|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
4.6.2011 7:11:03   
Gorde J
nego sakav da prasam dali nekoj ja ima koristeno exomega kremata i kakvi rezultati pokazala..

Rina obidi se da najdis testercinja pa probaj na malo mesto da ne frlas pari za dzabe.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 326
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
4.6.2011 9:13:47   
alfa
jas sum najmnogu zadovolna od ehomegata -crem sega za sega se isprobavmo ne musteli linoli neznam so uste ama proizvodite na a-derma se najdobri barem za mene

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 327
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
4.6.2011 18:27:48   
rina13
probav i so testeri pa ja kupiv i kremata ama sto znam ne gledam razlika pa mozda zvuci smesno ama po insistiranje na majka mi eve 2 dena ja mackam so svinska mas na nodze  edno kaj stapalceto ko za proba i nevideno i omekna i kozickata ne i e suva..ke robam utre celo nodze pa ke vidam kako ke prodolzam ponataka..

(Одговор на членот alfa)
Непосредна врска до пораките: 328
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.6.2011 14:57:04   
kaicka
Jas moram da pisam tuka oti nikoj ne otvoril tema za dohrana na deca so atopicen dermatit kade rizikot da se javi alergija e dosta golem ke ve molam kerka mi ima 7 meseci da mi pisete meni za nejzina vozrast inaku konsumira seuste majcino mleko sega za sega ima probanoi krompir tikvica paskanat blitva spanak morkov od zelencuk i od ovosje banana krusa praska jabolko sliva odnapred vi blagodaram na site

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 329
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
9.6.2011 18:09:15   
rina13
neznam bas sto specificno treba da jadat bebinjata so egzema,nie seuste sme samo na doenje,a zdravje koga ke pocneme so dohrana postoi barem spored mene edno pravilo deka sekoja hrana mora prvo da se dodade vo minimalni kolicini dokolku nema reakcija tek togas da se dava i normalno se da se voveduva postepeno a ne naednas da se dava se i svasta,i jas sum imala egzema kako mala i znam mn deca sto imale pa ne pokazale reakcija na nikakva hrana se e toa individualno...

(Одговор на членот kaicka)
Непосредна врска до пораките: 330
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.6.2011 8:28:39   
none
mene mi ja preporacaa mustelata no za zal so kontra evekt bukna po liceto uste poveke i mu se prosiria

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 331
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.6.2011 8:37:07   
rina13
kaj nas samo aflodermot kortiko ni e spas ja macckam den denipol i pominuva,odkako ke se smiri exomega i problemot resen se drugo musteli bekutani nivei frliv u kanta,e sega exomega smrdi na rasipano sirenje ama pokazuva efekt,a da se povekje bas sretnuvam deca so egzema sto reagirale na mustela,a demek bila epten hipoalergena mene pa bas ne mi lici deka e taka.

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 332
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.6.2011 11:21:05   
none
kaj nas samo aflodermot kortiko ni e spas ja macckam den denipol i pominuva,odkako ke se smiri exomega i problemot resen se drugo musteli bekutani nivei frliv u kanta,e sega exomega smrdi na rasipano sirenje ama pokazuva efekt,a da se povekje bas sretnuvam deca so egzema sto reagirale na mustela,a demek bila epten hipoalergena mene pa bas ne mi lici deka e taka.
tocno i jas od mustelata sum razocarana nisto ne pomogna ke kupamafloderm i ke probam samo dali e vo red so 4 mesecno bebeda se nanesuva

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 333
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.6.2011 19:56:09   
rina13
moeto ima 3 meseci i afloderm stavavme na 40 dena prv pat koga se isfrlivi togas stavavme 3 dena 1nas dnevno i sega vtor pat 3-5 dena po 2 pati i denovite koa stavas ne se banja bebuskata,sekako toa ne bese na svoja raka ni go prepisa dermatolog,kortiko e ne e ubavo da se koristi dolg period ama e efikasen i od licno iskustvo pomaga za den do den ipol...se nadevam deka ponataka nema da ni bide potreben..

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 334
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.6.2011 21:09:02   
vida
ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13

kaj nas samo aflodermot kortiko ni e spas ja macckam den denipol i pominuva,odkako ke se smiri exomega i problemot resen se drugo musteli bekutani nivei frliv u kanta,e sega exomega smrdi na rasipano sirenje ama pokazuva efekt,a da se povekje bas sretnuvam deca so egzema sto reagirale na mustela,a demek bila epten hipoalergena mene pa bas ne mi lici deka e taka.

I nie koristevme afloderm 3 dena pa sega sme so kolekcijata exomega.Moze li da mi kazete kolku pati na den go mackate bebusot posto nas doktorkata ni rece deka mozam kolku pati sakam i po celo telo a na exomegata pisuva dva pati na den i da ne se nanesuva na mesta kaj sto ispustaat sekret.Seuste koga mu menuvam pelena na gazeto i preponite mu stavam bekutan na baza na neven.


(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 335
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
12.6.2011 0:32:05   
rina13
da i nas ni rece doktorkata exomega kolku pati sakame tolku da se mackame,jas ja mackam koga ke osetam deka koziceto e suvo,a na gazeto sekoe menuvanje na pelena isto po preporaka od dr,posto od bekutani i red drugi masni kremi gazeto uzasno se vcrvenuva a pred nekoja nedela i koziceto i se osteti.

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 336
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
12.6.2011 23:27:55   
Gorde J
ИЗВОРНА ПОРАКА: kaicka

Jas moram da pisam tuka oti nikoj ne otvoril tema za dohrana na deca so atopicen dermatit kade rizikot da se javi alergija e dosta golem ke ve molam kerka mi ima 7 meseci da mi pisete meni za nejzina vozrast inaku konsumira seuste majcino mleko sega za sega ima probanoi krompir tikvica paskanat blitva spanak morkov od zelencuk i od ovosje banana krusa praska jabolko sliva odnapred vi blagodaram na site

kaicka jas ja otvoriv temata ama moderatorite mi ja zatvorija i ja prefrlija ovde za da ne e povtroruvame jas licno mislam deka tuka pisuvame poveke za kozmetika i ne e bas tuka mestoto ama toa e ke ti pomogneme kolku mozeme

(Одговор на членот kaicka)
Непосредна врска до пораките: 337
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
12.6.2011 23:35:12   
Gorde J
Se razocarva i od bioeliksirot i od nego nisto. Dodeka se mackavme bese OK. Postepeno go prekinav i sega pak istata pesna. Citam mnogu ja falite exomegata pa i nea ke ja probam uste toa ostana. Inaku Bioeliksirot go poracava po posta od edinstevniot zastapnik za Mk a dobiv krem bez deklaracija, spakuvan vo obicna kutija so nekoja si data ne zapecaten i bez naznacen sostav a go plativ 3400 den. Ne bese taka invaziven kako kortikoto ama koga nikoj ne stoi so deklaracija pozadi pakuvanjeto user posted image user posted image user posted image user posted image .

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 338
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
13.6.2011 14:06:07   
rina13
kozata na deteto e osetliva na mnogu aktori,ostetuvanja i infekcii,kako i podlozna na bakterii i virusi pa zatoa i grizata na roditelite e opravdana,tokmu poradi toa dobro e da se koristat preparati koi sprecuvaat ostetuvanje na kozata i na nejzinite lipidi,pa so toa ja cuvaat detskata koza i ja pravat zdrava.Takvite preparati se bazirani na rasitelni masla kako i ekstrakti na masla vo adekvatni podlogi,vo zavisnost od vidot i namenata na preparatot.Generalen pristap kon kontrola na ekcemot vklucuva i formulacija so etericni masla,koi se rastvoraat vo mediumi kako gelovi losioni,vodeni rastvori,masti i kremi.Od rastitelna podloga za rastvoranje na etericni masla se preporacuva maslo od neven,poradi antivospalitelno dejstvo,isto kako i kantarionot.da se izbegnuvaat maslata od koski od ovojsje poradi moznata alergiska reakcija ona sto moze da se upotrebi e isto taka jojobino maslo i semki od grozje,od etericnite masla  se preporacuvaat kamilica,lavanda,ruza,melisi i geraniumi,maslata od kamilica,lavanda i cajno drvo se preporacuvaat poradi antihistaminskite aktivnosti bidejki sprecuvaat pojava na cesanje i vospalenie.so ogled na atopiskiotdermatitis e vo vrska so stresot i nervozata kako dosta korisna se preporacuva aromaterapiskata masaza,samiot kontakt so majkata ja namaluva nervozata i stresot se smiruvaat klinickite simptomi kako crvenilo i cesanje..golemo vlijanie imaat i rastvori so soodvetni antivospalitelni ekstraktni masla.Ne pomalku e vazna i primenata na vecerna aromaticna kupka koja sodrzi smiruvackietericni masla.se nadevam deka nesto od ova ke pomogne..

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 339
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
20.6.2011 14:23:35   
miana
samo afloderm mu e majkata :) 

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 340
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
20.6.2011 18:07:19   
rina13
i kaj nas samo afloderm pomagase ama pred nekoj den se izvadiv od pamet gledam na gazeto kaj sto sum mackala koziceto tenko i belo belo misls krec,i si vikam batali kortiko ke ja naviknam,a predhodno probavme se zivo i divo  i nisto ne ni pomogna za so gazeto,koga vikam cekaj aj da probam uste ednas za posleden pat da ja namackam so bekutan od neven i sto ke vidam za 1 den i se smiri gazeto,neznam sto da mislam dali mozda pethodno koziceto i se zasitilo pa burno reagialo ili nz sto da mislam stvarno

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 341
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
27.6.2011 14:56:16   
riba79
i nie denes bevme na lekar i ni rekoa ADuser posted image user posted image user posted image .koristime mustela stelotopia ama nema nekoj efekt..nie imame suva koza i malo crvenilo a na ednoto obravce i bruminja i crvenilo...nas ni ja preporacaa d-rkata a derma exomega.kakov efekt imate so ovaa krema i so sto go banjate user posted image nie se banjame so becutan sapunce...

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 342
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
27.6.2011 15:24:42   
rina13
nie so eucerin crvena kupka i exomega koristime za liceto i ok e nema nikakva damka,problem imavme so svivkite i se probavme nikakvo fajde i na kraj bakutan maslo prvo ja mackam pa posle so neven mrsnata vitaminska mast i cekam da upie taka na sekoe menjanje na pelenka i veruvaj ima efekt,imamae problem so crveno gaze ama i toa so istovo se sreduva,se konsultiravme so lazarova i vika toa e treba da probas razlicno i da vidis sto i odgovara toa da uptrebuvas kaj razlicni deca razlicna kozmetika pomaga,so vakva intenzivna nega nie bajgi postignavme,bas denes na vakcina ni vika pedijatarkava vika sto e ova sekoe vtoro dete so egzema....

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 343
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
27.6.2011 22:20:08   
Gorde J
da ve prasam majki dali imate koristene nekoj priroden naroden lek, kako na primer oves vo banjata, mackanje so nekoj melem koj vie sami ste go podgotvile ili sl. Jas gi imam site mozni kremovi doma veruvajte nisto ne pomaga. Sega pie Zirtek sirup za elergija pa ke vidime sto ke postigneme.
Pozdrav do site majki koi se borat so egzematauser posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 344
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
27.6.2011 22:38:07   
rina13
jas se otkazav od kupuvanje kremi ostanav na vitaminska mrsna mast za gaze i telo i ex omega za lice,povekje ne mislam da isporbuvam zasto site kremi imaat ist sostav i skeoj pedijatar i dermatolog kazua razlicno ne mislam so detevo da experimentiram ne e zamorce pa ova ona slakni ova pa ona pa posle da mi kze nekoj nedodelkan epa majka sekoj ima problem so nekoj organ bidi srekjna sto e so kozata,a i vo petokot svativ edna mn bitna rab vika pedijatarkata lele jas sto sum videla vo amerika abe deca crveni so luspi lom po celi tela i vikam zasto vaka nisto ne koristite i odgovorile pa kaj nas lekarite vikaat ne tretirajte samo od sebe kje pomine a i veruvam deka taka e ne se tie tamu nisto glupi,koga kozickata dovolno ke se zdebeli i ke okruti toa ke si pomine....ni ostanuva na nas da trosime pari po kremi sto i ne se taka evtini i da se nadevame deka ke ne izleci

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 345
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
28.6.2011 20:41:52   
mila mama
Riba79 i Rina13 postovite za vakcinite se prefrleni TUKA, zasto inace bea oftopik na ovoj podforum. 

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 346
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
25.7.2011 11:35:40   
mamana
Jas nemam nisto protiv Cveta i nejzinata rabota, no kremata sodrzi kortikosteridi i toa e fakt. Ne znam zosto voopsto nekoj se navreduva od toa.
I slobodno mozam da kazam deka deluva i se koristi isto kako Afloderm, Kuterit i Sinoderm N.
A toa sto pomaga, toa e kortikoto. Pa dragi moi vas e izborot.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 347
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
25.7.2011 11:48:50   
Gorde J
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image MAMANA
OVA VAZI ZA SITE KREMI BEZ DEKLARACIJA IMAAT KORTIKO KOI VO POGOLEMI KOI VO POMALI DOZI SRAM DA MU E I ONIE KOI SE KRIJAT POD VRVNI IMINJA (ne sakam da imenuvam) A PRODAVAAT SKAPI KREMOVI I PROFITIRAAT NA NASA MAKA

(Одговор на членот mamana)
Непосредна врска до пораките: 348
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
25.7.2011 11:58:03   
mamana
Gorde J, nie zimoska ja zemavme cela kolekcija Bioleksir i za zal i od toa nemavme uspeh. Ako ne probav ke se kaev cel zivot, pa zatoa zrtvuvav 150evra.
Go ispivme sirupot, kapkite edvaj so teski maki (posto pecat) isto i kremata ja pecese.
I Bioeliksir e cista reklama, ma kakvo jaknenje imunitet kakvi bakraci. Ako ne se hrani dete pravilno, nisto drugo nema da mu go ojaca imunitetot.

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 349
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
25.7.2011 12:44:16   
mamana
dali nekoj probal so bioenergija?
jas pocnav kerka mi da ja nosam na tretmani so bioenergija i imame podobruvanje od toa

(Одговор на членот mamana)
Непосредна врска до пораките: 350
Страница:   <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?