|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.4.2011 18:43:08   
Gorde J
nie denes pravevme alergo test od krv nestrplivo gi cekam rezultatite ainaku moeto dete piese hipoalergen NAN 

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.4.2011 18:44:42   
Viktori
за кога ви кажаа дека ќе ви бидат готови, Горде?

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.4.2011 20:43:23   
Gorde J
veke gi dobivme Viktori alergicni sme na kikiriki ama toa i ne go jadime (smoki i sl)
vazno e deka ne sme alergicni na taa hrana sega sto ja jade. Bevme kaj vasata doktorka i ni preporaca Linola kozmetika i Loratidin vo isklucitelni situacii
pzdrav

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.4.2011 22:31:29   
anaangel
Zdravo Tanjat,

Bi te zamolila da mi go pratis brojot za kremata CVET od Bitola.

Od napred blagodaram

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.4.2011 23:16:28   
Tanjat7880
ИЗВОРНА ПОРАКА: anaangel

Zdravo Tanjat,

Bi te zamolila da mi go pratis brojot za kremata CVET od Bitola.

Od napred blagodaram

prateno po PP

(Одговор на членот anaangel)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
13.4.2011 15:10:56   
pavelce
Dali moze da mi kazete sto im davate na decata da jadat kaj koj e utvrden atopicen dermatit? Kako ja nadomestuvate potrebata za mleko kaj decata?

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
13.4.2011 18:49:36   
Tanjat7880
Pavelce,bitno e kolkavo e deteto,dali imate napraveno alergo test vo koj e utvrdeno deka mlekoto ili nekoja negova sostojka mu preci.Mojot sin pokaza alergija na KAZEINOT vo mlekoto no jas prodolziv da mu go davam no strogo kontrolirano i preku eden den a drugo shto mi sovetuvaa da izbegnuvam da davam e slednoto:nikako konzervansi,smoki,cips,cokolado,tetrapak sok,pavlaka i krem sircinja,mastiki,bonboni,portokali,mandarini,eurokrem,pileshko meso i svinsko meso!Se pridrzuvav do ovie soveti na lekarot i povtorno se pojavuvashe pa se gubeshe dermatitot i spored mene kaj mojot sin se pojavuva togash koga ima nekoj virus ili bakterija i koga prima antibiotik,sum primetila deka togash e najlosho!Se nadevam pomognav

(Одговор на членот pavelce)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
14.4.2011 8:53:30   
mamana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Gorde J

Ve molam nemojte da go koristite kremceto Cvet moeto iskustvo pokazuva deka ima KORTIKO!!!!! koga go mackav moeto dete stana bela i tamu kade sto ne ja mackav ama srekata traese samo 5 dena dodeka se mackavme a segaaaa user posted image od crvena pocrvena

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
14.4.2011 10:01:23   
mamana
dragi moi

Ja mackav kerka mi so kremata Cvet sekogas koga ke i se javese crvenilo, osobeno na racinjata. Posle nekolku meseci kozata na racinjata stana uste posuva, perutava, isto i liceto. Racinjata i bea kako na starica zbrckani. Dojdov do faza na ludilo - sto da pravam so egzemata na moeto zlato.

Pocanav od pocetok, ja odnesov kremata vo laboratorija. Go doznav rezultatotot. I za zal mnogu se razocarav, pokraj vitamini sodrzi KORTIKOSTEROIDI user posted image koi se stetni pri dolgotrajna uptreba. Nejziniot sostav voopsto ne e dobar.

Razmislete, zasto Cveta preporacuva kremata da se macka samo ednas na den posle banjanje. Mal milion pati ja prasav dali e prirodna. Me ubeduvase deka nema gajle, 100% prirodna.  Kako moze da go pravi ova za ovie nevini dusicki. Nie izbezumeni gledame samo da go najdeme lekot a taa go koristi ova da se zbogati.

Ne e mozno prirodna krema od edno mackanje da ja resi egzemata.

Posle ova,  razgleduvav na internet, se konsultirav dobro, i ja zemav Mustela Stelatopija Emillient Cream 200ml. Ja mackam sekojdnevno, poveke pati na den. I rezultatite se apsolutno neverojatni. Kozata na mojata kerka se prerodi.

Sega sum sigurna, i barem znam sto mackam. A koga ke se pojaca egzemata togas svez vozduh, tusiranje, malce Afloderm, i toa e toa.

(Одговор на членот mamana)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
14.4.2011 11:29:59   
Tanjat7880
Mamana,vo koja labaratorija go praveshe ispituvanjeto na kremata CVET i koga,jas na PMF ama pred 5 godini,i jas mackav dva pa nekogash i tri pati na denuser posted image

(Одговор на членот mamana)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
14.4.2011 12:44:58   
anedespo
Jas imam egzema uste od mala. Posebno sum osetliva na odredeni sapuni i samponi. Toa ne sum go izlecila nikogas, megjutoa mi se namaluva koga go mackam so Pantexsol kremata , ne e kortikosteroid i moze neograniceno da se koristi. Inaku egzemata mi se manifestira po racete , zatoa sekogas pa i na rabota imam kremi so koi redovno ja vlaznam kozata i na del od liceto (na edniot obraz i vegjite).

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
14.4.2011 13:15:16   
Smoki
Probaj da se mies so vivatap voda i da pies 2 litra dnevno. Imase na televizija eden covek sto so godini boleduval i uspeal za 3 meseci da se povlece 90%. Bas go gledav i navistina se iznenadiv. Jas nemam takov problem, megutoa ja pijam vodata i sum mnogu zadovolna. 

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
14.4.2011 16:40:29   
baby_bump
Ne znam dali sum na pravoto mesto i dali crveniloto na kerkami e egzema, konsultiravme pedijatar koj rece deka ne e nisto strasno, da stavame kama gel ili ako ne pomine Mustela Stelatopia.
Crveniloto se javuva samo na obrazite i toa redovno sekoj den posle pladne do vecer, najprvo zapocnuva so crveni krugova na dvete obravcinja, za da posle nekolku casa celite obrazi i stanuvaat zar crveni.
Pocnavme kako sto rece doktorkata kama gel, nemase nikakvi rezultati, potoa Belogent, no staviv samo ednas, bidejki procitav deka ima kortikosteroidi, na kraj kupivme i mustela stelatopia i ja stavame, no rezultatot e mnogu kratkotraen, 1-2 casa mestoto e belo, potoa pak crvenilo.
Veke 2 meseci sme na Ad mleko i ja dohranuvam so produkti koi odgovaraat na nejzinata vozrast. Nema pravilo kakvo ovosje ili zelencuk jade, bidejki crveniloto e non stop prisutno.
Kolku pati na den obicno stavate od mustelata? Da ne treba poveke od 2 pati kako sto ni prepisaa?

(Одговор на членот Smoki)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
15.4.2011 7:54:34   
mamana
Tanjat7880,  ispituvanjeto na kremata Cvet go pravev pred 3-4 dena na klinika.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
15.4.2011 18:22:06   
Gorde J
dragi moi

Ja mackav kerka mi so kremata Cvet sekogas koga ke i se javese crvenilo, osobeno na racinjata. Posle nekolku meseci kozata na racinjata stana uste posuva, perutava, isto i liceto. Racinjata i bea kako na starica zbrckani. Dojdov do faza na ludilo - sto da pravam so egzemata na moeto zlato.

Pocanav od pocetok, ja odnesov kremata vo laboratorija. Go doznav rezultatotot. I za zal mnogu se razocarav, pokraj vitamini sodrzi KORTIKOSTEROIDI user posted image koi se stetni pri dolgotrajna uptreba. Nejziniot sostav voopsto ne e dobar.

Razmislete, zasto Cveta preporacuva kremata da se macka samo ednas na den posle banjanje. Mal milion pati ja prasav dali e prirodna. Me ubeduvase deka nema gajle, 100% prirodna. Kako moze da go pravi ova za ovie nevini dusicki. Nie izbezumeni gledame samo da go najdeme lekot a taa go koristi ova da se zbogati.

Ne e mozno prirodna krema od edno mackanje da ja resi egzemata.

Posle ova, razgleduvav na internet, se konsultirav dobro, i ja zemav Mustela Stelatopija Emillient Cream 200ml. Ja mackam sekojdnevno, poveke pati na den. I rezultatite se apsolutno neverojatni. Kozata na mojata kerka se prerodi.

Sega sum sigurna, i barem znam sto mackam. A koga ke se pojaca egzemata togas svez vozduh, tusiranje, malce Afloderm, i toa e toa.
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamana
jas ova go kazav bez iapituvanje pred nekoj mesec koga ja prekinav kremata kozata se ponasase kako da primila kortiko. se napravi od crvena pocvena kako so zeska voda popareno deteto i mu se prosiri tamu kade sto nemase.
na 11ti ovoj mesec pravevme alergo test vo avicena izleze deka e alergicna na kikiriki i toa ne smee ni da gi vdisi i dopre e kamo lo da jade, a vsusnost taa i ne jade ni smoki ni kikiriki. a od kremovite uste Linola ne sme probale pa sega ja kupivme ute nea od Mustelata mnogu ja pecese i placece koga ja mackav od Eucerinot i popomina ama na nozinjata nikako da se sredi.sega ke pomackam malku adventan nekolku dena i pie kinder imuno za imunitet.
SEKOJA OSUDA ZA SITE STO PRODAVAAT TAKVI KREMOVI NE ZNAM KADE KE IM ODI DUSATA SAMO AKO IMAAT POSLEDICA DECATA

dragi moi

Ja mackav kerka mi so kremata Cvet sekogas koga ke i se javese crvenilo, osobeno na racinjata. Posle nekolku meseci kozata na racinjata stana uste posuva, perutava, isto i liceto. Racinjata i bea kako na starica zbrckani. Dojdov do faza na ludilo - sto da pravam so egzemata na moeto zlato.

Pocanav od pocetok, ja odnesov kremata vo laboratorija. Go doznav rezultatotot. I za zal mnogu se razocarav, pokraj vitamini sodrzi KORTIKOSTEROIDI user posted image koi se stetni pri dolgotrajna uptreba. Nejziniot sostav voopsto ne e dobar.

Razmislete, zasto Cveta preporacuva kremata da se macka samo ednas na den posle banjanje. Mal milion pati ja prasav dali e prirodna. Me ubeduvase deka nema gajle, 100% prirodna.  Kako moze da go pravi ova za ovie nevini dusicki. Nie izbezumeni gledame samo da go najdeme lekot a taa go koristi ova da se zbogati.

Ne e mozno prirodna krema od edno mackanje da ja resi egzemata.

Posle ova,  razgleduvav na internet, se konsultirav dobro, i ja zemav Mustela Stelatopija Emillient Cream 200ml. Ja mackam sekojdnevno, poveke pati na den. I rezultatite se apsolutno neverojatni. Kozata na mojata kerka se prerodi.

Sega sum sigurna, i barem znam sto mackam. A koga ke se pojaca egzemata togas svez vozduh, tusiranje, malce Afloderm, i toa e toa.


(Одговор на членот mamana)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
15.4.2011 19:49:08   
riba79
taa Cveta sega vie mamicki treba da ja tuzite za zagrozuvanje na zdravjeto na vasite najmili...
Kako samo ne i sra0 i zaluser posted image

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
18.4.2011 13:46:00   
mamana
uste ne mozam da se iznacudam na sebesi kolku bev ubedena deka kremata Cvet e prirodna





(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 292
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
18.4.2011 14:10:48   
alfa
kako ne im e sram jas mislam deka zenata treba da odgovara krivicno bidejki prodava krem na koj pisuva deka e 100%priroden a vnatre kortiko.sramota da sakame nie kortiko ke si kupime od apteka i ke si gi mackame decata krajno razocarana i revoltirana

(Одговор на членот mamana)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
18.4.2011 14:20:44   
mamana
i ne vi kazav, duri i cenata na kremata ja pokaci, na pocetokot 350  a sega  e 400den.  izgleda i se zgolemi popularnosta

kolku sum revoltirana, izigrana, i krajno zloupotrebena

(Одговор на членот alfa)
Непосредна врска до пораките: 294
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
18.4.2011 23:46:42   
mina.adam
Neznam od kade vi se ovie informacii, poveke od niv se sosema gresni. Mene licno kremata me spasi, moeto dete po 3 godisna upotreba e sosema izleceno, a kremata mi bese preporacana od strana na nekolku doktorki od klinika. Nemase negativni posledici, bas nikakvi. A koga ke mi tekne deka celoto telo mu bese isfrlano, ne mozev da go pogalam. user posted image Da ne spomenuvam toa sto Cveta ni davase krema i bez pari, bidejki finansiski ne bevme vo moznost. Mnogu se iznervirav koga procitav vakvi neblagodarni komentari. Pozdrav

(Одговор на членот mamana)
Непосредна врска до пораките: 295
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
19.4.2011 14:00:25   
Gorde J
ИЗВОРНА ПОРАКА: mina.adam

Neznam od kade vi se ovie informacii, poveke od niv se sosema gresni. Mene licno kremata me spasi, moeto dete po 3 godisna upotreba e sosema izleceno, a kremata mi bese preporacana od strana na nekolku doktorki od klinika. Nemase negativni posledici, bas nikakvi. A koga ke mi tekne deka celoto telo mu bese isfrlano, ne mozev da go pogalam. user posted image Da ne spomenuvam toa sto Cveta ni davase krema i bez pari, bidejki finansiski ne bevme vo moznost. Mnogu se iznervirav koga procitav vakvi neblagodarni komentari. Pozdrav


ne nam sto e neblagodarno da si go vidis deteto kako so zeska voda popareno da pisti po cela nok i da ne moze so nisto da se smiri 2 dena po prekinot na mackanje so kremot Cvet.????????
isti efekt ima kako koga mackas so kortiko. Negativnite efekti od kortikoto se pojavuvaat vo podocnezni godini ako na upatstoto pisuva deka ne smee da se macka poveke od 5 dena a Vie go mackate 3 godini??????????????????? da ne se zalazuvame site sme majki barame spas i vo nekoi situacii koga e najloso si velime ke mackame so se sto treba no treba da razmislime i na celokupnoto zdravje na deteto. Vitaminski krem da go pobele deteto preku nok?????? - Togas se ke se leci samo so vitamini nema da treba nikakvi lekovi. 
I zenata ja odnela kremata na analiza i ima izvestaj vo koj pisuva deka ima kortiko??? Sto ima nevistina vo cela taa rabota??? Zosto na kremot nema deklaracija za sostav rok i sl.
Steta sto ne sum vo Skopje ili Bitola i sto mi e malo deteto ta inaku ima cela Makedonija da ja raznisam koga se raboti za zdravjeto na moeto dete. 13 godini ke go cekam i nekoj ke go tiue e nema da projde taka lesno.
Se izvinuvam za drskosta ama decata se nase najgolemo bogatstvo i nema otstapki

(Одговор на членот mina.adam)
Непосредна врска до пораките: 296
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
19.4.2011 14:27:37   
riba79
bogami ja i se cudam na taa majka koja napravila analizi na kremata deka sodrzi kortiko,a ja kupila kremata od taa cvetauser posted image zosto seuste ceka bre?tuzi ja zenata za izmama,za zagrozuvanje na zdravjeto na decatauser posted image taa treba bogami krivicno da odgovara za da i drugi majki ne se zeznat da ja kupat taa krema.abe luge taa zena si pecali na zdravjeto na vasite deca...jas nesamo sto bi ja tuzelo ,mislam deka i ako mi se pojavi pred oci bi ja iscukala...

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 297
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
19.4.2011 17:32:37   
mina.adam
Tocno Gorde, decata se nase najgolemo bogatstvo. Znam kako ste se cuvsvuvate so vaseto dete, i jas sum go prosla istoto, ako ne i vo poloso izdanie. I jas bev skepticna za sostavot, pa zatoa i sestra mi koja raboti vo Anglija izvrsi ispituvanje, i kortiko ne bese najdeno. Kremata spored niv e kombinacija na nekolku vitamini, i ako treba da izbiram vo ispituvanje napraveno vo klinika i stransko, se rabira ke veruvam vo stranskoto, ako ovie nasive istrazuvanja se tocni, nema da dobivam razlicni rezultati na krv od sekoja labaratorija. Na malata crveniloto i pomina za nekolku meseci, sega poveke ja koristam kremata za mene. Zenata e samata doktor, pa ne gledam zosto bi pravela nesto so bi im stetelo na decata.


(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 298
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
20.4.2011 9:00:05   
anedespo
Togas ne bi bilo problem da ni gi postiras rezultatite, neli?

(Одговор на членот mina.adam)
Непосредна врска до пораките: 299
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
20.4.2011 9:49:11   
Gorde J
jas sum za da gi vidime i edniot i drugiot rezultat i datumot koga e pravena analizata i onoj na mamana i onoj na mina.adam.
jas mnogu ubavo zabelezav deka koga ja mackav od kremceto Cvet pobele i tamu kade sto sum ja mackala toa mi bese prviot pokazatel deka nesto ne e vo red.
I uste nesto. Deteto go nosev sekade kaj vrvni lekari i odgovorot e sekade ist: so tek na vreme ke se povlekuva i pak ke se pojavuva. Kako ke raste taka ke se podobruva imunitetot i za 3 god. mozebi i ke iscezne.
Celiot svet se bori so egzemata posetete i nekoj stranski forum sekade se pisuva istoto. Ako Cveta go nasla lekot za egzema ne e loso da si patentira proizvodot pa da go leci celiot svet moze ke dobie i nekoja vrvna nagrada od oblasta na medicinata pa ke moze i da si go naplati poveke.
Kupuvame kremi kako sto se Mustela, Eucerin, Linola Dr Hauscka so ceni od nad 1.000 denari gi analizirame site sostojki koi se navedeni i pak user posted image user posted image user posted image user posted image . A tuka dobivame krem bez nikakva deklaracija i se raduvame deka egzemata zaminala a koga ke se vrati  po nekoj den pak mackaj si so istiot krem
Nemam nisto protiv zenata ama ako taa me mami so sostavot znaci taa ima nesto protiv mene

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 300
Страница:   <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?