|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вакцинирање на детето
2.9.2011 23:57:24   
jagodica
здраво мамички! секое дете на болница прима по две вакцини една во рачето и една во ноџето .Сега сме веке месец и пол и се појави на рачето (мислам дека е реакција од вакцината ) како каснато од комарец и малку бело на средината ! Дали некоја од вас знае или има заприметено некоја ваква реакција кај нејзиното бебе и дали е нешто опасно незнам дали да ја однесам на педијатар ! Ќе ве молам ако сакате да ми казете !Поздрав

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 726
   RE: Вакцинирање на детето
3.9.2011 0:19:11   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: ritatomic

Dali ima revakcina na HiB? Na 18 meseci kolku vakcini ke primi?


НА 18 месеци ние примивме ХиБ, ДиТеПер и Полио ревакцина.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот ritatomic)
Непосредна врска до пораките: 727
   RE: Вакцинирање на детето
3.9.2011 0:21:11   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: jagodica

здраво мамички! секое дете на болница прима по две вакцини една во рачето и една во ноџето .Сега сме веке месец и пол и се појави на рачето (мислам дека е реакција од вакцината ) како каснато од комарец и малку бело на средината ! Дали некоја од вас знае или има заприметено некоја ваква реакција кај нејзиното бебе и дали е нешто опасно незнам дали да ја однесам на педијатар ! Ќе ве молам ако сакате да ми казете !Поздрав


Јагодица, реакцијата од вакцината, треба да е во рамото (колку што знам јас).  Каде се јавува ова кај вас, на кој дел од рачето?


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 728
   RE: Вакцинирање на детето
3.9.2011 13:16:15   
jagodica
Feli RR kaj nas rekcijata e bas vo ramenceto kade sto e primena vakcinata samo neznam dali e toa nolmalno i dali ima mesto za panika pa sepak pomina mesec i pol od vakcinata ! Znaes nesto slicno kaj nekoj drugi vaka da se pojavilo?Fala mnogu pozdrav

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 729
   RE: Вакцинирање на детето
3.9.2011 13:27:05   
arh_diz
Jaodica normalna e reakcijata , ako nema reakcija ke morate povtorno da primate vakcina.I kaj nas taka se javi reakcija , ke si pomine samo

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 730
   RE: Вакцинирање на детето
3.9.2011 13:28:53   
Tanjicka
taa vakcina vo ramenceto e BSG, i dava takva reakcija crvenilo kako od komarec kasnato i na krajot malce zagnojuva, toa potoa puka i ke ostane kako beleg, seto toa zanci uspesnost na vakcinata, taka e i sega kaj mojot Filip od 2 meseci, dodeka kaj prviot sin Luka takva reakcija nemavme , sega ima 2 godini i bidejki nema beleg od BSG na krajot od mesecot imame zakazano za test proverka za uspesnost na vakcinata ako ne povtorno revakcina BSG

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 731
   RE: Вакцинирање на детето
3.9.2011 14:46:30   
jagodica
fala Tanjicka mnogu bas mi bese misla da ne e nesto drugo!user posted image Pozdrav

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 732
   RE: Вакцинирање на детето
4.9.2011 11:17:11   
bombica
Mamicki utre treba da primime HIB pa me interesira dali ima nekoja reakcija od taa vakcina

(Одговор на членот jagodica)
Непосредна врска до пораките: 733
   RE: Вакцинирање на детето
4.9.2011 12:11:57   
Elce
Сара има 2 месеци и 17 дена,утре ке одиме да ја вакцинираме за Ди-Те-Пер,Полио и ХИБ,сакав да ве прашам дали само првите две а ХИБ да ја оставиме за понатаму.Јас имав повреда на окото до вчера примав Тобракс и Синкосерил гел во око,докторот рече слободно да ги земам дека не влијаат на доењето,но во упатството и кај двата лека пишува дека треба да се избегнуваат т.е освен акопотребата го надминува потенцијалниот ризик за доенчето.Дали кога примате некој лек и доите,ако треба да се вакцинира детето има некакво влијание на него и на вакцинирањето,дали има некој вакво искуство?Поздрав до сите РР.

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 734
   RE: Вакцинирање на детето
4.9.2011 15:34:08   
blond

ИЗВОРНА ПОРАКА: bombica

Mamicki utre treba da primime HIB pa me interesira dali ima nekoja reakcija od taa vakcina

Нема реакција, може само бебето да е понервозно, напнато.

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 735
   RE: Вакцинирање на детето
5.9.2011 7:57:48   
majmunce
ние денеска сме на вакцина како ке поминиме незнам, и крв ке проверуваме систематски зал ми е ако плачи досеа не плачел матеј ама сеа ке видиме


_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 736
   RE: Вакцинирање на детето
12.9.2011 21:46:00   
mila 3
lele mamicki celata sum vo prsalniciuser posted image deneska borjan bese na vakcina na klinika, bidejki e predvreme roden sakav da prima procisteni vakcini od koj sto znam deka deteto netreba da kaci temperatuva, a nie imame 38.mozno li e ova????? dali ima nekoja majka vakvo iskustvo??????
neznam sto da pravam dali da davam sirupce?????

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 737
   RE: Вакцинирање на детето
12.9.2011 21:51:55   
lukas
normalno ako ima temp.ke mu dades surupce,ami ako ti kreni poveke?
daj mu obavezno ako vidis da kacuva uste primer 38.5...pozzz i so pomin da e...


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот mila 3)
Непосредна врска до пораките: 738
   RE: Вакцинирање на детето
13.9.2011 15:37:33   
dushice
me interesira dali na vas vi stigaat kartoncinja za vakcina i koja e postapkata za toa
i koga da se vakcinira bebeto so vtora doza od hepatit b
sto treba da imam za da ja vakciniraat vo jane poliklinika
dali unapred se zakazuva ili
ako mozete da mi pisete i da me upatite fala odnapred
bebceto ima dvaesetina dena

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 739
   RE: Вакцинирање на детето
13.9.2011 15:42:45   
dushice
neznam kade da pisam za ova ako gresam trgnete go postov
me interesira kade se odi na lekar za redovni kontroli so olku malo bebce
kade sto ke zememe maticen ili na drugo mesto
i koi pregledi treba da i se napravat osven na 6 nedeli za ortoped i kade da ja odnesam na ortoped

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 740
   RE: Вакцинирање на детето
13.9.2011 16:04:54   
kikicka
Jas se porodiv vo sistina, inaku ne ziveam vo SK ,za redovnite kontroli odevme vo bolnicata vo gradot iako imame maticniot pedijatar ima privatna klinika tamu si ja noseme koga sakame na kontrola,a ova vo gradskata bolnica se zadolzitelnite kontroli i vakcini,za ortopedisto vo Sk ja imam odneseno vo sistina i kaj Vidoevski.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 741
   RE: Вакцинирање на детето
13.9.2011 18:37:43   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: dushice

neznam kade da pisam za ova ako gresam trgnete go postov
me interesira kade se odi na lekar za redovni kontroli so olku malo bebce
kade sto ke zememe maticen ili na drugo mesto
i koi pregledi treba da i se napravat osven na 6 nedeli za ortoped i kade da ja odnesam na ortoped



Душиче, еве тука имаме тема за редовните лекарски контроли. А за ортопед тука имаме дискутирано.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 742
   RE: Вакцинирање на детето
13.9.2011 18:44:31   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: dushice

me interesira dali na vas vi stigaat kartoncinja za vakcina i koja e postapkata za toa



Картончиња за вакцини - односно покани ако мислиш, не стигаат. Во книшката ќе ти напишат кога треба нареден пат да одиш, а сега би требало на месец кога ќе наполни user posted image . Така е барем кај нас во Прилеп, ама мислам дека и во другите градови не праќаат покани. И за вакцини мислам не би требало да се закажува.



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 743
   RE: Вакцинирање на детето
13.9.2011 19:44:16   
Maca25
какви картончиња за вакцина да стигаат?!?! прв пат слушам нешто такво по пошта да стига. во книшката на детето има табела на која се запишува која вакцина ја примило и кога треба да ја прими следната. а покана за вакцинирање нема user posted image кај се бесплатни и обавезни, уште покани да ни праќаат. А картонче има во советувалиштето каде што детето прима вакцина. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 744
   RE: Вакцинирање на детето
13.9.2011 20:10:46   
kikicka
pokani kaj nas stigaat za sipanici ili koga ne si otishol naredovna vakcina

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 745
   RE: Вакцинирање на детето
13.9.2011 23:53:36   
bombica

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

какви картончиња за вакцина да стигаат?!?! прв пат слушам нешто такво по пошта да стига. во книшката на детето има табела на која се запишува која вакцина ја примило и кога треба да ја прими следната. а покана за вакцинирање нема user posted image кај се бесплатни и обавезни, уште покани да ни праќаат. А картонче има во советувалиштето каде што детето прима вакцина. 

E vo Veles i pokraj toa sto se besplatni vakcinite prakaat i pokani preku posta za sekoja vakcina so datum i vreme koga treba da bides vo t.n preventiva user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 746
   RE: Вакцинирање на детето
14.9.2011 0:16:10   
Maca25
Браво за Велес! стварно! Додека јас ја носев ќерка ми на вакцини, немаше ни покана ни ништо. едноставно ти кажуваат кој ден да дојдеш на следна вакцина. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 747
   RE: Вакцинирање на детето
19.9.2011 16:28:10   
sweety girl
I namene mi stigaat vakvi pokani za vakcina ama samo ako kasnam t.e ne sum ja odnela na vreme od Sk sum.
Denes ne vratija od vakcina zatoa sto ima konjuktivit i ne pratija na bris, kazete kaj da pravam bris na klinika ili vo prolece, prolece neznam kako rabotata i dali se zakazuva za istovo, a dr mi dade upat samo za bris od okce, a trebase i za nos, toa ne pisala vikate ke mi napravat usluga da niz emat i od nos ili?

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 748
   RE: Вакцинирање на детето
21.9.2011 15:12:33   
dushice
kerkami ima 1 mesec i koga denes ja prasav pedijatarkata koga da ja odnesam na vakcina za vtora doza za hepatit b ona mi vika da sum ja odnela posle 42 den malku cudno mi dojde zosto jas mislev deka so 1 mesec
nekoja od vas da ne go odnela bebceto na vakcina vo jane so 42 den
ili jas sekako da ja odnesam denovive
i dali ke ja vakciniraat iako povraka mnogu veke edna nedela i ima crveni bruncinja po telceto
i isto takaa ovie dva dena primetiv kako gust sekret da ima vo desnoto okce i otkako placese si istece


(Одговор на членот sweety girl)
Непосредна врска до пораките: 749
   RE: Вакцинирање на детето
21.9.2011 15:30:53   
arh_diz
dushice vakcinata protiv hepatit B nemora da ja primi sega moze i pokasno sin mi mislam prva doza ja primi nekade na 6 mesecei, ne e starsno i da ne ja odneses.Obravcinjata moze i se crveni od alergija na hrana ( ti pisa deka ja dois nesto si izela sto netreba :) cokolado , med orevi) vnimavaj na ishranata nisto strasno ke i pomine

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот dushice)
Непосредна врска до пораките: 750
Страница:   <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?