|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
23.1.2011 2:16:52   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: cocka78

Jas sum nova imam i jas takov problem,pa ve pobarav,samo vie bevte so brumcinja na licenceto.i na vanja mu izlegoa brumcinja ,kaj noseto od 2-3 se prosirija,sega treba da go nosam na lekar,a so ova gripovive ic ne mi se ceka.ima li nekoj privaten kozen detski lekar?sto i stavavte na Nina?pozz i imajte ubava vecer


Јас ја прашав матичната докторка дали треба да ја носам на дерматолог за брумчињата и ми рече дека не е ништо страшно, почесто миење на рацете на детето и одвреме навреме јекодерм. Сега нема, но одвреме навреме и се појавуваат. Исто така ми препорача Stelatopia на Mustela, со тоа да и го мијам лицето, но не сум купила уште.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот cocka78)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
5.6.2011 9:30:39   
lukas
na stomaceto odma nad pampersot i na grbceto isto taka nad pampersot na lukas mu se javuvaat nesto kako plikcinja crveni na dvapati go zacekav taka kako se potceskuva,mu se gubat mu se pojavuvaat pak,nezz so mu se??
so vikate so mozi da e,sega ke pocnam bez omeknuvac da peram,a za nova hrana nesto mu nemam dadeno nisto,da odam na pedijatar da prasam ...ili?
pozzz fala..


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
5.6.2011 9:38:14   
Палешка РР
Смени ги пелените лукас. На Миа додека и најдов пелени од кои не и се појавуваат пликови и таа така беше. Особено ако имаат ластик назад обавезно и излегуваше црвенило и се чешаше. Исто така и прашакот и омекнувачот имаат врска. Ние користиме само Бонукс, Орнел и Puffies. Од се друго таа веднаш се исипува. Испитувај што му одговара...

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
5.6.2011 9:44:16   
lukas
koristime paleska uste od raganje pampers peleni,a za prasak koristam ariel a omeknuvac semana,ama ete sega ke pocnam da peram bez omeknuvac,ne vervam deka e od pampersite...
prosliot pat vaka koga imase mi rece maticnata da mu dadam loratadin,edno lajce i od edno ke ima dejstvo?
sega utre ke odam pa da vidam so ke mi reci ne sumljam na pampersite posto ete zaboraviv da napomenam deka nekogas i na vratot nazad muse pojavuvaat..mislev deka e od pot ama oti nema pod pazuvi ili na race..??
go namackav vcera so bekutan so e ovaj za na lice ama mi se cini kako pocrveni da dojdoja,so so da go mackam mometalno sega nema mnogu samo taka kako flekcinja ama vo tekot na denot ke mu se pojavat,mozno e mi e muabetot da se pojavuvaat od sto ke podispoti od so rastrcva niz doma?


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
5.6.2011 9:52:43   
Палешка РР
Баш Ариел и Семана имаат најмногу алергени, на кои детската кожа реагира. Девизата на мојата матична е алиштата да бидат перени со што помалку прашак, секако се вриени на 90 степени. И да не бидат снежно бели, важно е да не ја иритираат детската кожа. Алиштата од Миа ги перам со многу малку прашак и минимум омекнувач и така го решивме проблемот, инаку беше нон-стоп црвена.
И за Миа користев Молфикс скоро од раѓање, па почна и од нив да се зацрвенува во пределот на ластиците. Можеби е пожешко, м ожеби од што трча, пробувај се, но не може да биде од храна само на одредени делови од телото, тоа е чисто контактно.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
5.6.2011 9:59:03   
lukas
fala paleska pa ke probvam..pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
5.6.2011 10:39:19   
mila mama
I nie imame na vratceto malku crvenilo, se si mislam deka e od toploto i potta... Sega za sega ne ja mackam so nisto. Koga ednas i se pojavi na celoto i ednata strana na liceto i ja drzese poveke od 5 dena, ja namackav so majcino mleko i i pomina. user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
14.7.2011 23:37:37   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: majmunce

мамички имам проблем овие денови на жешково, матеј ми се нафрла црвени точкички на градите и на плеќите незнам со да правам домашниве ми велат дека се од жешково инкау такво несто не му се појавило никогаш а сега почнавме да јадеме кашички и незнам точно од што е. Матеј има 4 месеци и десет дена и му давам кашичка од јаболко и банана и сок од вишни. Сок од вишни му давам веке 20 дена немал гајле до сеа бистар е и ништо не се смени, исто и со кашичките немал проблем. Му кладов пудра од бекутан и до сабајле ке му се смири се ама не во целост и денеска го искапив и му кладов масло бекутам па ке видам утре ако не му помини и да одам кај матицната ама многу е жешко незнам како ке го носам. Кажете ми што да му ставам и дали имате ваков проблем.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

сега баш бевме излезени со другарка и исто и се случило и нејзе, многуууу течности ( особено вода) многу малку облечено туширање и и дале крема заборавив како се викаше на п беше дали со пантенол и слично не ми текнува, ама мислам најдобро е да се советуваш со доктор пред да го мачкаш сепак е мало зошто не би се јавила на телефон на матичната
на другарка ми на детенцето околу вратчето се нафрлило


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 15.7.2011 7:38:18 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
15.7.2011 8:25:36   
dostickage
i nie bevme na lekar za ovoj problem.samo cesto tusiranje so mlaka voda.da ne se macka so nisto nitu so mleko za telo.Nikako da ne se koristi kupka tuku samo sapunce i toa nikako sekoj den.
eventualno se koristi sprej Pantexol.Ima i takva krema no sprejot e podobar za rasprsnuvanje.
Nie samo se tusirame cesto vo mlaka vodicka i toa e toa.Ne e kojznae sto podobro,no barem malku e smireno i ne odi na poloso.Ako epten dojde noz do grlo ne daj boze togas pantexol.
Inace bevme na dve doktorki za ovoj problem i dvete go rekoa istoto.
eventualno moze i hipp krem protiv crvenilo ama samo dokolku se raboti za mal osip ne mnogu rasprostranet.ama podobro nisto za da se osatvi kozata da dise.se drugo zatvara pori.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
15.7.2011 11:02:37   
majmunce
мамички само сто си дојдовме од кај докторката, алергија немаме црвените точкички се од што се поти, докторката реце да го банјам почесто и со камилица да сварам да му се смирува кожата или пак да намокрам крма со камилица сварена и така да постои. инаку ништо страшно, сите мајки што беа не преглед беа за истиот проблем. И ми напомена со ништо да не го мачкам матеј да може кожата да дише и да не користам омекнувац било каков додека се жештиниве бидејки можело да ја дразни испотената кожа. сеа ке пробаме како ке биде. Сабајлево кога станавме немаше ништо сношти капен и со масло бекутан го намачкав и добар беше . Но кога се облековне и појдовне на доктор и додека го држев пак на градите се нафрла инаку точкичките по малку гребат кога ке го погалам.

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
15.7.2011 11:20:17   
rina13
ne e nisto strasno i nas ni se sluci istoto moinatiot mesec pa sebanjavme  pocesto i pomina,tuku nas bas zavcera pedijatarot ni rece vo 250ml caj od kamilica da se stavi edno kafeno lazice soda bikarbona i so toa da se pominuvaat crvenite delovi podlozni na potenje pod vratceto svivkite gazeto i moze so toa jaziceto da mu se cisti,i da vi kazam eve  nemame nikakvo crvenilo nigde....

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
15.7.2011 11:45:48   
topce
ИЗВОРНА ПОРАКА: majmunce

Сабајлево кога станавме немаше ништо сношти капен и со масло бекутан го намачкав и добар беше . Но кога се облековне и појдовне на доктор и додека го држев пак на градите се нафрла инаку точкичките по малку гребат кога ке го погалам.

а да не го мачкаш со ништо само почесто да се банкате или пак некоја полесна варијанта за мачкање да користите. кај нас ќерката од сам почеток имаше проблем со вруќаници ама откако го тргнав јекодермот и останатите нешта со кои ја мачкав после бањање не и се појавуваа вруќаници и употребувам чисто памучна облека, и кога беше топло многу обавезно и на шетање ноџињата и беа покриени барем со пелена или широки памучни сукњи или панталони.

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
15.7.2011 20:29:33   
arh_diz
Majmunce masloto e samo po sebe premnogu mrsno , ne e dobro da go mackas koga e toplo .
Dokolku tolku sakas da go mackaj probaj so detska pudra vo prav
Jas sin mi ne go mackam so nisto, vo alistata seuste ne mu stavam omeknuvac

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
15.7.2011 22:37:33   
Палешка РР
И на Миа денес и се јави црвенило на газето и осип на вратот...мислам дека е од жештина. Ја истуширав, намачкав, па ќе видиме утре. user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
16.7.2011 12:26:54   
Elce
На Сара на лицето и се појавија црвени точкички,и кога ја дојам кога се поти и се зголемува црвенилото,кога не е испотена ги има сеуште ама не се толку појачани.Има црвенило на пичето и тоа многу јако жар и е,кога и почна бев на педијатар ми рече само павловичева да ставам ама неа веќе и се излупи горната кожичка и сега и новиот слој на кожа и е многу црвен,а цревенилото почнало да се шири и накај газето.Во понеделник ќе ја носам на педијатар да видам со ќе ми каже.Со креми користите за црвенило на газето?

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
16.7.2011 13:28:35   
majmunce
значи денеска е најголемата жештина луге изгоревме, матеј се повеке му жежи плаци немозе да заспе се чепкА по челото му течи пот ке пробам само да го капам и ништо да не клавам од страна на креми и сл. незнам како ке му помини ама се повеке се нафрла, докторката вели не се плаши ке помине...user posted image user posted image user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Elce

На Сара на лицето и се појавија црвени точкички,и кога ја дојам кога се поти и се зголемува црвенилото,кога не е испотена ги има сеуште ама не се толку појачани.Има црвенило на пичето и тоа многу јако жар и е,кога и почна бев на педијатар ми рече само павловичева да ставам ама неа веќе и се излупи горната кожичка и сега и новиот слој на кожа и е многу црвен,а цревенилото почнало да се шири и накај газето.Во понеделник ќе ја носам на педијатар да видам со ќе ми каже.Со креми користите за црвенило на газето?

елце еднаш матеј имаше две три крукциња црвенко на газето и кладов од кремата бекутан со невен и му помина при првото мачкање, и толку повеке никогаш немаме црвено газе. Инаку за секојдневна крема клавам детска витаминска крема на галафарм при секоја промена на пеленатаи супер сме. Е сега вакви тоцки сто грепкаат од потењето немаме надолу само до половина на мешето, знаци имаме на градите, плеќите, раменцата и рачињата


_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
16.7.2011 13:36:46   
arh_diz
Majmunce ke mu pomine , nemoj da go mackas so kremi na svoja raka sega e toplo kozata treba da dise
Sobleci go gol samo po pampers

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
16.7.2011 13:37:13   
majmunce
Majmunce masloto e samo po sebe premnogu mrsno , ne e dobro da go mackas koga e toplo .
Dokolku tolku sakas da go mackaj probaj so detska pudra vo prav
Jas sin mi ne go mackam so nisto, vo alistata seuste ne mu stavam omeknuvac


Знам дека е така ама си реков да направм нешто на своја рака, грев ми е да го гледам така а претходно му клавав пудра во прав од бекутан па добро беше се смируваа како да ги сушеше брунчињата ама пак ми рекоја дека ги затвора порите и неможе да дише кожата и незнам шо да праам веке. Сношти го капев со камилица чај леле се исплашив кога го извадив да го исушам скрос зацрвене луге. си велам само трпение од еднаш не се фака лекот изгледа треба неколку дена да се прај терапијава со било што. Останува да чекаме
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
16.7.2011 16:02:04   
Felly RR
Изгледа многу дечиња го имаат истиот проблем од жешково времеuser posted image И Матеа има такво црвенило на раменцата и јас мислам дека и се јавува од што навечер се поти тука најмногу. Гледам да не ја мачкам многу со кремови. А лани кога имаше и црвенило во пределот на пелените многу ни помагаше еден крем за потпарено. (го земам од Ремедија кај нас тука една аптека)


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
16.7.2011 18:23:34   
Pepelaska *
да Фели изгледа сите дечиња исто ги мачи еве и Мартин денес беше црвен на вратчето на грбот кај пелените јас само го мијам со млака вода го капам секој ден по капење му ставав масло ама ми се потроши па сега ставам само една крема за тело бекутан а газето фала богу добро е по секое какање миење и често го преслакам а денес многу се нервираше и го оставив без памперс малку

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
17.7.2011 10:52:41   
Felly RR
Ние оваа година веќе ги извадивме пелените, и затоа немаме проблем со газето. Друго е цел ден со пелена, друго е со памучни гаќички.

(Уште само да се научиме да седнуваме во нокшир) user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
17.7.2011 11:06:11   
Calypso
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

да Фели изгледа сите дечиња исто ги мачи еве и Мартин денес беше црвен на вратчето на грбот кај пелените јас само го мијам со млака вода го капам секој ден по капење му ставав масло ама ми се потроши па сега ставам само една крема за тело бекутан а газето фала богу добро е по секое какање миење и често го преслакам а денес многу се нервираше и го оставив без памперс малку


Јас на секое менување пелена го оставам малиот да ужива малку гол. Поради широкиот повој се нервира, па затоа и не го облекувам многу, многу. Во овие најжешки денови преку ден обично носи само шпилхозни по рамки и со кратки ногавици, а ноќе му ставам и послабо бенкиче, затоа што овде во Охрид навечер е малку посвежо. Но сепак, се уште има такви црвени точкички, најмногу на вратчето и на горниот дел од грбот и градите. Не го мачкам со ништо посебно, само со масло за тело после секое туширање и капење. А газето му го мачкам со витаминската маст со невен на Бекутан уште од кога се роди, па досега, фала му на Бога не сме имале никаков проблем со црвенило и осип.


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
17.7.2011 16:11:11   
AnnaMolly RR
Вчера на  подлактиците на Филип му се појавија неколку црвени точки, како минијатурни брунчиња. Си викам ај вруќаници му се. Го намачкав со камагел, викам ај нешто да можеби и го полазило. Сабајле имаше повеќе брунчиња, а еве  сега уууууште повеќе. Скоро до зглобот user posted image Како сипаници! Сега ќе прочепкам да видам како се јавуваат другите сипаници, само за морбили знам user posted image user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
18.7.2011 10:33:06   
dostickage
ne se sipanici,od toploto mu e.
so nisto ne go mackaj samo tusiraj go so vodicka bez nisto drugo,bez mleko za telo posle.

i koga ke go banjas preku eden den i toa so sapunce nekoe nezno bebesko.

aman vise od toplovo i nie sme krs.sim mi glavata ja cesa i tamu ima brumcinja:((

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Осип, црвенило на детската кожа
18.7.2011 10:36:47   
AnnaMolly RR
Вчера пред излегување ставив камена пудра на лицето и ми светна дека од тоа му е! Кога се успиваме лежи до мене и едната рака му е под мојот врат, другата на образ. И баш таму му се нафрлани рачињата! Баш ќе ја вадам пред да го успивам, да видам дали ќе се повлечат.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?