|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  46 47 [48] 49 50   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето
16.5.2011 15:11:34   
Maca25
вегетата е многу штетна не само за децата туку и за возрасните. јас кога и правам супи на ќерка ми ставам многу малку сол, сакам таа да го осети природниот вкус на зеленчукот. а за сол, користиме морска сол и тоа во многу мали количини. можете и во многу мали количини да користите путер, ама подобро е маслиново масло, му дава на јадењето прекрасен вкус. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Kori)
Непосредна врска до пораките: 1176
   RE: Прва нова храна на бебето
16.5.2011 19:50:32   
mamamoni
мамички кажете ми од која возраст почнавте да им давате пиперка и домат и на кој начин приготвени сакам да внесам уште нешто од страна на зеленчук, досега имаме пробано морков, компир, тиквица, спанаќ, тиква ( портокаловата ), брокула, оваа недела ќе полниме 7 месеци

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 1177
   RE: Прва нова храна на бебето
17.5.2011 7:50:44   
arh_diz
Jas piperka vovedov sega vo 9 meseci zelena ( taka mi rece pedijatarot ) deka zelenite se podobri.Ja varam i ja dodavam vo kasicka.Sveza seuste nemam dadeno a patlidzan nemam seuste dadeno

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 1178
   RE: Прва нова храна на бебето
17.5.2011 13:41:56   
srcence_25
Nas vo sovetuvaliste ni dadoa edna brosura za pravilna ishrana na doencinjata! vo nea pisuva deka morkov,domat,krastavica i cveklo moze za se davaat i posle 6-ti mesec vo vid na isceden sok! za piperka neznam no domat moze da mu davas!
sega od 9 meseci ke probame i grasok, pa boranija pa gravce:))) mesunkasti rastenija:)

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 1179
   RE: Прва нова храна на бебето
17.5.2011 13:46:38   
Pepelaska *
И јас од кога се думам за патлижаните ама некако ми се вештачки , сега со јајцето пробуваме па после тоа ќе му дадам малку и доматче а пиперки тука не сум видела уште

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 1180
   RE: Прва нова храна на бебето
17.5.2011 13:57:08   
srcence_25
nie zolckata dobro ja prifativme:))) ja davam so jogurtce ili so malku izvarok sirenje i nekako i se dopaga! a patlidznot go stavam vo svareniot zelencuk i blendiram, ne go varam zosto nema potreba,lesno se blendira, taka mislam deka e poubavo! a ceden kako sokce i ne go bendisuva mnogu iako imame probano so jabolce i morkov! vo zelencukot go sakauser posted image  samo neznam do koga da i davam blendirana hrana, mislam od koga se preminuva na pasirana hrana! zaprimetuvam deka saka da jade i raboti koi nema da i se tecni ili gusti:) ako jademe i davam troski i taa si gi dzvaka ko demek znae i se raduva...mozebi treba veke da premineme na pasiranje so viluvceuser posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 1181
   RE: Прва нова храна на бебето
17.5.2011 14:27:43   
mila mama
Jas otkako ja zahraniv, davam samo pasirana hrana. Blendiram samo meso so zelencuk, i toa ne na najsitno. Ednas probav da i iscedam sok od kivi, jabloce i morkov, ama se zgadi. Koga go probav kisel bese i izgleda zatoa ne i se dopadnauser posted image Taka sto sokcinja ne pieme, a hranata ja pasirame. Si dzvaka bez problem. A vo posledno vreme zabelezuvam deka ako i dadam nekolku dena po red kupecki kasicki, posle zaborava da dzvaka user posted image Se naviknuva nekako na "lapni, goltni" user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот srcence_25)
Непосредна врска до пораките: 1182
   RE: Прва нова храна на бебето
18.5.2011 12:07:51   
stela
Deneska moeto since prvpat ruckase kasicka, od jabolko user posted image  izede polovina teglicka. Imame 6 meseci bez eden den. Dosega ima probano samo sokce od jabolko i morkovce. Ke vidime kako ke odi denesniov den, so ogled na toa so go smenivme mlekoto od 1 na Aptamil2, spored upatsvoto treba da ima tri obroci od mleko, a toj dosega so 1 imase pet ili sest, pa da vidime kolku ke saka i kolku ke go drzi i novoto mleko i kasickata od koja planiram da mu dadam i popladne povtornouser posted image

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 1183
   RE: Прва нова храна на бебето
20.5.2011 21:17:07   
Nadezna
Најубав период ти следи, шоу е :)

ИЗВОРНА ПОРАКА: stela

Deneska moeto since prvpat ruckase kasicka, od jabolko user posted image  izede polovina teglicka. Imame 6 meseci bez eden den. Dosega ima probano samo sokce od jabolko i morkovce. Ke vidime kako ke odi denesniov den, so ogled na toa so go smenivme mlekoto od 1 na Aptamil2, spored upatsvoto treba da ima tri obroci od mleko, a toj dosega so 1 imase pet ili sest, pa da vidime kolku ke saka i kolku ke go drzi i novoto mleko i kasickata od koja planiram da mu dadam i popladne povtornouser posted image

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 1184
   RE: Прва нова храна на бебето
20.5.2011 21:46:27   
lukas
ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

jas stavav vegeta i uste stavam vegeta vo zelencukovite sol nemam staveno onaka mislam cista sol...pozzz

Vegetata e stetna za bebinja i ne treba da se dava. Podobro e cista sol, otkolku ovaa koja ima trista dodatoci i konzervansi.

ne mu stavam kuzne kolku taka malku a i plus toa ovaa dafinka e poveke na zelencuk i odbiram da ne e prasestoto..sitnoto..pozzz




_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 1185
   RE: Прва нова храна на бебето
14.6.2011 12:56:32   
little girl
od koga moze da im se dade sirence na decata i kakvo? Dali obicno kravjo ili pak nekoe mlado nesoleno i koe e toa, jas baram takvo po prodavnicive i nema..

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 1186
   RE: Прва нова храна на бебето
14.6.2011 13:09:50   
dostickage
nesoleno sirenje imas vo Vero.Se prodava kako sitno sirenje nesoleno na refus cini okolu 126 denari kilo.Super e.mislam deka nema potreba da se dava mnogu sol na mali decinja taka da jas licno ne sum za obicno kravjo sirenje.Koga kje potporasnat se dava feta sirenje.

(Одговор на членот little girl)
Непосредна врска до пораките: 1187
   RE: Прва нова храна на бебето
14.6.2011 13:10:50   
dostickage
stoi kaj kaskavalite i drugoto sirenje na refus.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 1188
   RE: Прва нова храна на бебето
14.6.2011 15:34:23   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: little girl

od koga moze da im se dade sirence na decata i kakvo? Dali obicno kravjo ili pak nekoe mlado nesoleno i koe e toa, jas baram takvo po prodavnicive i nema..


Ако е мало бебенце може да започнеш со АБЦ крем сир. Се дава од 7 месеци.
user posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот little girl)
Непосредна врска до пораките: 1189
   RE: Прва нова храна на бебето
19.6.2011 2:41:52   
*Bucka*
Mamicki, mi treba mala pomos.
Pedijatarot mi rece deka imalo nekakva sema so redosled za voveduvanje hrana kaj bebe. Ne mozam da ja najdam, a sigurno ja ima negde ovde na forumov, moze li nekoj da mi iskopira link?

Fala vi!

Btw, bebusov moj ima 5 meseci, skoro pocnavme so sok od jabolko i morkov, a ke vovedeme i banana, pa posle site ovosja so red. Prvo ni rekoa sok, a posle i kasicki

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1190
   RE: Прва нова храна на бебето
19.6.2011 16:42:09   
Pepelaska *
Добредојде на Рингераја, *буцка* ти посакувам убава дружба, не е некоја шема ама еве ќе ти го кажам моето искуство
5 и пол месеци сокче , кашичка од јаболко , морков, банана ,круша( по малку) слива, кајсија, праска ,
6 месеци ( компир, ориз, морков, брокула, спанаќ, тиквичка ,супи со зеленчук...(се воведува од се по малку и постепено по 2 3 дена едно исто па после се мешаат продуктите )
7 месеци - месо( телешко , пилешко, мисиркино, ) житарици, храна со глутен( бисквити, палента , пченичен гриз и слично)
јогурт, павлака, кисело млеко
8 и пол месеци жолчка од јајце ( се почнува со 1/8 постепено па 1/4 1/2 па цела, јас понеогаш му давам и грашак , тестенини и слично
9 месеци риба, грав, боранија ние додуша уште не сме пробале пошто мене ми се тешки за варење овие продукти а камоли на бебе ама уште малку ќе му дадам по малку
ЈАс сум дотука стигната user posted image се надевам малку ти помогнав а инаку од се ќему даваш и воведуваш постепено и по малку

А женски од кога се дава зелка на бебе и како , варена, жива???

< Поракaта ја уредил Pepelaska### -- 19.6.2011 16:45:49 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот *Bucka*)
Непосредна врска до пораките: 1191
   RE: Прва нова храна на бебето
20.6.2011 1:00:11   
*Bucka*
Fala ti Pepelaska za preporakive. Kje mi posluzat orientaciono da znam do kade sme i sto sledno otprilika poleka da voveduvame.
Jas zasega pravam svez sok od sokovnik, ne proceduvam niz gaza (posebno jabolka. Denes prvpat lapnavme i edna mala ispasirana banana vo blender, ke prodolzam so toa i utre, zadutre, ke sledam reakcii. Detevo pravese facki, ama posle iskrka se do kraj :)

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 1192
   RE: Прва нова храна на бебето
20.6.2011 10:44:19   
Maci3
Мамички кога прв пат дадовте модар патлиџан user posted image

(Одговор на членот *Bucka*)
Непосредна врска до пораките: 1193
   RE: Прва нова храна на бебето
20.6.2011 11:41:31   
dostickage
od kaj 8-9 meseci.samo vnimavajte modriot patlidjan moze da napravi crvenilo okolu usteto i toa e samo kozna reakcija a ne alergija na proizvodot.istoto moze da go napravi i crveniot patlidjan.

od iskustvo jas mislev deka deteto mi e alergicno pa posle predijatarot mi rece deka toa e ocekuvana kozna reakcija sto posle brzo se povlekuva sto bese i slucaj:)))

(Одговор на членот Maci3)
Непосредна врска до пораките: 1194
   RE: Прва нова храна на бебето
20.6.2011 18:06:17   
Felly RR
Таквото црвенило и се јави на МАтеа сега неколку пати, иако лани имаше пробано црвен домат, и немаше никаква реакција, а и оваа година јадеше може 2 месеци веќе, дури сега и се јави црвенило, на лицето - околу устето, на образите и на рачињата каде што и течел сок од доматот. Ја измив со вода, и за брзо и се изгуби.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 1195
   RE: Прва нова храна на бебето
21.6.2011 10:29:48   
Luci
Mario ima skoro 5 meseci i e uste od prv den na AD mleko Nan1, napreduva odlicno i ima  9kg. Osven mlekoto do sega mu imam dadeno 3-4  pati kasicka Hip od jabolko, zavcera mu dadov ispasirana banana i sokce od jabolko domasno cedeno i kupecko na Hip ama ne gi saka ni ednoto ni drugoto. Ajde iskusni mamicki dajte mi sovet sto drugo bi mozela da mu ponudam na moeto bebe i kolku cesto, jas kasicka mu davav na 2 dena otprilika. Bananata ke ja izbegavam zosto edvaj se iskaka vecerta, dusicka, mnogu placeseuser posted image

< Поракaта ја уредил luci -- 21.6.2011 10:41:04 >


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1196
   RE: Прва нова храна на бебето
21.6.2011 14:16:23   
dostickage
ne znam mozebi ne e spremno deteto za nova hrana.ostavi ja den dva pa probaj so sokce od kruska.mozebi toa kje go saka.do sest meseci i samo na mleko da ti bide uste podobro.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 1197
   RE: Прва нова храна на бебето
21.6.2011 14:23:18   
dostickage
inace moze i detetot voopsto da ne saka sokovi.moeto detence ima edna godinka pa ne pie sok.
duri otkako napravi edna godina pocna po malce da pie sokce maksimum po 70ml dnevno i toa se slucilo ednas ili dva pati.
kaj mene koga pocnav da go dohranuvam,se obidov so sokce od jabolko,posle nekoj den probav kasa od Milupa so oriz kako taa pogore na slikata i nejze ne ja sakase.
na kraj zedov edno jabolko ,go svariv malce okolu edna minutka ,go izblendirav i go izede.taka da na kraj se svede da jade samo ovosni kazicki a od tecnost da pie samo AD mleko,Druga tecnost i den denes ne saka da vidi.ima slucaj kade sto cel den ne saka nisto da pie...maka macime user posted image
sega mu ja najdov fintata , se laze za nekoja goltka sokce ama obavezno so cuden vkus i da e od frizideruser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 1198
   RE: Прва нова храна на бебето
22.6.2011 0:17:54   
pavcule
A kakov jogurt mu davate na decata i od kolku meseci.Nie imame skoro 6.5meseci i mu nemam dadeno meso.Samo ovosni i zelencukovi kasi i sokcinja, a od zitarici samo oriz i pcenka(od Milupo)znaci bez gluten, i mnogu ja bendisa duri od sise mu ja davam bidejci e potecna.Maticnata mi rece mesoto duri vo 8 ( sega po novi ispituvanja) pa ne brzam so mesoto.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 1199
   RE: Прва нова храна на бебето
27.6.2011 14:51:50   
bebe82
Може ли некој да ми каже кога да почнеме со грозје?


(Одговор на членот pavcule)
Непосредна врска до пораките: 1200
Страница:   <<   < Претходна страница  46 47 [48] 49 50   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  46 47 [48] 49 50   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?