crvenilo od pelenski osip, odnosno imaat vospalenie, probajte so PRIRODEN MELEM od Pharmamed,odlicna cena, a vo sostavot sodrzi bel pcelin vosok, lanolin, parafin, ricinusovo maslo, stearinska kiselina. doaga vo pakuvanje od 15 i 30 ml. celta na ovoj melem e da gi smiri vospalitelnite reakcii(otok, crvenilo, bolka), a paralelno moze da se koristi i kaj ispukani peti, race, iritacii od prasoci, bizuterija, detergenti, a odddlicen e i kaj izgorenici. Melemot e bosanski inace, fabrikava se naoga vo Travnik, kaj nas e nov na pazarot okolu godina dena, i od onie sto go probale, ne zazalile, a cenata mu e smesna, bukvalno se nanesuva na bilo koj del od kozata, i dosega ne projavil alergiski reakcii iako e na prirodna baza. kutivceto mu e zolto so zeleno, pozz, i se nadevam ubavo ke se druzime na forumovuser posted image

(Одговор на членот sweety girl)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
6.10.2011 0:39:39   
La Bellaa
aaaaaaa i zaboraviv da vi kazam uste nesto, znaci melemot seuste ne e tolku popularen kaj nas, znaci se probiva na pazarot, i zatoa go nema vo site apteki, go ima vo aptekite na orhis farmacija, zegin, orhideja b,artemizija, euro farm...

(Одговор на членот La Bellaa)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
7.10.2011 9:48:34   
Felly RR
Најпрво добредојде на РР Ла Беллаа!
Ти благодарам што го сподели твоето искуство со нас, се надевам ќе им помогне и на другите мајки. А се надевам и ти ќе најдеш многу корисни работи на страниците на Рингераја.
Имај пријатна дружба!user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот La Bellaa)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
7.10.2011 22:03:03   
La Bellaa
Felly ti blagodaram na ubavoto dobredojdeuser posted image , jas uste od damna citam dosta temi na forumov, i moram da priznaam mi e dosta interesno, iako seuste ne sum majka(jas sum mlada nevesta)user posted image megutoa imam mnogu prijatelki koi se majki, a jas rabotam vo edna farmacevtska kompanija, i moite soveti pomognale na nekoi majki koi imale problem so ovaa tema, pa zatoa sakam da spodelam i so vas. Blagodaram sto me prifativte, a eden den(naskoro) ke se druzam so vas od poinakva strana, za site onie "slatki maki"user posted image user posted image , pozdrav i sekoe dobro, dokolku vi treba nekoj sovet slobodno obratete seuser posted image

Модератор: Не се дозволени надворешни линкови


< Поракaта ја уредил Felly RR -- 7.10.2011 22:58:43 >

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
8.10.2011 15:51:09   
sweety girl
Ajde sovet kaj 2 te deca imam problemi so osip vo predelot na preponite i madinjat5a kaj maskoto i kaj dundeto na devojceto, dajpers za 2 cata koristam za malovo sega pred nekoj den mi se nafrli bea mmali crveni sega se prosirija stanaat epete zar crveni, a kaj golemava maka macime, neznam veke sto ne probav mackav kanesten, afloderm i garamicin ama kortikosteroidi se pa nesmeeam postojano, od niv za 1 den gi snemuva nikade posle 2 dena ete gi pak, da menuvam peleni sto da pravam veke poludevvvvvvv

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
9.10.2011 0:05:39   
mamamoni

ИЗВОРНА ПОРАКА: sweety girl

Ajde sovet kaj 2 te deca imam problemi so osip vo predelot na preponite i madinjat5a kaj maskoto i kaj dundeto na devojceto, dajpers za 2 cata koristam za malovo sega pred nekoj den mi se nafrli bea mmali crveni sega se prosirija stanaat epete zar crveni, a kaj golemava maka macime, neznam veke sto ne probav mackav kanesten, afloderm i garamicin ama kortikosteroidi se pa nesmeeam postojano, od niv za 1 den gi snemuva nikade posle 2 dena ete gi pak, da menuvam peleni sto da pravam veke poludevvvvvvv



пред да им ставаш памперс намачкај ги убаво со бадемово масло, можеш и памперсот да го натопиш во бадемово масло, јас го користам за црвенило секаде на кожата и кај мене и кај Софија

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот sweety girl)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
9.10.2011 0:10:31   
La Bellaa
sweety prvo ne si ednistvena, znaci sekoja 2 ra majka se soocuva so ovoj problem. Prvo neznam dali dodeka se pojavilo toa obicno crvenilo, si mackala nesto, a dokolku ne se tretiralo mn lesno preminuva vo gabicna ili bakteriska infekcija, a toa e razlicno, znaci najubavo da posetis dermatolog za da se vidi dali e potrebno antibiotik ili antimikotik, pred toa ne smees rabotata da ja prezemas vo svoi race. melemot za koj sto pogore pisuvav, e za obicen pelenski osip, znaci samo sto ke primetis crvenilo se nanesuva za da ja smiri kozata blagodarenie na toj bel pcelin vosok koj gi smiruva site znaci na vospalenie(crvenilo, bolka, otok i cesanje), a za se drugo ponatamu se sproveduva poseriozna terapija. znaci treba da se vidi sto e predizvikuvacot, bakterija ili gaba. neznam kakvi peleni koristis, megutoa ti preporacuvam da koristis od onie pamucnite, prethodno peglani,(preubavo iskustvo na mojata koleska koja ima 2 mesecno bepce) i da se izmiva mestoto samo so mlaka voda, znaci nikakvi kupki i slicno, a pred da stavis peleni ubavo da se isusi kozata, so 100% suv peskir, znaci da nema nikakva vlaga. Ne si pisala pogore dali ovaa terapija ti e od dermatolog, no dokolku ne e ne prezemaj nisto na svoja raka, pred se za ovoj slucaj i za dobroto na tvoite decinja najubavo e da se konsultiras so strucno lice i da se otkrie izvorot.

(Одговор на членот sweety girl)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
9.10.2011 0:28:56   
Џесика
Ако е од помош,нас ни помогна Белогент крема, ефект има веднаш, кај син ми имаше црвенило од често какање (8 пати дневно, додека вадеше заби) на дежурен ни го препишаа и сум презадоволна од ефектот. Наизменично го мачкав и со кантарион масло, а кога се смири црвенилото и павловичева со перу балзам, и таа е исто така добра крема...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот La Bellaa)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
9.10.2011 0:52:32   
Maca25
Мој совет - смени ги пелените! Пробај некои други, не Памперс. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
9.10.2011 10:20:37   
sweety girl
izgleda im se mali pelenite i na 2 cata na ova ne mi tekna do sega ke probam i so druga marka i so pogolem broj

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
9.10.2011 10:26:49   
Felly RR
И на секое преслекување обавезно миење.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
12.10.2011 8:33:05   
dostickage
hellouuu :-)

mi treba malce help:) na sin mi vcera sabajle mu se napravija  crvenio obazite.bas onaka od nisto.si stana sabajle so obrazi kako da bil na Sapka.I cel den taka bese i go gledaqm denes sabajle isto so crveni obrazi.

ne e makan so nisto,ne jadel nova hrana,ne mu e ladno.

nekoja idea druga ?

Thanks :-)

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
12.10.2011 8:55:49   
anedespo
Ako imal temperatura poslednava nedela, moze da e rozeola, lesna infekcija kaj koja koga ke se zavrsi se pojavuva osip po teloto

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
12.10.2011 9:00:50   
dostickage
imase pred dve nedeli  mala temperatura 37,4 i lezevme u Kozle.
Denes sme na kontrola pa ke gi prasam , dobro sto mi spomna za ova ne sum znaela . Ete sto ti e iskusna mamicka :-) Thanks

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?