|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  95 96 [97] 98 99   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VI дел
19.2.2015 12:12:48   
LoveableMe RR
Kalisto, среќно те ставив на список, ти посакувам успех и известувај не кога пункција, поззuser posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kalisto)
Непосредна врска до пораките: 2401
   RE: Вештачко оплодување VI дел
19.2.2015 12:33:22   
Kalisto
Fala LoveableMe user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2402
   RE: Вештачко оплодување VI дел
19.2.2015 13:19:01   
Hopeful RR
Jana81, немај гајле ни за едното, ни за другото user posted image Забите не се никаков проблем во оваа фаза, па дури и да примиш анестезија, само обавезно среди ги. А за боцкањето - повеќето тука сме се боцкале сами со Супрефакт. Првиот пат ќе ти покажат сестрите, и ќе видиш, лесно е. Не боли, иглата е мала и тенка дека поткожно, се боцкаш во стомак или рака, едноставно е. Со среќа user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Kalisto)
Непосредна врска до пораките: 2403
   RE: Вештачко оплодување VI дел
19.2.2015 13:51:29   
jana81
fala Hopeful za brziot odgovor. da, zabite obavezno ke gi sredam da ne imam problemi ponataka. za bockanjeto, ova ke mi bide cetvrto IVF, do sega se nemam bockano sama, ama ovoj pat ke bidam na odmor edna nedela pa zatoa sakam sama da se bockam da ne se askam po ladnovo po ambulanti. ti kade go stavase suprefactot vo raka ili vo stomak. Najverojatno ke treba vo stomak da se bockam posto vo raka ne mi izgleda zgodno sama da se bockas.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2404
   RE: Вештачко оплодување VI дел
19.2.2015 13:52:22   
jana81
Kalisto tebe ti posakuvam mnogu sreka vo postapkata, da ne izraduvas so user posted image

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 2405
   RE: Вештачко оплодување VI дел
19.2.2015 14:06:36   
Hopeful RR
jana81, се боцкав во стомак, и мене ми беше поедноставно така, плус ме фати топлото па уште носев кратки ракави, нема смисла user posted image
Во стомак е лесно, знаеш и сама - 3см лево или десно од папокот, секој ден наизменично, иглата под агол од 45 степени, и полека се вбризгува, ни крв, ни ништо. Јас дури и на работа се боцкав, дека секој ден во 3ч ми беше терминот и наједноставно така - Супрефактот во фрижидер, и си трчкав до тоалет со несесер со игли, памучиња и шприцеви ко џанак некој user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот jana81)
Непосредна врска до пораките: 2406
   RE: Вештачко оплодување VI дел
19.2.2015 14:20:58   
tea 88
Jas testot na 14 den od punkcija go pravev i mi pokaza vtora bleda linija. Mislam Milicka30 napravi test i bese negativen a po nekoj den pozitivna beta. Daj Boze.i kaj tebe Kate da e lazno negativen samo obavezno napravi si beta.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2407
   RE: Вештачко оплодување VI дел
19.2.2015 14:37:18   
kate..
da se nadevam deka e lazno negativen a dali se broi denot na transfer kako prv den ilk naredniot se broi

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 2408
   RE: Вештачко оплодување VI дел
19.2.2015 15:05:36   
kate..
MILICKA30 a go broese i denotot od et

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 2409
   RE: Вештачко оплодување VI дел
19.2.2015 15:22:21   
tea 88
Jas naredniot go brojam kako prv den po transfer.

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 2410
   RE: Вештачко оплодување VI дел
19.2.2015 15:25:44   
butterfly 00
Kate koj den ti e denes od ET, jas koga bev da napravam test preku krv na 12 den mi rekoa deka moze i da ne pokaze tolku rano i deka ke mora da go povtoram, kolku sto procitav neli treba vo sabota da pravis zatoa ne brzaj pocekaj se dodeka ne proveris preku krv nema razocaruvanje. Ajde da e ova samo lazen alarm veke neka zavrsat ovie maki.

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 2411
   RE: Вештачко оплодување VI дел
19.2.2015 16:04:47   
Pinky30
Jas utre od sabajle odam na Transfet malce se razocarav...imalo dve dobri i plus uste edna pa se nadevaat deka do utre ke se oplodi podobro :'( malce se razocarav zosto sqkav dobri dve da mi vratat no ako treba edno toa e edno ama neka e vredno...tolku bolki isterav i na kraj ova da mi se desi no ajde so gospod napred utre daj boze da mi ja primi organizmot...a inace mi dadoa denes vo 14h vo 22h i sabajle vo 05 da stavam supozitorii(cepcinja) Ketonal...zasto mi gi dadoa ova dqli deka se zalev deka uste imam bolki vo jajnicite? I nekoj vaginaleti treba mm da kupi sabajle na U pocnuvaat poima nemam koj se...mu rekle 1l.koka kola dq sme zemele dali deka besikata treba da mi e polna i dali posle ET mozam da pokram ili stavaat katetar? Ufff malce mi e muka no moramda izdrzam i da sum jaka i da se milam na pozitiven test :-(

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 2412
   RE: Вештачко оплодување VI дел
19.2.2015 16:12:11   
LoveableMe RR
Pinky30, извини што ќе бидам искрена, но од 25 јајце клетки две добри??? Лелее ама се изнервирав, извини ама ова е дефинитивно проблем со докторот и биологот, очигледно не се посветиле доволно за да имаш повеќе оплодени ембриони што зависи од тоа каква терапија примаш, кога во кој саат е пункцијата според примената стоп инекција (прегнил) и секако биологот во однос на оплодувањето на јајце клетките. Ствaрно сум разочарана и ми е жал за тебе, толку труд инекции малтретирања, боцкања, испаѓа за две ембриончиња? Од срце се молам да се фатат тие две и никогаш веќе доктор за ИВФ да не видиш!!!

Вагиналети се веројатно утрогестан, ќе треба неколку пати во денот да ги ставаш, кока кола не знам зошто, обично за трансфер викакат течност, јас пиев вода и немој многу да пиеш да не ти се мокри, па да не го издржиш трансферот, подобро напиј се една две чаши пола саат пред трансфер. Кетонал веројатно ти дале за болките. Среќно!!!user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 19.2.2015 16:14:03 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 2413
   RE: Вештачко оплодување VI дел
19.2.2015 16:39:47   
Hopeful RR
Pinky30, да не те нервирам дополнително, ама ова стварно е чудно, прашај ги зошто така? Мора да е некаква грешка, едноставно нема логика на неверојатни 25 јк да има само две добри... И јас ти посакувам од срце да се фатат и двете и баш, што вика Loveable Me, ич да не мора веќе да отидеш на ивф...
Него, и ова со Кока Кола ме зачуди - пиј си нормално вода, не се труј со Кока Кола, џабе само ќе се подуеш и ќе пикаш нездрави течности во себе, тотално нема потреба. Првпат слушам вакво нешто - сите само вода сме пиеле. И не претерувај, испиј ја додека одиш натаму или непосредно пред да те викнат. Треба да ти биде полна бешиката и да имаш нагон, но да биде подносливо, бидејќи сепак има чекање до самиот ЕТ, а треба и да бидеш мирна за време на трансферот. Повеќе од 1л вода не мора. После ЕТ те враќаат во кревет и ти носат гуска за така лежечки да завршиш работа, не се секирај. Кетоналот ти е за болките, безбеден е.
Ајде, биди силна, утре ембриончињата ќе си дојдат дома со мама во меше user posted image Ти посакувам мноооогу среќа и те чекаме да ни пишеш!!!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2414
   RE: Вештачко оплодување VI дел
19.2.2015 16:57:39   
nadez vera ljubov
moe mislenje vo slucajot na pinky 30 da ne i gi izvadile i jajce kletkite sto bile mali nedovolno zreli za oploduvanje i zatoa da izleze tolku golema brojka.vo mojot slucaj mi izvadija 9 jajce kletki site zreli za oploduvanje i mi rekoa imalo uste no bile nedovolno porasnati i tie ne gi vadat.za potoa mi dade dostineks za tie malite da nepravat problem potoa

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2415
   RE: Вештачко оплодување VI дел
19.2.2015 17:04:57   
kate..
12den no ako go brojam i denot na et 13 se nadevam lazen e testot. pinki so sreka utre.sky drive kade si

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 2416
   RE: Вештачко оплодување VI дел
19.2.2015 17:04:58   
gina
Pinky30 ti posakuvam sreka utre na transferot i daj boze dvete da se fatatuser posted image user posted image


ne sakam i jas dopolnitelno da te nerviram ama ova e zbunuvacki od 25 jk samo dve da se oplodot i imase super brojka duri mozese i da zamrznes embrioni no toa e ne se opteretuvaj sega misli pozitivno i daj boze tie sto se da te usrekat

a za ova so koka kola mi e cudno i toa bas 1l kako ce e ispies plus gazirano ti napisise voda bitno besikata da e polna jas se napiv polalitar pred transfer pa kokokolata zem ija so tebeuser posted image

< Поракaта ја уредил gina -- 19.2.2015 17:07:07 >

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 2417
   RE: Вештачко оплодување VI дел
19.2.2015 17:06:52   
Pinky30
Tie 25 j.k na mm mu rekle deka site ne bile dovilno dobri i toj prasal zar bila tolku slaba spermata i embriologot mu odgovorila deka po nekogas nema znacenie ne deka nemalo dovolno kvalitetni spermatozuidi tuku deka e do toa kako se vgnezduvaat nesakaat da soedinat i oplodat se napravila se sto mozelo da napravi...se tresam od nervozi i si placam no sto e tuka e veke...nema nazad...a inace vo nedelata vo 21:30 primiv pregnil i vo vtornik vo 08:30 punkcija kolku casa treba da pominat za da bidat dobri?? Jas osetlivi jajnici imam so jaki bolki i bez stimulacii a sega uste pojaki...ufff toa e da se nadevame i edno da se fati da bide dobro i uspesno ivf-to

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 2418
   RE: Вештачко оплодување VI дел
19.2.2015 17:18:27   
Pinky30
Jajnicite od sto mi bea polni i poteceni mi besa i spoeni od premnogu stimulacii i zatoa pred toa imav bolki a na exo.dr.mi kaza deka site ne se dovilno golemi no nedela. Pregnil i vtornik punkcija i taka i bese...embriologot kaza deka ako e golema brojka sepak gi izvadile skoro site za da mi splasne otokot na jajnicite zosto bea mn.gilemi od stimulaciite :'(

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 2419
   RE: Вештачко оплодување VI дел
19.2.2015 17:23:58   
scared RR
Pinky30 кај пцос и сами по себе се големи јајниците , ама и мене ми е чудно ова, на клиника правеше така? Мислам дека таму се е збркано не посветуваат толку внимание, од толку многу извадени само 2 да се ок е чудно, ама небитно тие две да се фатат па се ќе заборавиш што си минала, и не се нервирај веќе мораш да бидеш смирена за трансферот , и позитивни мисли само user posted image

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 2420
   RE: Вештачко оплодување VI дел
19.2.2015 17:48:53   
kapina
Ne e cudno nisto i jas ostanav ocudena koga mi rekoa od 10 jk 4 se oplodile i ako ima da bide ke bide i so eden embrion barem jas mozam da go kazam toa imav eden embrion prviot pat i pak uspeav da ostanam bremena sa ne te obeshrabruva brojkata bitno e da se ima embrioni so dobar kvalitet

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 2421
   RE: Вештачко оплодување VI дел
19.2.2015 18:11:31   
nadez vera ljubov
ZENSKI SAKAV DA VI KAZAM NEZNAM DALI GLEDATE TLC OD STRANSKIVE KANALI JA IMA NA SITE KABELSKI OPERATORI OD UTRE CE IMA EMISIJA ZA IVF VO 20 00 MISLAM CE IMA SEKOJ PETOK.MISLAM STANUVA ZBOR ZA DVOJKI STO SE VO POSTAPKA NA IVF VO STRANSTVO.PA DA VIDIME KAKO E IVF VO DRUGITE ZEMJI.JAS USTE PRED NEKOJ DEN GO NAMESTIV ZA SNIMANJE DA NE ZABORAVAM DA GLEDAM

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 2422
   RE: Вештачко оплодување VI дел
19.2.2015 19:45:59   
tea 88
Pinky 30 sto e tuka e ne se nerviraj ako treba da bide ke bide i so tie dve. Ne pij gazirano uste tolku ke te podue, pij si voda a utre pred transfer barem pred pola cas ispij pola litar voda i dovolno ti e. Jas se iznapiv voda i ne mi se odese vo wc i bas ko trebase transferot da bide jas ne mozev da izdrzam pocna i da me boli stomakot od sto mi se odese vo wc, pa otidov malku vo wc. I pak mnogu mi se odese vo wc neznaev kako ke izdrzam na gin. stol i po 20min lezenje odvaj stanav i mislam deka mokrev 5 min.
I mene mi e nekako cudna brojkata od 25 samo 2 ama barem tie neka si bidat kvalitetni i za dve nedeli visoka beta.
Mislam deka nema pravila nekoi so blastocisti ne uspevaat a nekoi so osumkletocni uspevaat. Jas mislam imav sedum od koi edna prazna, dve ne bea dobri i od cetirite bea samo dve kvalitetni. Koga prasav kolku kletocni se mi rekoa osum i sest kletocna. Znaci drugite dve kojznae kakvi bile. Malku se razocarav i naredniot den taa sto bila sestkletocna se napravila osum pred da stignam i taka mi vratija dve. Zatoa smireno ako treba ke bide barem edna da e kvalitetna.
So sreka utreuser posted image

(Одговор на членот nadez vera ljubov)
Непосредна врска до пораките: 2423
   RE: Вештачко оплодување VI дел
19.2.2015 20:28:34   
Kalisto
Pinky30 so srekja utre! Ako se dve, samo neka e so uspeh.

Nadez vera ljubov, i jas go namestiv na snimanje ushte od zavchera :)

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 2424
   RE: Вештачко оплодување VI дел
19.2.2015 21:02:35   
kapina
Kaj mene sega bea cetirikletocni oti dvodnevni bea a prbiot pat embrionot bese sestokletocen i moe mislenje e oti tuka nema pravila a drugite jajcekletkit prasa li zosto ne se oplodile kolku bile prazni od niv

(Одговор на членот Kalisto)
Непосредна врска до пораките: 2425
Страница:   <<   < Претходна страница  95 96 [97] 98 99   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  95 96 [97] 98 99   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?