|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
7.2.2011 11:06:45   
Tanjat7880
Maca,dali istata krema ja upotrebuvame?

< Поракaта ја уредил mila mama -- 7.2.2011 12:30:46 >

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.2.2011 19:00:34   
Lulo
Здраво до сите загрижени мајки посебно за оние што имаат дечиња со ДИСЕБОРЕА ДЕРМАТИТ и општо за сите родители што сакаат да видат кои производи се здрави и што состојки имаат во својот сотстав и дали тие се канцерогени или не. Има една фирма каде сто се извршуваат сите мерења и може секој да види на овој линк Клик линкот е на англиски за што мислам дека на денешно време не е проблем да се снајдете. Доволно е да го напишете името на производот што сакате да го купите или го користите и ке добиете информации во форма на оцени од 0-10.Се надевам дека ќе Ви помогне линкот ДА ОДБЕРЕТЕ ЗДРАВИ ПРОИЗВОДИ.

< Поракaта ја уредил mila mama -- 11.2.2011 19:26:45 >

(Одговор на членот zaklina)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
15.2.2011 14:47:13   
mamaDragana
na moeto since koe uste nekolku dena polni 5 meseci na vratceto mu se pojavi kupce od sitni brucki kako vo vid na herpesi nesto kako plikce amam vo sitna forma,i mu gi snema.Denes gledam pak isto kupce so sitni plikcinja na vtarot i pozadi uvceto mu e vcrveno kako vzesteno..Sega bas i pocnavme so dohrana odnosno toj cica i plus pie hipp 1,i pocnavme so malku jabolko i praska .Neznam dali e od kasickite.Se javiv na maticnata mi veli ne bi trebalo da e od kasickite.Sega ke gi prekinam bas da vidam pa pak ke probame.
Kako izgleda egzemata i ima li pravilo kade se javuva.Odnapred vi blagodaram

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
15.2.2011 14:56:46   
Maca25
На ќерка ми и се појави на грбот, помеѓу плешките како црвенило со мали ситни бубуљички. Не знам од што. баш вчера кога ја бањав и го забележав. Не јадела ништо посебно за да се исфрли. Забележав исто така дека од портокал целото лице и се вцрвени и исто и брадичката и почнаа да ја чешаат окцињата, и тоа после 5 минути откако јадеше портокал. Се мислам дали да ја однесам на лекар и да побарам упут за алерго тест. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mamaDragana)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
15.2.2011 16:19:38   
agnes
Mamadrgana jas sum patilec so alergii so dvete deca.Spored ona sho go imam jas pominato,mislam deka tvoeto since ima alergija-urtikarija i toa od mlekoto.Ako dosega si go doela i sega mu go vnesuvash adaptiranoto mleko na hipp ima ogromni shansi da e od nego.Alergiskite manivestacii od hrana se najrazlicni-isfrlanje so urtiki(plikcinja so razlicni golemini kako izzurkani od kopriva),povrakjanje,retka stolica,isfrlanje na cmarceto......Probaj kako dohrana da mu dadesh hipoalergeno mleko-ima od hipp,nestle....I vidi.Najbitno e da go zashtitish deteto.Od alergija pagja imunitetot i posle alergija sledi infekcija-razboluvanje.Za alergotestovi e mng mal.Onie od krv se neverodostojni.Mojot postar sin Nikola3,5g e beshe na hipoalergeno mleko od 2-riot mesec.Toj pokaza alergija na majcinoto mleko-shto e mng mng retko vo medicinata-go povrakjashe,ne go zadrzuvashe.A Bodan 2,5g se ushte pie hipoalergeno.Pred mesec dena pocnav poleka so jogurt.....

(Одговор на членот mamaDragana)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
15.2.2011 16:25:02   
agnes
cekaj malku neka stivnat virusive i sipanicive.Sega e puno segde i na klinika-imunologija i kozle i po privatnive ordinacii kaj sho se pravat alergotestovi.Portokalot e golem alergent,a za banjkanje vidi becutan e nekako najdobar za decava shto se so alergii,barem na moive decki najmng im odgovara.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
15.2.2011 19:34:46   
Tanjat7880
Agnes,kaj koj alergolog se obrati za pomosh so alergiite na decata,jas seushte lutam,imame urtikarii no nemozeme da utvrdime od shto,moja predpostavka e deka se rezultat na antibiotici,posebno na penicilinskite...

(Одговор на членот agnes)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
23.2.2011 9:03:02   
Gorde J
Ve molam nemojte da go koristite kremceto Cvet moeto iskustvo pokazuva deka ima KORTIKO!!!!! koga go mackav moeto dete stana bela i tamu kade sto ne ja mackav ama srekata traese samo 5 dena dodeka se mackavme a segaaaa user posted image od crvena pocrvena

(Одговор на членот jassmina)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
23.2.2011 12:45:30   
Sandra113
Gorde, jas zboruvav so dr. sto ja pravi kremata pred da pocnam da mu stavam na moeto bebe i izricito ja prasav dali sodrzi kortiko. Me informirase deka nema kortiko i e na prirodna baza, vitaminska krema so ad kapki. Mislam deka bi bilo sosema neodgovorno i neeticki od nejzina strana da me izlaze, sepak stanuva zbor za bebinja.Pozdrav

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
23.2.2011 16:22:12   
srnce
i jas go mackav 4 5 dena moeto dete so kremata cvet odma mu pomina ama sega po nekolku denovi tolku pocnuva da se vlosuva i da se vcrvuva i jas mislam deka ima kortiko ako dr veli deka nema eve denes tolku mnogu pocna da mu se siri na meseto neznam zosto  site kozni lekari mi rekoja deka nema sansi tolku brzo za tri dena da mu iscezne egzemata od prirodni raboti toa ke odi pobavno a od od kortikoto mi rekoja deka odma pominuva uste prviot den zatoa sumljam deka vo kremata ima kotriko steroidiuser posted image  i neznam sega kaj da mu go baram careto se vrativme isto kako na pocetokot so beseuser posted image

(Одговор на членот Sandra113)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
23.2.2011 17:27:23   
mila mama
Lele zalosno e ako site vie imate pravo...user posted image Jas kerka mi ja mackam samo so pavloviceva krema, imavme znaci dermatit dolu na nodzinjata i eve navistina bavno odi ama sekoj den e se podobra i podobra. 

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот srnce)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
23.2.2011 23:39:43   
Tanjat7880
Srnce,jas na moeto dete od bebe mu ja mackam taa krema i sum zabelezala deka vo momentot pomaga ama bitno e da se otkrie pricinitelot na osipite,kaj mojot sin toa se virusite i bakteriite.Eve go 5,5 godini e i a fati nekoj virus ili nekoja bakterija on e osipan.Pred da pocnam so upotreba na kremceto go dadov na PMF na katedra biohemija,moja bratucedka raboteshe togash tamu da ja ispita zatoa shto mi beshe cudna bojata,jas ocekuvav bilna krema da e vo boja a ne bela.Rezultatite bea deka se raboti za krema napravena od korenja na poveke trevki i zatoa e bela i deka e skroz bezbedna i jas i den denes koga sme osipani ja koristam nea,e sega proverkata na sostavot ja pravevme pred 5godini ako neshto e smeneto neznam...

(Одговор на членот srnce)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
24.2.2011 7:59:36   
Gorde J
Ne veruvam deka prirodna krema moze preku nok da pomogne za toa treba vreme da pomine. prirodnite kremi lecat bavno znaci prvo treba postepeno da ja smiri kozata pa posle da leci i postepeno da se namaluva. Ve molam dali ima nekoj iskustvo so DR. Hauscka med jas go koristam losionot ama cekam da mi stignat testeri od kremot koj e nameneta za AD. Losionot e dobar ama ne go smiruva cesanjeto.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
2.3.2011 17:05:04   
marina82
Dali nekj od vas znae za nekoj dobar dermatolog od Ohrid?

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
3.3.2011 9:59:33   
Gorde J
Клик
ова ти е линк од златна книга а инаку да ти кажам дека јас се слушам со дерматолог бидејки не ми препорачува да го носам детето таму бидејки е дермаолошка амбуланта и опасноста од зарази е голема и советот е навечер џинџира за да не се чешка и да може мирно да спие а преку ден или Еуцерин или ДР хаусчка заначи нешто што ја влажни кожата а јас сега користам Загребачки мелем преку ден а навечер и во исклушителни ситуации Џинџира спреј (зелана) единствено тоа ја смирува кожата  И на крај советот од мојот дерматолог ДЕЦАТА НЕ СЕ БОЛНИ НЕМААТ НИКАКОВ ПРОБЛЕМ ПРОБЛЕМ ИМА МАЈКАТА И ТРЕБА ДА СЕ НОСИ СО ТОА И ДА ЗНАЕ ДА СЕ СПРАВИ ВО ДАДЕНА СИТУАЦИЈА  АТОПИЧАРИТЕ СЕ ПОИНТЕЛЕГЕНТНИ ОД ДРУГИТЕ ДЕЦА СТАТИСТИЧКИ ДОКАЖАНО (УТЕХА ЗА МАЈКИТЕ)

< Поракaта ја уредил mila mama -- 3.3.2011 19:36:27 >

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
3.3.2011 22:06:48   
marina82
Dali ste ja koristele kremata BELOGENT  i dali imalo nekoi podobruvanja?

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
4.3.2011 12:07:06   
Gorde J
user posted image Маринче пази тоа е лек не е природна крема за секојдневна употреба како сто бара дерматитотАко на првата пријава Belogenta збор за реакции на хиперсензитивност на кожата (со појава на чешање, црвенило и горење), се применуваат веднаш прекинете со лекови и контактирајте го вашиот лекар. 
Не користете Belogent под крива, освен кога тоа е потребно или како пелена кај децата (особено пластични), бидејќи тоа ја подобрува апсорпцијата на лекот. 
Не се применуваат Belogent долго да се соочи со можна појава на дерматитис сличен на rozaceju, perioral дерматитис и акни.
Не користете Belogent во околу или во близина на окото поради можноста од катаракта (катаракта), глауком (зголемување на око притисок), габични инфекции на окото, како и евентуални егзацербација на херпес постоечките.
Belogent Не користете го за лекување на варикозни улкуси нога. 
Деца, пациенти со хепатална дисфункција, а пациентите кои имаат потреба долгорочни топична терапија Belogentom, особено кога е потребно спроведување на завои, мора внимателно да се следи, бидејќи тие можат да ги добијат до зголемена апсорпција на бетаметазон, и системски ефекти (види предозираност).
Некои делови од телото како што се слабините, пазувите и подрачјето околу анусот, се склони кон стрии време локален третман Belogentom тоа да се примени на овие области на максималната граница. 
Случаи на габични суперинфекција на кожните промени, посоветувајте се со вашиот лекар, со цел натамошно спроведување на соодветен лек. Треба да се има на ум дека долгорочната локална примена на гентамицин може да предизвика микроорганизми отпорни на гентамицин се, затоа, не се препорачува за локална употреба кај пациенти со нарушена имунолошки систем, или со други високо ризичните групи.
Ако се развие инфекција со микроорганизми отпорни на гентамицин, посоветувајте се со вашиот лекар, со цел да се примени соодветен третман.КонтраиндикацииBelogent не може да се примени ако сте преосетливи на бетаметазон и гентамицин или било која од другите состојки. 
Исто така не BELOGENT да се користи за туберкулоза кожата вакцинија, варичела, perioral дерматитис и rosaceje.ПОСЕБНИ ПРЕДУПРЕДУВАЊАБременоста
Локална примена Belogent масти и креми кај бремени жени дозволена е само во случаи кога, како што проценува дека од страна на лекарите, потенцијалната корист за бремените жени доминираше на можните ризици за фетусот. Во овие случаи примената мора да биде краток и ограничен на една мала телесна површина.Доење 
Според одлуката на лекарот, Belogent масти и креми може да се применува ако сте доењето, но подготовките не треба да се нанесува на кожата пред доење.Деца
Кај децата, поради поголема површина на кожата во однос на телесната маса и недоволно развиените слој corneum, може да апсорбираат пропорционално поголеми количини на локално администрира бетаметазон и гентамицин, а со тоа и до несакани системски ефекти (види предозираност). Покрај тоа, таа треба да се истакне дека употребата на препарати под пелени (особено пластични), може да доведе до зголемена апсорпција, бидејќи дејствуваат како непропустлив пелена завој. Ограничи ги користат кај деца за најкусо можно време, со крајна претпазливост.Несакани ефектиНесакани дејства кои се јавуваат кога локална примена на бетаметазон и гентамицин во терапевтски дози комбинации обично се благи природа, а можат да бидат локални локациски услови, а како резултат на системска апсорпција на лековите во промет. 
Локална примена на бетаметазон врз кожата може да доведе до губење на колагенот во поткожното ткиво и поради тоа да доведе до атрофија (чистење) на кожата, стрии, екхимози (крварење дамки на кожата), телеангиектазија (видлив проширување на капиларите во кожата), фоликулитис (воспаление на коренот на влакното), хипертрихоза (зголемена коса кожата) и алергиски контактен дерматитис (црвенило, оток и воспаление и пликови на кожата). 
Премногу долго примена може да доведе до осип, јадеж, локална хиперпигментација и депигментација на кожата, депигментација на косата и намалена функција на лојните жлезди. Секундарни инфекции на кожата можат да настанат како резултат на оштетување на имунолошкиот систем. Локалните реакции на гентамицин се манифестираат најчесто во облик на реакции на хиперсензитивност на кожата, која се карактеризира со осип, чешање, црвенило, оток или други знаци на иритација, кои не биле присутни пред почетокот на третманот. Системски несакани ефекти на локално администрира бетаметазон се јавуваат многу ретко, главно во предозирање и обично исчезнуваат веднаш по прекинот на лекувањето (види предозираност).
Во случај на несакани дејства, обратете се кај вашиот доктор или фармацевт!ЗАЕМНОТО

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
24.3.2011 21:06:07   
Viktori

ИЗВОРНА ПОРАКА: Gorde J

Моето дете има АД и повеке од една година се мачиме со овој проблем. Би сакала да споделам искуства со мајки кои го имаат истиот проблем. Моето дете до 6 месеци само цицаше, сега јаде искучиво природна храна, готово сокче или кашичка за моето дете е непозната работа. Единствено забрането нешто сто го јаде е 1/3 животинско царство. Жал мие не можам да и го скратам порбавме 3 недели без него немаше никакво подобрување и пак и го воведов па има 1 год и 3 месеци. Децата на нејзина возраст јадат и смоки и уште не знам какви не глупости. До 1 година цицаше и ја дохранував со НАН ХА а сега сме на НАН3. Доколку некој има ист ваков проблем нека повели да си помогнеме меѓусебно




_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
24.3.2011 21:42:44   
baby_bump

ИЗВОРНА ПОРАКА: marina82

Dali ste ja koristele kremata BELOGENT  i dali imalo nekoi podobruvanja?

За оваа крема прочитав овде на форумот и го пратив мм да ја купи, бидејќи започнаа обравчињата многу да и црвенеат и кожата таму и е многу рапава, но му рекле дека содржи кортико, па затоа не ја купил, затоа ако морате да ја користите, правете го тоа многу ретко и кратко.

(Одговор на членот marina82)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
24.3.2011 22:13:06   
Tanjat7880
Pred eden mesec go nosev mojot sin kaj Dd.Smokovska prv pat na konsultacija okolu problemite so kozata i so atopicniot dermatit od koj pati.Jas ja upotrebuvam kremata CVET  no koga ja mackam mu e super,koga ne mackam od dosega nepoznati pricini mu se pojavuva pak.Doktorkata mi rece deka toa poinaku se vika i KOKOSHJA KOZA i deka vo Amerika ja tretiraat so LINEKS kapsuli(ili nekoja druga bakterija od toj tip).Mu davav lineks edno dve nedeli,sekoj den po edna kapsula i navistina imashe podobruvanje!Iznenadena sum i ne sum sigurna dali e od nego ili..no eve veke ne mu go davam lineksot i pocna da mu se pojavuvaa osipi na kozata,sega za sega se minimalni no ako pak se vloshi pak ke probam so LINEKS!

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
25.3.2011 8:33:36   
riba79
na moeto bebe,kozata na obrazite pred 3-4 dena mu bese crvena i rapava,mali brumcinja kako vrukanici i mu mackav pavloviveva ama nemav efekt..procitav iskustvo od majki i go mackav so onaa krema za ragadi znaci koja sodrzi cist lanolin..posle 3 dena mackanje po 2-3 pati vo denot,crveniloto i brumcinjata se povlekoa..taka da majki slobodno probajte zatoa sto kremata ne e stetna zatoa sto otkako ke gi namackate gradite so taa krema bebeto moze slobodno da cica t.e da ja jade kremata..inaku jas mu stavav od taa na galafarm.pozdrav

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
25.3.2011 11:44:14   
Gorde J
Of riba ja mackav so cist lanolin i toa mnogu skapo go kupiv 2 dena bese dobro i mnogu se izraduvav ama posle toa koga bufna crvenilo ne znaev sto da pravam. Znaes lanolinot se pravi od volna od ovci i ako e alergicna na volna ili ako ima pesticidi moze loso da bide. Kaj nas loso sto e na nozete i e dostapno za cesanje i ako se pocesa odma se iritira kozickata i pak se vrakame nazad nekolku meseci i za badijala mi bila cela maka do togas. Ako i stavam cink oksid se susi kozata i taka samo si se vrtime vo krug.
Luge kazuvajte spas za ceskanje ama da ne bide kortiko i da ne bide cink oksid

< Поракaта ја уредил Gorde J -- 25.3.2011 11:46:01 >

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
27.3.2011 23:31:28   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: Gorde J

Of riba ja mackav so cist lanolin i toa mnogu skapo go kupiv 2 dena bese dobro i mnogu se izraduvav ama posle toa koga bufna crvenilo ne znaev sto da pravam. Znaes lanolinot se pravi od volna od ovci i ako e alergicna na volna ili ako ima pesticidi moze loso da bide. Kaj nas loso sto e na nozete i e dostapno za cesanje i ako se pocesa odma se iritira kozickata i pak se vrakame nazad nekolku meseci i za badijala mi bila cela maka do togas. Ako i stavam cink oksid se susi kozata i taka samo si se vrtime vo krug.
Luge kazuvajte spas za ceskanje ama da ne bide kortiko i da ne bide cink oksid

Gorede ti prativ PP vidi.pozdrav

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.4.2011 11:57:30   
Axel
Citam deka skoro site go imaat problemot sto go imam i jas so moeto 4 mesecno since sega. Imeno, od pred eden mesec mu se pojavi crvenilo na kozata na obravcinjata i celoto so sitni bruncinja. Koga spie se povlekuva crveniloto, no kog ake stane se zasiluva, osobeno koga se cesa od pelenata koga e na mene ili so racinjata. Mackav i PAntexol, i mi rece edna doktorka kupiv Exomega na Aderma (okolu 1000 denari) vo prvo vreme mu pomogna, no posle edna nedela pak. Eve sega mackam i Bepanthen epten epten malce se podobri, ama pak nisto. Pred nekoj den gledam i na meseto okolu papokot se pojavi crveno brincinja.
Vo odnos na ishranata e i na doenje i mu davam dohrana so Aptamil. Pred edna nedela pocnav so NAN HA , no mislam deka togas se isfrli uste poveke.
Vcera se javiv na zenata od Bitola (ja koristev kremata za kerka mi pred 5 godini, za pelenski osip i stvarno togas mi pomogna ne se povtori odkoga se namackavme so nea osipot) no taa mi rece deka momentalno nema nekoja sostojka i ne ja pravo sega. Dali sega brzo nekoj nabavil krema od nea i kolku e efikasna sega?
Sakav da ve prasam i kakvo iskustvo imate so lekarite za ovaa problematika? Jas sakam da go nosam kaj Hristova, ama neznamuser posted image user posted image user posted image  sto da pravam?

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: Егзема (атопичен дерматит)
11.4.2011 12:13:50   
riba79
axel,probaj so mustela stelopatija krema bas citav deka e efikasna za toa..inaku i moeto since ima takvi bruncija crveni na liceto koi se suvi ama mene mi rekoa deka toa e od hormonite na majkata inaku ima 2 meseci,,eve mackam so pantexol pa kako smireno mu e..inaku e na NAN1 od koga e roden...inaku sega vidov deka vo kosiceto mu se pojavuva kako perut pa ne znam vise sto da mislamuser posted image pozdrav

(Одговор на членот Axel)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?