|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето
27.6.2011 20:52:48   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: pavcule

A kakov jogurt mu davate na decata i od kolku meseci.Nie imame skoro 6.5meseci i mu nemam dadeno meso.Samo ovosni i zelencukovi kasi i sokcinja, a od zitarici samo oriz i pcenka(od Milupo)znaci bez gluten, i mnogu ja bendisa duri od sise mu ja davam bidejci e potecna.Maticnata mi rece mesoto duri vo 8 ( sega po novi ispituvanja) pa ne brzam so mesoto.


Jas davam bitolski jogurt, 3.2 %maslenost.


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот pavcule)
Непосредна врска до пораките: 1201
   RE: Прва нова храна на бебето
28.6.2011 2:06:01   
Nadezna
ИЗВОРНА ПОРАКА: bebe82

Може ли некој да ми каже кога да почнеме со грозје?




Јас му дадов на 5 месеци и сокце и касицка од грозје

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 1202
   RE: Прва нова храна на бебето
30.6.2011 18:45:34   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: Nadezna

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebe82

Може ли некој да ми каже кога да почнеме со грозје?




Јас му дадов на 5 месеци и сокце и касицка од грозје



Тогаш сега кога ќе излезе грозјето и јас ќе и дадамuser posted image .


Сакам да и дадам целер. Кој дел се дава на бебето. Дршките, ливчињата или коренот?

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 1203
   RE: Прва нова храна на бебето
6.7.2011 0:13:18   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: Nadezna

Од која возраст вашето бебе јаде павлака?
Мојот има 7,5 месеци, пие јогурт, ама уште не сѕум му дала павлака....



_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 1204
   RE: Прва нова храна на бебето
25.7.2011 9:01:03   
kaicka
Mozes kiselo mleko da davas pavlaka seuste nemame probano imame 8,5 meseci no zatoa kiseloto mleko i jogurtot ni se prilicno zastapeni vo ishranata.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 1205
   RE: Прва нова храна на бебето
25.7.2011 9:02:59   
kaicka
Sakam da ve prasam navistina neznam sto da pravam nie sme so atopicen dermatit koj sega za sega e pod kontrola gluten seuste nemam vovedeno me interesira koga pocnavte so gluten poz i fala

(Одговор на членот kaicka)
Непосредна врска до пораките: 1206
   RE: Прва нова храна на бебето
27.7.2011 18:44:45   
Nadezna
Kaicka, jas mu dadov glutenski zitarki na 6 mesci, ne znam sega za so drematit...Ama glutenskata alergija ne ja javuva na toj nacin, so isip, tuku postepeno, so anemija i rahitits

(Одговор на членот kaicka)
Непосредна врска до пораките: 1207
   RE: Прва нова храна на бебето
28.7.2011 14:04:34   
penelopa
Сакам да му дадам макарони на user posted image кое е старо скоро 9 месеци. Но незнам какви- на обичните најситни пишува дека содржат јајца. На пример Barilla. Некој предлог и со што ги комбинирате?

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 1208
   RE: Прва нова храна на бебето
28.7.2011 16:16:37   
Felly RR
Побарај Пенелопа, има и без јајце (макар што на 9 месеци можеш и со јајце). И може со јогурт, и АБЦ да ги измешаш.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 1209
   RE: Прва нова храна на бебето
28.7.2011 17:03:15   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Сакам да му дадам макарони на user posted image кое е старо скоро 9 месеци. Но незнам какви- на обичните најситни пишува дека содржат јајца. На пример Barilla. Некој предлог и со што ги комбинирате?


брокули, шунка ситна на парченца и макарони. Многу е јами. Јас му давам ваква на "моето" бебе.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Nadezna

Од која возраст вашето бебе јаде павлака?
Мојот има 7,5 месеци, пие јогурт, ама уште не сѕум му дала павлака....



можеш  павлака без проблем.



< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 28.7.2011 17:05:04 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 1210
   RE: Прва нова храна на бебето
28.7.2011 17:10:49   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Сакам да му дадам макарони на user posted image кое е старо скоро 9 месеци. Но незнам какви- на обичните најситни пишува дека содржат јајца. На пример Barilla. Некој предлог и со што ги комбинирате?


Има макарони кои не содржат јајце, прочитај во упатството. Јас ги комбинирам со АБЦ и павлака.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 1211
   RE: Прва нова храна на бебето
29.7.2011 23:42:33   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Сакам да му дадам макарони на user posted image кое е старо скоро 9 месеци. Но незнам какви- на обичните најситни пишува дека содржат јајца. На пример Barilla. Некој предлог и со што ги комбинирате?


брокули, шунка ситна на парченца и макарони. Многу е јами. Јас му давам ваква на "моето" бебе.



Сериозна си за шункава???


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 1212
   RE: Прва нова храна на бебето
2.8.2011 23:20:08   
emrule
zdravo dargi mamicki jas sum nova na forumov reovno gi pratam vasite iskustav so bebuskive moeto bebence ima 5 meseci i sega pocnav so dohrana neki velat deka ako cica nema potreba do 6 meseci da se dava nisto moevo dete super e so cicanje si cica pa sega sum vo dilema dali da  go dohranuvam ili da go ostavam samo na cicanje uste eden mesec a naprednuva po 500 600 grama ve molam sovet user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 1213
   RE: Прва нова храна на бебето
3.8.2011 9:48:23   
Felly RR
Кога веќе си почнала, јас мислам добро си направила (штом бебето има 5 месеци). Тие кашички не се замена за оброк, тоа пак ќе си цица, а кашичките ќе му ги даваш меѓу оброк.Тоа е колку да се научи да јаде со лажичка, и да немате проблем потоа кога ќе почнеш да му даваш цел оброк со лажичка.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот emrule)
Непосредна врска до пораките: 1214
   RE: Прва нова храна на бебето
5.8.2011 12:31:16   
bebe82
Женски мала помош user posted image Треба да почнеме со глутен и навистина не знам како да почнам. Што да и дадам?
Хелп user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1215
   RE: Прва нова храна на бебето
5.8.2011 12:46:15   
dostickage
Biskvitce plazma :-)
Griz
nekoja gotova kasa vo kutija pisuva na niv deka sodrzi gluten...

ne mi teknuva drugo,zavisi kolku ima bebusko

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 1216
   RE: Прва нова храна на бебето
5.8.2011 12:59:23   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Biskvitce plazma :-)
Griz
nekoja gotova kasa vo kutija pisuva na niv deka sodrzi gluten...

ne mi teknuva drugo,zavisi kolku ima bebusko



Фала многу, dostickage ќе почнам со гриз user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 1217
   RE: Прва нова храна на бебето
5.8.2011 13:43:55   
dostickage
sigurno ke go jade,site decinja sakaat griz :-)

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 1218
   RE: Прва нова храна на бебето
8.8.2011 0:04:50   
Frogy
Керка ми има 4 месеци,на последниот преглед педијатарот ни препорача да почнеме со дохрана бидејки последниите 3 недели стави 400гр(не се малку) ама бидејки сме на аптамил ни рече можете да почнете.И од предходната недела и дадов сокче од јаболко,па јаболко и круша прво по неколку лажички а потоа и по 30-40мл го обожава user posted image Потоа пробавме по 2-3 лажички кашичка од ориз и пченка од милупа,и таа ја сака,и неколку лажички кашичка од јаболко од хипп,со што да продолжам сега? Гледав имаше јаболко и тиква,ми изгледа вкусно а и време ни е за нов вкус user posted image И по колку да и давам (прочитав во темата за количината на овошните кашички но не си најдов одговор)третина од теглето доста ли е,еднаш денот или два пати?позз user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 1219
   RE: Прва нова храна на бебето
8.8.2011 0:08:31   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Сакам да му дадам макарони на user posted image кое е старо скоро 9 месеци. Но незнам какви- на обичните најситни пишува дека содржат јајца. На пример Barilla. Некој предлог и со што ги комбинирате?


брокули, шунка ситна на парченца и макарони. Многу е јами. Јас му давам ваква на "моето" бебе.



Сериозна си за шункава???



да. Во повеќето бебешки кашички ставаат шунка. Поготово со брокули ептен иде.
И не пазат толку по месеци ко ние. Баш е онака, скоро што јадат они и бебето. Со се лубеници, дињи до урми и сушени овошја.
Шунка ја рачунаат за квалитетна салама, не како посебна или некоја алпска..


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 1220
   RE: Прва нова храна на бебето
8.8.2011 12:34:35   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: Frogy
,со што да продолжам сега? Гледав имаше јаболко и тиква,ми изгледа вкусно а и време ни е за нов вкус user posted image И по колку да и давам (прочитав во темата за количината на овошните кашички но не си најдов одговор)третина од теглето доста ли е,еднаш денот или два пати?позз user posted image


фроги можеш варено морковче, ете и тиква по малку кајсија и праска,банана а за количината сепак не брзај многу како и со внесување со нови продукти така и со количина двапати на ден е доволна малите кашички се 125 грама доста е за толкаво бебе,после можеш и праска со ориз , па да мешаш разни овошја само отпрво давај 2 3 дена едно исто за да видиш дали има некаква реакција

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Frogy)
Непосредна врска до пораките: 1221
   RE: Прва нова храна на бебето
8.8.2011 21:52:56   
Frogy
Фала ти Пепелашка јас и имам дадено кашичка од јаболко со крушка ама една тегличка од 125 гр и ја делам на 3 пати значи секој ден по 40тина грама и толку.Значи можи да зголемам на пола тегличка во денот или повеке?Сакам овие дена да пробаме црна слива,тиквичка...денес ручкавме морков со јаболко ептен и се бендиса како секогаш да го јаделаuser posted image ми е страв да не фати запек па после тоа и дадов сокче од чиста крушка user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 1222
   RE: Прва нова храна на бебето
15.8.2011 15:26:52   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Biskvitce plazma :-)
Griz
nekoja gotova kasa vo kutija pisuva na niv deka sodrzi gluten...

ne mi teknuva drugo,zavisi kolku ima bebusko



А од кој гриз да земам. Барав ама секаде пишува дека има шеќер, а нели шеќер не се дава до година дена?!?
Дајте ми некој совет

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 1223
   RE: Прва нова храна на бебето
15.8.2011 17:19:49   
Snowhite RR
Пишува шеќерuser posted image , не сум забележала јас такво нешто, земав од оние што се со бебе на нив, не ми текнува сега точно која фирма. А и да има шеќер сигурно тоа е многу мала количина така да немај гајле

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 1224
   RE: Прва нова храна на бебето
17.8.2011 0:17:15   
omorfo89
Kerka mi e skoro 5 meseci i pred 1 nedela pocnavme so krema od oriz od Nounou. Gi probavme i Milupa i taa i se dopadna. No gledam da i davam od Nou nou i od Nestle bidejki ne se blagi :) Od 5,5 meseci ke zapocneme so ovosje , taka ni preporaca pedijatarot. Inaku si ja dojam po cel den , samo popladne jademe krema , ednas na den :) Isto taka so kremata prvpat i probavme voda i ne i se dopadna mnogu hehe 

_____________________________

[img]http://lb3f.lilypie.com/aJqIp2.png[/img]

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 1225
Страница:   <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?