|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вакцинирање на детето
25.4.2011 22:50:22   
slavicav
Fala ti Lukas mnogu user posted image Se mislam epten se mislam sakam utre da ja nosam ama na sekoja vakcina krevashe temperaturauser posted image Ushte neshto sakav da prasham,vi baraa li krvna slika?

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 676
   RE: Вакцинирање на детето
26.4.2011 7:41:13   
strelec 8
nie denes sme na vakcina za morbilite.ima 6 meseci i ke vidime kako ke reagira.ke i dadam pred vreme paracetamol.

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 677
   RE: Вакцинирање на детето
26.4.2011 9:04:06   
mamamoni
нема реакција со температура за морбили, така ми рекоа кога ја ставивме а и навистина беше така

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 678
   RE: Вакцинирање на детето
26.4.2011 10:19:03   
lukas
reakcija nema na morbilite nemoj da mu davas paracetamol za dgabe na deteto,a za krvna slika ne mi pobaraa,moze da te prasa koga posledno imas praveno pa da ti dade da napravi s nisto strasno...pozzzuser posted image



_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 679
   RE: Вакцинирање на детето
26.4.2011 10:28:12   
Maci3
Ние пак имавме реакција од морбилите.После една недела имаше малку осип на грбчето и лицето,а и малку температура 37 со 7 .Некако е плачлива,нерасположена.Само не знам колку денови ке трае тоа user posted image

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 680
   RE: Вакцинирање на детето
26.4.2011 14:01:20   
Палешка РР
Денес ја вакциниравме Миа од морбили user posted image мислам дека нема брза реакција, туку по 7 дена.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 681
   RE: Вакцинирање на детето
26.4.2011 15:22:44   
denim
ИЗВОРНА ПОРАКА: denim

Moite gi vakciniraa vo sredata (od morbili) i veke denes ednoto kaci temperatura i toa so postojana kontrola sabajle 39 a preeska 40,2. Daleron ne pomaga i mu dadov Brufen. Familijarno od kaj mm se skloni kon grcevi na visoka temp. pa zemav i Diazepam (chepchinja) ama tie gi davam u krajna nuzda. Zborev so Dr. od infektivna klinika i mi rece deka e normalna reakcija da ne se grizam. Temp. traela 2 - 3 dena.


Sin mi imase reakcija od morbili. Temp. traese 4 dena 39 - 40 C. Go odnesovme i na detska klinika i Dr. od infektivna (nas blizok) toa go ustanoviu i maticnata. Nema nikakvi drugi simtomi samo visoka temp. i mozen osip. Znaci reakcija e mozna i se tretira samo so lekovi za pokacena temp.

_____________________________

ПО 100 ГОДИНИ ...НЕМА ДА БИДЕ ВАЖНО КОЛКАВА БЕШЕ МОЈАТА СМЕТКА ВО БАНКА, КАКВА БЕШЕ КУЌАТА ВО КОЈАШТО ЖИВЕЕВ, ИЛИ КАКОВ АВТОМОБИЛ ВОЗЕВ. ...НО СВЕТОТ МОЖЕ ДА БИДЕ ПОИНАКОВ ЗАТОА ШТО ЈАС БЕВ БИТЕН ВО ЖИВОТОТ НА ЕДНО ДЕТЕ!

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 682
   RE: Вакцинирање на детето
26.4.2011 18:09:26   
Martins mom
Мартин го вакцинирав од морбили на 12 месеци и докторката рече дека нема реакција и навистина се понашаше како воопшто да не примил вакцина.
Јас сипаниците ги прележав баш за мојата матура, имав 18 години и знам дека поминав ептеееен тешко и сеа си замислувам како би му било на едно бебеuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Страшноuser posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 683
   RE: Вакцинирање на детето
1.6.2011 20:03:38   
stela
Stefan go vakciniravme od tretata doza DiTePer. Od prvite dve dozi nemase reakcija, pa doktorkata rece deka nema da ima ni od ovaa, no Stefan kaci T user posted image . Eve vtor den, povremeno se kacuva. Sirup ne sakase, pa pocnav so cepcinja eferalgan.
A za morbili, odbivme da ja primime, ke odime so redvna vakcinacija.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 684
   RE: Вакцинирање на детето
13.6.2011 14:10:35   
keti84
me interesira kolku dena treba da pominat po prvata doza od DeTiPer vakcinata za da ja primi vtorata doza i dali treba povtorno krvna slika ?

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 685
   RE: Вакцинирање на детето
13.6.2011 15:45:37   
Felly RR
За втората доза - по еден месец, а крвна слика не мора освен ако ти не сакаш да испитате. Крвна слика се прави на 3, на 6, на 9, па на 12 месеци.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот keti84)
Непосредна врска до пораките: 686
   RE: Вакцинирање на детето
13.6.2011 16:09:17   
miana
Za diteper velat deka e mnogu opasna kaj nas i predizvikuva autizam kaj deca so poslab organizam...Zatoa mnogumina gi vakciniraat decata vo srbija i Grcija...Nasive deca im se zamorcinja i gi testiraat vakcinite na nov :( So pominat rok - i kineski 

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 687
   RE: Вакцинирање на детето
13.6.2011 17:50:23   
anedespo
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Za diteper velat deka e mnogu opasna kaj nas i predizvikuva autizam kaj deca so poslab organizam...Zatoa mnogumina gi vakciniraat decata vo srbija i Grcija...Nasive deca im se zamorcinja i gi testiraat vakcinite na nov :( So pominat rok - i kineski 


dezinformacija. Tokmu DiTePer koja ja primaat vo stranstvo , onaa acelularnata sto postoi na klinika, se PRETPOSTAVUVA deka predizvikuva autizam, a ne onaa koja normalno se prima vo zdravstvenite domovi i na koja reagiraat burno so temperaturi nasite najmili.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 688
   RE: Вакцинирање на детето
13.6.2011 19:26:54   
Nadezna
Damjan so temperatura gi pomina dvete posledni dozi od DiTe PEr....
Mislam deka za morbili da se prima, deteto treba da ima probano zolcka od jajce?????
Ili gresam?

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 689
   RE: Вакцинирање на детето
14.6.2011 15:12:16   
penelopa
Еве и ние денес примивме прва доза ДиТе Пер... јас и маж ми повеќе се ислашивме од user posted image . Цуцко мој не ни заплаче...сега останува да видиме како ќе помина слдените 48часаuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 690
   RE: Вакцинирање на детето
14.6.2011 17:35:16   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Еве и ние денес примивме прва доза ДиТе Пер... јас и маж ми повеќе се ислашивме од user posted image . Цуцко мој не ни заплаче...сега останува да видиме како ќе помина слдените 48часаuser posted image

na kolku meseci kaj vas ja primate i kakva primivte obicna ili acelularna? pravevte li krvna slika ili ne...i nie zdravje drugata nedela treba da ja primameuser posted image ajde so lesnouser posted image

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 691
   RE: Вакцинирање на детето
14.6.2011 18:19:16   
rina13
i nie treba narednata nedela da primime diteper a prethodno sme na pregled kaj pedijatar i ni rece da napravime krvna slika,znam deka pokraj diteper ke primime polio a koja e tretata neznam????

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 692
   RE: Вакцинирање на детето
14.6.2011 18:28:01   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79


ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Еве и ние денес примивме прва доза ДиТе Пер... јас и маж ми повеќе се ислашивме од user posted image . Цуцко мој не ни заплаче...сега останува да видиме како ќе помина слдените 48часаuser posted image

na kolku meseci kaj vas ja primate i kakva primivte obicna ili acelularna? pravevte li krvna slika ili ne...i nie zdravje drugata nedela treba da ja primameuser posted image ajde so lesnouser posted image


Rina13 тука вакцините се примаат исто ко в МК. Но ние доста размислувавме дали воопшто да го вакцинираме или не истовремено му се појави алергија таму некаде околу 2 месец. Потоа чекавме на алерголошки тест и откако ги добивме резултатите ослучивме да го вакцинираме. Инаку во картончето пишува: Препарат: Pentaxim,  Производител: Sanofi Pasteur S.A Lyon Francija се надевам ти помогнав. Преку крв беше алерголошкиот тест посебно пред вакцина крв не му земаа- ние не дозволивме бидејќи во резултатите беше наведен и хемоглобин и останати вредности.


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 693
   RE: Вакцинирање на детето
28.6.2011 11:26:44   
mila 3
zdravo na site mamickiuser posted image moeto malecko nema primeno nitu edna vakcina posto e predvreme podeno i cekavme da pominat 3 meseci zatoa sto primase krv. narednata nedela ke primi BSG a drugite vakcini posle 6 nedeli ke pocne da gi prima.
procitav deka predvreme rodenite deca primaat procisteni vakcini na klinika. e sega neznam sto treba da napravam, kade se zakazuva, dali se ceka mnogu, dali na site predvreme rodeni deca im gi davaat?
ako ima nekoja majka so vakvo iskustvo naka mi pise, od doktorive malku se doznavauser posted image pozdravce

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 694
   RE: Вакцинирање на детето
28.6.2011 11:33:31   
Natuska85
Мила 3 и моето user posted image е предвреме родено,па во болница ја прими само вакцината Хепатит Б,сега во четврток ќе прими бсж два месеци од кога прими крв,па ќе прашам и за другите вакцини и ќе ти пишам.Поздрав и имај пријатна дружба на ррuser posted image


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот mila 3)
Непосредна врска до пораките: 695
   RE: Вакцинирање на детето
28.6.2011 11:35:38   
mila 3
falauser posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 696
   RE: Вакцинирање на детето
28.6.2011 20:38:50   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

rina 13,i nie planirame nedelava da stavame vakcina dtp polio hib prva vakcina.odlozuvav ama denes bev na klinika kaj stavrik,mu napravi krvna slika i veli deka moze slobodno da primi..koj ve pregleduvase na vakcina pak tanja?i nas prosli pat taa ne pregleda..pozdrav



ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13

sega bese druga nekoja si marija ama nemaat dtp tek posle prvi ke dobiele treba da se javam da vidam dali dobile za da ja primime denes samo polio i hib



ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

zvini rina ,a od polio i hib ima li reakcija?aj so lesno



ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13

ne ama bas nikakva dtp e losata od nea mi e taka strav zas se kacuva T



_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот mila 3)
Непосредна врска до пораките: 697
   RE: Вакцинирање на детето
1.7.2011 10:53:13   
mila 3
zdravo natuska85! bevte li na vakcina? kako pominavte? ti kazaa li nesto poveke za procistenite vakcini? pozdravce

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 698
   RE: Вакцинирање на детето
6.8.2011 17:05:26   
libra.n
Zenski, prvata vakcina za BSG ja primivme vcera, i nirekoa da ne go vlaznime mestoto nekoe vreme. Kolku vreme treba da se cuva zastiteno mestoto?

(Одговор на членот mila 3)
Непосредна врска до пораките: 699
   RE: Вакцинирање на детето
7.8.2011 18:07:54   
SkCura77
Zdravo, uste edna novopecena mama sto nema pojma od nisto.
user posted image Dimitar moj user posted image user posted image ima 8 dena, prvite dva dena vo GAK go vakcinirale za BSG i protiv Hepatitis B.
Kade mozam da najdam kalendar za vakcinacija, da ne gi utnam drugite?


(Одговор на членот libra.n)
Непосредна врска до пораките: 700
Страница:   <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 [28] 29 30   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?