|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
25.7.2011 13:07:25   
mamana
rina 13 ne mislam deka treba da se otkazes, i ne se slagam so toa deka treba da cekas da pomine vreme. mislam deka treba da se traga po lekot, se dodeka ne se najde vistinskoto resenie. 
i jas sum od tie sto imaat eden kup kremi i sirupi po doma ama sto da se pravi, ako ne probas nema da znaes. Exomegata e dobar izbor ako vi odgovara. megjutoa ako problemot i ponatamu trae togas ima ispituvanja, da se najde pricinata za problemot dali preku alergo test ili slicno
Veruvaj za se ima pricina. Samo problemot e dali moze da se otstrani toa sto predizvikuva iritacija ili ne. ako problemot e vo vozduhot, prasina i sl togas e potesko ama ako e hrana e lesno. So pravilna dieta se ke se resi.
Mojata kerka e potezok slucaj, ima alergija na hrana plus na alergeni od vozduhot. maka macime ama tragame po lekot, i ne zastanuvame. pogore pisav za bioenergija, sega so toa se obiduvame, pa da vidime....
ne mozam da ja gledam i ne mozam da se pomiram so ranite po celi race i lice sto si gi pravi od cesanje, ne mozam da ja slusam kako place celi noki i kako vika mamo cesaj me, toa ne e normalno i nema da se pomiram, toa e problem koj mora da se resi....

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 351
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
25.7.2011 14:36:49   
anedespo
Jas ne sum alergicna na nisto, ama mi se javuva od stres. Vo tie periodi se mackam so vlazitelni kremi ili kortikosteroid 1-2 dena ako e mnogu jako i mi pominuva. Mislam deka lek za ovie raboti ne postoi, samo privremeni resenija da se ublazi momentalno.

(Одговор на членот mamana)
Непосредна врска до пораките: 352
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
25.7.2011 14:39:09   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13

i kaj nas samo afloderm pomagase ama pred nekoj den se izvadiv od pamet gledam na gazeto kaj sto sum mackala koziceto tenko i belo belo misls krec,i si vikam batali kortiko ke ja naviknam,a predhodno probavme se zivo i divo  i nisto ne ni pomogna za so gazeto,koga vikam cekaj aj da probam uste ednas za posleden pat da ja namackam so bekutan od neven i sto ke vidam za 1 den i se smiri gazeto,neznam sto da mislam dali mozda pethodno koziceto i se zasitilo pa burno reagialo ili nz sto da mislam stvarno


Kortikosteroidite ja tencat kozata , zatoa ne se preporacuvaat za podolga upotreba. Samo privremeno i odvreme navreme.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 353
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
25.7.2011 17:10:00   
rina13
nz jas vekje voopsto sto da mislam,ni dijagnosticiraa egzem na 4o dena,liceneto odma i se smiri posle nekolku dena a posle maka macevme so gazeto,ama sega se dovedome vo red...smenivme pelenki i gazeto vekje dolgo vreme ni e cisto a i kozickata si e ok,ne ni se povtori...e sega posle tolku spisanija,knigi statii prasuvanje doktori baranje sliki kako izgleda nemozam bas da go klasificiram kako klasicen egzem,najverojatno e nekoj podvid(dermatitis seborreica)samo sto nasite simptomi ne bea mnogu izrazeni,jas sum imala i na 6 meseci mi pominalo i nikogas sum nemala problematicna koza posle toa duri ni vo pubertet.moevo bebe ima 4,5 meseci i sega za sega sme vo red..koristime eucerin losion za telo,bekutan neven za gaze,kamilica so bikarbona za prevoite(svivkite sto si gi vikam jas)se banjame isto so eucerin kupka i kozata e odlicna...ova e naseto iskustvo a spored toa jas kako sum se informirala  kaj sekoe dete razlicno se manifestira vo razllicen period egzemot so razlicni priciniteli a i razlicni lekovi deluvaat,toa sto deluva kaj edno dete moze a inemora da pomaga kaj drugo...

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 354
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
26.7.2011 0:31:06   
vida
of lele 4 meseci ima sin mi a ni sama neznam kolku kupki,samponi,sapuni,kremi ne smenivme.Na 5 razlicni mesta go nosev na pregled i site razlicno mi kazaa.Od koga ni rekoa da koristime samo exomega egzemata ne se prosiruva samo tamu kade sto bese veke izlezena od vreme na vreme se gubi i pak se vospaluva.Aflodermot isto taka mnogu ni pomaga no ne se koristi premnogu cesto na 2 nedeli ednas ni rekoa deka moze da go upotrebuvame.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 355
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
28.7.2011 12:18:51   
anabest
Ние мака мачиме веќе 3 месеци (малиот има 6.5 сега).  Кремата од Цвета Маленко од Битола 100% има кортико и тоа многууу. Посигурно е мачкање со афлодерм. Јас ја набавив, као на црно, одма ми стана сумљиво, другарка ми ја испита и што ќе види. Ужас. после с ераспрашала и ми кажа дека ја тужи некој дека лажела дека има само билки.  А таа уште работи иима ординација во Битола... Страшно...
Ние се пробавме - маст од невен, еуцерин, адерма,  линола, се се се... Некогаш е подобро, некогаш полошо. Афлодер мачкам само позади ушите и на вратот - за да може да спие иначе се чеша. А има на 70-80% од телото.
Ќе одиме 2 недлеи на море и псоле ако не е подобро ќе пробаме и со хомеопатија.

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 356
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
28.7.2011 12:26:35   
anedespo
Анабест, дали сте ја потврдиле дијагнозата на повеќе места. зашто има неколку слични кожни болести кои знаат да ја имитираат егземата. Исто и исклучување на алергии. Сепак 70-80% е многу. Греота, колку му е мачно. Сепак кај мене се јавува исклучиво на главата. Многу глупаво, не естетски. Кај луѓето има реакции еве не се бања доволно. Ми се јавува околу веѓите, од едната страна на носот и на линијата на косата. Одвреме навреме на дланките на рацете, ама причината тука се јаките сапуни и средства за миење садови (контактен дерматитис), а порано како дете и на препоните. Ама знам дека летно време ми е многу смирена, а зима сум како крастава во главата.

(Одговор на членот anabest)
Непосредна врска до пораките: 357
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
31.7.2011 23:49:00   
vida
pred nekoj den na pedijatar koga kazavme deka ima detski egzem ( toa ni go kazaa 4 razlicni doktori) doktorkata ni kaza da odime vo drzavna da ni zemat bris da ne e slucajno alergija posto ne i izgledalo kako egzem.Prethodnite 4 doktori ne ni go kazaa toa samo potvrdija deka e detski egzem.Utre odime vo drzavna pa ke vidime sto ke ni kazat.Inaku mi e cudno sto vikaat deka letno vreme smireno a zimno vospaleno da kazam.Kaj nas od vreme na vreme se vospaluva mnogu e crveno kako krasta izgleda i mnogu go cesa pa se prasuvam zime kako ke bide...anabest pisi ni koga ke se vratite od mora kako ke bide me interesira dali ke pomogne nesto toa.Samo prasuvam pustam neznam kako da mu pomognam i veke nervoza me fakja.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 358
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
14.10.2011 10:42:40   
Bubba
A kazete mi ako znaete dali od Baby Vit mozna a alerigiska reakcija na poloviot organ. I gi davav povekje od nedela ( po preporaka na doktor da gi prima) i se napravi crvenilo i sega nikako ne se smiruva. Misam deka i od Almacinot uste povekje i se zasili iako go pocnavme dva dena otkako prestana so pienje  vitamini

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 359
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
25.10.2011 15:59:34   
caci 23
na jana egzemata i se pojavi na 3 meseci.sega ima 7.ne i pominuvase od nisto.nitu od eucerin,ni od mustela.edinstveno ima edna zena vo bitola koja sto e drmatolog,i pravi edna krema samo od bilki i od taa krema za dva dena nema nisto od egzemata.na janicka i se iscisti skros,no eve pred 3 dena povtorno i se pojai na nozinjata.megutoa taa zena ostanala trudna i veke na ja pravi.barem narednite 7/8 meseci nema da ja pravi.ja odnesov jana vo ancevski i od tamu mi rekoa da ja mackam so A-DERMA.dali nekoj ja ima koristeno i kakvi se efektiteuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 360
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
25.10.2011 16:06:23   
miana
samo AFLODERM

(Одговор на членот caci 23)
Непосредна врска до пораките: 361
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
31.10.2011 12:51:37   
noddy2008
Здраво, јас сум нова на форумов и еве прва тема ми е атопичен дерматитис. Моето синче има сега три години, и уште кога се роди се мачевме со егземи, на почетокот беше исфрлан по целот тело, потоа имаше голем плик на лицето и некаде после првата година му се смирија. Сега се појавуваат од време на време локално, имаше под окото, па се изгуби, и сега има на лактите. Ги имам пробано сите можни креми за кои се зборува низ форумов но ништо не ни помогна освен кремата Цвет, за која најново е дека е кортикостериод. Сега ја купив кремата A Derma Exomega, го мачкам два дена па да видиме резултати и исто така купив купка за бањање на Eucerin. Но, она што сакав да ве прашам е следното, мојата матична ми рече да купам ампули Normia, тоа е пробиотик кој ја смирува цревната флора и делува на смирување и на атопичниот дерматит. Во аптека ми рекоа исто дека и на Prolife имало такви ампули (истиот производител) Ме интересира дали некој од вас има информации за овие ампули бидејќи пред да ги купам и да почнам да му ги давам на синко сакам да знам дали некој друг има искуство со овие ампули?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 362
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
31.10.2011 13:41:05   
vida
ИЗВОРНА ПОРАКА: caci 23

na jana egzemata i se pojavi na 3 meseci.sega ima 7.ne i pominuvase od nisto.nitu od eucerin,ni od mustela.edinstveno ima edna zena vo bitola koja sto e drmatolog,i pravi edna krema samo od bilki i od taa krema za dva dena nema nisto od egzemata.na janicka i se iscisti skros,no eve pred 3 dena povtorno i se pojai na nozinjata.megutoa taa zena ostanala trudna i veke na ja pravi.barem narednite 7/8 meseci nema da ja pravi.ja odnesov jana vo ancevski i od tamu mi rekoa da ja mackam so A-DERMA.dali nekoj ja ima koristeno i kakvi se efektiteuser posted image

caci nie ja koristevme kremata i kupkata za banjane...toa ne e lek za egzemata tuku kolekcijata e za osetliva koza pa da ne se prosiruva.Kaj nas nemase nesto poseben efekt.Od vreme na vreme mu se vospaluva pa se smiruva i se taka.Kremata i ne e bas evtina,efent nemase pa pak si koristime sega bekutan na baza na neven.

(Одговор на членот caci 23)
Непосредна врска до пораките: 363
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
5.11.2011 19:58:07   
Bubba
Malava moja ima pod usteto crveni mozolcinja, kako grozd, ne znam dali se raboti za herpes ili ....ama uzasno me nervira mene, pa tek nea koj znae kolku. dai e od se sto stava vo usta ili alergija ne znam ama ima nesto na prirodna baza sto bi pomognalo bez razlika dali e alergija ili ne?

(Одговор на членот mom)
Непосредна врска до пораките: 364
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
6.11.2011 20:17:54   
caci 23
vida jas zboruvav so edna od vrabotenite vo BIOELIKSIR i za taa krema mi rekoa deka sodrzela nekoja sostojka 'kortiko' koja sto moze da predizvika hormonalni poremetuvanja.e sega sakam da ja zamam masta od bioeliksir zatoa sto e samo na baza na bilki i kazuvaat deka imaat izleceno i mnogu teski vidovi na egzema.e sega ne sum slusnala nekoj od licno iskustvo da mi kaze,pa zatoa bi sakala da prasam dali nekoja od vas na forumov ja ima koristeno i kakvi se efektite

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 365
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
7.11.2011 9:35:26   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: Gorde J

Se razocarva i od bioeliksirot i od nego nisto. Dodeka se mackavme bese OK. Postepeno go prekinav i sega pak istata pesna. Citam mnogu ja falite exomegata pa i nea ke ja probam uste toa ostana. Inaku Bioeliksirot go poracava po posta od edinstevniot zastapnik za Mk a dobiv krem bez deklaracija, spakuvan vo obicna kutija so nekoja si data ne zapecaten i bez naznacen sostav a go plativ 3400 den. Ne bese taka invaziven kako kortikoto ama koga nikoj ne stoi so deklaracija pozadi pakuvanjeto user posted image user posted image user posted image user posted image .


(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 366
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
7.11.2011 9:39:02   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: noddy2008

Здраво, јас сум нова на форумов и еве прва тема ми е атопичен дерматитис. Моето синче има сега три години, и уште кога се роди се мачевме со егземи, на почетокот беше исфрлан по целот тело, потоа имаше голем плик на лицето и некаде после првата година му се смирија. Сега се појавуваат од време на време локално, имаше под окото, па се изгуби, и сега има на лактите. Ги имам пробано сите можни креми за кои се зборува низ форумов но ништо не ни помогна освен кремата Цвет, за која најново е дека е кортикостериод. Сега ја купив кремата A Derma Exomega, го мачкам два дена па да видиме резултати и исто така купив купка за бањање на Eucerin. Но, она што сакав да ве прашам е следното, мојата матична ми рече да купам ампули Normia, тоа е пробиотик кој ја смирува цревната флора и делува на смирување и на атопичниот дерматит. Во аптека ми рекоа исто дека и на Prolife имало такви ампули (истиот производител) Ме интересира дали некој од вас има информации за овие ампули бидејќи пред да ги купам и да почнам да му ги давам на синко сакам да знам дали некој друг има искуство со овие ампули?
LUGE lekot vi e 5 pari...Kupete si afloderm i ke zaboravite na ovie problemi...Od klinika profesorkata mi go preporaca i od togas se spasiv..kakvi ne  kremi kupuvav uzasskapi pred toa i nisto ne pomogna....

(Одговор на членот noddy2008)
Непосредна врска до пораките: 367
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.11.2011 14:09:44   
noddy2008
Miana, Aflodermot e kortikosteriod!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 368
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.11.2011 14:25:59   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: noddy2008

Miana, Aflodermot e kortikosteriod!!!

Mene mi go preporaca Profesor Doktorr POP JORDANOVA od detska klinika..I navistina samo toj mi pomogna ..Kerkami imase samo 3 meseci i loceto i bese lom ( kakvi ne sapuni i kremi koristev koi kostaa nad 300-400 denari i nemaa efekt)..Ne go preporacuvam samo jas tuku i drugi majki koi sto go isprobale takada........Koj probal - znae

(Одговор на членот noddy2008)
Непосредна врска до пораките: 369
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.11.2011 14:53:19   
anedespo
Nada Pop Jordanova e glavna na oddelot za psihofiziologija i bolesti na metabolizmot. Ne znam kolku e strucna za dermatologija. Ako e profesor doktor, sekoj si e specijalist vo svojata oblast.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 370
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.11.2011 15:00:31   
vida
I nie nema sto se ne probavme i samo od aflodermot sum zadovolna.U mesecot ednas obavezno mu se vospaluva licenceto i ako ne mu stavam afloderm katastrofa e i mnogu se cesa.Nekolku doktori ni go preporacaa,a posledniot pat koga bevme u drzavna na kozno ni rekoa i belogen isto i toj ni pomaga,ama tuka nekoj napisa (nemozam da se navrakjam da vidam koj)vo blizina na oci da ne se stava.Isto i jas mislev deka ne e ubavo aflodermot da se koristi cesto no vo remedika ni rekoa 5 dena vo mesecot ako go mackam nema nikakva steta.Taka i pravam.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 371
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.11.2011 15:19:04   
rina13
i jas mozam so sigurnost da potvrdam deka aflodermot e lekot nas ni bukna egzemot na 40 dena i povekjeto pedijatri ni kazuvaa ovaa krema exomega ne stelatpia, ne sanosan ne nivea no nisto ne ni pomogna se se toa kremi za suva koza ne za egzem. me iritiraa pedijatri sto mi vikaa ke probas majka se od ova od ona i ke vidis od sto mu pominuva so toa ke go mackas,a edna krema kosta 1000kaj ke mi bese krajot ako pravev , na kraj ja odnesov na dermatolog vo remedika i tamu ni go preporacaa aflodermot so napomena deka povekje od 5 dena povrzano vo mesecot ne treba da se upotrebuva,za srekja povtorno ne ni se pojavi od togas...no se mackme so bekutan pri sekoe menuvanje na pelena mora da bide vlazna kozata osobeno zimno vreme

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 372
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.11.2011 15:37:22   
miana
Da,da i na kerkami odma i se povlece i ne i se povtori poveke..Neznam jas tocno sto e POP JORDANOVA..Jas lezev na detska klinika so kerkami bidejki imase 3 meseci i proliv mnogu pa bese dehidrirana..Znam deka POP JORDANOVA doagase na VIZITA i so nea imase eden kup studenti i specijalizanti i koga gi pregleduvase decinjata im pokazuvase i na niv i zatoa i detalno im objasnuvase za sekoe dete..Na kerkami i pravese i vezbi ,ja krevase za noze da visi ,i ja pregleduvase kozata na celo telo i za liceto mi rece citiram : "za ova samo AFLODERM i nisto drugo..Ako sakas da si gi frlas parite kupuvaj drugo-ama afloderm mu e majkata" Jas ne ja slusnav kako go kazai gi preprasav specijalizantite i go zapisav.Koga otidov kaj maticnata na kerkami i kazuvam sto mi dale na klinika a taa ispanici: kako afloredm??Nikako..Jas i vikam : ama doktorke profesorkata POP Jordanova mi rece taka..I taa op se povlece : Taa i mene mi bese profesorka,dobro stom vi rekla stavajte no po mnogu tenok sloj ..Takada..Eve vi go celo moe iskustvo - koj saka neka proba ,koj misli deka  e loso - neka ne stava..

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 373
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.11.2011 15:41:41   
noddy2008
Педијатрите ги препорачуваат сите тие креми бидејќи Афлодермот е КОРТИКОСТЕРОИД. И нас ни помогна афлодермот но само моментално, тоа е и проблемот со овие креми што го третираат проблемот за одреден период а не ја отстрануваат причината за појавата, а сепак треба многу внимателно да се употребуваат посебно бидејќи се работи за деца. Во самото упатство на афлодермот пишува дека се мачка во многуу тенок слој и не се мачка на големи површини, особено кај децата поради поголемата површина на кожата во однос на телесната маса и поради недоволно развиениот рожен слој на кожата може да дојде до поголема апсорпција и до предозирање. До предозирање може да дојде и ако се употребува кремата подолг временски период, а тоа кај децата носи последици од типот заостанување во растот, интракранијална хипертензија, Кушингов синдром итн. Односно сите кортикостероидни креми ги имаат овие ефекти и затоа советите од лекарите е прво да се проба со сите креми од типот мустела, еуцерин и ред други а во краен случај да се користат овие кортикостероидни креми.

btw. Афлодермот не се мачка во деловите под пелените зошто пелените дејствуваат како непропустлив завој и доведуваат до зголемена апсорпција

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 374
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.11.2011 15:54:32   
miana
I na gazeto sum i stavala afoderm..Prvo decotal pa ne pomognal pa afloderm i pomognal..Kazuvam moe iskustvo...Jas ispofrlav pari pa go najdov lekot...

(Одговор на членот noddy2008)
Непосредна врска до пораките: 375
Страница:   <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?