|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Белег на телото
22.11.2010 21:32:57   
mama26
ima beleg na kolenceto ama e znakot  '' stiklirano '' kako koga ke ja resis zadacata pa stikliraat vo skolo?user posted image user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Glück90)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Белег на телото
23.11.2010 18:14:07   
baby_bump
Мојата ќерка има на вратот под косата, црвен белег, во облик на чајно колаче уште од раѓање.
Кога почнавме да ја бањаме дома, го гледам белегот и не ми се верува, дека еднаш кога бев бремена, на работа од заедничката кујна со една друга фирма, некаде пред крајот на работното време, кога бев веќе ептен гладна, си „зедов“ едно такво колаче и не верував дека такво нешто може да е вистина, ама ете белегот си стои.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Белег на телото
24.11.2010 12:49:35   
***Lide***
ima beleg na stomaseto od desnata strana ama ne mozam da desifriram sto e ne mi lici na nesto posebno

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Белег на телото
24.11.2010 23:59:41   
денвер
Има бемка на левото раче а и се појави после неколку недели од раѓањето.

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Белег на телото
13.1.2011 15:20:21   
hany
moe bebe ima beleg na polovinata nemozeme da utvrdime sto zatoa sto e dosta izrazeno nalikuva na banana,klas,nemoze da se definira

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Белег на телото
13.1.2011 17:32:04   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: Nadezna

ne znaev kade da pisuvam, pa otvoriv nova tema...
Zabelezuvam denovive na Damjan mu se pojavija tenki bledo modri linii na samata klepka na okoto , kade bi trebalo da bide korenot na trepkite.
Inaku se e vo red, normalno jade i spie.
Doktorort mi rece da ne panicam...
Imate iskustvo?



ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

kaj mene osven nejzinite veni drugi modri linii nema kaj ocite,kako pomala ne i se poznavaa ama sega kako i se rastega kozata i se poznavaat venite.koga se napnuva i se poznavaat poveke,kaj nas e toa.



_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот hany)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Белег на телото
14.1.2011 13:54:39   
Nadezna
Mila mama, i mene ortopedot mi rece deka e najverojatno toa, ama mi e strav da ne mu javuva alergija na melkoto Aptamil na toj nacin..

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Белег на телото
14.1.2011 14:11:02   
Kori
user posted image i na mojata ubavica koga imase 2-3 meseci i se pojavi belegce na grbceto, ama e pobelo ne potemno od drugata kozicka, i nie pievme aptamil, veke ne pie edna godina a belegot i ostana (jas ni mm nemame belezi, a i ne sum kradela nisto), mislite ima vrska so mlekoto???

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Белег на телото
14.1.2011 16:46:29   
mila mama
Nadezna ako e alergija na mlekoto, toa ke go diagnosticira tvojot lekar. Sepak kako sto ti pisa pogore, toj ti rekol deka ne e nisto strasno, pa pretpostavuvam deka moze da e samo nekakov beleg. 

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Kori)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Белег на телото
14.1.2011 18:11:03   
mila mama
A belezite se najcesto od raganje (ili malku pokasno se javuvaat) i ne se svrzani so alergii. Samo se razbira treba da se vidi dali e beleg ili dali e nesto drugo.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Белег на телото
21.3.2011 12:11:48   
Viktorijana
zdravo mamicki,bas pogore negde procitav za crveni kapilari,sakam da prasam dali nekoj znae dali isceznuvaat zosto moeto zlatce ima na ednoto obravce kako nekolku mali crveni kapilarcinja a isto i na ocnite kapaci,a eve veke napolni 3 meseci i uste mu se poznavaat,uste od raganje mu stojat,odgovor ke ve molam,nekoj sto se soocil so toauser posted image

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Белег на телото
21.3.2011 12:34:06   
srnicka
Nemoj da se sekirasza kapilarite, se poznavaat deka mnogu im e meka i tenka kozickata i zatoa se gledaat. So tek na vreme ke "okruti"kozata i nema da se poznava

_____________________________

kolku e ubav zivotot mmmmmmmmmmm

(Одговор на членот Viktorijana)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Белег на телото
17.4.2011 16:49:37   
mariufkata
Jas imam beleg na celoto .Majka mi koga bila bremena zemala od drvo sliva i sega jas imam cvet od sliva . Mnogu se nerviram i mi se glea ali toa e :S

(Одговор на членот Glück90)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Белег на телото
27.9.2011 15:36:45   
dushice
kerkami se rodi so dva belega eden na celoto eden na ocniot kapak crveni se i eve posle 40 dena nejze uste i stojat i kapilarite na ocnite kapaci i se poizrazeni
koga ja prasav pedijatarkata vo bolnica sto e toa ona mi rece ,,strkot sto ja nosel" inace vo sistina se porodiv i tamu ja vodese dr Meri Zip celo vreme ona ne sakase da mi kaze sto i e toa i zosto se pojavuva i mi vika zosto sum sakala da go znam toa nemalo potreba
mene me interesira sto e toa i sto go predizvikuva da se pojavi i dali voopsto ke i se izgubi zosto toa na cekolo i e malo kolku edno nokte ama drugiot i go zafaka celiot kapakuser posted image

(Одговор на членот mariufkata)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Белег на телото
15.1.2012 9:01:11   
Annet
isto i kaj nas,isto,toa e koga proveruvale kolku prsti si ovorena pa ubavo"zbrcale" i kaj iva se poznava ,lele mnogu se plasam da ne ostane trajno,koga place i se vcrvuva i pomodruva duri,mi velat ke se isgubi,ama koj znae,daj boze;-)ima nadez...........neznam dali e za kozen lekar ili ne,neznam..................
ИЗВОРНА ПОРАКА: dushice

kerkami se rodi so dva belega eden na celoto eden na ocniot kapak crveni se i eve posle 40 dena nejze uste i stojat i kapilarite na ocnite kapaci i se poizrazeni
koga ja prasav pedijatarkata vo bolnica sto e toa ona mi rece ,,strkot sto ja nosel" inace vo sistina se porodiv i tamu ja vodese dr Meri Zip celo vreme ona ne sakase da mi kaze sto i e toa i zosto se pojavuva i mi vika zosto sum sakala da go znam toa nemalo potreba
mene me interesira sto e toa i sto go predizvikuva da se pojavi i dali voopsto ke i se izgubi zosto toa na cekolo i e malo kolku edno nokte ama drugiot i go zafaka celiot kapakuser posted image



(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Белег на телото
15.1.2012 10:56:02   
rina13
Nemojte da se plasite Toa e cesta pojava kaj bebinja max do 1 god ke se povlece i nie imavme do 6 meseci i mozete vo bilo koja literatura za novorodencinja da go procitate,licno sum prasala 4pedijatri i dermatolog i Toa mi go potvrdile deja se prosireni kapilari ne e nikakva fizicka poreda

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Белег на телото
22.1.2012 15:50:17   
AnnaMolly RR
Анет, тоа што го има Ива (и другите бебиња со црвенило на челото) го нарекуваат angel''s kisses или stork bitе. Воопшто нема место за паника, речиси 50% од бебињата така се раѓаат и секогаш поминува. Братучетка ми имаше и не знам по колку месеци од раѓањето и помина и нема ни трага ни знак од тоа.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Белег на телото
22.1.2012 20:27:26   
Melanija RR
Некои белези на телото немаат дефиниција од каде се,немора да значи дека се наследени ниту дека во бременоста се ,,украло,, ,стрво каснало некое овошје.
Еве јас си имам на вратот не дефинирана форма,и замислете на задникот како сливка и на двете страни user posted image .
Баш скоро му викав на мм ако има потреба ќе може да ме идентификува user posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Белег на телото
1.2.2012 10:07:19   
Emanuelapp
Јован има белег на коленцето во форма на лист, по 2 месеци од раѓањето заприметив уште еден белег ама е бел , блед незнам како да објаснам во форма на лист , под цицето . Прашав педијатар ми рече да не се плашам ако не се зацрвенува и не се шири не естрашно. незнам дали има место да паника ама како да ми се прошири малку. Мајка ми вели како што расти по малку ќе ми се зголемува. Дали некој од вас или вашите дечиња имаат ваков белег ????

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Белег на телото
1.2.2012 10:24:22   
AnnaMolly RR
Емануела, а белегот е бел или иста боја со кожата?

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Белег на телото
1.2.2012 10:30:31   
Emanuelapp
Anna Molly belegot e bel...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Белег на телото
1.2.2012 10:47:13   
JovanaJ
Sin mi ima na ednoto noze na kolenoto pogolem beleg, crn, bemka ama ne ispaknata. Uste od samoto raganje...e malku pogolema nego koga se rodi ama ne se siri veke mislam...
Neznam dali treba da se konsultirame so nekoj dermatolog....nareden pat koga ke odime na lekar bas ke ja prasam pedijatarot...user posted image

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Белег на телото
1.2.2012 10:49:39   
AnnaMolly RR
Јас би те советувала да одите на кожно, можеби станува збор за витилиго.
Можеби и грешам, ама и да е тоа не е ништо страшно. Познавам луѓе со ветилиго и немаат никакви проблеми, компликации и слично.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 1.2.2012 10:50:06 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Белег на телото
1.2.2012 10:52:33   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Emanuelapp

Anna Molly belegot e bel...

Jas imam takov beleg na grbot, mal bel krug. Ne go soncam go pokrivam so flaster do sega ne sum imala problemi. A mi se ima pojaveno posle izgoren grb od soncanje, koga bev sredno .... dermatolog mi kaza dodeka nema problemi od tipot na crvenilo, cesanje i sl..nema potreba da go tretiram nikako...
E sega za dete neznam dali bi bilo razlicno..

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Белег на телото
1.2.2012 10:58:27   
Bububebe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Emanuelapp

Јован има белег на коленцето во форма на лист, по 2 месеци од раѓањето заприметив уште еден белег ама е бел , блед незнам како да објаснам во форма на лист , под цицето . Прашав педијатар ми рече да не се плашам ако не се зацрвенува и не се шири не естрашно. незнам дали има место да паника ама како да ми се прошири малку. Мајка ми вели како што расти по малку ќе ми се зголемува. Дали некој од вас или вашите дечиња имаат ваков белег ????


С има ист белег,бел на десното колкче.Така е родена,ја однесов на доктор,ништо страшно.

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?