|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  94 95 [96] 97 98   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето
13.6.2012 16:05:05   
Ljubovce
Jas go stavam na zbregov zeleniot jogurt (mene licno mi e najvkusen ) i puter isto na zbregov.

Nego jas sakam da prasam,od koga mozam da mu go davam onoj sokot so cveklo,morkov i jabolko? za 1 nedela ke pravi 8 meseci,i ne mi e jasno do koga da mu go varam ovosjeto? cvekllo voopsto ne sme probale a morkovce i jabolce samo vareno,i sega me buni dali direkt vo sokovnik ili ili prvo treba da gi svaram...

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 2376
   RE: Прва нова храна на бебето
13.6.2012 16:18:05   
kikicka
Љубовче веке е лето,подобро почни со свежи овошја,исечкај и во блендер директ.И мене Л лани ми беше колку А што е сега. Само зеленчукот нормално ке си го вариш.Цвекло јас давав со зеленчукови каши,а таков сок проба на 15м.А цвекло од тегла она киселкото на 17месеци.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 2377
   RE: Прва нова храна на бебето
13.6.2012 18:19:05   
Ljubovce
Fala Kikicka user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 2378
   RE: Прва нова храна на бебето
13.6.2012 22:07:49   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Јас не би ви препорачала да ги блендирате снегулките, тие секако се топат во млекото. Ако давате овесни снегулки, може да ги блендирате, ама нема потреба бидејќи секако прво се закиснуваат во вода, па се доволно меки за да може бебето и така да ги јаде.

И јас се зачудив за овесот Yummy Mammy... и јас го давам многу често, уште од 6 месеци, и сега дознавам дека содржел глутен?!
Црешите давајте ги слободно во било каква комбинација... со јогурт и банана се фантастични, а уште подобро е што поради бананата не мора шеќер да се додава.


mmmmm mi zvuci kako odlicna kombinacija..taman denes mm zemal taze creshki..utre go probuvam receptov


Mmmm, dobra ideja. Denes nemam banani, porucek ke kupam pa utre ke go probame. Ama mesto jogurt ke i stavam belo nesoleno sirenje, toa jademe. Mmmm... uste od sega mi tecat ligi. user posted image



Znaci denes specijalno otidov vo prodavnica da kupam banani posto zaboraviv prviot pat, i koa se vrakam doma, mm gi izel cresite user posted image lele, ke se ubijam, utre pak isto ke jade malovo user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 2379
   RE: Прва нова храна на бебето
13.6.2012 22:53:07   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Jas go stavam na zbregov zeleniot jogurt (mene licno mi e najvkusen ) i puter isto na zbregov.

Nego jas sakam da prasam,od koga mozam da mu go davam onoj sokot so cveklo,morkov i jabolko? za 1 nedela ke pravi 8 meseci,i ne mi e jasno do koga da mu go varam ovosjeto? cvekllo voopsto ne sme probale a morkovce i jabolce samo vareno,i sega me buni dali direkt vo sokovnik ili ili prvo treba da gi svaram...



Srce sloboedno svezo ovoshje mozes da davas..prashano :-)..a za cveklo aj da pocekame uste malku

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 2380
   RE: Прва нова храна на бебето
14.6.2012 9:29:15   
Yummy Mammy
Jas na golemata kerka zivo cveklo i stavav vo sokot od power juser uste koga pocnavme so dohrana, mene vo tabelata mi e od 6-7 mesec.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 2381
   RE: Прва нова храна на бебето
14.6.2012 10:07:29   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Jas go stavam na zbregov zeleniot jogurt (mene licno mi e najvkusen ) i puter isto na zbregov.

Nego jas sakam da prasam,od koga mozam da mu go davam onoj sokot so cveklo,morkov i jabolko? za 1 nedela ke pravi 8 meseci,i ne mi e jasno do koga da mu go varam ovosjeto? cvekllo voopsto ne sme probale a morkovce i jabolce samo vareno,i sega me buni dali direkt vo sokovnik ili ili prvo treba da gi svaram...



Љубовче, а зошто се замараш со варење на јаболкото? Па твоето бебе има 8 месеци! Јас НИКОГАШ и НИЕДНО овошје не му варев ни кога имаше 4 месеци, единствено јаболко печено од време на време што јадеше, а инаку и тоа свежо рендано му го давав.
Сок од јаболко+морков+цвекло почнав околу 8 месеци. Се во соковник, свежо, измиено и имаш сок за милина.

Јас не сум за варење на овошјето.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 2382
   RE: Прва нова храна на бебето
14.6.2012 11:16:13   
Beatris
Можно ли е да има реација на свежа праска? Ќерка ми има 13 месеци, праска јаде од 6 месеци во готовите кашички, сега во последно време и се појавува некое црвенило на лицето чат пат, ќе и постои и за 15 мин го снемува. Се мислев дали е од жешко или па од некоја храна, ама освен праска се друго има јадено, па затоа и прашувам...

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 2383
   RE: Прва нова храна на бебето
14.6.2012 12:51:24   
Felly RR
Beatris, лани така на М и се јавуваше црвенило од патлиџан. иако имаше јадено и претходното лето свеж, лани и се јавуваше црвенило секаде кај што ќе и капнеше од сокот. И тоа само од патлиџан купен од пазар, јас си велам од тоа хемикалии те што ги прскаат. можно е и кај вас да е од тоа

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 2384
   RE: Прва нова храна на бебето
14.6.2012 12:52:47   
Dominika
Може, Беатрис, зависи каква е праската, ако е прскана, може да реагира и од некоја хемикалија. Мајка ми што никогаш на ништо не била алергична, пред две лета изреагира на праска и тоа домашна, ама од влакненцата на кората. А ти излупена ли и ја даваш?

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 2385
   RE: Прва нова храна на бебето
14.6.2012 12:55:37   
Ljubovce
Veke nema da varime:) eve denes krkase creski svezi so banance i super se si izede... aj ke picekam uste 1 mesec barem do 9 za cveklo da dadam.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 2386
   RE: Прва нова храна на бебето
14.6.2012 13:00:12   
Dominika
Љубовче, цвеклото е многу вкусно и печено. Моето синче многу го сака така, или во комбинација со варено оривче. Го виткам цвеклото во фолија и така го печам додека омекне.

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 2387
   RE: Прва нова храна на бебето
14.6.2012 13:03:24   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dominika

Може, Беатрис, зависи каква е праската, ако е прскана, може да реагира и од некоја хемикалија. Мајка ми што никогаш на ништо не била алергична, пред две лета изреагира на праска и тоа домашна, ама од влакненцата на кората. А ти излупена ли и ја даваш?


Да, обавезно ја лупам, и праска и кајсија, од едно од тие две ќе да и е, зошто сега скоро почнав да и давам свежи. Немам поима што да мислам user posted image


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Dominika)
Непосредна врска до пораките: 2388
   RE: Прва нова храна на бебето
14.6.2012 13:09:32   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dominika

Љубовче, цвеклото е многу вкусно и печено. Моето синче многу го сака така, или во комбинација со варено оривче. Го виткам цвеклото во фолија и така го печам додека омекне.


Доминика, ај те молам пиши точно како го спремаш цвеклото со ориз. Син ми се дави во ориз, па баш ме интересира дали и ова ќе го јаде зашто до сега само во сок сум му давала цвекло.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Dominika)
Непосредна врска до пораките: 2389
   RE: Прва нова храна на бебето
14.6.2012 13:27:10   
Dominika
И син ми е по оризот user posted image , еден куп работи ми пројаде во комбинација со него. Како што пишав погоре, цвеклото (кога ги купувам бирам да не се големи, позгодно ми е да се помали зашто побрзо се печат) го виткам во фолија алиминиумска и го печам, саат време сигурно на 200 во рерна. После го лупам, го рендам на ситното од рендето, го мешам со варено оривче и му го давам (оривчето со повеќе вода, да не му е многу лепливо). Некогаш на ова и плус јаболко додавам, исто рендано, многу го сака. Цвеклото го давам и варено, сецкано на ситно во комбинација со морков и оривче, ама така му се губи бојата и некако подруг му е вкусот.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 2390
   RE: Прва нова храна на бебето
14.6.2012 13:32:43   
Dominika

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dominika

Може, Беатрис, зависи каква е праската, ако е прскана, може да реагира и од некоја хемикалија. Мајка ми што никогаш на ништо не била алергична, пред две лета изреагира на праска и тоа домашна, ама од влакненцата на кората. А ти излупена ли и ја даваш?


Да, обавезно ја лупам, и праска и кајсија, од едно од тие две ќе да и е, зошто сега скоро почнав да и давам свежи. Немам поима што да мислам user posted image

[/quotе]

Мој совет да причекаш два-три дена, па да и даваш само праска или само кајсија по малку, ама сосема малку и да следиш реакција, така неколку денови по ред. Јас така не верував за синчето мое дека реагира на компир, па му дадов пак 2-3 лажички и вториот пат реакцијата беше многу појака. Или да пробаш да ја намачкаш на обравчето, да видиш дали ќе има реакција. И нареден пат од друго место да купите на пазар, да не се погодиле баш овие прскани.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 2391
   RE: Прва нова храна на бебето
14.6.2012 13:46:59   
Beatris
Не знам што да мислам, различни праски и кајсии беа, едните на одмор во Грција, другиве од тука, на золва ми и ги дале природни непрскани од познат човек user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Dominika)
Непосредна врска до пораките: 2392
   RE: Прва нова храна на бебето
14.6.2012 14:19:31   
Dominika
Беатрис, ти намачкај ја на лицето со праска на обравчето, и ќе видиш дали ќе се зацрвени. Мачкај ја така неколку пати на истото место. Ако има реакција ќе покаже на кожичката. Ако нема, мала количина дај и и ќе видиш како реагира.

Јас да пишам дека ние црешите многу ги јадеме и од компот (кога нема свежи), домашен без шеќер. И водичката сака да ја пие од него. За компотот е убаво црешите да се благи.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 2393
   RE: Прва нова храна на бебето
15.6.2012 12:04:16   
Ikana
Мене ми дадоа еден јеловник од клиника, и пишува дека на 6 месеци треба да се даде цреша, спанаќ, маргарин, масло, зелена тиквица, праска, кајсија, слива. И сега не знам дали да давам компир и брокула?? Ни житарици, пченка и ориз не сум и дала уште, секогаш каснам намерно 2 недели, бидејќи е предвреме родена на полни 35 недели.....

(Одговор на членот Dominika)
Непосредна врска до пораките: 2394
   RE: Прва нова храна на бебето
15.6.2012 12:17:49   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Мене ми дадоа еден јеловник од клиника, и пишува дека на 6 месеци треба да се даде цреша, спанаќ, маргарин, масло, зелена тиквица, праска, кајсија, слива. И сега не знам дали да давам компир и брокула?? Ни житарици, пченка и ориз не сум и дала уште, секогаш каснам намерно 2 недели, бидејќи е предвреме родена на полни 35 недели.....

ikana slobodno davaj mojava ima 5 meseci i 10 dena a veke ima probano kompir, oriz, cresa, zelena tikvica 9 bez delot za semki, orzni sneglki, praska kajsija, sliva banana, morkov, krusa, cveklo, visna, na red ni e brokula, paskanat i osvesni sneglki
aj prasanje do iskusn mamicki pcenkaren griz ima gluten ili nema za da i dadam

_____________________________



(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 2395
   RE: Прва нова храна на бебето
15.6.2012 12:27:47   
Calypso
Ivoni4ka, почекај до 6 полни месеци со гризот, без разлика дали е пченкарен или пченичен. А и никој не ти гарантира дека не содржи глутен, не знаеш каква мешавина е ако го купуваш. Јас за палентата не бев 100% сигурна дека е без глутен, а од пченка е.
Икана, слободно давај слива, црешки, спанаќ, зелена тиквичка, кајсија, праска малку покасно (покасно ќе стигнат оние што се природно зреени) а за маргарин ќе почекаш, јас ни на мојов не сум му дала. Можеш путер или маслиново масло за маснотиите што мора да ги внесува.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 2396
   RE: Прва нова храна на бебето
15.6.2012 13:07:30   
Ikana
Калипсо, праска, кајсија, слива и тиква имаме пробано, останува спанаќ и цреши....а во јеловников пишува да не се дава сега путер туку маргарин...и ај сеа?! Житарици и ориз ќе земам на Нестле или Хипп ако има...

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 2397
   RE: Прва нова храна на бебето
15.6.2012 13:21:05   
Calypso
Маргаринот е чиста хемија. Јас од пет и пол месеци му давам на малиов маслиново масло, путер некаде од 6 месеци - преферирам оној на Збрегов. Пробавме и Президент, ама не ми го сакаше, а и некако вештачки вкус ми има.
Не е рано за спанаќ (јас порадо би дала блитва) и цреши, а кајсија и праска давај свежи ако можеш, не од теглички. Од житариците ти ги препорачувам оризот на Нестле и комбинацијата ориз-пченка исто на Нестле. А од Хип не знам кои се безглутенски, ама и син ми нешто не ги јадеше (може дека касно му ги дадов, поради глутенот).

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 2398
   RE: Прва нова храна на бебето
15.6.2012 13:21:42   
elenak
Женски абе многу се густи овие купечките каши на Хип, јас кога и правам домашна секогаш гледам да е поретка, и сега три дена јаде веќе такви зеленчукови купечки и столицата и стана многу тврда, се мачи детево гревче ми е user posted image А инаку на тие домашните ми се мрштеше а овие ги лапка со меракuser posted image Не знам дали да и ги разредувам со вода или да оставам организмот да се навикне а во меѓувреме да интервенирам со нешто за нормализирање на столица? Овошје изблендирано јадеме обавезно од сабајле ама не помагаuser posted image  

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 2399
   RE: Прва нова храна на бебето
15.6.2012 13:30:25   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

Женски абе многу се густи овие купечките каши на Хип, јас кога и правам домашна секогаш гледам да е поретка, и сега три дена јаде веќе такви зеленчукови купечки и столицата и стана многу тврда, се мачи детево гревче ми е user posted image А инаку на тие домашните ми се мрштеше а овие ги лапка со меракuser posted image Не знам дали да и ги разредувам со вода или да оставам организмот да се навикне а во меѓувреме да интервенирам со нешто за нормализирање на столица? Овошје изблендирано јадеме обавезно од сабајле ама не помагаuser posted image  

probaj ako mozes pogusti da mu gi praves pr dodadi oriz malku kolku da se zgusnat ili nekoj bezglutenska biskvita mojava pak ne gi jade kupeckive ama domasnite maf gi pravi

_____________________________



(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 2400
Страница:   <<   < Претходна страница  94 95 [96] 97 98   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  94 95 [96] 97 98   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?