|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
26.9.2012 9:44:49   
The mother
Mamicki mora da znaete deka kaj atopiskiot dermatit ima narushena funkcija na koznata bariera i spored toa pogolema zaguba na voda (dehidriranje na kozata) zatoa e suva, se lupi i tn.
Znaci osven toa shto kaj ovie "skapi kozi" mora 3 pati poveke otkolku kaj obichnite normalni bebeshki kozi, da se mackaat so lokalni kremovi od site vidovi na skapi kozmetiki, Eucerin, Mustela...ili za onie koi ne mozat da si dozvolat- Assoderm Syndet(sapun bez sapun), Becutan krem so neven...
Znaci pokraj cela griza so mackanje mor ada znaete deka ova e bolest i na "prekumerna" higena, shto pocesto banjanje-pocesto gubenje na prirodniot masten sloj na kozata-koj taka i taka e vo nedostig kaj ovie decinja!
Pokraj toa, mora da se vnimava so shto se perat bebeshite alishta- mora so tecen detergent nameet za upotreba na bebeshki alishta-pri finansiska nevozmoznost-bebeshko sapunche, i NIKAKO omeknuvac za alishta! A ispranite alishta se peglaat od opaku! obavezno!
Drugo-na hranata da se vnimava cel zivot-i koga ke porasne doenceto- se shto e pakuvano vakumirano - smoki, cipsovi, se shto ima konzervansi-salami, virshli- NE smee nikako da se koristi kaj ovie deca..i na kraj oslobodete se od eventualni alergeni vo domot- volneni kilimi, Aromatizatori za prostoii, osvezuvaci, dezodoransi...se nadevam neshto od ova da Vi pomogne za najmiliteuser posted image

(Одговор на членот julija.r)
Непосредна врска до пораките: 426
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
2.10.2012 14:05:32   
Gorde J
Zdravo veke poodamna me nema da pisuvam na ovaa tema no ja posetuvam stranicata od forumot Samo sakam da spodelam edno moe iskustvo bidejki imam frleno mnogu pari za kozmetika. Slucajno pred nekoj den kupiv malo kutivce 50ml VAZELIN NA GALAFARM SO NEVEN I D PANTENOL super e user posted image . Mackam samo po potreba bidejki e mnogu mrsno no momemtalno e nahdobro nesto sto sum go probala i egzemata e skoro isceznata. Vredi da probate. Inaku do sega koristevme exomega, eucerin i sl.
pozdrav user posted image

(Одговор на членот The mother)
Непосредна врска до пораките: 427
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
4.10.2012 14:52:50   
julija.r
Mamicki..sakam i jas da go spodelam moeto iskustvo so dermatitot na sin mi.

Ja kupiv Mustela Stelatopia Emolient kremata i Milky bath oil- masloto za banjanje.
Mi pomognaa i dvete mnogu. Za 3 nedeli koristenje pocna da se namaluva crveniloto i da se poznava ubava koza odnosno kako prsteni se napravuja crvenite krugovi..posle prodolziv samo so kremata da go mackam a vo vodata za banjanje si kapnuvam 3-4 kapki maslo Becutan..toa ja pravi kozata mnogu meka i ne e suva.
Za 2 meseca( znaci od krajot na juli pocnav vaka) do deneska mu se iscistija site.
Ako nemoze nekoj da si ja priusti ovaa krema (cini vo Zegin 1102 den) moze i taa na Galafarm- Vazelin so D-pantenol i neven..mi ja preporaca i mene dermatolog. Jas ja kupiv no planiram so nea da go mackam otkako ke ja dotrosam taa na Mustela.
No masloto Becutan vo vodata mislam deka e resenie za kozata da ne bide suva i da se pojavi povtorno crvenilo.
Pozdrav

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 428
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
1.11.2012 8:53:50   
kufte
zdravo mamicki i jas kako vas go imam istiot problem so moeto zlato ima egzemi pod vratot i pozadi vratot uste sto ne probav go mackav so stelatopija,kremata na euserin so omega3 ama podobruvanje ne vidov sega vo apteka zemav gingira sprej i premnogu sum zadovolna veke crveniloto pocna da se gubi bi vi preporacala da probate so toa kosta samo 310 denari i e premnogu efikasno pozdrav do site vas mamicki

(Одговор на членот julija.r)
Непосредна врска до пораките: 429
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
1.11.2012 23:18:01   
majka na eva

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

ќе заборавев да ви пишам...пред неколку дена бевме на кожно за црвенилото што го имаuser posted image на лицето,и ни препорача лекарката да ја мачкам со МИРОБАКТ маст,и да си купиме купка за бањање тие што се на ЛИНОЛА.инаку е скапа ја купивме 600денари,а дали ке биде ефикасна ке ви пишам по една недела,ако и заминат тие раните...инаку во моментот лицето и е раскрварено,вака подисушена крв,бидејки постојано се чешаше,а има само на образите,и под устата.ке видиме овој пат дали ке има неко фајде од купки,кремови и мазови ...

ни замина тогаш црвенилото на лицето и заборавив да ве известам.сега постојано се бањамње со ЛИНОЛА,а крема за лице користиме на еуцерин-црвена,по препорака од кожниот лекар.сега за сега е супер е сега одвреме навреме знае повторно да и се појави,дали од некоја храна,дали од нешто друго,не можам да забележам од што,ама битно за 2 дена и заминува.а порано да спомнам тој период кога ја носев на кожно лицето и беше страшно раскрварено,од постојано чешање...сега е супер...

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 430
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.11.2012 11:14:43   
kufte
ve molm nekoj ako go ima brojot od taa zenata vo bitola sto ja pravi kremata cvet da mi pise ve molam

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 431
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
28.11.2012 14:54:14   
gaga
ve molam mamicki broj od zenata sto go pravi mastot CVET,go imam i jas ovoj problem so moeto najmilo,sto da kazam poveke.POZDRAV!!!

(Одговор на членот kufte)
Непосредна врска до пораките: 432
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
6.12.2012 4:17:50   
marina111
aj nekoj poupaten na temava da mi kazem dali od mastaADVANTE pri podolgo koristenje moze da mi se pojavat 5-6 crni vlakna pod bradata user posted image user posted image i ke zamolam brojve od cveta od bitola

(Одговор на членот gaga)
Непосредна врска до пораките: 433
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
10.12.2012 18:01:57   
saja1

Локација:
Форум > [Бебе] > Алергија > RE: Егзема (атопичен дерматит)


zdravo mamicki !!!

citav del od vasite komentari i iskustva,bidejki i nie sme so crvenilo(egzema ili neznam sto veke) na liceto od alergija i isto taka ni ja predlozija MAGICNATA BITOLSKA KREMA
mi bese mno cudno sto ne pisuva sostav na kremata i sto majki se probale od naevtini do najskapi kermi i nisto ne pomognalo taka brzo kako "kremceto"
pa morav da se rasprasam ubavo i doznav deka vo nea ima KORTIKO a se prodava vo pateka kkao VITAMINSKO KREMCE

pa sega ke baram i da se ispita kremata ako uspeam vo toa, bidejki ova e navistina zalopsno:((((
go koristat majki za novorodencinja pa s edo golemi deca.:(

moj sovet evnimatelno so vakvi " magicni kremcinja" zosto mora vo pozadina da s ekrie nesto....
pozzzzz do site :)*

pa moj sovet

(Одговор на членот zaklina)
Непосредна врска до пораките: 434
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
10.12.2012 18:18:00   
saja1
mamicki od tolku brzanje vo predhodnata poraka sum spoila zborovi,goltnala po nekoja bukva ali sum izrevoltirana od "bitolskoto kremce" pa se na brzina da vi pisam...
pozzzz :)

(Одговор на членот saja1)
Непосредна врска до пораките: 435
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
16.12.2012 17:12:11   
V for Veronika
Здраво мамички, ве молам за помош! На мојата ќеркичка уште при крајот на 3 месец и се појави црвенило прво само на вратчето, па на превоите на рачињата и ноџињата. матичната ми кажа дека е од жешкото од што се поти и дека ќе помине само од себе кога ќе залади. Друга една докторка ми кажа пак да го купам адвантан и точно многу е делотворен само што никој (ни таа докторка, ни матичната, па ни таа во аптека - иако знаеа дека станува збор за бебе од 4 месеци) не ме предупредија за лекот, единствено ми кажаа да не го мачкам многу често , но никој не издефинира колку е често! како и да е летото си помина, а проблемот остана, плус бебчево жално почна да се чеша страшно многу, дури и крв си пушташе. ПО мое инсистирање конечно ме пратија на кожен, и тој ми кажа дека детето е здраво, ништо не му е, и да ја мачкам со еуцерин со омега. Кога ни тоа не помогна, а ситуацијата се влошуваше, бидејќи во државно штрајкуваат ја однесовме на преглед во Анчевски. Таму уште од врата што се вели ни кажаа дека има атопичен дерматит. Е сега не дека не ме погоди дијагнозата , но уште повеќе ме погоди тоа што ми кажа за адвантанот и дека не сме смееле толку да го користиме (а замислете ја мачкав цело време по препорака на доктори!). Како и да е ни рекоа да ја користиме козметиката на еуцерин со омега за мачкање, маслената купка од црвената линија за бањање исто на еуцерин, па порачавме еден крем Елидел од Грција, па спрејчето џинџира и на крај ни кажаа да го користиме и адвантанот (ако ептен се влоши ситуацијата) но строго по шема - мачкаме 4 дена по ред, па обавезно паузираме 3 недели минимум. Од еуцеринот почна да и се лупи кожата и тоа било наводно добар знак за заздравување, спрејчето и не ни помага баш сеуште се чеша многу (си пушта крв), а за овој Елиделот кога читав на интернет се исплашив да го давам, меѓудругото пишува и дека не се дава на деца под 2 години (ние сега имаме 10 месеци). И така барајќи чаре мм стапил во контакт со некој друг татко со иста мака и овој му дал телефон од некој турчин по потелко од Битола, кој сега живее во Скопје. Човекот правел мелеми од билки и од пуста мака порачавме и ние еден. Е сега маката е што уште после првото мачкање имаше видливо подобрување и тоа колку што не направи среќни толку и не исплаши, бидејќи такви ефекти имам видено само од адвантанот , а тој е кортико. Не сакам да бидам тежок скептик, но кога ми е малото во прашање веќе на никој не верувам. За тоа ве молам за информација, дали и некој друг има користено нешто од Скендер Хоџа (така пишува на кремот) или пак дали знае нешто? Да не и направам некоја штета на малава, па да не си простам никогаш. Поздрав

(Одговор на членот saja1)
Непосредна врска до пораките: 436
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
17.12.2012 10:30:59   
Junona
Скендер кремата е докажано на Клиника дека нема кортико, потврдено ми е од 2 независни докторки, од кои едната на Имунологија. На неа си стои кој ја прави и контакт како можиш да дојдиш до него. 300 години ја прават, а никој до сега не го спомнал во негативен контекст, како Цвет на пример, баш напротив.
Но,како и да е,јас не би мачкала нешто за кое незнам составuser posted image . Пробај ја A-DERMA EHOMEGA,кремата чуда прави.

_____________________________

„Не стануваме попаметни од она што сме го чуле,туку од она што сме го доживеале“.

(Одговор на членот V for Veronika)
Непосредна врска до пораките: 437
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
24.12.2012 15:14:58   
caci 23
eve me i mene.dolgo vreme nemav pisuvano nisto.sega na zagrizenite mamicki da vi kazam sto ni pomogna na nas,i na uste 5 drugi decinja.edinstven lek spored mene za egzemata e bioeliksir.vo negoviot sostav nema kortiko steroid [znaci bez strav].na jana i tecese duri krv od obravcinjatauser posted image no odkoga pocnav da mackam so ovaa mast za edna nedela iscezna i eve veke godina ipol se nema pojaveno nisto.im ja preporacev ovaa mast na uste pet drugi mamicki sto go imaa istiot problem so nivnite malecki i veruvajte na site im pomogna user posted image mozebi e malku skapa,ama vredi da se proba

(Одговор на членот Junona)
Непосредна врска до пораките: 438
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
25.1.2013 21:26:47   
V for Veronika
Мамички да ви кажам што е најновото во нашата борба против егземата - овес. Како што предложи Јунона, истото ни го предложи и матичната, кремот А-DERMA EXOMEGA, за атопичен дерматит и за многу сува кожа. Во составот има овес , а овесот се покажал како најделотворен природен лек против егзема. Исто по препорака на мајка со бебче со егзема почнавме да ја бањаме со овес, наместо со скапте маслени купки и да ви кажам право сум многу благодарна. Во едно чорапче ставам овесни снегулки (истите што и ги давам во кашички). Овесот за многу кратко во водата омекнува и испушта "млеко" и само со тоа ја бањаме веќе 3 недели (преку еден ден - ни кажаа поради егземата да не ја бањаме секој ден), а 2 пати на ден ја мачкаме со ексомегата и да ви кажам исто толко време немало потреба да мачкаме ниту адвантан ниту елидел. Црвенилото скоро и да го нема, уште се чеша по малку, но ситуацијата е супер за разлика од претходно. Во најмала рака тоа ни дозволи да направиме пауза од тешките хемии, па не дај Боже ако мора да намачкаме нешто барем со мирна совест ќе ја намачкам , знаејќи дека сме направиле добра пауза. Мамички пробајте, ништо не може да загубите. Дај Боже и на вас да ви помогне да ги спасиме срцулките мали од оваа напаст. Инаку цаци 23 и јас имам слушнато дека биоеликсирот помага, ако ова со овесот излезе само на кратка патека во план сме и ние да пробаме. Сега за сега фала му на Бога добри сме. Штом дознаам или искусам нешто ново ќе пишам пак. Поздрав

(Одговор на членот caci 23)
Непосредна врска до пораките: 439
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
29.1.2013 21:50:14   
Evrosimovska
По најновте студии е покажано дека овесот може да предизвикува алергии. Моја препорака од искуство е Dr.Hauschka Med линијата на лосион и крем. 100% е природен, нема ништо хемија која би предизвикала некаков контраефект. Многу е безбедно

(Одговор на членот V for Veronika)
Непосредна врска до пораките: 440
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
14.3.2013 14:54:24   
mnm1986
И ние мака мачиме со егземот, на една месечна возраст имаше на обравчињата но ни помина од оргиналната павловичева а сега (3 месеца) имаме на двете нозиња и на рачињата а денес гледам дека и на грпчето почнало да му се појавува. Пробавме се и сешто од ништо не му поминува чеша си ги ножињата дури се и раскрвавува. Ке ве молам да ми кажите од кај можам да ја набавам Скендер кремата уште тоа остана да се проба.

(Одговор на членот Evrosimovska)
Непосредна врска до пораките: 441
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
14.3.2013 15:30:18   
Dreamline
mnm1986... egzemot ti e rezultat na nekoja alergija. Gabe go mackas mora pricinitelot da se otkrie. Sigurno e na nekoja hrana alergijata i mora da se eliminira od ishranata. Inace so mackanje samo se suzbiva i moze da razvie deteto alergii drugi pa duri i astma. Proverete da ne e na nekoja hrana znaci alergicno. pozuser posted image

(Одговор на членот mnm1986)
Непосредна врска до пораките: 442
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
14.3.2013 15:41:16   
mnm1986

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dreamline

mnm1986... egzemot ti e rezultat na nekoja alergija. Gabe go mackas mora pricinitelot da se otkrie. Sigurno e na nekoja hrana alergijata i mora da se eliminira od ishranata. Inace so mackanje samo se suzbiva i moze da razvie deteto alergii drugi pa duri i astma. Proverete da ne e na nekoja hrana znaci alergicno. pozuser posted image



Не сме почнале со хранење, сеуште цица (3 месеца е ) а јас ја избегнувам храна што може да предизвика алергии така да не знам од што би можело да му биде...

(Одговор на членот Dreamline)
Непосредна врска до пораките: 443
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
14.3.2013 15:45:00   
arh_diz
Stom e na cicanje vnimavaj sto jades, i sledi go posle nekoe vreme ootkako ste zavrsile so doennje. Moze da e i od prasok omeknuvac za alista
Ama pak ke recam do tvojata ishrana, blago isfrli obavezno med

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mnm1986)
Непосредна врска до пораките: 444
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
14.3.2013 15:48:14   
mnm1986

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Stom e na cicanje vnimavaj sto jades, i sledi go posle nekoe vreme ootkako ste zavrsile so doennje. Moze da e i od prasok omeknuvac za alista
Ama pak ke recam do tvojata ishrana, blago isfrli obavezno med


Фала на советите, прашок немам менувано тој го користам од коа се роди, омекнувач не користам воопшто но благо си јадам значи ке мора да го исфрлам .позз

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 445
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
14.3.2013 16:46:04   
Dreamline
mnm1986... togas nema drugo osven da e alergicna na mlecen protein. Isfrli mleko i mlecni proizvodi od ishranata obavezno. Na tvoeto telo mu treba 2 nedeli da se iscisti od mlecnite proteini..taka da imaj trpenie. Isfrli i jajca i drugi potencijalni alergeni...kako orevi, kikiriki, citrusi i sl.

(Одговор на членот mnm1986)
Непосредна врска до пораките: 446
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
4.4.2013 9:39:05   
platno
Majki! Jas ziveam vo Bitola ne znam za taa mast CVET ama taa od Skender e Navistina cudo. I od izgoretini i egzemi i drugi bolesti na koza. Kako dete mi isturija vrelo kafe na ramoto vednas bev odnesena kaj Skender i damka nemam a kozata mi pagala od ramoto nikakva fleka ne ostanuva. Na 20 godini dobiv EGZEMA koja site znaeme deka se mozno aptekarsko doktorsko ke probame samo da pomini. NO ne pomina sto ke ublazi sto ke podiscezni crvenilo ama celosno zdrava koza ne dobiv od nieden preparat. Toa sto mi pomogna bese na Skender lekot. Velam lek bidejki ne se vrati egzemata sega imam 37 (egzemata mi traese 4 godini). Masta ja mackav 4 meseci so propratna dieta, 4 vidovi na hrani ne jadev (nego ke go prasate za toa) dodeka mackav i dodeka ja drzev dietata skoro nikakavi rezultati ne vidov koga pomina vremeto vo 2-3 dena se iscezna i ne se vrati.Mislam deka poveke od 300 godini ja pravat masta jas vo frizider si cuvam za ne daj boze. Mojata sestra imase 10 godini egzema na racete site nokti i popagaa grozno taa ne ja izdrza dietata samo so mackanje nemase efekt. Taa najde nekoj lek od Kostur nekoja Zena od Rusija go pravela lekot koj cudotvorno i ja obnovi kozata kako nisto da ne bilo no od nea nemame kontakt za zal. I taa ima zdravi race. I edna preporaka celosno prirodni obleki za decata i za vas vo cela vasa okolina od tepih do plafon.

(Одговор на членот Dreamline)
Непосредна врска до пораките: 447
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
23.5.2013 23:21:37   
riba79
нас ни помага само еуцерин омега 12 омега...инаку приметив дека на тие места каде што била егземата козата е малку посува и побела..дали од сончањето од лани е не знам зашто на тое места се чешаше многу...вие мајки какви се вашите искуства на оние места каде што била егземата?поздрав

(Одговор на членот platno)
Непосредна врска до пораките: 448
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
23.5.2013 23:26:27   
miana
СУм пишала неколку пати и еве сега пак..Само афлодерм ни помогна..Се изнафрливме пари на секакви креми ,се додека на клиника професорката Поп Јорданова ми рече - за ова,само афлодерм..И така со неполни 100 денари се повлече егземата и не се појави повеке...

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 449
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
23.5.2013 23:33:57   
kikicka
Pa neznam kolku vi kazala doktorkata ama Aflodermote kortikosteroid taka da taa se koristi samo 5 dena.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 450
Страница:   <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?