|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  96 97 [98] 99 100   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето
19.6.2012 12:10:36   
jasca
Благодарам Адријанче, но не ми е јасно како да го припремам пашканатот? и со што да го давам?

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 2426
   RE: Прва нова храна на бебето
19.6.2012 12:30:31   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: jasca

Благодарам Адријанче, но не ми е јасно како да го припремам пашканатот? и со што да го давам?


Paskanatot e mnogu blag zelencuk...mozes na primer da go mesas so nesto sto potesko ti go jade...jas recisi vo se go stavam..na primer so brokula..so mevce,so tikvica..i kako i drugiot zelencuk se lupi i malku se vari.

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот jasca)
Непосредна врска до пораките: 2427
   RE: Прва нова храна на бебето
19.6.2012 13:17:09   
Ikana
Мианке, за спанаќот се утепав од барање на нет, и еве што дознав, бидејќи сомнително ми беше нешто, како низ магла се сеќавам дека некаде имав прочитано зошто и спанаќот не е добар за да се дава толку рано...Имено спанаќот содржи огромна количина на железо и цинк, кои не можат да се ресорбираат во организмот, додека од друга страна има висока концентрација на нитрати во својот состав, кои не се препорачуваат да се даваат се до 10 месеци минимум!!! Така да спанаќ сега нема да пробаме, ориз пробавме, тиквица и морков пробавме, остана уште брокула и компир, со кои ми рекоа дека не морам да брзам бидејќи се имаме пробано што треба за возраста....здравје на 7 месеци ќе пробаме пилешко и јагнешко, жолчка, а на 8 месеци јогурт, кисело млеко и сирење. Така да не касниме за ништо, цеееел живот ќе има она да јаде се што и душа сака, но до 12 месеци, додека сеуште пробува вкусови, главна храна треба да и биде, и ќе и биде МЛЕКО!

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Мене ми дадоа еден јеловник од клиника, и пишува дека на 6 месеци треба да се даде цреша, спанаќ, маргарин, масло, зелена тиквица, праска, кајсија, слива. И сега не знам дали да давам компир и брокула?? Ни житарици, пченка и ориз не сум и дала уште, секогаш каснам намерно 2 недели, бидејќи е предвреме родена на полни 35 недели.....

Ikana,moeo bebe za dva dena ke napolni 6 meseci...uste pred da napolni 5 meseci jas bev kaj nejzinata pedijatarka da se konsultiram sto se smee da jade...Site ovie raboti sto ti gi imas probano,nie veke odamna gi jademe....Eve denes jadese tikvica ( bez semki ) brokula i kompirce vo kombinacija so maslinovo maslo.... Doktorkata mi rece da i stavam i po dve tri zrna sol vo kasata i slobodno da stavam PUTER ili Maslinovo maslo..rece deka na najnoviot seminar se zborelo za toa deka poslednite istrazuvanja pokazale deka mastite koi gi sodrzi puterot se korisni za bebeto i slobodno da davam puter.... Nie jademe morkov,tikvica,kompir,oriz, brokula i spanak ( sekogas gi kobiniram ) Imame i probano od kasickata na hipp - spanak so kompir i pavlaka ( na nea pisuva deka e od 5 meseci ) i imam i dadeno i kombinacija so karfiol od hippovite kasicki.... Sega ke pocnam i so meso i zolca od jajce po preporaka od doktorkata nejzina..Od ovosje sme porbale - cresi,kajsii,slivi,portokal,praska,jabolka,krusa,banana i vo ovosnite kasi stavam - lino meleni biskvti za gustina.... Pocnav i mlecni kasi da davam samo so AD mleko i gi pravam...


(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 2428
   RE: Прва нова храна на бебето
19.6.2012 13:28:47   
ane.d
Zdravo na site mamicki. Prv pat pisuvam na forumot ama redovno citam se sto pisuvate,e sega dojdov na red i jas da prasam nesto user posted image . I. za 10 dena ke napravi 7 meseci, cica a od ovosje imame probano:jabolko,krusa,banana,sliva,kajsija a od zelencuk:kompir,morkov,tikvicka,paskanat,brokula,oriz. E sega sakam da ve prasam za pcenicen griz,koga bevme na poslednata vakciana doktorkata mi rece da i dadam griz i pcenicno brasno,mu dadov griz i si go jade ama ne znam dali grizot sodrzi gluten nemam pocnato da i davam hrana so gluten sakam pokasno ama ako grizot ima gluten znaci mnogu zgresiv. Sakam da ve prasam i od koga da pocnam da i davam meso i dali da pocnam prvo so pilesko pa telesko ili nema vrska,od koga da pocnam so jajce i uste nesto mozebi e glupo ama so e toa oves sakam da i dadam i ovesni snegulki ama ne znam dali sodrzat glutenuser posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 2429
   RE: Прва нова храна на бебето
19.6.2012 13:37:26   
Ikana
Ане.д здраво! Во погорниот пост наведов кога што ќе пробаме, пишува и за месо и за жолчка, додека за глутен јас не би брзала, имаш време, можеш и на 7 и пол месеци да воведеш. Прво почни со пилешко па потоа со телешко месо.

(Одговор на членот ane.d)
Непосредна врска до пораките: 2430
   RE: Прва нова храна на бебето
19.6.2012 13:57:34   
Yummy Mammy
Ane.d za ovesnite snegulki jas pisuvav pogore, ne sodrzat gluten, slobodno stavaj gi vo mandzicki ili ovosje. Gi imas vo site golemi marketi, Haferfloken im pisuva, ili taka nesto. Samo treba da gi ostavis 1-2 minuti da otstojat i da gi izmesas ili izblendiras ubavo. (Pr. Go blendiram obosjeto dodeka ne stane onaka tecno, dodavam ovesni snegulki direktno i blendiram uste 1-2 min, em ubavo se sitnat tie, em pobrzo omeknuvaat, em ubavo se zgusnuva hranata za da ne tece. I taka go davam ovosjeto. A za pogolemata kerka koga porasna i vo mleko celi i gi stavav, a i vaka vo ovosje celi samo da otstojat, za da omeknat)

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 2431
   RE: Прва нова храна на бебето
19.6.2012 14:11:38   
ane.d
Da Ikana nejkam da brzam so gluten ke go dadam najkasno kolku sto mozam zatoa prasav dali grizot sodrzi gluten oti veke i go dadov na I.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 2432
   RE: Прва нова храна на бебето
19.6.2012 14:57:28   
jasca
blagodaram, sega probuva patlidzance, pa ke i dadam oris, potoa brokula, pa paskanatot bi bil sleden user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 2433
   RE: Прва нова храна на бебето
19.6.2012 15:07:27   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: ane.d

Zdravo na site mamicki. Prv pat pisuvam na forumot ama redovno citam se sto pisuvate,e sega dojdov na red i jas da prasam nesto user posted image . I. za 10 dena ke napravi 7 meseci, cica a od ovosje imame probano:jabolko,krusa,banana,sliva,kajsija a od zelencuk:kompir,morkov,tikvicka,paskanat,brokula,oriz. E sega sakam da ve prasam za pcenicen griz,koga bevme na poslednata vakciana doktorkata mi rece da i dadam griz i pcenicno brasno,mu dadov griz i si go jade ama ne znam dali grizot sodrzi gluten nemam pocnato da i davam hrana so gluten sakam pokasno ama ako grizot ima gluten znaci mnogu zgresiv. Sakam da ve prasam i od koga da pocnam da i davam meso i dali da pocnam prvo so pilesko pa telesko ili nema vrska,od koga da pocnam so jajce i uste nesto mozebi e glupo ama so e toa oves sakam da i dadam i ovesni snegulki ama ne znam dali sodrzat glutenuser posted image

na mene mi rekoa deka pcenkaren griz ne sodrzi gluten a dodeka pcenicnot sodzi gluten taka da nie mame 5 meseci i 2 nedeli i planiram za 2 nedeli da dadam pcenkaren girz i palenta a od itarizita gi jade gi obozava orznite sneguki i ovesnite i m dodavam nekoe ovosje na primer praska i modra sliva.
drugo stom s mu dala griz nema nkakva alergska rekacija od tipot na proliv i povrakanje slobodno prodolzi so grizot


_____________________________



(Одговор на членот ane.d)
Непосредна врска до пораките: 2434
   RE: Прва нова храна на бебето
19.6.2012 15:08:57   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: jasca

blagodaram, sega probuva patlidzance, pa ke i dadam oris, potoa brokula, pa paskanatot bi bil sleden user posted image

a domat ili modar patlidzan kako go davate domatot samo mesestot del bez semk luspi taka li?


_____________________________



(Одговор на членот jasca)
Непосредна врска до пораките: 2435
   RE: Прва нова храна на бебето
19.6.2012 15:42:19   
kikicka
Доматот лупен и зелениот дел одозгора го отстранувам бидејќине е убав за јадење.Семките слободно давајте ги не само од доматот туку и од тиквичката и м.патлиџан.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 2436
   RE: Прва нова храна на бебето
19.6.2012 15:44:21   
kikicka
Иканаа какво ЈАГНЕШКОО??? Најтешкомесо е тоа и најмрсно,да не мислеше на јунешко??? Јас почнав со телешкојунешко па после домашно пиле(од село) и тоа е од меса,дури сега проба зајачко али сосема малку и ке заборавев мисиркино.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 2437
   RE: Прва нова храна на бебето
19.6.2012 15:53:03   
Ikana
JUNESHKO mislev se izvinuvam!!!! Offff glavata mi e izdisana izvinete!!!!! Juneshko ako e teleshko na toa mislev, samo pomladoto od tele!!

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 2438
   RE: Прва нова храна на бебето
19.6.2012 17:36:39   
ane.d
Lele ivoni4ka jas i dadov pcenicen griz,e sega se razocaravuser posted image tolku vnimavav da ne i dadam gluten jas odma i dadov,sega ke kupam pcenkaren i ke i davam takov a gluten ke i davam pokasno,moze taka neli ako zgresiv mozam da prodolzam bez gluten i da i davam psle nekolku meseci gluten.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 2439
   RE: Прва нова храна на бебето
19.6.2012 17:57:36   
KRISTIJANA*
zdravo na site dave prasam za sovet , imame 6 meseci i 7 dena , nautro jademe ovosna za rucek zelencukova kasicka , me interesira na ovaa vozrast kolku e potrebno kolicinski da izede dali e dovolno kolku mqalite kasi na hipp? i tretiot mlecen obrok poleka go voveduvame , koe vreme da mu go davam , do kolku casot najdocna?

i uste nesto znaci griz pcenkaren DA pcenicen ne , a palenta na ovaa vozrast smeam?

i uste ne mi e jasno zosto kravjo mleko ne smeeme a jogurt i kiselo da????????

_____________________________

Само една работа е поубава од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш мајка....

(Одговор на членот ane.d)
Непосредна врска до пораките: 2440
   RE: Прва нова храна на бебето
19.6.2012 18:25:23   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: ane.d

Lele ivoni4ka jas i dadov pcenicen griz,e sega se razocaravuser posted image tolku vnimavav da ne i dadam gluten jas odma i dadov,sega ke kupam pcenkaren i ke i davam takov a gluten ke i davam pokasno,moze taka neli ako zgresiv mozam da prodolzam bez gluten i da i davam psle nekolku meseci gluten.

ane.d abe sto se sekiras tolku ako si i dala nema nikakva reakcija PRODOLZI sekako ke moras eden den da i dades pokasno ili porano nema vrska bidejki alergijata na gluten t.e. celakija e naslednaaaaa i ako nemas nikoj vo familija so vakva alergija nema sansi da se javi kaj user posted image plus zosto i da ne mu davas nema logika mojata maticna a i tetka mu na mm najdobar pedijatar vo Novi Sad veli se da se dava pa i gluten ako nema familijarna pricina porano da ne se znaelo za gluten pa davale bilokakvi biskoti i sto im bilo nisto uzivaj
a za kiseloto mleko i jourtot i mene ne mi e jasno povee pati imam prasano ama nikakov odgovor nema nikakva logika kravjo mleko posle godina a kiselo mleko posle 7 jas ke pocnam so kiselo mleko i jogurt na polni 6 a so kravjo mleko posle 2 nedeli

_____________________________



(Одговор на членот ane.d)
Непосредна врска до пораките: 2441
   RE: Прва нова храна на бебето
19.6.2012 18:45:51   
KRISTIJANA*
Ivoni4ka nedavanjevo gluten e samo radi toa da ne javi alergija ?

_____________________________

Само една работа е поубава од тоа да бидеш жена, а тоа е да бидеш мајка....

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 2442
   RE: Прва нова храна на бебето
19.6.2012 22:35:10   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: KRISTIJANA*

zdravo na site dave prasam za sovet , imame 6 meseci i 7 dena , nautro jademe ovosna za rucek zelencukova kasicka , me interesira na ovaa vozrast kolku e potrebno kolicinski da izede dali e dovolno kolku mqalite kasi na hipp? i tretiot mlecen obrok poleka go voveduvame , koe vreme da mu go davam , do kolku casot najdocna?

i uste nesto znaci griz pcenkaren DA pcenicen ne , a palenta na ovaa vozrast smeam?

i uste ne mi e jasno zosto kravjo mleko ne smeeme a jogurt i kiselo da????????

Kristijana, за тоа количински колку е доволно, еве ТУКА можеш да прочиташ што пишале другите мајки. Исто така има и тема, за тоа Коге е првиот, а кога последниот оброк, еве ТУКА.
А за јогуртот, и млекото јас почнав и двете да ги давам од 6 месеци, но само во кашички. Инаку со оброците мислам дека сте супер, три оброци се супер за таа возраст, а и редоследот исто така.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот KRISTIJANA*)
Непосредна врска до пораките: 2443
   RE: Прва нова храна на бебето
19.6.2012 23:18:32   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Мианке, за спанаќот се утепав од барање на нет, и еве што дознав, бидејќи сомнително ми беше нешто, како низ магла се сеќавам дека некаде имав прочитано зошто и спанаќот не е добар за да се дава толку рано...Имено спанаќот содржи огромна количина на железо и цинк, кои не можат да се ресорбираат во организмот, додека од друга страна има висока концентрација на нитрати во својот состав, кои не се препорачуваат да се даваат се до 10 месеци минимум!!! Така да спанаќ сега нема да пробаме, ориз пробавме, тиквица и морков пробавме, остана уште брокула и компир, со кои ми рекоа дека не морам да брзам бидејќи се имаме пробано што треба за возраста....здравје на 7 месеци ќе пробаме пилешко и јагнешко, жолчка, а на 8 месеци јогурт, кисело млеко и сирење. Така да не касниме за ништо, цеееел живот ќе има она да јаде се што и душа сака, но до 12 месеци, додека сеуште пробува вкусови, главна храна треба да и биде, и ќе и биде МЛЕКО!

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Мене ми дадоа еден јеловник од клиника, и пишува дека на 6 месеци треба да се даде цреша, спанаќ, маргарин, масло, зелена тиквица, праска, кајсија, слива. И сега не знам дали да давам компир и брокула?? Ни житарици, пченка и ориз не сум и дала уште, секогаш каснам намерно 2 недели, бидејќи е предвреме родена на полни 35 недели.....

Ikana,moeo bebe za dva dena ke napolni 6 meseci...uste pred da napolni 5 meseci jas bev kaj nejzinata pedijatarka da se konsultiram sto se smee da jade...Site ovie raboti sto ti gi imas probano,nie veke odamna gi jademe....Eve denes jadese tikvica ( bez semki ) brokula i kompirce vo kombinacija so maslinovo maslo.... Doktorkata mi rece da i stavam i po dve tri zrna sol vo kasata i slobodno da stavam PUTER ili Maslinovo maslo..rece deka na najnoviot seminar se zborelo za toa deka poslednite istrazuvanja pokazale deka mastite koi gi sodrzi puterot se korisni za bebeto i slobodno da davam puter.... Nie jademe morkov,tikvica,kompir,oriz, brokula i spanak ( sekogas gi kobiniram ) Imame i probano od kasickata na hipp - spanak so kompir i pavlaka ( na nea pisuva deka e od 5 meseci ) i imam i dadeno i kombinacija so karfiol od hippovite kasicki.... Sega ke pocnam i so meso i zolca od jajce po preporaka od doktorkata nejzina..Od ovosje sme porbale - cresi,kajsii,slivi,portokal,praska,jabolka,krusa,banana i vo ovosnite kasi stavam - lino meleni biskvti za gustina.... Pocnav i mlecni kasi da davam samo so AD mleko i gi pravam...




seto toa za spanakjot e taka megjutoa koga kje se kombinira so jogurtce ili kiselo mlekce e ok..ama kako i da e tuka e blitvata kako bolke varijanta...

moe mislenje e deka ne ti treba pilesko tolku rano...osven ako imas domakjo user posted image se pocnuva so telesko pa posle i misirkino...

za zelencukot.,..koga kje probate brokula mozete i karfiol...daj i pashkanat, mnogu e ubav...

ete taka ajde sega prijatnoo :-)))

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 2444
   RE: Прва нова храна на бебето
19.6.2012 23:19:46   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: ane.d

Da Ikana nejkam da brzam so gluten ke go dadam najkasno kolku sto mozam zatoa prasav dali grizot sodrzi gluten oti veke i go dadov na I.


ti vekje si dala griz...toa e gluten kolku sto znam

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот ane.d)
Непосредна врска до пораките: 2445
   RE: Прва нова храна на бебето
19.6.2012 23:40:31   
Andriance
Рингерајќи, ајде една мала помош и совет од вас....бебе насабајле јаде овошна каша..почнав да ставам снегулки уставри корнфлекс во нив, некогаш и гриз...
ама мислам дека веќе тоа треба полека да му станува ужина а и бре се едно те исто му вртам..дајте некоја идеја со друго можам да му дадам за доручек...за ручек јаде зеленчук цо мевце или жолчка, за вечера млечна каша или нешто со јогурт или кисело млекце.

грасиас мучас

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 2446
   RE: Прва нова храна на бебето
20.6.2012 9:26:59   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: KRISTIJANA*

Ivoni4ka nedavanjevo gluten e samo radi toa da ne javi alergija ?

tocno zosto bi bilo druga procicina jadenjata se rasporedeni po meseci i vozrast so cel poleka poleka organizmot da se adaptira na razlicnite vidovi hrana

_____________________________



(Одговор на членот KRISTIJANA*)
Непосредна врска до пораките: 2447
   RE: Прва нова храна на бебето
20.6.2012 9:33:46   
Natuska85

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Рингерајќи, ајде една мала помош и совет од вас....бебе насабајле јаде овошна каша..почнав да ставам снегулки уставри корнфлекс во нив, некогаш и гриз...
ама мислам дека веќе тоа треба полека да му станува ужина а и бре се едно те исто му вртам..дајте некоја идеја со друго можам да му дадам за доручек...за ручек јаде зеленчук цо мевце или жолчка, за вечера млечна каша или нешто со јогурт или кисело млекце.

грасиас мучас


Андрианче знаеш јас уште давам овошје насабајле кога не е во градинка дали со оризови снегулки,дали со мелена плазма,ама знам дека еве Беатрис на пример дава тарана или палента со јогуртче,можеш и такво нешто.Исто во градинка им даваат на пример млеко со бисквити, корнфлекс со млеко мада јас ова го давам за вечера како млечна кашичка...Можеш нешто од ова за промена....

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 2448
   RE: Прва нова храна на бебето
20.6.2012 9:36:16   
AnnaMolly RR
Јас никогаш не сум му давала овошје за појадок, тоа ни е попладневна ужинка.
За појадок му давав (кога беше на возраст како Андреј) палента, тарана, гриз, бисквити и млеко, кисело млеко и лепче, овесни снегулки со кисело млеко...

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 2449
   RE: Прва нова храна на бебето
20.6.2012 9:38:50   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance

Рингерајќи, ајде една мала помош и совет од вас....бебе насабајле јаде овошна каша..почнав да ставам снегулки уставри корнфлекс во нив, некогаш и гриз...
ама мислам дека веќе тоа треба полека да му станува ужина а и бре се едно те исто му вртам..дајте некоја идеја со друго можам да му дадам за доручек...за ручек јаде зеленчук цо мевце или жолчка, за вечера млечна каша или нешто со јогурт или кисело млекце.

грасиас мучас

e adrijance i jas imam takov problem pa reziv ovaa nedela da smenam malku abe se edno isto jade pa pravam ovesni snegulki 1 den so edno ovosje utre orizn snegulki so drugo ovosje 3 den ovesni pak so povtrono razlicno ovosje i sega za sega super prifaka i poveke ja drzi sita oti ona jade kolicinski maksimalno 60-70 ml ama samo ovosje ni 1 cas ne jadrzi odma bara mleko a sum probuvala poveke kasa da i davam ne saka ja pluka i si vikam da napravam si eden jelovnik ponedelnik toa vtornik drugo sreda treto itnuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 2450
Страница:   <<   < Претходна страница  96 97 [98] 99 100   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  96 97 [98] 99 100   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?