|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Лимон
21.12.2009 19:35:32   
Mamicka3
Не можев да најдам ваква тема па ако има слободно преместете.
Кога почнавте да им давате на вашите дечиња лимон.
Јас денес пошто не ми е добро јадев лимон и на малото пробав да му дадам првин се скисели а потоа само со рачето си го носеше на кај устето,ем се мршти ем лижи


_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Лимон
21.12.2009 19:37:22   
Natasha5
хахаха јас на Јана и дава мислам од 3 ти или порано не сум сигурна,ама што викаш ем се кисели ем сака.а сега и ставам секаде каде што одговара за заштита ,витамин це

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Лимон
21.12.2009 19:43:31   
Mamicka3
Вчера наполи 3 месеци ама циркуси еuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Лимон
22.12.2009 0:23:45   
Еца
мамички да не ве плашам, ама лимонот се воведува многу подоцна, некаде после 9 месец. Ајде други информации, искуства ако можеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Лимон
22.12.2009 0:40:23   
nana
Јас на поголемото дете уште на 2-3 месечна возраст му давав по 1-2 капки на цуцлата лажовка кога икаше, но ова мислам дека не се советува денес, мене тоа мајка ми стара школа ме прелажа user posted image  а за бебушот сега не сум пробала затоа што не ика толку често user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Лимон
22.12.2009 0:57:14   
nutelizza
Мене во една скрипта што ми ја дадоа од ре-медика пишува лимон и други цитрусни овошја ПОСЛЕ 1 година

(Одговор на членот nana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Лимон
22.12.2009 4:50:35   
sunchips
I jas imam citano deka prvata godina ne se dava niedno citrusno ovosje

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Лимон
22.12.2009 8:49:27   
mami
Цитрусно овошје до 1 година не се дава на дечиња, а научно е докажано дека не помага при икање како што не учеле- најпрост пример- пробајте вие кога икате да лижете лимон дали ке ви помине?
Лука проба лимон нешто пред годинката, а сега доаѓа го зима, и го цица како јаболко, цела половинка си ја шета со себе..ем се кисели ем јадеuser posted image user posted image

(Одговор на членот sunchips)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Лимон
22.12.2009 8:56:36   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Цитрусно овошје до 1 година не се дава на дечиња, а научно е докажано дека не помага при икање како што не учеле- најпрост пример- пробајте вие кога икате да лижете лимон дали ке ви помине?
Лука проба лимон нешто пред годинката, а сега доаѓа го зима, и го цица како јаболко, цела половинка си ја шета со себе..ем се кисели ем јадеuser posted image user posted image



Potpisuvam.Kako da si mi gi procitala mislite mami.user posted image user posted image user posted image user posted image
I da ddadam deka limunskata kiselina ne pomaga samo stvara grcevi vo stomacinjata kaj bebinjata.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Лимон
23.12.2009 14:36:20   
ripce
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

мамички да не ве плашам, ама лимонот се воведува многу подоцна, некаде после 9 месец. Ајде други информации, искуства ако можеuser posted image


Да не знаеш што да правиш... педијатарот што е во службата за вакцинација во здравствениот дом кај нас, ме советуваше дека најдобар извор на витамин ц е токму лимонот и заради тоа да му капнувам по неколку капки во чајчето, тоа беше уште на 5-6 месечна возраст. Сега, посебно кога фати ладново и сезоната на грип обавезно му капнувам по неколку капки во сокчињата и во чајчето. И не знам немаме проблеми заради тоа.

Сакам да споделам искуство со портокалот... Немаше никаков проблем кога му го цедевме и помешувавме со сок од друго овошје, ама баш пред една недела кога бевме на гости кај чичо му на мм, и таму му дадоа да јаде портокал, си мислев нема ништо да му биде, ама потоа кога земав да му менам пелена, на препоните имаше црвенило. Мој заклучок дека е од портокалот, зашто тој ден и претходните не беше јадел ништо ново. Па отсега знам дека цитрусно овошје портокал, лимон, мандарина нема сигурно да му давам да јаде, а како сок во мали количини и тоа помешан со сок од друго овошје да.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Лимон
1.1.2010 17:32:41   
Mucka
i ja mislim da netreba biti toliko agilan s limunom...netko napisa oko 9. mjeseca...cak mislim i tad da je rano osim ako se ne kapne u neku jabuku ili supu....i neznam zasto insistirati na limunu....ja obicno pocinjem voce davat kuhana jabuka,pa onda nakon koje takve dodam bananu..pa kruski,riza...supice..jaja,med,limun i ta neka sezonska voca jagode i sl uvodim puno kasnije.radije bi mu dala malo djecijeg vitamina c nego dozvolila da ga neki proljev zaustavi i uzme mu kulazu u tim prvim izletima s novim stvarima i ne riskirala puno vec ako sisa redovno i ako nema nekih akutnih problema.....tj.ako zelite preventivno da se ponasate..
mene zanima vase misljenje limun vs. kiwi...sto mislite o tome...sto vi vise preferirate i vasa djeca ....limunadu ili kasicu od kiwija s necim....jer moj sin nece bas sam kiwi da jede....ili ne lupat glavu s time puno nego sav taj nedostatak vitamina c jednostavno mu dati u kuselom kupusu..posto moj sin jede ga dinstanog dosta!!!!

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Лимон
3.2.2010 22:31:58   
Cacko
ИЗВОРНА ПОРАКА: nutelizza

Мене во една скрипта што ми ја дадоа од ре-медика пишува лимон и други цитрусни овошја ПОСЛЕ 1 година

e vo istata taa re medika na sestra mi i vikaa da mu dava na bebeto koga stuka limonce,sto i sestara mi go pravese.E sea kaj nejzinite toa palese ama kaj moja Elence nema sansi,jok bre brate,samo sokce ili cice inace ke zaterauser posted image ,

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Лимон
3.2.2010 22:54:07   
Палешка РР
Замислете, пред 14 години ми препорачаа за Марио да му давам сокче од лимон, портокал, морков или јаболко, по наполнет месец. И му давав user posted image  Сега тоа ми е страшно и да го помислам user posted image
Колку ли се менуваат времињата и сознанијата.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Лимон
3.2.2010 22:59:09   
caci20
Jas mislam deka se dava edna, dve kapki limonce. A toa sto go pisuva vo brosurata od remedika se odnesuva na sokce. Inaku na Petar ne mu pomagase ,a vnuk mi samo so toa prestanuvase da stuca

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Лимон
3.2.2010 23:20:57   
jaca
mirjana od3ipol  meseci jade limon,pasirana banana so rendano jabolko,caj od nane frutolino pirekompir orizova voda kravjo mleko moja kravica so melena plazma.jade se nema gajle.za 1 nedela bese poteska za 450grama ja merea na lekar

_____________________________

jadranka

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Лимон
4.2.2010 9:09:03   
mami
Му дадов пред некој ден лимонада од домашните лимони со малку шеќе..колку беше смешен...пие со цевката и се мршти ама не попушта и после две три голтки се тргна и почна да рипа во место од што му дојде киселоuser posted image user posted image user posted image му помина и за некоја минута бараше пак..и се така до крај на една голема чашаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот jaca)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Лимон
4.2.2010 9:12:45   
caci20
Bravo, i Petar isto taka delka svezo ceden sok od limon, grejp i portokal. Se mrst ama ne se predava. Mami go razreduvas so malku voda neli?

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Лимон
4.2.2010 9:18:14   
mami
да да, па многу јако ке му дојде инаку. Имаме дома два лимона и од нив си кинеме и правиме. Малку шеќерче и вода и го пие. А ако му ставам портокал нема ни да го помириса

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Лимон
4.2.2010 9:20:29   
profesorica
Дамјан си пие редовно лимонада,

а и лимон така му даваме и ке се скисели цел ќе направи едно чудо фаци и пак бара послеuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Лимон
4.2.2010 9:30:42   
bojanas
Се слагам со педијатрите за воведување на цитрусните овошја по 1 година.
Лука обожува да јаде лимон и цитрон, мислам дека тоа потекнува од тоа што кога бев бремена со него секој ден јадев по 1-2 цитрона, но од портокал и мандарина се исфрлуваше.
Сега за Ана внимавам не и давам цитрусни овошја заради предиспозицијата што ја има кон алергии во семејството.


_____________________________

Кајче мама тато дада јас и бато секој среќен пее дури ветре вее

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Лимон
22.2.2010 16:22:21   
brineta88
Лимон му давам уште кога имаше еден месец кога икаше, и му помагаше, одма престануваше. Ама сега не сака да слушне за лимон. user posted image  се скиселилuser posted image

(Одговор на членот bojanas)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Лимон
22.2.2010 19:01:58   
lilit
И моето синче обожава лимон и го јаде без проблем ама почнав да му го давам дури после една година.И јас кога сум била мала сум обожавала да јадам лимон и тоа според баба ми ке сум ги отворела очите и ни да трепнамuser posted image Сепак треба да се внимава и заради забите бидејќи сум видела деца со црни точкички по забите кои им се појавиле веднаш по јадењето лимон.

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Лимон
15.3.2010 22:38:27   
Snowhite RR
Јас му давам по неколку капки лимон кога ика уште кога се вративме од болница и веднаш престанува, и патронажната кога дојде ми рече ако не престанува со икање да му давам лимон, не знам од каде тоа дека до 1 год не се дава, ете му давам скоро секој ден па ни грчеви имаuser posted image ни ништо

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Лимон
15.3.2010 23:26:24   
Cacko
abe toa za ikanjeto mislam e individualno,na pr kaj Elena moja ne pali toauser posted image ,ama ne sum za toa do 1 god nikako citrusni ovosja.Elena jade(smuka)portokal od 5 meseci i uziva i nikakvi grcevi ni problemi nema,baska vo pasirana banana i stavam i sok od portokal i mmmm,prsti lize deteuser posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Лимон
15.3.2010 23:43:46   
Maca25
Значи какви се маливе, кисело им се, се мрштат, праат фаци, а уште бараат. Истото го прави и Нина. Пред 2 месеци почнав да и давам по малце лимонче да лижне и многу сака, а портокал и цедам и си го пие без проблем. не сум и дала уште лимонада ама мора да ја снимам кога ќе и дадам првпат. Инаку многу сака цитрони, и лупам и ги сецкам на мали парчиња и помини замини кога си игра си јаде.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?