|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
14.2.2012 8:58:10   
fila
miana i jas go imam istiot problem so moeto bebe ima mesecipol i daloi kremata e SINODERM N ILI SAMO SINODERM

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 401
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
15.2.2012 11:48:53   
Mimi_na_Bojan

sostavot e 100% prirodna ima bor,nane, ruzmarin i drugi lekoviti bilki.
vo samoto upatstvo e navedeno deka moze da se koristi i za bebinja.
cenata e 800 denari.
Vo ramstor e kaj mothercare.

www. jelenaforum.com

http://www.facebook.com/kremajelena?sk=info


ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mimi_na_Bojan

koristevme mustela stelatopia, linola , a-derma ke se smali crveniloto i mal kontakt so ladno ili volneno i pak po staro crvenilo i kozata suva...
otidovme i na kozno i tamu ni kazaa afloderm ama bidejki ima kortiko, ne ja ni namackavme kerkickata...
probavme bademovo maslo kantariom, poveke pavloviceva i nisto...
probavme pokeke pati vo deno si linolata i a-dermata iako pisuva i na dveet kremcinja po dvapati na den da se mackaat, nie imavme i negde do 6,7 nanesuvanja na kremcinjata naizmenicno...i tapkavme vo mesto slucjno se set_avme vo ramstor i ja kupivme kremata "jelena" pravi cuda posle tri mackanja crvenilata pocnaa da se namaluvaat a kozickata e pomeka



A vo taa krema sto ima?ako mozes pisi go sostavot i cena i kade potocno vo ramstor?fala



(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 402
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
21.3.2012 23:54:59   
mamicki
Знам дека изгледа страшно, но не можам да сфатам како имате храброст се и сешто да ставате на кожата на дечињата? Поентата е да се внимава на храната, и сами забележувате дека децата реагираат со бурен осип на определени видови храна, најчесто на кравјо млеко, и да ја хидрирате кожата со лесна, бебешка козметика, а многу помага и кремата (не маста!, претешка е за бебешката кожа) Пантексол, тоа е витаминска крема, може да се купи во аптека. Со растењето, проблемот се намалува и се повлекува во најголем број случаи.

(Одговор на членот Mimi_na_Bojan)
Непосредна врска до пораките: 403
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
22.3.2012 11:25:19   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki

Знам дека изгледа страшно, но не можам да сфатам како имате храброст се и сешто да ставате на кожата на дечињата? Поентата е да се внимава на храната, и сами забележувате дека децата реагираат со бурен осип на определени видови храна, најчесто на кравјо млеко, и да ја хидрирате кожата со лесна, бебешка козметика, а многу помага и кремата (не маста!, претешка е за бебешката кожа) Пантексол, тоа е витаминска крема, може да се купи во аптека. Со растењето, проблемот се намалува и се повлекува во најголем број случаи.


izgleda ti ne si go imala toj roblemuser posted image ,se ne stavame na kozata kako sto ti kaza tuku provereni raboti kako a derma ex omega,mustela a panteksolot vo ovoj slucaj ne pomaga...a egzemata sekogas ne e povrzana so kravjoto mleko i ishranata..taka da sekoe dete e poseben slucaj...a ako imas iskustvo pisi...bez da ne kritikuvas..sekoja majka znae sto mu treba na svoeto dete.pozz

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 404
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
22.3.2012 11:32:33   
mamicki
Vsusnost imam problem, i prvoto since i ova, bebulevo, imaat egzema, dodusa, ne vo dramaticen oblik. Kaj postariot sin, koj sega ima 16 godini, spontano se povlece na vozrast od 14-15 meseca, i sega ne sum tolku ispanicena, ocekuvam i kaj bebusov da bide isto.Napisav sto pravam jas, a drugo i nema sto da se pravi. E, sega, vo poteski slucai, se deluva i medikamentozno.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 405
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
22.3.2012 12:36:19   
rina13
znaci kaj razlicni deca pomagaat razlicni kremi.Ako ne probas kako ke znaes sto mu pomaga na deteto.Jas sum od tie koi se probale zasto jas licno nemozam da si go gledam deteto cello vospaleno I da si vikam nisto ne stavam ke pomine.Sega imame 12,5 mes I od 6ot mesec fala bogu navaka ni se nema povtoreno a edinstveno so sto se mackame I na gaze I na telo e bekutan od neven.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 406
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
22.3.2012 13:21:43   
mamicki
Ваши деца, ваша одговорност, јасно. Сепак, не мислам дека е во ред на бебешката кожа да се става козметика наменета за возрасни. Кожата е најголем орган на човекот, егземата, всушност е манифестација на алергиска реакција на целиот организам. Многу поважно е да се открие и отстрани причинителот, отколку да се маскира симптомот.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 407
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
6.4.2012 15:42:42   
riba79
imate li iskustvo so eucerin omega kaj AD?se mislam dali toa da go zemam ili avene trixera zasto i taa ja falat..inaku nitu mustela nitu a-derma ex omega ni pomognauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 408
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
16.5.2012 15:17:53   
Kockicka
Mamicki dali zna nekoja po kolku pati moze da stavam Eucerin omega na 5 mesecno bebe denese toj krem mi go preporacaa do sega koristevme advntan no toj ni pomaga togas za togas i mora da se pravi pauzi od nego :(

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 409
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
16.5.2012 16:04:45   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kockicka

Mamicki dali zna nekoja po kolku pati moze da stavam Eucerin omega na 5 mesecno bebe denese toj krem mi go preporacaa do sega koristevme advntan no toj ni pomaga togas za togas i mora da se pravi pauzi od nego :(


na kutijata pisuva 2 pati..jas mackam dva pati a inku imame 15 polni meseci...user posted image

(Одговор на членот Kockicka)
Непосредна врска до пораките: 410
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
16.5.2012 16:15:33   
fila
moeto bebe ima cetiriipol meseci i od eden mesec go mackam so eucerin 12% omega sekoj den po 2 pati zatoa sto imase nekoj osip po liceto i od ovoj losion mu se ocisti za 2 dena i seuste go mackam po celo telo iako nema sega nikakov problem

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 411
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
16.5.2012 19:08:22   
cece333
nemojte da kupuvate kremi bez soodvetna ambalaza i naglasen sostav na kutijata,se sto nema sostav i e vo obicna kutija izraboteno od nekoj,,priucen,, da znajte deka e kortiko preparat,ke mu se povleci crveniloto za 2 dena i potoa ke se pojavi pak i toa ke bide poloso.
Bebeskata koza e suva i sklona kon crvenilo i iritacii treba da kupuvate kremi bogati so maslo pr.nocurkov balzam,bademovo maslo vo sostavot,urea i slicno i da pisuva intenziv na kremot,se da bidi prirodno.

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 412
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
12.6.2012 16:25:14   
tatence
Vaka, gi imam procitano pogolem del od ovj forum i da kazam a voedno i daprasam nesto.
Na tri meseci na maliot mu dijagnosticiraa atopicen dermatit,bevme na kozen i vednas afloderm,tie drugo ne znaat.Edno 7-8 dena go macjavme dodeka ne pronajdov na internet za stetnosta na kortikosteroidite i go batalivme,probavme Eucerin, ne e los,A-derma se pokaza dobra , megutoa pred edna nedela najdov na internet web strana od Srpska firma mislam deka kade imaat krema za egzema.
Ja poracavme kremata, pred toa vnimatelno citav da vidam da ne ima kortiko,tie tvrdat deka se e na prirodna baza.Ja kupivme kremata,cini 50 evra kutivce 50 grama i se sokirav od rezultatite.
Na vratot imase ne crvenilo tuku veke rana bese toa,vecerta stavivme,se vide podobruvanje,sabajleto pak i ne mozev da veruvam deka tolku brzo moze nesto na prirodna baza da dejstvuva.Pocna da me kopka toa sto go citav tuka za kremot of Bitola, i ovoj da ne ima kortiko, so kremot ni dadoa i deklaracija so sostav na koja pisuva deka nema kortikosteroidi.
Dali nekoj ovde na forumot znae nesto za taa krema ,se vika Dermio a firmata e Bioeliksir?

(Одговор на членот cece333)
Непосредна врска до пораките: 413
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
16.6.2012 15:59:30   
lina8
dali nekoj ima koristeno kremot za egzema od APTEKA ZLATA VO BITOLA?PISETE POZZ

(Одговор на членот tatence)
Непосредна врска до пораките: 414
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
17.6.2012 7:48:07   
Gorde J
Da ja imam koristeno i moeto iskustvo kazuva deka ima kortiko. Nemoj da se opustas vo mackanjeto kako sto taa kazuva.

(Одговор на членот lina8)
Непосредна врска до пораките: 415
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
17.6.2012 13:59:40   
majka na eva
и моето бебе има црвенило по лицето,а незнам дали е егзема.ја чеша лицето и чешајки и се раскрварува по малку.ја мачкав со афлодерм крема и од почетокот веднаш и заминуваше,но сега повеќе не.лицето и е суво и црвенодебел слој.ни рече лекарот да ја однесеме на кожно па ке видиме што ќе ни препорача,ама пред тоа сакав да пробам да ја мачкам со КУТЕРИТ ЃЕ.многу ми имаат кажувано да пробам со таква крема,веднаш ке и заминело.па се мислам.има ли некоја од вас користено?

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 416
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
17.6.2012 23:48:29   
tatence

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

и моето бебе има црвенило по лицето,а незнам дали е егзема.ја чеша лицето и чешајки и се раскрварува по малку.ја мачкав со афлодерм крема и од почетокот веднаш и заминуваше,но сега повеќе не.лицето и е суво и црвенодебел слој.ни рече лекарот да ја однесеме на кожно па ке видиме што ќе ни препорача,ама пред тоа сакав да пробам да ја мачкам со КУТЕРИТ ЃЕ.многу ми имаат кажувано да пробам со таква крема,веднаш ке и заминело.па се мислам.има ли некоја од вас користено?


Kuteritot e so kortikosteroidi i se dava na vozrasni,ne mu stavaj na deteto,odi na doktor,ne na svoja glava.

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 417
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
18.6.2012 1:33:15   
Ljubovce
Ne ti preporacuvam da stavas kremi so kortiko,momentalno ke ima efekt i za 3-4 dena pak isto,jas napravib greska so afloderm po sovet od maticnata na sin mi,dr kade sto odime e privatna ama vo momentot ne mi bese dostapna pa go odnesov kaj maticnata. Golema greska,posle po sovet na drugata dr mu stavav soda bikarbona i kamilica,pa nanesuvav eucerin krema za lice,i postepeno mu se povlece,sega koristam mustela stelatopija i nemame nikakov problem,mada uste znae da se pojavi crvenilo ama toa e mnogu malku,toj den ja povtoruvam postapkata i mu pominuva. Probajte mozebi ke bide podobro i kaj vas.....

(Одговор на членот tatence)
Непосредна врска до пораките: 418
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
19.6.2012 6:32:39   
Junona

ИЗВОРНА ПОРАКА: tatence

Vaka, gi imam procitano pogolem del od ovj forum i da kazam a voedno i daprasam nesto.
Na tri meseci na maliot mu dijagnosticiraa atopicen dermatit,bevme na kozen i vednas afloderm,tie drugo ne znaat.Edno 7-8 dena go macjavme dodeka ne pronajdov na internet za stetnosta na kortikosteroidite i go batalivme,probavme Eucerin, ne e los,A-derma se pokaza dobra , megutoa pred edna nedela najdov na internet web strana od Srpska firma mislam deka kade imaat krema za egzema.
Ja poracavme kremata, pred toa vnimatelno citav da vidam da ne ima kortiko,tie tvrdat deka se e na prirodna baza.Ja kupivme kremata,cini 50 evra kutivce 50 grama i se sokirav od rezultatite.
Na vratot imase ne crvenilo tuku veke rana bese toa,vecerta stavivme,se vide podobruvanje,sabajleto pak i ne mozev da veruvam deka tolku brzo moze nesto na prirodna baza da dejstvuva.Pocna da me kopka toa sto go citav tuka za kremot of Bitola, i ovoj da ne ima kortiko, so kremot ni dadoa i deklaracija so sostav na koja pisuva deka nema kortikosteroidi.
Dali nekoj ovde na forumot znae nesto za taa krema ,se vika Dermio a firmata e Bioeliksir?

Tatence,ниту една крема не може да даде толку добри резултати ,ако е на природна база преку нок,ако нема во состав кортико.Ете го знаеш примерот со Цвета,кремата полна е со кортико ,а она сосема друго тврдеше и со години ги лажеше мајките кои спас бараа кај неа.Јас немам слушнато за кремата за која пишуваш,ама на твое место би дала примерок да се испита составот.

_____________________________

„Не стануваме попаметни од она што сме го чуле,туку од она што сме го доживеале“.

(Одговор на членот tatence)
Непосредна врска до пораките: 419
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
19.6.2012 16:22:48   
tatence
Tie tvrdat deka nema kortiko, a i na web stranata pisuva
http://www.bioeliksir.com/onama.php

(Одговор на членот Junona)
Непосредна врска до пораките: 420
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
22.6.2012 15:02:28   
soncenamama
Незнам дали прашањето е за во оваа тема но ако некој знае нешто Ве молам упатете ме, вака: на моето 2 годишно синче на лицето му се појавува осип кој личи како од коприва ижуркано бело а околу него црвено и за 15-20 минути му се губи, може во текот на денот да му се повтори повеќе пати вообичаено кога плаче или се нервира. Дали некој имал искуство со ваков осип кој е само на лицето а никаде на друго место по телото.

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 421
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
27.6.2012 13:29:46   
majka na eva
ќе заборавев да ви пишам...пред неколку дена бевме на кожно за црвенилото што го имаuser posted image на лицето,и ни препорача лекарката да ја мачкам со МИРОБАКТ маст,и да си купиме купка за бањање тие што се на ЛИНОЛА.инаку е скапа ја купивме 600денари,а дали ке биде ефикасна ке ви пишам по една недела,ако и заминат тие раните...инаку во моментот лицето и е раскрварено,вака подисушена крв,бидејки постојано се чешаше,а има само на образите,и под устата.ке видиме овој пат дали ке има неко фајде од купки,кремови и мазови ...

(Одговор на членот soncenamama)
Непосредна врска до пораките: 422
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
30.6.2012 0:56:24   
menduvce
zdravo i nie sme novi :)so isti problem kerkami ima skoro 9 meseci i se pojavi egzema pred 1 meces pedijatarot ni rece deka mozno e da se javuva od mnogu zesko.od pot ili od nekoja hrana
ni dade krema se vika GENTALYN BETA 0.1% a potoa KREMA BASE:)momentalno sme it
stvarno ni pomogna probajte pobarajte makedonija:)

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 423
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
26.7.2012 13:36:20   
принцеза...
сакам да ве прашам сте слушнале ли за лековитата моќ на user posted image желката??? епа ако не сте веќе знаете.моетоuser posted image имаше црвенило по лицето,го чешаше и си го раскрваруваше.немаше каков крем не испробавме.не помине од еден др.препорача друг,па трет,но немаше фајде.се додека една жена вака пристара(која случајно ја сретнавме во болница,и кога виде какво е лицето на user posted image ) ми кажа да пробаме да го намачкамеuser posted image со крв од желка.мене најпрвин ми беше језиво од самата помисла,но кога му кажав на мм,вика ќе пробаме,што не кошта.јас го ангажирав таткоми да најде желка,го намачкавме user posted image и верувајте веќе 1м нема ништо по лицето.јас верувам дсека е од тоа.

(Одговор на членот menduvce)
Непосредна врска до пораките: 424
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
29.7.2012 0:38:57   
julija.r
Na mojot user posted image mu se pojavi na 3 meseci edno bledo krukce na gradite, licese na lisaj.
Jas go mackav so ribino maslo bidejki mi se vide kako suvo i so mustela hidra bebe.
Pedijatarot rece deka e Atopicen dermatit i da ja kupam Exomega od A-derma . Jas prvo probav so Pantenol no ne mu pomina duri i mu se rasiri i na drugi mesta na stomaceto i ja kupiv kremata. Mu go smiri crveniloto no ne pominaa. Ja potrosiv i bidejki sum letovo kaj moite ja nema tuka po aptekite pa ja kupiv Mustela stelatopija. A se drugo od mustela koristam, za kapenje i krema za lice i za telo.
Eve edna nedela so nea go mackam no mu se imaat pojaveno i novi a vecerva posle banjanjeto mu bea zar crveni. Go namackav i sega go proveruvav na gradite mu se smirilo. Ima 5 meseci i uste cicame. Pocnav so ovosje i zelencuk po malce da probuvam..no bas denes samo praska malce mu dadov. Pedijatarot mene ne mi rece da pazam na nekoja hrana
Ne mozam da razberam zosto se zacrvenuva tolku..mislam deka e od zesko ili koga go drzi nekoj v race bas na stomaceto.

(Одговор на членот принцеза...)
Непосредна врска до пораките: 425
Страница:   <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?