|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  50 51 [52] 53 54   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прва нова храна на бебето
26.10.2011 16:06:48   
miana
Svari go i ispasiraj go vo kombinacija so nesto drugo..So kompirce,so morkovce ili sl.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 1276
   RE: Прва нова храна на бебето
26.10.2011 16:29:25   
Natuska85
А заедно да ги варам со морковот?Брзо се вари или повеќе време му треба?

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1277
   RE: Прва нова храна на бебето
26.10.2011 16:38:11   
AnnaMolly RR
nate, stavi 200 ml voda i 2-3 lazicki melen oriz. mesaj dodeka ne pocne da vrie i ke pocne da se zgusnuva. gotov e koga ke ostava linija koga ke mesas so lazicata. morkovot posebo svari go i posle ispasiran dodaj go na veke svareniot melen oriz. po potreba razredi so majcino mlekce. ama ne e vkusen ic toj, filip ic ne go sakase. orizot od milupa e najvkusen, toj ti go preporacuvam.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 1278
   RE: Прва нова храна на бебето
26.10.2011 16:40:32   
AnnaMolly RR
a vareniot karfiol jas go mesav so tikvicka i morkov. ako ne ste vovele tikvicka, mozes samo karfiol i morkov. i so keleraba e mnogu ubavo, najcesto mu pravev karfiol so morkov, tikvicka i keleraba.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 1279
   RE: Прва нова храна на бебето
26.10.2011 16:49:11   
Dulce
jas pocnav so jabolko, domasno ne go sakse pa kupiv na Hipp, kasna edno do dve lazicki i tolku, sledniot den pak isto. posle mu vovedov morkovce, toa povejke go sakse. inaku dva dena mu davav jabolce , dva dena morkov, posle toa mu izmesav jabolko i morkov.inaku sme probale skoro seod ovosjata, a od zelencukot osven morkovot, mu dadov da proba i kompirce , domasno napraveno so mlekce ( adaptirano i maslinovo maslo malku) no nejkese ni da go mirisne, no koga mu dadov kompirce so tikva pomesano se utepa od jadenje, inaku tikvata mnogu ja saka. inaku glavna preokupacia mi e sto da mu davam da jade, sto da mu izmesam od ovosje i zelencuk, kolku pati vo denot smeam da mu davam i edno i drugo, inaku imame pet meseci bez edna nedela, sekoj sovet mi  e dobredojden

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 1280
   RE: Прва нова храна на бебето
26.10.2011 16:50:30   
Natuska85
Фала ти Анамоли,имаме воведено тиквичка и многу ја сака,само кажи ми може заедно да ги варам морковот,тиквичката и карфиолот,така?Мислам, незнам колку време му треба на карфиолот за да се свари,дали ќе е доволно со морковот и тиквичката..


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 1281
   RE: Прва нова храна на бебето
26.10.2011 16:58:58   
kikicka
jas karfiolot so brokula i morkovce obicno i ja mesham ili vo supa i stavam.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 1282
   RE: Прва нова храна на бебето
26.10.2011 18:18:18   
Elce
Ајде и јас да прашам,Сара има 4 месеци и 8 дена,само на цицање сме до сега но сакам да почнам да и давам нешто оти често бара да цица,а педијатриве нели викаат после 6 месеци,но сакам да почнам сега.Прво нели се дава сок од јаболко,дали треба да го сварам јаболкото или може свежо?Дали да и купам сокче па со него да пробам?Ајде мамички пишете како сте започнале вие,и кое овошје е следно после јаболкото,а кој прв зеленчук и на колку време?Поздрав до сите.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 1283
   RE: Прва нова храна на бебето
26.10.2011 18:51:13   
Calypso

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Фала ти Анамоли,имаме воведено тиквичка и многу ја сака,само кажи ми може заедно да ги варам морковот,тиквичката и карфиолот,така?Мислам, незнам колку време му треба на карфиолот за да се свари,дали ќе е доволно со морковот и тиквичката..



Na morkovot poveke varenje mu treba od tikvickata i karfiolot. Ako imas vovedeno kiselo mleko (ne znam tocno kolku meseci ste), moze so toa da mu go dades karfiolot, sin mi taka go jade, poinaku ne.


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 1284
   RE: Прва нова храна на бебето
26.10.2011 18:58:05   
Calypso

ИЗВОРНА ПОРАКА: Elce

Ајде и јас да прашам,Сара има 4 месеци и 8 дена,само на цицање сме до сега но сакам да почнам да и давам нешто оти често бара да цица,а педијатриве нели викаат после 6 месеци,но сакам да почнам сега.Прво нели се дава сок од јаболко,дали треба да го сварам јаболкото или може свежо?Дали да и купам сокче па со него да пробам?Ајде мамички пишете како сте започнале вие,и кое овошје е следно после јаболкото,а кој прв зеленчук и на колку време?Поздрав до сите.



Moze svezo jabolko, ako imas neprskani, najubavo ke bide. Ako ne, probaj so kupecko sokce. Inaku, svezoto jabolko jas go rendam na najsitno, posle go pominuvam niz cedalka, taka dobivam najubav sok, ne e sosem bistar dodusa. Posle moze da vovedes krusa ili sliva. Od zelencucite, obicno prvo se pocnuva so morkovce. Ama ke pazis, moze da se javi reakcija od morkovceto, ama ne se plasi, ne e alergija.
Jas pocnav da mu davam sok od jabolko, pa sok od morkovce... ama tri dena eden sok, posle narednata nedela drug sok... ne sakav da go forsiram, posto pocnavme rano, okolu 4 mesec. A moze i na tri dena da probuva nov vkus, sekako na pocetok samo po lazicka-dve ke i davas.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 1285
   RE: Прва нова храна на бебето
26.10.2011 19:53:41   
resen
elce mojata mihaela e 4 meseci i 4 dena jas pocnav 3 dena sok od jabolko na hipp posle 3 dena sok od morkov i sega sme so sliva isto 3 dena pa sakam da zemam krusa ili kajsija so kasi uste ne sme pocnale ama planiram da pocnam isto so jabolko pozdrav i pisete

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 1286
   RE: Прва нова храна на бебето
26.10.2011 21:22:59   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Фала ти Анамоли,имаме воведено тиквичка и многу ја сака,само кажи ми може заедно да ги варам морковот,тиквичката и карфиолот,така?Мислам, незнам колку време му треба на карфиолот за да се свари,дали ќе е доволно со морковот и тиквичката..



Да, во исто време ги ставам да се варат, само морковот го сечкам на многу тенки крукчиња, карфиолот исто така малку поситно, а тиквичката на поголеми парчиња. Доволно е, секогаш сите ми биле меки и доволно сварени.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 1287
   RE: Прва нова храна на бебето
27.10.2011 15:20:42   
heba
decki denes prv pat i dadov sokce od jabolko hipp i go razrediv so vodica malce, e sea neznam kolku pati da i dadam vo tekot na denot deka prv pat probuva druga hrana...i davam so lazice poso neznae od shishe i sea dodeka ja ranev zaspa...da se nacchudi covek obicno ova vreme rikashe najglasno so moze a sea spie ko bajche....me interesira po kolku pati na den davate sokce i koa kje pocnam so kashice isto taka po kolku pati da i davam, inaku mi rekoa na dr cicanje strogo na 3 saata a ona cicashe na saat i samo placeshe

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 1288
   RE: Прва нова храна на бебето
27.10.2011 15:42:07   
Natuska85
Хеба јас дирекно почнав да му давам од шише,не со лажиче,пошто веќе пиеше чајче од шише.И првите 2-3 дена испи негде по 50-70 мл.разредено со вода.И сега така му ги правам сокчињата 50 мл.сокче,100 мл вода.А кога почнав со кашички прво јаболко,па морков од сабајле му давав само значи еднаш во денот околу 10.00 негде 1/3 од малите теглички.

Ние инаку денес јадевме прв пат карфиол, со морковче и тиквица,и малку фаци ми правеше.Од тоа што му спремив многу малку му остана,ама некако како да не ми јадеше со кејф.Утре планирам со ориз да му го смешам, па мислам дека нема многу да го осети.


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот heba)
Непосредна врска до пораките: 1289
   RE: Прва нова храна на бебето
27.10.2011 16:10:44   
maki1
Aj i jas da prasam.Vaka nie sme skoro 5 meseci i samo sto vlegovme vo 4 mesec pocnavme so sokce od jabolko i so kasicki.Normalno so lazice posto cucla nesakame da vidime,arno ama kasickite gi jadevme po nekolku lazicki znaci ni 1/3 od tegliceto.Na niv procitav deka samo 24 casa moze da bidat otvoreni i mi se fakase pola tegla sekoj den da ja frlam.Dali i vie mamicki frlavte pola hrana ili kako?Sto pravite?


_____________________________

Pantai Rai

-Heraclitus

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 1290
   RE: Прва нова храна на бебето
27.10.2011 16:17:26   
arh_diz
Kasickite koi ne mi se dopagaa gi frlav a ostanatite ( kako sliva , praska ) gi jadev jasuser posted image .I sega koga mu gotvam ne mi se slucilo da mu dadam od denes zgotveno za utre

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот maki1)
Непосредна врска до пораките: 1291
   RE: Прва нова храна на бебето
27.10.2011 16:25:11   
Natuska85
На нашите кашички и сокчиња тука во Мкд пишува по отварањето да се чуваат на ладно и да се потрошат за 3 дена.Јас овие од тегличка му ги делам на два пати и ги чувам два дена значи во фрижидер нормално,а готвени секогаш свежи му правам.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 1292
   RE: Прва нова храна на бебето
27.10.2011 16:28:47   
maki1
Eh,Natus ovde pisuva na ladno i po otvaranjeto rok e 24 h.Ama kako i da e ke pravam ko sto rece a Arh_diz sto jade jade sto ne jasuser posted image .

_____________________________

Pantai Rai

-Heraclitus

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 1293
   RE: Прва нова храна на бебето
27.10.2011 16:32:23   
Natuska85
Маки на хип кашичките ли?Еве баш земав тегличка читам упатството и на другите јазици,сегде пишува 3 денаuser posted image .Оди па разбери што е правилно

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот maki1)
Непосредна врска до пораките: 1294
   RE: Прва нова храна на бебето
27.10.2011 16:36:35   
maki1
Da Nate na Hipp eve sega zemav edna da proveram i pisuva vaka -proizvodot ednas otvoren treba dobro da se zatvori ,da se cuva vo frizider i da se konzumira vo narednite 24 h.Toa e tuka,sega neznam sto e ispravno ama valjda i u mkd se u pravouser posted image .

_____________________________

Pantai Rai

-Heraclitus

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 1295
   RE: Прва нова храна на бебето
27.10.2011 16:39:23   
arh_diz
Isto pisuva i kaj nas taka na kasickite 24 casa.Jas mu kupuvav Gerber tie se cisti , Hipp imam kupeno nekolku kasicki samo

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот maki1)
Непосредна врска до пораките: 1296
   RE: Прва нова храна на бебето
28.10.2011 8:50:27   
Beatris
Ne se site kasicki na hipp isti! Na ovosnite pisuva da se potrosat za tri dena, na zelencukovite ii mlecnite za 24 h.

Nego od koja vozrast se voveduva spanak?


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 1297
   RE: Прва нова храна на бебето
28.10.2011 9:54:45   
Natuska85
О па ние не сме користеле зеленчукови и млечни затоа не сум приметила.user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 1298
   RE: Прва нова храна на бебето
30.10.2011 17:44:51   
bombica
Zenski utre planiram na user posted image da mu dadam prv pat sokce od jabolko svezo iscedeno pa me interesira kolku voda da mu stavam, pola pola ili? I treba li da go varam?Jas kolku sto znam ne ama aj da prasam posto sveki cela nedela mi trubi trebalo da se vari sokot

< Поракaта ја уредил bombica -- 30.10.2011 17:46:52 >

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 1299
   RE: Прва нова храна на бебето
30.10.2011 19:10:18   
kikicka
Сок од јаболко се дава чист или разблажен со превриена и разладена вода или чај.Добро исчистено се ренда и сокот се процедува низ газа.али ако имаш соковник можеш и преку него.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 1300
Страница:   <<   < Претходна страница  50 51 [52] 53 54   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  50 51 [52] 53 54   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?