|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.12.2011 21:11:14   
caci 23
jas go kupiv bioeliksirot i sum mnogu zadovolna.navistina e skap,ama barem sum sigurna deka e samo od bilki.koga ke se pojavi crveniloto ja mackam,i veke naredniot den nema nisto.ete veke na nozinjata ne i se pojavuva samo uste malku na obravcinjata.koj moze da si go dozvoli neka proba.moeto iskustvo e pozitivno

(Одговор на членот mamana)
Непосредна врска до пораките: 376
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.12.2011 23:00:48   
lina8

ИЗВОРНА ПОРАКА: caci 23

na jana egzemata i se pojavi na 3 meseci.sega ima 7.ne i pominuvase od nisto.nitu od eucerin,ni od mustela.edinstveno ima edna zena vo bitola koja sto e drmatolog,i pravi edna krema samo od bilki i od taa krema za dva dena nema nisto od egzemata.na janicka i se iscisti skros,no eve pred 3 dena povtorno i se pojai na nozinjata.megutoa taa zena ostanala trudna i veke na ja pravi.barem narednite 7/8 meseci nema da ja pravi.ja odnesov jana vo ancevski i od tamu mi rekoa da ja mackam so A-DERMA.dali nekoj ja ima koristeno i kakvi se efektiteuser posted image




mozi da mi kazis koja e taa zena od bitola sto pravi mast ,moeto malecko ima crvenilo niz celoto lice neznam sto da pravam....
te molam pisi mi

(Одговор на членот caci 23)
Непосредна врска до пораките: 377
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
12.12.2011 14:49:06   
caci 23
lina taa zena e od prilep,megutoa jas ja poracuvav preku edna zena od bitola.e problem e sto taa sto ja pravi masta izvesen period nema da ja pravi.jas ti vetuvam deka prvata prilika koga ke doznaam deka pocnala da pravi ke ti pisam pa ke se dogovorime kako da ja dobies.a vo meguvreme jas bi ti preporacala da go zemes bioeliksir,dokolku imas moznost zasto i navistina skap 3000den.zasto jas sum mnogu zadovolna od nego.mislam deka e poefikasen i od taa mast od prilep.pozdrav i vi posakuvam sto pobrzo da ozdraviteuser posted image

(Одговор на членот lina8)
Непосредна врска до пораките: 378
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
16.12.2011 9:17:59   
nelaa
kolku e steten kortikosteroidot na bebeskata koza?i kolku vreme se upotrebuva?mene mi preporacaja takov krem praven vo apteka i toa kozen doktor, nma nekoj krem bez kortiko, da go zemam za da mu pomini crveniloto? kolku sto slusam i kremot na cveta sodrzel kortiko a se sovetuvav so poveke pedijatri od bitola i me ubeduvaa deka kremot na cveta sigurno ne sodrzi kortiko i zatoa toj najpoveke go preporacuvaat, a mene me puste pedijatar od zdravo dete kaj nea kako najsiguren lek. STO DA PRAVAM?????

(Одговор на членот caci 23)
Непосредна врска до пораките: 379
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
16.12.2011 9:59:09   
riba79
jas mu kupiv na maloto vo sabotata A derma ex omega od zegin cena 1020 den..luge mackam po 2 pati na den crveniloto go snema za 5 dena a i rapavosta..toplo vi ja preporacuvam ovaa krema..i sto e najvazno e na baza na oves..topuser posted image

(Одговор на членот nelaa)
Непосредна врска до пораките: 380
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
16.12.2011 12:03:42   
jana81
riba za sto tocno e taa krema, nie se macime so nekoe crvenilo na gazeto i ne mu pominuva od nisto pa neznam dali da ja zemam taa da probamuser posted image user posted image

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 381
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
16.12.2011 13:26:47   
riba79
kremata e za suva i atopicna koza..pozz

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 382
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
16.12.2011 16:59:47   
taisa
i nas od kozen lekar ni preporacaa krema na A-derma a imame od pelenite crvenilo a koristime dermalibour so cink i bakar denes prv den pa ke vi pisam kako ke bidi iako uste od prvoto mackanje se smiri crveniloto a ja koristam mesto pavloviceva i ako ni e podobro do ponedelnik ke se preflam na ovaa krema do kraj iako e poskapa

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 383
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
4.1.2012 15:45:22   
noddy2008
Jas sum prezadovolna od A derma exomega, e sega ne vikam deka kremata trajno ja leci egzemata, no ja smiruva na odreden period. Jas dosega dva pati go mackav maloto i dvata pati za pet dena egzemata isceznuvase. Od site kremi sto gi imame probano od mustela do avene i site drugi mozni, ovaa ja preporacvam site da ja probaat bidejki nas navistina ni pomogna. Sto se odnesuva do kortikosteroidnite kremi, mnogu vnimatelno so niv, se upotrebuvaat vo kraen slucaj koga veke nisto drugo ne pomaga, i toa samo 2-3 dena, nisto poveke i vo mnogu tenok sloj 

(Одговор на членот taisa)
Непосредна врска до пораките: 384
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.1.2012 22:18:50   
ellena

moeto since ima kako lisicki na ramencata,na vratot i nad gluzdovite na nozete i mnogu go cesa.se povlekuvaat od vreme na vreme,no pak se pojavuvaat Go nosev kaj dvajca dermatolozi ama ne sum zadovolna,neznam kade da go odnesam sega,dajte mi nekoj predlog za dobar dermatolog!!!Pozdrav Ellena

(Одговор на членот nataly_13215)
Непосредна врска до пораките: 385
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
10.1.2012 14:10:55   
milobebence
Zdravo ringerajki,

Ne znam kako ne sum ja videla ovaa tema do sega. Nie eve cetiri meseci se borime so egzemava-atopicen dermatit. Pocnavme so Linola potoa so eucerin sina linija za suva koza,a ja banjavme so sapunce od eucerin crvena linija. Nisto od ova ne pomogna crvenilata povtorno i povtorno se javuvaat. Sega se prosirija i na vnatresnata strana na kolencata i laktite. Posledno zemav mustela stelopatia krema za mackanje i veke vtor den ja mackam mislam deka ima efekt:).Samo sega pocnav da se plasam da ne e kortikosteroidna:(.Dali nekoj znae da mi kaze...?I ako nekoj ja upotrebuva kolekcijata ve molam kazete mi so kakva mustela go banjate bebceto za egzemata po teloto da se povlece?

(Одговор на членот ellena)
Непосредна врска до пораките: 386
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
10.1.2012 14:25:48   
rina13
nie se izmacivme prvite tri meseci probavme se i sesto i od licno iskuso ke ti kazam deka stelatopia ne go nammaluva crveniloto tuku ja drzi kozata vlazna i prevenira,ona sto nie go pravevme e prvo 3 dena po ednas navecer mackanje afloderm(po preporaka od dermatolog)  odkako  iscezne  crveniloto produzuvavme so eucerin stelatopia ili ex omega no najefikasna se pokaza bekutan neven.Znam deka aflodermot e kortiko no e efikasen i max sto moze da se upotrebi e 3 do 4 dena mesecno.Moj licen sovet e da ne frlas pari za skapi kremi go imaat efektot sto go ima i jekodermot poentata  e da ne se ostavi kozata suva.

(Одговор на членот milobebence)
Непосредна врска до пораките: 387
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
10.1.2012 14:39:35   
vida
Што пари фрлив за креми,што све не пробавме,ехомега користевме со месеци,навистина егзомот веке не се прошируваше,но не ни изчезна значи јас не видов некое посебно подобрување.Повторно почнавме да користиме бекутан на база на невен и ми дадоа број од човек што сам прави креми дома.Ја купив кремата кошта само 300 денари и по 2 мачкања егземот се смирува,на некои места се изгуби скроз,додека на други значително е намален.За нас тоа е лекот а се друго беше џабе.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 388
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
10.1.2012 15:29:20   
noddy2008
vida i za kremata cvet od zenata od bitola bese muabetot deka e na priodna baza, pa potoa koga nekoi luge ja odnele na ispituvanje iskoci deka sodrzi kortikosteroidi. jas ja imam doma, i nas so edno mackanje ni pominuvas egzemot, stvarno bese volsebna, no otkako mi kazaa deka e kortiko prestanav da go mackam maloto, zatoa poveke ne veruvam vo tie kremi sto gi pravat luge, a na kutivceto nema sostav na kremata. posebno koga se raboti za deca, a lugeto se dovolno drski da pravat kremi i da tvrdat deka se prirodni koga ne se.

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 389
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
14.1.2012 14:27:17   
bombica
Bebusot moj uste koga se rodi na celoto i na vegite imase rapava kozicka bez crvenilo.Na vegite mu iscezna nekade okolu 3 meseci a ova ne celoto pred nova godinao stana crveno go mackav so jekoderm kao ke pomine crveniloto no mesto da pomine se vlosi mu se pojavija i zolti koruzi.Denes go nosev kaj dr.Andrej Petrov rece kao egzem ni dade krema afloderm da go mackam 2 pati na den i pred mackanjeto da go iscistam mestoto so hipermangan.....Mozno li e da e alergija na hrana?Vo periodot koga mu se pojavi crveniloto ne mu imav vovedeno nova hrana i egzemot e samo na celoto edno krugce so dijametar odprilika od 2cm.

(Одговор на членот noddy2008)
Непосредна врска до пораките: 390
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
14.1.2012 15:36:22   
arh_diz
Dokolku go dois bombica , moze si izela nesto sto ne mu odgovara.Vnimavaj na ishranata , potrudi se da otkries od sto e

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 391
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
14.1.2012 22:10:11   
bombica
Внимавам на исхраната, не сум јадела ништо плус од предходно за да се јави реакција.Ова П. го има од раѓање сега само се воспали нешто така да мислам дека не е од храна...или можда грешамuser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 392
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
2.2.2012 13:24:06   
isis
Здраво драги мами,

Ќерка ми има атопична кожичка од 1 месец (сега има 6 месеци) на обравчињата...
Пробуваме многу креми, масти, на база на емолиенти, антисептични, хранливи, не иритирачки, природни и какви не...
Лек нема, кортико, афлодермот помага, но не лечи. Особено на лице треба што е можно повеќе да се одбегнува кортикото... Останатите креми и мелеми за пробрематична кожа го ублажуваат проблемот, ја хранат, хидрираат и регенерираат кожата, создаваат одбрамбен слој, демек...И треба пробување изгледа, што највеќе и прија на кожата.
Суштината е дека треба кожата како секој орган да стекне имунитет и да почне да се бори со надворешните влијанија кои ја иритираат, па со тек на време децата да го надраснат овој проблем.
Тешко е за децата, се чешаат, се нервираат, си прават лузнички, родителите исто се нервозни кога се безпомошни и се тоа ствара круг....Ама незнам што би можеле да направиме за да си помогнеме???

Читав многу разговори и искуства од родители и кај секој различно помага. Пр. невеново уље, потоа бадемово, маслиново, уље од морков, јојоба уље, кокосово уље и чичково како антисептик (дел од уљава навистина незнам каде да ги најдам и убаво ќе е доколку размениме искуства ако некој сретнал во Скопје).

Последно што слушам за маст или крема Бепантен, би ве замолила доколку некој ја сретнал по аптекиве да сподели каде???

< Поракaта ја уредил isis -- 2.2.2012 13:29:32 >

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 393
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
2.2.2012 13:28:41   
arh_diz
Isis jas imam mnogu pozitivno iskustvo so bepanten , ne sme imale egzema ama mi ima pomognato za mnogu drugi raboti
Sepak vnimavaj na ishranata dokolku ja dois.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот isis)
Непосредна врска до пораките: 394
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
2.2.2012 13:40:03   
isis
Arh_diz ти благодарам.

А од каде ја набави Бепантен кремата или маста?? Ми кажаа као немало тука од странство ги земале, ама јас читам дека некаде има,само незнам каде???

Сеуште се доиме и за мојата исхрана разговарав и со др.-и  и муабетите се дека треба подого време да се исфрла еден по еден продукт за кој сметаме или е докажано дека е алерген, да се води дневник мајката што јаде итн... Сега веќе почнуваме и со дохрана, па одиме многу полека, со одложување на што е можно покасно глутени, јајца, кравјо, цитруси и останати докажани алергени..

Можам фермани да пишувам на темава, многу ме погоди кога ја добивме егземата и многу се консултирам, прашувам, разменувам искуства, но се повеќе сфаќам дека состојбата треба да одмине сама по себе и да се третира што поприродно...Иако секој што ќе не види, бидејќи е на ачик место, си дава свои совети, броеви од жени и луѓе кои прават креми (кои креми јас не ги сакам баш, бидејќи се без декларации, не испитани и имам страв од составот) раскажуваат како на познаници им седела егземата до пубертет, до незнам кога, па сто ума-сто друма имаме....


< Поракaта ја уредил isis -- 2.2.2012 13:44:31 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 395
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
2.2.2012 14:00:36   
elenak
Мојата керкичка од раѓање има црвенило на едното окце и малку на челото. Еве денес месец и една недела направивме не исчезнува, ми е страв да не и остане такво. А приметив некогаш и е поизразено а некогаш посветло. Не ја мачкам со ништо,прашав кожен лекар, ми рече ништо не е ќе се изгуби ама може и до годинка да и стоиuser posted image Имате ли некое утешно зборче за мене, слични искуства?

(Одговор на членот isis)
Непосредна врска до пораките: 396
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
13.2.2012 15:36:50   
Mimi_na_Bojan
koristevme mustela stelatopia, linola , a-derma ke se smali crveniloto i mal kontakt so ladno ili volneno i pak po staro crvenilo i kozata suva...
otidovme i na kozno i tamu ni kazaa afloderm ama bidejki ima kortiko, ne ja ni namackavme kerkickata...
probavme bademovo maslo kantariom, poveke pavloviceva i nisto...
probavme pokeke pati vo deno si linolata i a-dermata iako pisuva i na dveet kremcinja po dvapati na den da se mackaat, nie imavme i negde do 6,7 nanesuvanja na kremcinjata naizmenicno...i tapkavme vo mesto slucjno se set_avme vo ramstor i ja kupivme kremata "jelena" pravi cuda posle tri mackanja crvenilata pocnaa da se namaluvaat a kozickata e pomeka


< Поракaта ја уредил Mimi_na_Bojan -- 13.2.2012 15:37:38 >

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 397
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
13.2.2012 15:53:59   
Annet
elena procitaj na ovaa tema.isto e i kaj nas
http://www.ringeraja.mk/forum/m_4447/mpage_2/key_/tm.htm
ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Мојата керкичка од раѓање има црвенило на едното окце и малку на челото. Еве денес месец и една недела направивме не исчезнува, ми е страв да не и остане такво. А приметив некогаш и е поизразено а некогаш посветло. Не ја мачкам со ништо,прашав кожен лекар, ми рече ништо не е ќе се изгуби ама може и до годинка да и стоиuser posted image Имате ли некое утешно зборче за мене, слични искуства?

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 398
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
13.2.2012 15:56:48   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mimi_na_Bojan

koristevme mustela stelatopia, linola , a-derma ke se smali crveniloto i mal kontakt so ladno ili volneno i pak po staro crvenilo i kozata suva...
otidovme i na kozno i tamu ni kazaa afloderm ama bidejki ima kortiko, ne ja ni namackavme kerkickata...
probavme bademovo maslo kantariom, poveke pavloviceva i nisto...
probavme pokeke pati vo deno si linolata i a-dermata iako pisuva i na dveet kremcinja po dvapati na den da se mackaat, nie imavme i negde do 6,7 nanesuvanja na kremcinjata naizmenicno...i tapkavme vo mesto slucjno se set_avme vo ramstor i ja kupivme kremata "jelena" pravi cuda posle tri mackanja crvenilata pocnaa da se namaluvaat a kozickata e pomeka



A vo taa krema sto ima?ako mozes pisi go sostavot i cena i kade potocno vo ramstor?fala

(Одговор на членот Mimi_na_Bojan)
Непосредна врска до пораките: 399
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
13.2.2012 19:23:37   
miana
Moeto bebe ima mesec ipol...Pred nedela dena pocna da se isfrla na liceto i pocna da se stvara Egzema...Staviv jekoderm mi se cini deka poveke i se zasili... Bev na lekr i ni prepisaa mast SINODERM...Ja namackav samo dva pati i licenceto bese sosema cisto..Ja namackav navecer i nautro i poveke nemase potreba od mackanje ..INaku bese strasno isfrlana duri mi bese zal da ja gledam...imase na obrazite pa na celoto i pozadi usinjata... Sega nemame problem ..

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 400
Страница:   <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?