|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  93 94 [95] 96 97   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VI дел
17.2.2015 10:18:32   
Kvisko
Kate... таквата боја може да значи и имплантација (вгездување) на ембрионите во матката. Ако и продолжи тогаш обавезно нека се јави на лекар.

Valentina жал ми е.

Што се однесува до лекарите некогаш и не сака да биде. Нашиве клиники имаат иста стапка на успешност како и светските. Не знам што да кажам. Некогаш веројатно само треба да дојде денот а до тогаш ќе трпиме фрустрации.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 17.2.2015 10:20:07 >

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 2351
   RE: Вештачко оплодување VI дел
17.2.2015 10:32:10   
mimiii
LoveableMe i Valentina mozam da kazam samo deka mi e zal i deka ja poznavam taa vasa razocaranoste sega.Najstrasno e sto posle neuspehot imame tolku mnogu prasanja a za zal nema kaj da go pobarame odgovorot,zbuneti,istroseni,razocarani.No covekovata priroda e borbena taka da i nasiot pat mora da prodolzi ponatamu no i jas kako LoveableMe neznam koj doctor sega ponatamu mi mi bil najdobra opcija,dvapati bev vo Plodnost,ednas vo Sistina,izgubena mi e verbata vo doctorite bas poradi moite neuspesni invitra.Devojki glavata gore i sigurno ke dojdat i tie denovi vasi koga ke si gi vidite famoznite dve crtki.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 2352
   RE: Вештачко оплодување VI дел
17.2.2015 11:01:14   
Hopeful RR
Mademoiselle Nina, многу ме заинтересира муабетот за забите, па бидејќи нема таква тема, би те замолила да ја отвориш и да го споделиш твоето искуство. Знам дека состојбата на забите влијае и во тек на бременост, па дури знае да предизвика и спонтани, така што добро е да се продискутира.

Девојки, ако не сте сигурни кај кој доктор да продоите, отидете на консултација кај повеќе и после тоа одлучете. Не е сеедно, и не е лесно, одлуката треба да биде и рационална, но и интуитивна - ем докторот да има реално мислење и сугестија што би презел како мерка, но и да ви остави доверба дека знае што прави и дека тоа е вистинското решение. Релативно е кој пациент од кој доктор е задоволен, така што јас би зборела со барем тројца. Во секој случај, нема откажување! user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот mimiii)
Непосредна врска до пораките: 2353
   RE: Вештачко оплодување VI дел
17.2.2015 11:47:27   
kate..
RR ZENICKATA VCERA STO VIDELA KAFEAVO I E 11DEN SO DENOT NA ET,SAKA DA PRAVI TEST PREKU MOKRACA NO DALI KE I POKAZE RANO DA NEE

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2354
   RE: Вештачко оплодување VI дел
17.2.2015 12:27:05   
Hopeful RR
Рано е, нека се стрпи барем до 14 ден и нека прави тест преку крв.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 2355
   RE: Вештачко оплодување VI дел
17.2.2015 12:31:35   
nadesh
Valentina mnogu mi e zal navistina katastrofa den...... patot do bebe mora da prodolzi kolku i da e macen ....daj boze site problemi da se resat i kaj dvete i naredniot pat da bidi mora da bidi!!!

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 2356
   RE: Вештачко оплодување VI дел
17.2.2015 12:33:01   
kate..
A DALI SMEE NA SVOJA RAKA DA SI KUPI INEKCIJA PROGESTERON DEPO I DA SE BOCNE

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2357
   RE: Вештачко оплодување VI дел
17.2.2015 12:49:32   
Kvisko
Kate не би требало сама да се боцка со ништо без претходна консултација со лекар. Лековите не се наивна работа.
Зошто едноставно не се јави на лекар ша да си праша убаво што и како да прави. Во Ремедика до сега јас сто пати се јавив да ги прашувам за се и сешто а уште не сум почнала саглам со постапка и секогаш ми даваат одговор.
Ние тука само може да и даваме совети од лисно искуство и да нагаѓаме.

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 2358
   RE: Вештачко оплодување VI дел
17.2.2015 13:34:50   
LoveableMe RR
Кате, преку крв најдобро после 12-13 ден па натаму за поточни резултати, така што не би избрзувала со заклучоци, а за прогестеронска инекција најдобро консултација со лекар, потоа лесно е за купување и ставање, битно е да се потврди дека треба да ја стави.

Пинки, како помина денес? Другите што правите?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 2359
   RE: Вештачко оплодување VI дел
17.2.2015 13:53:00   
Hopeful RR
Се слагам со Квиско, никако сама ни дијагнози, ни терапии!!! Прогестерон не е играчка, точно се знае кога, како и колку се дава. Нека се јави, стварно не знам што е толку проблем тоа, и нека си праша, а не вака рекла-казала да си играме. Од нас, максимум што може е тоа - да биде трпелива и да ги слуша инструкциите на докторите. Ние сигурно не знаеме повеќе од нив...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 2360
   RE: Вештачко оплодување VI дел
17.2.2015 14:02:07   
kate..
GO PRASALA DOKTOROT I DR REKOL DA LEZI A ZS INEKCIJA NEMALO POTREBA

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2361
   RE: Вештачко оплодување VI дел
17.2.2015 15:02:48   
LoveableMe RR
Пинки, како помина пункцијата? Помина ли стравот, или не беше толку страшно? Ноктите ги извади или не, што ти рекоа? Поззuser posted image

*******2014*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image


00.01 - skydiver - почеток со терапија(Петановски, Ремедика)
20.01 - Pinky30 - почеток со терапија (Глигор Тофовски, ГАК)
24.01 - kate.. - почеток со терапија(Петановски, Ремедика)
00.01- almushka - пoчетoк сo терaпијa (Петaнoвски, Ремедикa)
00.01 - Kassy - пoчетoк сo терaпијa (Димитрoв, Ремедикa)
08.02- virgo - пoчетoк сo терaпијa ( Хaџилегa, Ремедикa)
00.02 - MademoiselleNina - ИВФ на природен циклус (Ивановски, Систина)
22.02-vazna- пoчетoк сo терaпијa (Адaмoвскa, Систинa)
00.02-cika- пoчетoк сo терaпијa (Димитрoв, Ремедикa)

=========================
user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image

02.02 - skydiver = пункција 05.02 = ЕТ
04.02 -kate.. = пункција 07.02 = ЕТ
17.02 - Pinky 30 = пункција 20.02 = ЕТ


=========================

19.02 -skydiver = ТЕСТ
21.02 -kate..= ТЕСТ
06.03- Pinky30= ТЕСТ


2015 година

nadeshuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2362
   RE: Вештачко оплодување VI дел
17.2.2015 15:17:23   
SOLE
Loveable I Valentina user posted image mnogu mi e zal, nemam zborovi so koi ke ve utesam oti ja znam ovaa golema bolka, tesko e ama mora ponataka. Silno ve guskam user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2363
   RE: Вештачко оплодување VI дел
17.2.2015 16:51:39   
almushka
loveable i valentina
mnogu mnogu mi e zal navistina znaeme site kako custvo e toa posle negativen tezultat no ne se predavame terame napred mene utre mi e posledna folikulometria pa ke odluci koga ke mi bide punkcijata no imam bolki vo jajnicite mi se cini kako da mi vrijet nesto vnatre da dajt gospod da ima sto poeke jajce kletki poz

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 2364
   RE: Вештачко оплодување VI дел
17.2.2015 22:05:24   
Pinky30
RR-ki jas denes sum tolku zasemutena...nemav celosna naestezija :-( mi dadoa muskulno 2 Trodon inekcii za protiv bolki i venski pred intervencija Diazepam i nemozev od bolnica da si dojdam 5 saati lezev tamu...samo mi se vrtese,bolki vo jajnici,usite zuenje...no imaa mnogu rabota mi izvadija 25 j.k dali sum normalna jas leleee ;-) sigurno site nema da se oplodat ama muz mi go viknaa utre uste ednas da ostavi materijal pa ke se molime na Gospod da se oplodat nekolku i da bidat zreli i zdravi...So Gospod napred sega...Uste imam vrtoglavici...bev uprpana...se mi pravea preku vaginata nemam nikakvi dupcinja kaj jajnicite dali nekoja znae dali e ova druga metoda ili individualno od klinikata??? I osekjav bolki malce dodeka mi vadea,se gi slusav...ama projde se ke se izdrzi i zaboravi samo da ni se ispolni zelbata na site...

(Одговор на членот almushka)
Непосредна врска до пораките: 2365
   RE: Вештачко оплодување VI дел
17.2.2015 22:09:27   
kapina
Pinky pij mnogu tecnosti sega odmaraj i kako toa ne li ti stavija celosna anestezija diazepam i jas primiv sega no pred et

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 2366
   RE: Вештачко оплодување VI дел
17.2.2015 22:11:05   
kapina
Kaj site e isto no kaj poveketo od nas stavaat celosna anestezija

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2367
   RE: Вештачко оплодување VI дел
17.2.2015 22:23:45   
Pinky30
MM prasa dali ke e so anestezija i sestrata rece ne samo Trodon za bolki dupla doza i diazepam skoro poveke od pola spric i za edna min pocna da mi se prispiva i ko vo bunilo bev i taka relaksirano se osekjav ama osekjav mali bolki duri mi rece znam DR.izdrzi uste dve da izvadime...A dali vas vi pravea punkcija preku vagina ili vi pravea dupcinja kaj jajnicite nadvoresno ?

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2368
   RE: Вештачко оплодување VI дел
17.2.2015 22:29:47   
gina
Pinky30 user posted image user posted image super brojka 25 jk bravo sega cekame transfer

jk na site im gi vagaat vaginalno nema secenje i dupcinja tuku vaginalno se bockaat jajnicite se vadat jajce kletki

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 2369
   RE: Вештачко оплодување VI дел
17.2.2015 22:37:19   
nadez vera ljubov
pinky 30 me iznasmea nemas dupcinja na stomakot ,punkcijata e vaginalno kako i transferot.bravo za jajce kletkite

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 2370
   RE: Вештачко оплодување VI дел
17.2.2015 22:48:20   
Pinky30
Pa se citam po 10-15 j.k vadat a jas 25 ccc cudo nevideno ;-) a za dupcinjata pa se taka si mislev deka treba hahaha si vikam em bez anestezija em vaginalbo sto ke bese jas site pravo jas naopacki ;-) ok znaci na site istoto ni go pravat uff dobro e...daj boze da izlezat dobri embrioncinja

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 2371
   RE: Вештачко оплодување VI дел
18.2.2015 2:32:32   
simpaticna
Loveableme i valentina
Mnogu mi e zaluser posted image user posted image user posted image user posted image ke dojde i vasiot den ke imate i vieuser posted image user posted image samo treba strplenie znam tezok e ovoj pat(kosmar) no zauser posted image vredi ke uspeete so gospod napred veruvajte srcuski od se srce ve guskam i baknuvamuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 2372
   RE: Вештачко оплодување VI дел
18.2.2015 8:48:30   
kate..
PINKI MASALA MNOGU KLETKI DAJ BOZE I MNOGU KVALITETNI SUPER.TE ZABAVUVASE DR MENE LANI PESNA MI PEESE.

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот simpaticna)
Непосредна врска до пораките: 2373
   RE: Вештачко оплодување VI дел
18.2.2015 9:26:22   
kate..
ZENATA PEPA STO PRAVEVME ISTI DEN ET NAPRAVILA TEST I SE POJAVILA VTORA LINIJA EDVAJ VIDLIVA.SEGA DA POTVRDI I PERKU KRV

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 2374
   RE: Вештачко оплодување VI дел
18.2.2015 10:57:27   
virgo
Pinky30 user posted image user posted image user posted image , bash mi e milo!!!!user posted image user posted image user posted image
Loveableme i valentina user posted image user posted image user posted image , navistina mi e mnogu zal.
Daj Boze sledniot pat da se izraduvate, pa i nie so vas da se raduvame ve user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 18.2.2015 11:20:29 >


_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 2375
Страница:   <<   < Претходна страница  93 94 [95] 96 97   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  93 94 [95] 96 97   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?