|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  96 97 98 99 [100]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето
20.6.2012 18:23:51   
Fiao
Lele i Angelina prviot pat koga i dadov cela doza za nejzina vozrast se utepa od povrakjanje, so pedijatarot zaklucivme deka ne go podnesuva bas dobro ad mlekoto, i taa me sovetuvase da i dava po malku i porazredeno. Znaci za 6m tamu pisuva 120ml, jas davam 60ml baby first pap i uste 60 stavam nekoja ovosna. od togas navamu ne sme imale problem. probajte mozebi vaka ke uspee
ИЗВОРНА ПОРАКА: ane.d

Aj jas da prasam od koga pocnavte da davate puding i kazete nekoja kasicka da mu ja davam pred spienje samo da ne e od gotovite kasi so adaptirano mleko oti a.d mleko ne go podnesuva povraka od nego


(Одговор на членот ane.d)
Непосредна врска до пораките: 2476
   RE: Прва нова храна на бебето
20.6.2012 19:53:49   
Ikana
Фиао, ние уште ја превриваме водата, и планирам така до некаде годинка да ја превривам, откај ги знам како ја точат и што се не.....
За интегралниов ориз, сакав да те прашам, зошто не и дадеш обичен, нејзе и требаат сите калории сега....и со млеко кога ќе почнете или јогурт треба полномасни да бидат....а ако е за проба чисто онака, и јас многу го сакам интегралниотuser posted image

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 2477
   RE: Прва нова храна на бебето
21.6.2012 9:16:06   
ivoni4ka
fiao kako mislis gluten proba mislse na orizot ili nesto drgo si dala ako si mislela na orizot toa nee gluten se sto e od pcenica i pcenicno brasno ima gluten za orizot ikana e vo pravo treba obicen ne integralen ili pak orizni snegulki (ekspandiran oriz)
ane.d jas ke pocnam da voveduvam 3 obrok navecer znaci ke bi de mlecna kasa jas se vodam po gotovite po nivniot sostav a gi pravam doma znci zitarici so mleko tvoe ili ad plus ovosje

_____________________________



(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 2478
   RE: Прва нова храна на бебето
21.6.2012 9:56:10   
Fiao
Ne Ivoni4ka znam deka orizot ne sodrzi gluten user posted image , tuku i dadov kasicka so griz - nokjna. Inaku za integralniot oriz se odluciv bidejki e mnogu pozdrava varijanta od beliot, a sepak sodrzi dovolno kalorii za taa da bide najadena. Inaku i na vkus e mnogu poprivlecen kako varijanta za bebe, po blag e nekako.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 2479
   RE: Прва нова храна на бебето
21.6.2012 10:17:45   
ane.d
A da prasam meso po kolku pati nedelno mu davate nauser posted image

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 2480
   RE: Прва нова храна на бебето
21.6.2012 11:46:54   
Fiao
A samo edno prasanje: Kakva vrska imaat kaloriite so integralniot oriz? Pa integralniot oriz e vo sustina istiot bel oriz koj go jademe samo obvitkan so luspa koja gi sodrzi najvaznite vitamini koi gi ima orizot... Taka sto ako zboruvame za kalorii ovoj e i pokaloricen od beliot, no najcesto se preporacuva poradi odrzuvanje podobar balans na metabolizmot i poradi toa sto namaluva rizik od razni bolesti, a namnogu e poznat po toa sto sprecuva pojava dijabetis. I bas poradi toa sto e mnogu pozdrav od beliot (koj e cisto brasno) go preporacuvaa za osnovna hrana za doenjcinja user posted image
A vodata i jas planiram da ja pravrivam uste samo cisto me interesirase do koga
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Фиао, ние уште ја превриваме водата, и планирам така до некаде годинка да ја превривам, откај ги знам како ја точат и што се не.....
За интегралниов ориз, сакав да те прашам, зошто не и дадеш обичен, нејзе и требаат сите калории сега....и со млеко кога ќе почнете или јогурт треба полномасни да бидат....а ако е за проба чисто онака, и јас многу го сакам интегралниотuser posted image



(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 2481
   RE: Прва нова храна на бебето
21.6.2012 11:51:37   
Ikana
Па тоа сега гледав, само за мене, за црн и бел леб, калориски тука се некаде, само нели црниот поздрав е...истото претпоставувам и за оризот важи....секој со својот изборuser posted image
п.с. Ориз од брашно?????

< Поракaта ја уредил Ikana -- 21.6.2012 11:53:02 >

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 2482
   RE: Прва нова храна на бебето
21.6.2012 11:53:49   
Calypso
Интегралниот ориз е далеку подобра варијанта од белиот, и јас го давам, не секогаш, ама се трудам почесто. Не е со помалку калории, напротив, ама содржи и доста влакна кои помагаат во регулација на столицата - за разлика од белиот ориз, интегралниот не ја стега столицата, само ја регулира.

Водата престанав да ја превривам уште некаде од 6 месец, сега веќе давам од чешма, филтрирана.

Ане.Д, месо во почетокот (околу 6 месец) давав три пати неделно, после зголемив, кога ги воведов сите видови што може да ги јаде малиот (телешко, пилешко, мисиркино и риба) - секој ден давав месо до 14 месеци, сега малку олабавив со месото, повеќе давам риба, не е тешка и мрсна за жештиниве.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 2483
   RE: Прва нова храна на бебето
21.6.2012 14:32:48   
AnnaMolly RR
Темава веќе ја наполнивме со постови и се испишаа повеќе од 100 страни, па повелете да продолжиме со дискусија на новата тема.

http://www.ringeraja.mk/forum/m_255028/mpage_1/key_/tm.htm#255028

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 2484
Страница:   <<   < Претходна страница  96 97 98 99 [100]
Страница: <<   < Претходна страница  96 97 98 99 [100]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?