|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Прва нова храна на бебето II
21.6.2012 14:32:04   
AnnaMolly RR
Тука продолжува дискусијата за дилемите околу првата нова храна на нашите бебиња.

_____________________________

Live and let live
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.6.2012 14:35:44   
AnnaMolly RR
Прва јас да ја сефтосам.

Дајте ми некоја финта како да го натерам син ми да проба домати! Ма колку и да му ги маскирам ќе ги види и не сака да проба. Не дека пробал па да не му се допаднал вкусот, едноставно не сака ни во уста да ги стави.

Ајде некој рецепт со домати дајте ми. Се мислев дали да му го сварам со компир, морков, тиквичка... Дајте некој предлог. Ама така нема да осети каков вкус имаат, се ќе му се измеша. Сакам да проба и да сфати дека се вкусни user posted image

Не можам да го натерам ништо што е црвено во уста да стави user posted image

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 21.6.2012 14:37:34 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.6.2012 14:49:43   
vezilka RR
Бидејќи господинот конзумира само црвен сок, стави ги во соковник, или едноставно на ренде и имаш сок од домати.

Јас на Никола му варам макарони и му додавам сос од домати, брокула сиренце и малку павлака и детето се дави во тоа.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 21.6.2012 14:50:05 >

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.6.2012 14:51:33   
elenak
Женски кажете ми што од зеленчукови кашички дома подготвени можам да замрзнувам. За компирот знам не се замрзнува и блитва сигурно, а другото на пр. грашок, морков, карфиол, брокула, тиквица, ориз (најчесто тоа и спремам) може ли? За две недели кога ќе одиме на одмор би сакала да имам нешто веќе спремно, да не влечкам таму 300 чуда. И башка имам од Бејби булетот многу убави калапчиња за замрзнување, да си ги наполнам да ги пробам 

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.6.2012 14:52:22   
dostickage
Eve recept:

Eden domat se stava vo zovriena voda edna do dve minuti. Se istura zeskata voda i se stava ladna voda vo istoto tendzere.
U kratko - blansiranje na domatot kolku da mu izleze luspata.
Taka izlupen go rendam so rende na sitnoto.
Vo tavce stavam ladno cedeno maslinovo maslo da se zagree i go dodavam domatot. Se dinsta kratko kolku da ispari vodata od domatot.
Dodavam origano,morsa sol i edno izmateno jajce. Go izede do posledno mackano so lepce.

Viktor se iznajade od ova. I jas kako tebe cela zima kupuvav domati i ne sakase ni da gi pogledne.Posle gi proba ma gi plukase i voopsto ne jadese.
I taka eden den mene Eureka user posted image  Go izmisliv receptot i sea da ne go podrecam nemame gajle.
Bitno vaka projade. Kombinacijata na maslinovo maslo so origano i morska sol e nezamenliva. Nema sansa da ne ja jade.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.6.2012 14:55:43   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Бидејќи господинот конзумира само црвен сок, стави ги во соковник, или едноставно на ренде и имаш сок од домати.

Јас на Никола му варам макарони и му додавам сос од домати, брокула сиренце и малку павлака и детето се дави во тоа.


Со сокот може да ми успее, а со макароните нема шанси, пак црвено ќе си биде и нема да сака.ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Eve recept:

Vo tavce stavam ladno cedeno maslinovo maslo da se zagree i go dodavam domatot. Se dinsta kratko kolku da ispari vodata od domatot.
Dodavam origano,morsa sol i edno izmateno jajce. Go izede do posledno mackano so lepce.Ќе пробам и со јајце. Обожава пржени јајца, па може некако ќе се излаже да проба.

Фала!!!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.6.2012 14:59:07   
vezilka RR
Не е црвено, розево е user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.6.2012 15:00:40   
Pepelaska *
Многу добра идеја, и јас ќе прбам со јајцево.И мартин не сака ич домат, плука.Не мора да јаде којзнае колку ама нека проба , user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.6.2012 15:00:40   
AnnaMolly RR
Ајде вечер ве чекам во дворче кај моите, баш ќе направиме макарони со домати за двајцата господини, па може и во друштво штом ќе јаде ќе се излаже да проба user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.6.2012 15:01:35   
dostickage
nema na cemu user posted image

kje saka kje vidis. aj bas probaj pa kje kazes

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.6.2012 15:05:22   
Natuska85

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Женски кажете ми што од зеленчукови кашички дома подготвени можам да замрзнувам. За компирот знам не се замрзнува и блитва сигурно, а другото на пр. грашок, морков, карфиол, брокула, тиквица, ориз (најчесто тоа и спремам) може ли? За две недели кога ќе одиме на одмор би сакала да имам нешто веќе спремно, да не влечкам таму 300 чуда. И башка имам од Бејби булетот многу убави калапчиња за замрзнување, да си ги наполнам да ги пробам 


Елена јас не би носела подготвени од дома кашички на овие температури.Можеш да земеш овошје зеленчук па таму да и смушкаш набрзинка или готови да купиш.Јас готови носев и раат си бев,на неколку пати му варев насабјле,јаболче,праска... а зеленчукови со мевце иклучиво теглички.За вечера му правев медолино,8 житарки,корнфлекс со млекце и поминавме некако..

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.6.2012 15:10:03   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

Многу добра идеја, и јас ќе прбам со јајцево.И мартин не сака ич домат, плука.Не мора да јаде којзнае колку ама нека проба , user posted imagetop e so jajceto, kolku da se navikne na vkusot.
sega go jade kako jabolko taka si gricka domat. samo forata bese da proba user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.6.2012 15:40:44   
elenak

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Женски кажете ми што од зеленчукови кашички дома подготвени можам да замрзнувам. За компирот знам не се замрзнува и блитва сигурно, а другото на пр. грашок, морков, карфиол, брокула, тиквица, ориз (најчесто тоа и спремам) може ли? За две недели кога ќе одиме на одмор би сакала да имам нешто веќе спремно, да не влечкам таму 300 чуда. И башка имам од Бејби булетот многу убави калапчиња за замрзнување, да си ги наполнам да ги пробам 


Елена јас не би носела подготвени од дома кашички на овие температури.Можеш да земеш овошје зеленчук па таму да и смушкаш набрзинка или готови да купиш.Јас готови носев и раат си бев,на неколку пати му варев насабјле,јаболче,праска... а зеленчукови со мевце иклучиво теглички.За вечера му правев медолино,8 житарки,корнфлекс со млекце и поминавме некако..

Нате абе зборот ми беше општо што може а што не, и како за по дома, да не мора баш на овие температури секој ден да варам нешто за по еден оброк. А за купечки овошни да, ама зеленчуковите не ги преферирам баш.

< Поракaта ја уредил elenak -- 21.6.2012 15:44:52 >

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.6.2012 16:25:39   
light
Pozdrav mamicki od koga mozeme da probame domai i piperki

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.6.2012 17:13:01   
barbi83
zdravo do site sakam da prasam koga smeam da mu dadam na user posted image jagodi imame domasni ne se ni prskani ni nisto a uste dve nedeli ke polnime 1 godina pa se mislam dali da probam da i dadam oti sama si gi bere i saka da si jade a i da prasam za spanak ili blitva dali se zamrznuva i kako

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.6.2012 18:13:16   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Женски кажете ми што од зеленчукови кашички дома подготвени можам да замрзнувам. За компирот знам не се замрзнува и блитва сигурно, а другото на пр. грашок, морков, карфиол, брокула, тиквица, ориз (најчесто тоа и спремам) може ли? За две недели кога ќе одиме на одмор би сакала да имам нешто веќе спремно, да не влечкам таму 300 чуда. И башка имам од Бејби булетот многу убави калапчиња за замрзнување, да си ги наполнам да ги пробам 


Елена јас не би носела подготвени од дома кашички на овие температури.Можеш да земеш овошје зеленчук па таму да и смушкаш набрзинка или готови да купиш.Јас готови носев и раат си бев,на неколку пати му варев насабјле,јаболче,праска... а зеленчукови со мевце иклучиво теглички.За вечера му правев медолино,8 житарки,корнфлекс со млекце и поминавме некако..

Нате абе зборот ми беше општо што може а што не, и како за по дома, да не мора баш на овие температури секој ден да варам нешто за по еден оброк. А за купечки овошни да, ама зеленчуковите не ги преферирам баш.


Абе ти може не ги преферираш, ама па од тука спремно на овие температри да носиш месо?? еве ја ќе ти кажам..јас не носев а тие што беа со нас носеа...месото за ништо не го биваше..истото мевце дома се блендира супер и е поинакво на вкус..како што не фатија нас гужви па да утепате едно 7 саати пат до грција ја не би...
а башка не ќе даваш 4 пати телешко....а за еднаш не мкнам фала...имав од тегла пилешко и мисиркино...ми дадоа телешко и за ништо не го бидуваше и пак дадов тегла...а и Андреј домашните секако повеќе ми ги јаде

додека овошните, ја сите му ги спремав таму

< Поракaта ја уредил Andriance -- 21.6.2012 18:15:09 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.6.2012 19:04:48   
elenak
Абе ок не прашав какви каши да носам на одмор, не се разбравме.... Благодарам на совети во секој случај ама одговор на моето прашање не добив user posted image
Инаку месо сеуште не јадеме а за зеленчукот не верувам дека има разлика. Башка 7 саати до Грција со бебе во никој случај нема да биде. Јас си живеам на граница user posted image


< Поракaта ја уредил elenak -- 21.6.2012 19:06:49 >

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.6.2012 19:55:21   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Абе ок не прашав какви каши да носам на одмор, не се разбравме.... Благодарам на совети во секој случај ама одговор на моето прашање не добив user posted image
Инаку месо сеуште не јадеме а за зеленчукот не верувам дека има разлика. Башка 7 саати до Грција со бебе во никој случај нема да биде. Јас си живеам на граница user posted imageеве вака..истите зеленчукови каши што ги спремаш дома можес и да ги замрзнеш освен компир и спанаќ..

иначе во саботата другарка ми само на граница чекаа 7h..тргаш на пат, неможеш да знаеш


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.6.2012 22:12:05   
ane.d
Denes kupiv orizovi snegulki na vitalia pa aj kazete kako da i gi davam na I.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.6.2012 22:19:31   
elenak
еве вака..истите зеленчукови каши што ги спремаш дома можес и да ги замрзнеш освен компир и спанаќ..

Благодарам многу Андрианче. Уставри ти благодарам за сите одговори до сега, најчесто ги добивам од тебе
Значи може и блитва да се замрзнува. Баш фино, татко ми ми донел еден куп и ми беше жал да ја фрлам.
И бај д веј ако ви се деси такво чекање на граница некогаш повелете на кафе додека се расчисти гужва

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.6.2012 23:30:03   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: barbi83

zdravo do site sakam da prasam koga smeam da mu dadam na user posted image jagodi imame domasni ne se ni prskani ni nisto a uste dve nedeli ke polnime 1 godina pa se mislam dali da probam da i dadam oti sama si gi bere i saka da si jade a i da prasam za spanak ili blitva dali se zamrznuva i kako


Јагоди не се препорачуваат до година, а некои гледам и до две не даваат.Затоа што се еден од најсилните алергени.Лани немавме година и не му дадов ми беше страв, сеа му давам не сака да јаде, јаде само шумски јагоди.
Една моја другарка и даваше на ќерката пред година па немаше реакција.Ако веќе пробала а нема ништо нека си јаде по малку.Тоа е мое мислење.Можеш да замрзнеш спанаќ/блитва малку обарен во вода , или така свеж исечкан на парчиња.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот barbi83)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Прва нова храна на бебето II
21.6.2012 23:32:09   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: ane.d

Denes kupiv orizovi snegulki na vitalia pa aj kazete kako da i gi davam na I.


Пишува на упатството, можеш да ги помешаш со млеко, сок, чај.
Исто и со блендирана банана се убави многу и малку млекце.


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот ane.d)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.6.2012 8:09:30   
ane.d

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: ane.d

Denes kupiv orizovi snegulki na vitalia pa aj kazete kako da i gi davam na I.


Пишува на упатството, можеш да ги помешаш со млеко, сок, чај.
Исто и со блендирана банана се убави многу и малку млекце.Da vidov deka pisuva ama mislev dali so ovosje mozam da gi mesam,osven so banana so so drugo moze,so zelencuk slucajno da ne moze.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.6.2012 8:39:53   
ivoni4ka
mozes ane.d bez ovosje ne gi ostavaj mojata gi obozava so praska

_____________________________(Одговор на членот ane.d)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Прва нова храна на бебето II
22.6.2012 10:34:05   
dubi_du

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Абе ок не прашав какви каши да носам на одмор, не се разбравме.... Благодарам на совети во секој случај ама одговор на моето прашање не добив user posted image
Инаку месо сеуште не јадеме а за зеленчукот не верувам дека има разлика. Башка 7 саати до Грција со бебе во никој случај нема да биде. Јас си живеам на граница user posted image


Elenak a na koja granica zivees?Da ne sme na istata granicauser posted image ?Jas sum od Gevgelija.Inaku sakam da te prasam od koga pocna da davas jogurtce?Gedam po tvoite recepti deka davas jogurt a bebcinjata izgleda ni se razlika okolu 3 nedeli.Pozdrav

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?