|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  48 49 [50] 51 52   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето
17.8.2011 0:25:02   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: omorfo89

Kerka mi e skoro 5 meseci i pred 1 nedela pocnavme so krema od oriz od Nounou. Gi probavme i Milupa i taa i se dopadna. No gledam da i davam od Nou nou i od Nestle bidejki ne se blagi :) Od 5,5 meseci ke zapocneme so ovosje , taka ni preporaca pedijatarot. Inaku si ja dojam po cel den , samo popladne jademe krema , ednas na den :) Isto taka so kremata prvpat i probavme voda i ne i se dopadna mnogu hehe 


А кои се тие Nounou?

(Одговор на членот omorfo89)
Непосредна врска до пораките: 1226
   RE: Прва нова храна на бебето
6.9.2011 0:16:32   
mec21
zdravo na site sakam da ve prasam koga ste im dali na vasite najmili da jadat celer,leka portokalova(bez luspa),gravce,moeto bebe ima 9 meseci i toa se uste ne sum probala pa dali e vreme vie sto mislite?

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 1227
   RE: Прва нова храна на бебето
6.9.2011 8:49:08   
AnnaMolly RR
Целер уште од 5 месеци му давав, а леќа, грав, грашок и слични работи околу 7 месец и тоа сосе лушпа, само испасирани со вилушка. Филип од старт го учев на пасирана храна, не блендирана и иако немаше заби до 8,5 месеци и мали парченца месо џвакаше.
Слободно дај леќа, големко е твоето :)


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mec21)
Непосредна врска до пораките: 1228
   RE: Прва нова храна на бебето
7.9.2011 0:39:29   
Natuska85
Ние денес на 4,5 месеци прв пат пиевме сокче од јаболко.Прво му дадов со лажичка ама го пљукаше(мм вика сигурно мисли дека се капки д3 кои ич не ги сака) user posted image ,ама после му ставив малку во шишенце и си пиеше без проблемuser posted image .Планирам овие неколку недели само сокчиња,за од 5 и нешто месеци да почнеме со кашички.Докторката ми спомна дека можам да му давам и сок од слива,не е малку рано за сливатаuser posted image .И дали би можела да му правам во соковник или готово сокче да му купувам,денес видов дека има на хип...


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 1229
   RE: Прва нова храна на бебето
7.9.2011 14:08:48   
Felly RR
Слива можеш да даваш од 4 месеци, ама има и други овошја кои можеш да ги дадеш пред сливата: круша, праска, кајсија, банана. Од сите овие можеш и дома да си направиш сокчиња, ама да биде овошјето термички обработено, и да биде сокот бистар, а не густи. А од 6 месеци може и од свежо овошје.
Ова беа препораките на нашиот педијатар, и јас така и давав на Матеаuser posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 1230
   RE: Прва нова храна на бебето
7.9.2011 14:34:54   
Natuska85
Фели под термички обработено се подразбира на пример праската сварена ли да е па после да ја ставам во соковник,така?А од бананата како би направила сокче или само кашичка можамuser posted image .Еве овие два дена пиеме сокче од јаболко купечко од хип.И утре планирам исто да му дадам,па нареден ден нешто друго да му воведам.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1231
   RE: Прва нова храна на бебето
7.9.2011 15:28:33   
penelopa
Не е мое да се мешам ама морам да искометирам. Тука во Сло. ниден педијатар не советува на бебињата да им се дава сок, дали купечки или домашно направен- сметаат дека киселината од самото овошје е штетно за бебшките заби дури и кога сеуште не се излезени. Секогаш препорака е чај и само чај.
Друго не ми се јасно што толку брзате со воведување на густа хранаuser posted image
Но најверојатно секој си знае за себе.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 1232
   RE: Прва нова храна на бебето
7.9.2011 15:37:22   
arh_diz
I tuka isto ne se preporacuva da se pocne so dohrana so sok.No sekoe podnebje e prikazna za sebe
Jas sok duri sega pocnav da mu davam i toa jas mu go cedam.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 1233
   RE: Прва нова храна на бебето
7.9.2011 15:54:58   
Natuska85
Пенелопа,арх_диз со што почнавте вие и од која возраст?Ние супер напредуваме,ама педијатарот ми кажа да почнам полека за да ги учи вкусовите полека,полекаuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 1234
   RE: Прва нова храна на бебето
7.9.2011 16:05:43   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Пенелопа,арх_диз со што почнавте вие и од која возраст?Ние супер напредуваме,ама педијатарот ми кажа да почнам полека за да ги учи вкусовите полека,полекаuser posted image


Ние почнавме со морков на 5ипол месеци и тоа неколку лажички и така цела недела. Баш заради тоа што сте на цицање и user posted image бебето добро напредувам мислам дека не треба да брзате со храна.
Ако веќе му даваш сок разредувај го со вода барем јас така правев и сеуште така правам. Во шишенце од 150мл. ставам 30мл сок останатото вода. Ова го практикувам 2-3 пати неделно не секој ден.


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 1235
   RE: Прва нова храна на бебето
7.9.2011 16:36:43   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Фели под термички обработено се подразбира на пример праската сварена ли да е па после да ја ставам во соковник,така?А од бананата како би направила сокче или само кашичка можамuser posted image .


Натушке, јас сега се мислев, и ова со сокчињава грешка сум пишалаuser posted image , за кашички да е термички обработено = сварено, а за сокче, давав и од свежо овошје. Праската, на пр. на ситни парчиња, ја стегав низ цедалка, за да не останат парчиња, и така и давав сокче. А од банана, не знам, повеќе кашичка можеш да спремиш, а сок...user posted image Од банана можеш со лажиче да му гребиш, и така да му даваш по малце.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 1236
   RE: Прва нова храна на бебето
7.9.2011 17:01:01   
arh_diz
Jas pocnav posle 6 meseci prvo mu dadov morkov a posle mlada tikvica.I mojot pedijatar sakase da pocneme porano , demek od majcinoto mleko mnogu se popraval:)

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1237
   RE: Прва нова храна на бебето
10.9.2011 23:07:39   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bububebe

Мамички,барав но не можев да најдам за сирење.Кога почнавте да давате и какво?


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 1238
   RE: Прва нова храна на бебето
14.9.2011 22:32:15   
resen
moeto bebe e 3 meseci koga da pocnam da mu davam sokce i kakvo ve molam da mi kazite koj znae

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 1239
   RE: Прва нова храна на бебето
14.9.2011 22:35:23   
Pepelaska *
resen Dobredojde na Ringeraja, skoro site mamicki pocnuvaat so sok od jabolko , a mozes nekade posle 4 meseci iako se sovetuva deka do 6 meseci na bebeto ne mu e potrebno nisto osven majcino ili adaptirano mleko

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот resen)
Непосредна врска до пораките: 1240
   RE: Прва нова храна на бебето
14.9.2011 22:38:14   
kikicka
sokce od jabolko ,jasi davav po lazice ,dve do tri na den.taka i so kasickite posle prodolziv

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот resen)
Непосредна врска до пораките: 1241
   RE: Прва нова храна на бебето
20.9.2011 10:42:16   
Bubba
Jas planiram da pocnam prv pat so kashicka od jabolko ama ne znam kolku kolicinski.Kako za prv pat kolku smeam da i dadam/Na sobna temperatura?Ne mi pie mnogu mleko (Hipp )a so lazicka si saka. Mi e strav za stolicata kako kje reagira na promena. Pa me interesira kolku da i dadam prviot pat? 

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 1242
   RE: Прва нова храна на бебето
20.9.2011 10:50:25   
kikicka
Jas i davav 3dena po 3 laziki od edno ovoshe posle 3 dena od drugo i se taka posle zgolemuvav doza ona ke si pobara. a stolicata ke ja gledash kaj nas na pr od praska imashe zapek pa ne i davav praska ,ama veke nema zapek od praska samo togas koga pocnavme.

< Поракaта ја уредил kikicka -- 20.9.2011 10:51:44 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 1243
   RE: Прва нова храна на бебето
20.9.2011 10:58:11   
Bubba
Kikicke tie tri naednash ili vo tekot na denot? 

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 1244
   RE: Прва нова храна на бебето
20.9.2011 13:42:54   
kikicka
da naednas e sega nesto ke plukne nesto ke apne dodeka da se nauci ke se slapate kako prasinja

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 1245
   RE: Прва нова храна на бебето
21.9.2011 12:18:17   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Jas so moeto bebe zavrsiv na klinika na 3 meseci ...Imase proliv,i site analizi pokazuvaa deka se e vo red a prolivceto ne prestanuvase..Zavrsivme na klinika so infuzija i so niedna druga terapija...Edna doktorka od majka rodena me pusti doma i rece da kupam  hipp kasicka od morkov i da probam da i davam..Lele lge dali veruvate deka deteto mi se opravi,a proliv imase skoro 2 nedeli i poveke...Od togas pocnav da si ja hranam..Kasickata od morkovi i se usladi mnogu..Postepeno pocnav da i davam i jabolka,pa banana i taka moeto dete jade kasicki od 3-3 ipol meseci... A prolivot ne znaeme od sto bese ( mozebi od ad mleko sto i go davav ednas-dvapati koga ne sakase da cica) Davajte kasicki solbodno ama umereno..malce po malce..Po edno lazice za pocetok i strogo samo morkov...ili jabolka


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 1246
   RE: Прва нова храна на бебето
27.9.2011 15:51:56   
macice
Zdravo mamici jas sum nova na forumov...Imam 5 mesecna kerkicka i sega sum vo dvoumenje so sto da pocnam da ja hranam...dali ovosje zelencuk zitarki..Ziveam vo Spanija od pred 1 mesec i tuka veke od 4 mesec ima kasicki so zelencuk i pilesko duri i za dobra nok....Jas vcera pocnav so ovosna kasicka od jabolko i dobro ja prifati...So sto da prodolzam,Koga vo tekot na denot i gi davavte ovosnite kasicki i od koga da vvedam zitarki oriz i pcenka?


(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 1247
   RE: Прва нова храна на бебето
27.9.2011 17:25:10   
Pepelaska *
macice Добредојде на Рингераја,
во Македонија обично се почнува со овошје а како што имам читано секаде низ светот е различно некаде со зеленчук некаде со житарки( ориз).Воведување на дохрана се препорачува од 4 -6 месеци.Јас лично почнав на 5 и пол ама нели секој за себе си знае.Јас овошните секогаш му ги давав наутро како појадок а подоцна за ужинка.Прво како тебе јаболко банана слива па праска кајсија и така натаму.Од зеленчук морков,тиквица,компир.... Со ориз и пченка мислам дека почнав негде од 6 иако не содржат глутен ама мислам дека може да и дадеш по малку. Се надевам малку ти помогнавuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот macice)
Непосредна врска до пораките: 1248
   RE: Прва нова храна на бебето
28.9.2011 9:23:19   
Felly RR
macice, овошните кашичи обично се даваат наутро, за ручек зеленчук, а навечер млечна каша со житарици, ама секогаш кога ќе и воведуваш нов вкус, давај го наутро прво, за доколку има некоја реакција да можеш да видиш, а не навечер.

Добредојде на РРuser posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 1249
   RE: Прва нова храна на бебето
28.9.2011 11:38:52   
macice
Vi blagodaram na informaciite,samo ke mi treba uste edne sovet..Ja dojam kerkami nautro nekade okolu 8-9 pa i davam pola kasicka vo 11.Znaci cicanjeto go zamenuvame so obrok kasicka ili treba posle kasickata po nekoj pola saat da i davam da cica?

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1250
Страница:   <<   < Претходна страница  48 49 [50] 51 52   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  48 49 [50] 51 52   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?