|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  95 96 [97] 98 99   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето
15.6.2012 14:01:02   
Ikana
A колку се става маслиново масло во една порција?

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 2401
   RE: Прва нова храна на бебето
15.6.2012 14:04:21   
Calypso
Лажичка доста е за почеток. Може и да мириса маслото малку, а бебињава ко што им се сетилата развиени ептен осеќаат, па глеј да биде некое од тие на кои пишува virgin olive oil.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 2402
   RE: Прва нова храна на бебето
15.6.2012 14:09:14   
Bethany
Може малку глупо прашање ама стварно не знам како давате јогурт на бебиња? Еве мојов е 9 месеци и не знам како да го дадам , имаме тоа силиконско клунче, од тоа пие вода, од чаша не знае убаво се уште да пие, му подлива, а од обична цуцла не знам како ќе му дадам, некако ми изгледа чудно јогурт од тоа да пие, а мислам дека нема ни да сака, тој пие само млеко од таква цуцла, сок само ако му давам од чашка и тоа едвај. Ај молам за помош.

< Поракaта ја уредил Bethany -- 15.6.2012 14:10:14 >

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 2403
   RE: Прва нова храна на бебето
15.6.2012 14:11:31   
Ikana
Имаш цуцли со голем отвор, прашај во продавница каде што се продава НУК, и ќе ти објаснат.

ОК Калипсо, фала многу на советите, значи една лажичка во порција и во блендер се заедно...не треба да се готви малсиновото масло, нели? Туку само така со зготвениот зеленчук во блендер....

< Поракaта ја уредил Ikana -- 15.6.2012 14:12:45 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 2404
   RE: Прва нова храна на бебето
15.6.2012 14:14:59   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Имаш цуцли со голем отвор, прашај во продавница каде што се продава НУК, и ќе ти објаснат.
..


Ок, фала. user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 2405
   RE: Прва нова храна на бебето
15.6.2012 14:49:12   
Beatris
Јас пробав со цуцлите на Нук со голем отвор и нешто многу, многу не ни идеше. После почнав од чашка да ја учам и колку ќе испиеше толку, после продолжував со лажичка, и тоа нормална метална, гледај некоја со поголема површина, и свиткај ја малку кај рачката да се направи како кутлача за да не ти тече јогуртот user posted image Така си го пиеше до крај. Со тек на време се повќе пиеше нормално од чашката и остануваше помалку за со лажичка. Пробај, може ќе ви успее така.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Може малку глупо прашање ама стварно не знам како давате јогурт на бебиња? Еве мојов е 9 месеци и не знам како да го дадам , имаме тоа силиконско клунче, од тоа пие вода, од чаша не знае убаво се уште да пие, му подлива, а од обична цуцла не знам како ќе му дадам, некако ми изгледа чудно јогурт од тоа да пие, а мислам дека нема ни да сака, тој пие само млеко од таква цуцла, сок само ако му давам од чашка и тоа едвај. Ај молам за помош.



_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 2406
   RE: Прва нова храна на бебето
16.6.2012 23:36:31   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Мене ми дадоа еден јеловник од клиника, и пишува дека на 6 месеци треба да се даде цреша, спанаќ, маргарин, масло, зелена тиквица, праска, кајсија, слива. И сега не знам дали да давам компир и брокула?? Ни житарици, пченка и ориз не сум и дала уште, секогаш каснам намерно 2 недели, бидејќи е предвреме родена на полни 35 недели.....

Ikana,moeo bebe za dva dena ke napolni 6 meseci...uste pred da napolni 5 meseci jas bev kaj nejzinata pedijatarka da se konsultiram sto se smee da jade...Site ovie raboti sto ti gi imas probano,nie veke odamna gi jademe....Eve denes jadese tikvica ( bez semki ) brokula i kompirce vo kombinacija so maslinovo maslo.... Doktorkata mi rece da i stavam i po dve tri zrna sol vo kasata i slobodno da stavam PUTER ili Maslinovo maslo..rece deka na najnoviot seminar se zborelo za toa deka poslednite istrazuvanja pokazale deka mastite koi gi sodrzi puterot se korisni za bebeto i slobodno da davam puter.... Nie jademe morkov,tikvica,kompir,oriz, brokula i spanak ( sekogas gi kobiniram ) Imame i probano od kasickata na hipp - spanak so kompir i pavlaka ( na nea pisuva deka e od 5 meseci ) i imam i dadeno i kombinacija so karfiol od hippovite kasicki.... Sega ke pocnam i so meso i zolca od jajce po preporaka od doktorkata nejzina..Od ovosje sme porbale - cresi,kajsii,slivi,portokal,praska,jabolka,krusa,banana i vo ovosnite kasi stavam - lino meleni biskvti za gustina.... Pocnav i mlecni kasi da davam samo so AD mleko i gi pravam...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 2407
   RE: Прва нова храна на бебето
16.6.2012 23:43:42   
miana
Е сега мамички јас да ве прашам нешто.Денес бев во аптека да и купам лино мелен кекс на керками,ама немаше и и купив некои 7 житарици од милупа, и не ми е јасно како се приготвуваат..Иако имам упатство за подготовка - сепак не ми е јасно .Во составпт има, органска мелена пченица,органски овес,органски мелен рж,органско мелено пченкарно брашно,мелен органски јачмен,органско просо,органско оризово брашно,витамин Б1...Во упатсвото ми е малце не јасно напишано..Се варат ли овие претходно или како??? Како се подготвуваат как додаток во овошните кашички.../?/??Ке ги пробаме за прв пат

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 2408
   RE: Прва нова храна на бебето
16.6.2012 23:56:14   
Natuska85
Миана јас ги користам 8 житарки на нестле и вака ги правам: загревам во микробранова на 800вати 1.30 мин. млеко околу 200 мл. и во загреаното млеко ставам негде 3-4 лажици големи од житарките.со мешање ќе видиш ако ти е ептен ретко ќе додадеш уште.Во нив им ставам некогаш и овошје нешто што имам дома рендано јаболко,праска ... ама повеќето чисти вака ги давам.

Еднаш знам ги купив и овие на милупа мислам дека на истиот начин се спремаа.Во кутијата би требало да има на бело ливче упатство на македонкси...

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 2409
   RE: Прва нова храна на бебето
16.6.2012 23:59:10   
miana
Ima ama ne mi e jasnno zosto se davaat so mleko??Neli moze da gi stavam direktno vo kasickata bez mleko???? Ima na niv i takov recept ama so voda i so maslo pisuva deka se stava...SE prasuvam dali treba da se varat??? Dali treba da otstojat ili nema potreba??

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 2410
   RE: Прва нова храна на бебето
17.6.2012 0:06:50   
Natuska85
Не траба да се варат.Може да ги ставиш и во овошна кашичка на пр. дирекно да отстојат некое време(за да омекнат) и спремни се за дегустирање

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 2411
   RE: Прва нова храна на бебето
17.6.2012 0:12:03   
miana
Ти благодарам многуuser posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 2412
   RE: Прва нова храна на бебето
18.6.2012 0:34:19   
cece81
Dragi rr-ki moeto since napolni 4 meseci od utre vleguvame vo 5-ti. , 1 nedela zapocnav da mu davam kasicki za vkus, mu imam dadeno da proba jabolce banance morkovce . Sto drugo mozam da mu davam ovoj mesec pisetemi ve molama , nesakam da napravam greska . Inaku sme pola na moe mleko pola na Ad.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 2413
   RE: Прва нова храна на бебето
18.6.2012 10:11:25   
Yummy Mammy
Ме интересира дали знаете кога се дава бибер?

Прашувам затоа што вчера немав ручек за бебево (8 месеци) и ај викам нешто од на свекрва ми ручекот ќе и дадам, ама па она многу зачинето готви, и најбезазлена беше супата, ама и таа беше и многу солена и многу биберосана. Мене барем ми е јака, а на нејзините дома не им смета. Па ја разредив малку со водичка, малку со лепче и му дадов на бебево. Уште не беше готова со јадењето почна да и тече крв од нос. Не како гребнато, туку баш течеше крв. Сега се трудам да откријам од што беше тоа, дали од топлото, мада она е цело време под сенка, никогаш на директно сонце, или пак од зачините и биберот. Што мислите?! user posted image

Иначе јас дома се уште и готвам за неа без сол и зачини. Само маслиново масло ставам и се на пареа готвам.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 2414
   RE: Прва нова храна на бебето
18.6.2012 10:24:35   
ivoni4ka
mamicki znac definitvno odam po gotvacot od cepter vanessa30 sto mi go prati i po vasite soveti bidejki ova d-r so mi go kaza e mnogu ama bas mnogu znaci od 6 mesec vodeduvanje na gluten zolcka i meso e sto e mnogu za 1 mesec mnogu e jas vaka ke napravam od 5 meseci i 2-3 nedeli ke pocnam po malku gluten na 6 tocno zolcka a na 6 ipol meso sto mislite?

_____________________________



(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 2415
   RE: Прва нова храна на бебето
18.6.2012 10:26:41   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Ме интересира дали знаете кога се дава бибер?

Прашувам затоа што вчера немав ручек за бебево (8 месеци) и ај викам нешто од на свекрва ми ручекот ќе и дадам, ама па она многу зачинето готви, и најбезазлена беше супата, ама и таа беше и многу солена и многу биберосана. Мене барем ми е јака, а на нејзините дома не им смета. Па ја разредив малку со водичка, малку со лепче и му дадов на бебево. Уште не беше готова со јадењето почна да и тече крв од нос. Не како гребнато, туку баш течеше крв. Сега се трудам да откријам од што беше тоа, дали од топлото, мада она е цело време под сенка, никогаш на директно сонце, или пак од зачините и биберот. Што мислите?! user posted image

Иначе јас дома се уште и готвам за неа без сол и зачини. Само маслиново масло ставам и се на пареа готвам.

mozno e yammy mammy jas sm golema pa sakam zacneta hrana ama biber nikako kvam od nego nenormalno i duri kaplarite mi pukat so tecenje na krv samo nemoj da se plasis dtogas za togas povtorno nema da se sluci guski


_____________________________



(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 2416
   RE: Прва нова храна на бебето
18.6.2012 10:27:55   
kikicka
Јас пак не ги припремав претходно.Директ со јогурт ги мешав или млеко. Некогаш ставав и свежо овошје изблендирано и плус млеко.
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Е сега мамички јас да ве прашам нешто.Денес бев во аптека да и купам лино мелен кекс на керками,ама немаше и и купив некои 7 житарици од милупа, и не ми е јасно како се приготвуваат..Иако имам упатство за подготовка - сепак не ми е јасно .Во составпт има, органска мелена пченица,органски овес,органски мелен рж,органско мелено пченкарно брашно,мелен органски јачмен,органско просо,органско оризово брашно,витамин Б1...Во упатсвото ми е малце не јасно напишано..Се варат ли овие претходно или како??? Како се подготвуваат как додаток во овошните кашички.../?/??Ке ги пробаме за прв пат



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 2417
   RE: Прва нова храна на бебето
18.6.2012 10:31:14   
kikicka
Било кое сезонско овошје,па после почни со комбинации од истото. Можеш и зеленчук да почнеш да воведуваш.
ИЗВОРНА ПОРАКА: cece81

Dragi rr-ki moeto since napolni 4 meseci od utre vleguvame vo 5-ti. , 1 nedela zapocnav da mu davam kasicki za vkus, mu imam dadeno da proba jabolce banance morkovce . Sto drugo mozam da mu davam ovoj mesec pisetemi ve molama , nesakam da napravam greska . Inaku sme pola na moe mleko pola na Ad.



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот cece81)
Непосредна врска до пораките: 2418
   RE: Прва нова храна на бебето
18.6.2012 17:43:28   
jasca
Zdravo Mamicki,

abe denes me fati nesto merak patlidzan da mu dadam na bebevo, za prv pat so kompir, se cudam zosto nikade nisto ne mozam da sretnam za patlidzanot? ima li nekoj nekade nesto pricitano, da ne ja utnam rabotava, bebeto ima polni 7 meseci

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 2419
   RE: Прва нова храна на бебето
18.6.2012 19:32:26   
kikicka
Не си утнала,јас и порано од 7месеци и имав дадено патлиџан,и секако лупен.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот jasca)
Непосредна врска до пораките: 2420
   RE: Прва нова храна на бебето
18.6.2012 21:26:19   
vesnab
patlidzan slobodno davaj mu na bebeto, sekako izlupen.moeto angelce ima polni 7 meseci i patlidzan saka najveke od se :) jas obicno za rucek mu davam meso so mnogu vrsti na zelencuk ( od se po malku ) i skoro so se patlidzan mesam.luka go obozava :) iako na gorestinive nekako so molenje ruckame bez razlika shto imame spremeno :(

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 2421
   RE: Прва нова храна на бебето
18.6.2012 22:48:40   
jasca
Благодарам Кикичка, пробавме и добро ни одеше јадењето user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 2422
   RE: Прва нова храна на бебето
18.6.2012 22:58:37   
jasca
Благодарам Весна, а модар патлиџан давате или? и од кога?
Бидејки бебушот убраза и се роди 31 недела ние покасно почнавме со немлечна исхрана, со полни 6 месеци, овошјето супер ни оди, на пазарче има изобилие и постојат милијон комбинации, но зеленчукот некако ми е многу ограничен. се се врти околу компирот user posted image
ве молам споделете дали давате и од кога
- Пиперка
- се мислам ориз да сварам и да изблендирам - мислам дека е добра основа за комбинации
- модар патлиџан
- го испуштив спанакот, го снема на пазарите, што би можела да дадам за замена?
- краставичка
што ли уште би можело?

(Одговор на членот jasca)
Непосредна врска до пораките: 2423
   RE: Прва нова храна на бебето
19.6.2012 1:33:20   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: jasca

Благодарам Весна, а модар патлиџан давате или? и од кога?
Бидејки бебушот убраза и се роди 31 недела ние покасно почнавме со немлечна исхрана, со полни 6 месеци, овошјето супер ни оди, на пазарче има изобилие и постојат милијон комбинации, но зеленчукот некако ми е многу ограничен. се се врти околу компирот user posted image
ве молам споделете дали давате и од кога
- Пиперка - ja piperka uste ne sum dala ama mislam mozes posle 6m..vovedete prvo drug zelencuk
- се мислам ориз да сварам и да изблендирам - мислам дека е добра основа за комбинации - nego mozes odma bez nikakov problem da go dades i vo zelencuk i vo ovoshje
- модар патлиџан - isto kako za piperka
- го испуштив спанакот, го снема на пазарите, што би можела да дадам за замена? - blitvata e odlicna zamena za spanakj..duri i podobra
- краставичка - ne ti treba sega toa...nema nishto vo nea..
што ли уште би можело? - tikvica, pashkanat,karfiol brokula...mf mf




< Поракaта ја уредил Andriance -- 19.6.2012 1:34:16 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот jasca)
Непосредна врска до пораките: 2424
   RE: Прва нова храна на бебето
19.6.2012 9:40:49   
kikicka
Спанакот можеш и замрзнат да го купеш по маркетиве.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 2425
Страница:   <<   < Претходна страница  95 96 [97] 98 99   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  95 96 [97] 98 99   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?