|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вакцинирање на детето
27.3.2011 1:09:04   
baby_bump
Многу рискантен потег, но секоја чест на храброста и одговорноста што ќе ја понесете со оваа одлука.
Јас сепак мислам дека медицината постои за да го подобри здравјето и животот на човекот и досега така и му служела на човештвото, а со гледањето само на лошите примери кои се можеби 1 во милион, не се согледува целосната слика и корист од вакцините.......како да се враќаме во 70-ите.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 651
   RE: Вакцинирање на детето
30.3.2011 23:52:47   
ole2004
Sto mislite za epidemijata od mali sipanici,ke gi vakcinirate li vasite decinja pred da napolni 1godinauser posted image

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 652
   RE: Вакцинирање на детето
31.3.2011 10:21:05   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

они се должни да те повикаат на вакцинација, а ако ти не се јавиш на поканата, следи казна некоја парична од епидемиолошки завод или бла бла бла нешто не знам што.

Инаку после физиолошкиот раствор за заушки што го ставале на децата, па после тоа имаше цели генерации заболени од заушки, не знам кој аргумент ќе го искористат против вас. Освен оној: Од шубе ги носам децата на вакцина-  на друг не ми текнува....


И во Словенија процедурата е иста. Си плаќаш казна плус мора да имаш доказ т.е црно на бело зошто несакаш да го вакцинираш детето и потоа комисија одлучува дали тоа е прифатливо или не. Тука многу, многу луѓе не ги вакцинираат децата.


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 653
   RE: Вакцинирање на детето
31.3.2011 10:29:28   
denim
ИЗВОРНА ПОРАКА: ole2004

Sto mislite za epidemijata od mali sipanici,ke gi vakcinirate li vasite decinja pred da napolni 1godinauser posted image

Kerka mi e vakcinirana tocno na 1 god. i 1 mess. Ne znam mene mi e rizicna vakcinacija pred toa, pa za malive se mislam... sega na 04.04 sme zakazani redovno za druga vakcina, pa ke prasam i za rubeola.

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 654
   RE: Вакцинирање на детето
31.3.2011 10:44:38   
skorpijana
za malite sipanici rekoa od 6 meseci pa nagore a toa ti ako sakas ili ke bide zadolzitelna

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 655
   RE: Вакцинирање на детето
31.3.2011 11:13:10   
riba79
taa e tolku kontraverzna vakcina taka da ne planiram da go vakciniram bebeto pred 1,6 pa makar i 2g.zasto kerka mi ja primi na 20 mes..ako mrcat ke im potpiam izjava..

(Одговор на членот skorpijana)
Непосредна врска до пораките: 656
   RE: Вакцинирање на детето
31.3.2011 11:33:57   
AnnaMolly RR
Филип во понеделник почнува во градинка, а не е вакциниран за морбили. Се јавив да прашам дали може да го вакцинираат, ама ми рекоа дека не може под 12 месеци. А на ТВ викаат може од 6 месеци па нагоре. Што да правам сега, да го пуштам невакциниран?

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 657
   RE: Вакцинирање на детето
1.4.2011 19:14:53   
podarok
Денеска бевме на вакцина во Јане Сандански, за морбили рекоа дека е задолжителна на 6 месеци, за Скопје . Нас ни закажаа во мај. user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 658
   RE: Вакцинирање на детето
2.4.2011 9:13:18   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: podarok

Денеска бевме на вакцина во Јане Сандански, за морбили рекоа дека е задолжителна на 6 месеци, за Скопје . Нас ни закажаа во мај. user posted image


Мене на Бит Пазар ми рекоа дека не ја даваат пред 12 месеци!?


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот podarok)
Непосредна врска до пораките: 659
   RE: Вакцинирање на детето
2.4.2011 9:28:36   
denim
ИЗВОРНА ПОРАКА: denim

ИЗВОРНА ПОРАКА: ole2004

Sto mislite za epidemijata od mali sipanici,ke gi vakcinirate li vasite decinja pred da napolni 1godinauser posted image

Kerka mi e vakcinirana tocno na 1 god. i 1 mess. Ne znam mene mi e rizicna vakcinacija pred toa, pa za malive se mislam... sega na 04.04 sme zakazani redovno za druga vakcina, pa ke prasam i za rubeola.


Taa rubeolata mi e uste u glava i ne mozam nikako da ja "zaboravam" user posted image , mislev na morbili... Najverojatno i jas ke ja odlozam taa vakcinacija. Kerka mi e vakcinirana, nie site ja imame prelezano, ne odime vo gradinka...

_____________________________

ПО 100 ГОДИНИ ...НЕМА ДА БИДЕ ВАЖНО КОЛКАВА БЕШЕ МОЈАТА СМЕТКА ВО БАНКА, КАКВА БЕШЕ КУЌАТА ВО КОЈАШТО ЖИВЕЕВ, ИЛИ КАКОВ АВТОМОБИЛ ВОЗЕВ. ...НО СВЕТОТ МОЖЕ ДА БИДЕ ПОИНАКОВ ЗАТОА ШТО ЈАС БЕВ БИТЕН ВО ЖИВОТОТ НА ЕДНО ДЕТЕ!

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 660
   RE: Вакцинирање на детето
2.4.2011 19:21:04   
podarok
Е сега биди паметен, и прави што треба. Постариот син ја прими на 14 месеци затоа што докторката ни рече дека не се практикува на топло време а тој е роден во јуни, сега навистина незнам што ќе правиме. Нестор оди во градинка од септември, да ја одложиме до тогашuser posted image .

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 661
   RE: Вакцинирање на детето
8.4.2011 11:47:51   
petra27
Na 6ti ja primivme vtora doza di te per i mi krena 39-40 temperatura.....edvaj mu ja simnuvavme na 37 so 8-9.....znaci uzasno....se razbiram ama tolkava temperatura...od zdravo pravime bolno dete....eve denes mu podobro ima okolu 37 so 1-2.....duri se zamisliv,se isplasiv sakav da go nosam na pedijatar...pa ne e normalno tolkata temperatura

(Одговор на членот podarok)
Непосредна врска до пораките: 662
   RE: Вакцинирање на детето
8.4.2011 12:03:34   
Maca25
Не се секирај, ако има темп. не значи дека го правиме одма болно, туку дека тоа е нормална реакција од вакцината. Некои деца креваат многу висока темп. ( како ќерка ми), а некои не. Некои имаат реакција со темп. од вакцина, други не. Секое дете различно. Добро е што знаете дека од вакцината крева температура.
Ќерка ми исто така креваше после секоја вакцина темп, различно за секоја вакцина, некогаш до 39 достигнуваше. Единствено што ние како родители треба да направиме е да не дозволиме температурата са се зголемува, да го спречиме тоа, дали со сирупче, со облоги, со туширање.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 663
   RE: Вакцинирање на детето
8.4.2011 12:35:33   
podarok
Не се грижи за вакцината, тоа е нормална реакција. Непријатно е и за user posted image и за тебе но тоа е за здравје. Насочи се така да размислуваш  и ке ти биде подобро. Некои деца реагираат бурно некои не што незначи дека се болни. Инаку за иста ревакцина може два пати да недаде реакција а третиот пат и два дена да не се симнува температурата. ЈАС иако докторите велат парацетамол да му дадам ако крене 38 по вакцината, го давам веднаш. Тој е и за болка, а кога го боцкаат и во раче и ноџе неможе да не го боли. Второво боцкање држеше околу 37 со 2, 3 ама со парацетамол. 

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 664
   RE: Вакцинирање на детето
8.4.2011 20:22:27   
none
deneska na 2 meseci mu zemaa krv od prsteto i posle uste dve vo raceto i butot mnogu mi bese zal no i toa pomina sega ostanuva na ortoped da go nosime i neznam sto ponataka sleduva

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 665
   RE: Вакцинирање на детето
8.4.2011 22:18:50   
riba79
none,i nie od ponedelnik planirame da odime na lekar..za sto mu stavaa vakcini vo raceto? i mora li da se pravi krvna slika?i kade odite na lekar nie seuste se mislime?[pozdravuser posted image

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 666
   RE: Вакцинирање на детето
16.4.2011 15:50:58   
nina.iva
zdravo sakam da prasam mojata kerkicka ima 6 meseci i ne povikaa za vakcinata morbili...neznam se dvoumam dali da ja udarime vakcinata ili ne..ke ve molam za vas sovet...vi blagodaram

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 667
   RE: Вакцинирање на детето
16.4.2011 16:31:26   
Viktori

Ако бебето е 6 месеци и не сте во контакт со други деца, можеби и нема потреба. Вирусот на мали сипаници се пренесува исклучиво преку плукна, кивање, кашлање... ако бебето не е изложено (нема братче-сестриче кое оди во градинка) можеби и не спаѓа во критичната група. Меѓутоа ова е само мое мислење! За секоја финална одлука консултација со доктор!


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот nina.iva)
Непосредна врска до пораките: 668
   RE: Вакцинирање на детето
16.4.2011 19:58:15   
denim
Moite gi vakciniraa vo sredata (od morbili) i veke denes ednoto kaci temperatura i toa so postojana kontrola sabajle 39 a preeska 40,2. Daleron ne pomaga i mu dadov Brufen. Familijarno od kaj mm se skloni kon grcevi na visoka temp. pa zemav i Diazepam (chepchinja) ama tie gi davam u krajna nuzda. Zborev so Dr. od infektivna klinika i mi rece deka e normalna reakcija da ne se grizam. Temp. traela 2 - 3 dena.

_____________________________

ПО 100 ГОДИНИ ...НЕМА ДА БИДЕ ВАЖНО КОЛКАВА БЕШЕ МОЈАТА СМЕТКА ВО БАНКА, КАКВА БЕШЕ КУЌАТА ВО КОЈАШТО ЖИВЕЕВ, ИЛИ КАКОВ АВТОМОБИЛ ВОЗЕВ. ...НО СВЕТОТ МОЖЕ ДА БИДЕ ПОИНАКОВ ЗАТОА ШТО ЈАС БЕВ БИТЕН ВО ЖИВОТОТ НА ЕДНО ДЕТЕ!

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 669
   RE: Вакцинирање на детето
17.4.2011 10:01:08   
Octavia
Јас редовно ги вакцинирам децата (за да не бидам погрешно сфатена за она што следува), само сакам да кажам да не се плашат мамичките премногу и ако некое детенце фати сипаници. Кога јас сум била бебе давале многу помалку вакцини од сега, сите можни видови сипаници ги имам прележано user posted image без некои големи проблеми. Знам дека дури и носеле деца порано кај дете што има сипаници за да префати и „да му помине редот“, затоа што најсигурна доживотна имунизација е да се прележат. Не викам да не се носат дечињата на вакцинирање, ама ако некое во меѓувреме фати сипаници, не е толку страшно. Јас бев преплашена што ако бебето ми се разболи од сипаници во меѓувреме, па мајка ми ме утеши кога ми кажа дека јас ептен лесно сум ги фаќала сите заразни болести и фала Богу, лесно ми поминувале user posted image .

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 670
   RE: Вакцинирање на детето
18.4.2011 0:24:18   
tnade
Teodora minatata nedela primi dve vakcini edna vo raceto, drugata vo nogeto. Vecerta bese horor, ne smeevme da ja dopreme, detevo vreskase ako i se priblizi nekoj drug osven meme duri i tatko i ne smeese da ja dopre user posted image

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 671
   RE: Вакцинирање на детето
22.4.2011 3:28:32   
eliluka
Nie imame skoro 6 meseci. Dosega site vakcini redovno gi primavme i osven od prvata doza di te per (temperatura 37,4)od druga niedna vakcina ne javi reakcija. Sega imam problem- Doktorkata kade sto se vakcinirame rece mora na 6 meseci da ja primime morbili. Se konsultirav so maticnata doktorka vika neka ja primi ama mora prvo da proba zolcka barem 2 nedeli,se konsultirav so pedijatar od Sistina i on vika mora da ja primi ama ke probate 2 nedeli so belka,na prijatelkata moja maticnata vika nemoj da go davas deteto da go vakciniraat epten ako ti dojdat na vrata,a pedijatar od Re-medika vika mora da se vakcinira a jajce ne smee da proba na 6 meseci zatoa sto crevcata ne mu se podgotveni za toa.Neznam koj da prasam i na kogo da mu veruvam a iskreno isplasena sumuser posted image

(Одговор на членот tnade)
Непосредна врска до пораките: 672
   RE: Вакцинирање на детето
22.4.2011 20:08:21   
Snowhite RR
Јас па имам слушнато дека во Скопје препорачувале јајце уште од 5 месеци да се воведи.
Подобро да не прашуваш, зашто колку повеќе прашуваш толку повеќе ќе те збунат и не ќе знаеш што да правиш, води се спрема твојот инстинкт

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот eliluka)
Непосредна врска до пораките: 673
   RE: Вакцинирање на детето
25.4.2011 22:14:53   
slavicav
Jas sakam da prasham tie user posted image shto se vakciniraa od morbili,kako pominavte po vakcinacija,imame polna godinka i sakam da ja vakciniram.Znam deka duri po 7-10 dena moze da se javi temperatura ili blag osip.Iskustva???

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 674
   RE: Вакцинирање на детето
25.4.2011 22:29:43   
lukas
jas go vakcinirav i nemase nikakov problem pa duri ni raceto ne go bolese go vakcinirav lukas na 13 meseci...pozz..

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 675
Страница:   <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  25 26 [27] 28 29   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?