|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 13 [14] 15   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кај кој доктор за IVF?
26.10.2015 18:57:33   
fragolina
Se izvinuvam na site RR sto ne go pisav imeto na dr tuku samo bolnicata, a celta mi bese da site koi ke primetat deka nesto ne e OK vednas da go smenat dr. a ne da se lazat ko mene deka ovoj dr, mi go znae organizmot i neznam uste sto ti ne naogav pricina da ne go smenam i se nadevav deka sigurno sledniot pat ke bide i nema da se povtori. Megutoa se ga gledama deka sum zgresila. Ta go mislam za bilo koj dr. vo bilo koja bolnica. Ako go pisam sega imetona dr. site sto se kaj nego ke se presecat kako sto ima napisano Kvisko pogore. Mene kaj ovoj dr. me odnese moja bliska osoba koja imase uspesno prvo invitro i ona e prezadovolna od nego normalno, ama ona ne izgubi tri bremenosti kako mene, a mojot dr. edinstveno sto me prasa e - go zema li vaucerot. za nego bese dovolno da zemam vaucer, a sega koga raazgovarav so drug doktor sluznav i za kariotip, i za imunoloski i genetski ispistuvanja i za vitamin D i homocistein i skrien seker i uste mn.mnogu ispistuvanja za koi vie site znaete i pisuvate na forumov.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 326
   RE: Кај кој доктор за IVF?
26.10.2015 20:51:37   
цвет
devojki kazete iskustvo i mislenje za dr.Popovic (sistina)

(Одговор на членот fragolina)
Непосредна врска до пораките: 327
   RE: Кај кој доктор за IVF?
26.10.2015 21:04:24   
kapina
Fragolina odma da go smenis toj lekar ova ne e doktor be nego samo parite go interesiraat znaci od fondot e i bi bilo ubavo da go napises imeto na doktorot oti veruvaj mi koga se bira klinika i doktor sekoe iskustvo znaci

(Одговор на членот цвет)
Непосредна врска до пораките: 328
   RE: Кај кој доктор за IVF?
26.10.2015 21:34:33   
kapina
ednas ajde i dva pati e vo red da odes na ivf kaj eden doktor na ivf megutoa 3 ili poveke pati mnogu e a ima imunoloski ima kariotip ima vit d sto treba da se ispita ima ogtt test ima vrodena steknata trombofilija za povtoruvacki spontani abortusi jas site tie ispituvanja gi napraviv mi ostana uste na imunologija da gi ispitam 16 te genetski mutacii za trombofilija oti imam mthfrc677t heterozigotna mutacija

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 329
   RE: Кај кој доктор за IVF?
27.10.2015 0:21:00   
virgo

ИЗВОРНА ПОРАКА: orhidea242

Zdravo

Dali nekoj imal iskustvo so Ginekomedika za IVF??

Dusho za IVF nemam, no operacijata za cinot ja pravev tamu. SEKOJA CHEST NA DOKTORKATA!!!! Napraviv se kako shto mi reche i iskreno vaka beshe
Denta bev prva smena na rabota vecherta otidov i laserski bez anestezija mi naprapravi operacija mi prepisha dupla doza vitami i antibiotici koi isto taka trebashe fda gi pijam za mnogu kratko vreme t.e. antibioticite namesto ednash na den eden vecherta po operacijata eden sledniot den sabajleto i posledniot istiot den vecherta. i mi reche nema problem da odam na rabota taka shto voopshto ne lezev ni dom ni vo bolnica.
Mi kaza shto da pijam ponatamu onaka neshto kako vo stil do kraj na zivoto i deka nema da imam problem. Zatoa folnata mi e terapija i ja pijam redovno.
Eve pominaa 3 godini i nemam nikakvi indikaciii za cin


_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот orhidea242)
Непосредна врска до пораките: 330
   RE: Кај кој доктор за IVF?
27.10.2015 10:14:59   
LoveableMe RR
Fragolina, нема што да се извинуваш, знаеме дека зборуваш за Димитров, но тоа не значи ако ти не си задоволна, дека ќе се уплашат другите, таман работа, слободно смени доктор, дури отиди и кај повеќе доктори, собери мислења и после одлучи каде ќе правиш следно ИВФ...

Јас би ти препорачала или во Њуборн Клиник или во Чешка, заради специфичноста на твојот проблем со бременостите, мислам ќе треба да применат методи за тебе кои ги нема многу кај нас . Што и да решиш, те поддржуваме, тука сме, пишувај, прашувај, сите ќе кажеме по нешто, па се надеваме ќе најдеш решение за твојот проблем. user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 331
   RE: Кај кој доктор за IVF?
27.10.2015 15:30:10   
Kvisko
Чекајте чекајте малку. Мене се ми се чини дека нешто помешавме тука. Едно е забременување а друго е водење на ризична бременост. Ако со ИВФ дојде до бременост и се потврди срцева акција тогаш веќе бременоста се третира како и секоја друга. Сите компликации што може да се јават после срцева акција не се поврзани со ИВФ. Барем мене така ми кажаа и Димитров и матичната и Трајанова на ГАК. Знам зошто кога Димитров виде срцева акција ми рече е сега си како и секоја трудница и така однесувај се. Бидејќи нели ми беше малку страв се консултирав и со другите две и го добив истиот одговор. Затоа прашувам за детаљи иако знам дека се болна тема за Fragolina.

Јас од Димитров сум задоволна за дијагностика на септумот и за водење на ИВФ постапка и за однос кон пациент. После срцевата акција со него се иамм видено само уште еднаш и тоа затоа што ми кажа да одам да ми мери должина на цервикс во 16-17 недела. За скрининзи самиот ме препрати кај Адамова или Петрова во Ремедика или било кој што прави скрининзи. Ако видите и на ГАК си има оддел за брачна неплодност и оддел за ризична бременост и на одделите работат различни лекари не може еден се да прави.


Како и да е секој треба да си го најде својот лекар со кој што ќе кликне. Инаку ако треба да пишуваме јас сум исто задоволан премногу од Трајанова од ГАК како дијагностичар (штета што немаат услови за ИВФ) зашто заради неа кај Димитров отидов со сите направени испитувања (освен септумот што тој го откри после спонтаниот и дел од трансфузиолошките испитувања на кои ме прати исто после спонтаниот) што би се рекло на готово.
Сега заради трансфузиолошките проблеми по препорака на матичната одам и кај Адамова за да ги следи протоците зашто наводно за тоа во Макеоднија и нема рамен.

Fragolina ако проблемите настануваат покасно во бременост консултирај се со некој баш стручен за таква проблематика зашто ако остануваш бремена со ИВФ џабе е Чешка или Newborn ако потоа се јавуваат проблеми.

Со среќа.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 27.10.2015 15:31:20 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 332
   RE: Кај кој доктор за IVF?
27.10.2015 19:40:36   
fragolina

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Чекајте чекајте малку. Мене се ми се чини дека нешто помешавме тука. Едно е забременување а друго е водење на ризична бременост. Ако со ИВФ дојде до бременост и се потврди срцева акција тогаш веќе бременоста се третира како и секоја друга. Сите компликации што може да се јават после срцева акција не се поврзани со ИВФ. Барем мене така ми кажаа и Димитров и матичната и Трајанова на ГАК. Знам зошто кога Димитров виде срцева акција ми рече е сега си како и секоја трудница и така однесувај се. Бидејќи нели ми беше малку страв се консултирав и со другите две и го добив истиот одговор. Затоа прашувам за детаљи иако знам дека се болна тема за Fragolina.

Јас од Димитров сум задоволна за дијагностика на септумот и за водење на ИВФ постапка и за однос кон пациент. После срцевата акција со него се иамм видено само уште еднаш и тоа затоа што ми кажа да одам да ми мери должина на цервикс во 16-17 недела. За скрининзи самиот ме препрати кај Адамова или Петрова во Ремедика или било кој што прави скрининзи. Ако видите и на ГАК си има оддел за брачна неплодност и оддел за ризична бременост и на одделите работат различни лекари не може еден се да прави.


Како и да е секој треба да си го најде својот лекар со кој што ќе кликне. Инаку ако треба да пишуваме јас сум исто задоволан премногу од Трајанова од ГАК како дијагностичар (штета што немаат услови за ИВФ) зашто заради неа кај Димитров отидов со сите направени испитувања (освен септумот што тој го откри после спонтаниот и дел од трансфузиолошките испитувања на кои ме прати исто после спонтаниот) што би се рекло на готово.
Сега заради трансфузиолошките проблеми по препорака на матичната одам и кај Адамова за да ги следи протоците зашто наводно за тоа во Макеоднија и нема рамен.

Fragolina ако проблемите настануваат покасно во бременост консултирај се со некој баш стручен за таква проблематика зашто ако остануваш бремена со ИВФ џабе е Чешка или Newborn ако потоа се јавуваат проблеми.

Со среќа.

Milo mi e sto Vie svativte deka kaj mene treba nesto drugo (pretpostavuvam nekoe ispistuvanje koe ke pokaze zosto toa se slucuva tri pati) inace dzabe mi e i Newborn i Ceska pa i Remedika. VIE TOA GO SVATIVTE AMA DOKTOROT NE. Nego mu bese bitno da imam vaucer za da napravi invitro i da bide uspesno i nego da mu se broi, a nego nikoj ne mu minusira ako taa bremenost ne zavrsi so bebe.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 333
   RE: Кај кој доктор за IVF?
27.10.2015 20:11:32   
kapina
Za zal taka e jas ednas mu napisav nadr tase bas zatoa blaze si vi vikam ako vo tie 47 procenti na uspesnost gi racunate i tie bremenosti kako mojata neuspesni za mene uspesno invitro e koga se ragaat zivi i zdravi deca od nego

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 334
   RE: Кај кој доктор за IVF?
28.10.2015 11:36:13   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko
.......Fragolina ако проблемите настануваат покасно во бременост консултирај се со некој баш стручен за таква проблематика зашто ако остануваш бремена со ИВФ џабе е Чешка или Newborn ако потоа се јавуваат проблеми. Со среќа.


ИЗВОРНА ПОРАКА: fragolina
......Milo mi e sto Vie svativte deka kaj mene treba nesto drugo (pretpostavuvam nekoe ispistuvanje koe ke pokaze zosto toa se slucuva tri pati) inace dzabe mi e i Newborn i Ceska pa i Remedika. VIE TOA GO SVATIVTE AMA DOKTOROT NE. Nego mu bese bitno da imam vaucer za da napravi invitro i da bide uspesno i nego da mu se broi, a nego nikoj ne mu minusira ako taa bremenost ne zavrsi so bebe.


Се согласувам дека треба да се најде соодветен доктор и да се направат потребните испитувања, НО од она што го читам и што сум гледала видео информации на интернет, кај пациентки со проблематични бремености по ИВФ, а со уредни наоди од испитувања се прави детален скрининг на ембриони (ако не се добри ембрионите, тоа ќе доведе до губење на бременоста подоцна) и се враќаат само тие што се добри (кај нас тоа сеуште го нема), се прави ЕРА тест, ко-култура (засега само во Њуборн) и други методи кај пациентки со неуспешни ИВФ или со неуспех да се задржи бременоста до крај. Со тие методи успехот е речиси загарантиран. Затоа, кога реков Њуборн, Чешка и сл. не кажував напамет, туку дека имам искуства од пријатели и дека некои работи ги нема во РМ за ваквку случаи, а тие доктори во странство имаат повеќегодишни искуства со овие нови и револуционерни методи за ИВФ.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 335
   RE: Кај кој доктор за IVF?
16.11.2015 13:41:15   
lady7
Jas kaj Trajkovski pravev histeroskopija i inseminacii, covekot ima milion pacientki i ne znae kaj mu e glavata, ne deka ne e profesionalen i deka ne e dobar, ama posebno za proces kako In Vitro jas ne bi odela kaj nego.

(Одговор на членот moss)
Непосредна врска до пораките: 336
   RE: Кај кој доктор за IVF?
2.1.2016 10:54:36   
Madagaskar2016
Zdravo! Najprvin na site bi sakala da Vi ja cestitam Nova 2016 i bi posakala ostvaruvanje na site vasi zelbi!!Novata godina da Vi donese se sto Vaseto srce posakuva.

E sega za temava...Jas licno, Dr. Tase ne bi go preporacala. Mene ne mi ostavi dobar vpecatok nitu kako doktor, nitu kako covek!Ne bese ljubezen voopsto ( moze ne mu bev simpaticna),a za vreme na lekuvanjeto nisto ne mi objasni, ni zbor ne kaza, ni kako ke ja vodi postapkata,ni nisto. Na kraj mi kaza deka protokolot bil pogresen, i da go racuname ova kako test , da sme znaele za drug pat.
Sega baram nov doktor, nadez nemam mnogu,posle se niz sto imam pominato. Se trudam da bidam optimist i da veruvam deka 2016 ke bide uspesna.

(Одговор на членот fragolina)
Непосредна врска до пораките: 337
   RE: Кај кој доктор за IVF?
2.1.2016 11:32:24   
kapina
madagaskar i jas isto kako tebe ic ne sum zadovolna od dr tase i sega sum kaj dr lazarevski vo sistina ama nesto i on stana mnogu nedostapen za mene i sega razmisluvam dali da go smenam no vekle sum pri kraj so ispituvanjata i ne mi se menuva zatoa

(Одговор на членот Madagaskar2016)
Непосредна врска до пораките: 338
   RE: Кај кој доктор за IVF?
2.1.2016 23:56:40   
kapina
Inace ubavo rece edna zenicka za doktorite sto pravat ivf nie kako da sme na lenta pa ako bide uspesno bide ako ne komu mu e gajle oti nema koj da ne stite pred se nas pacientite od lekarskata neodgovornost a za tase po drzok doktor nema od nego

(Одговор на членот fragolina)
Непосредна врска до пораките: 339
   RE: Кај кој доктор за IVF?
20.3.2016 23:22:57   
kapina
Toa e toa sega zasega ke cekam da pomine histeroskopijata pa potoa ke razmislam za ivf sto i kako ke bide ne sakam sega zasega nikogo da napagam vremeto ke kaze se od dr trajanova mnogu mi se dopadna kako doktor megutoa uslovite na gak se takvi kakvi sto se i toa e toa taa ne e lesna odluka da se smeni doktor bas no nekogas mora taka da bide ima vreme seuste da razmislam i da odlucam kade ke pravam ivf sega samo sobiram pozitivna energija oti se ke bide vo red i se podgotvuvam psihicki mm ednas na taa tema me prasa dali taka ke zboruvase za doktorite ako invitrata bea uspesni sigurno mu vikam ne e sega znaj oti ima sekakvi iskustva za sekoj doktor i pozitivni i negativni

(Одговор на членот fragolina)
Непосредна врска до пораките: 340
   RE: Кај кој доктор за IVF?
2.4.2016 15:36:19   
ooooo
Zdravo imam edno prasanje za vas ke treba da odime so soprugot na pregled toj ima varikocela i azoospermija, na varikocela pravese operacina sega nz kaj koj ginekolog da odime i da poceneme do inv. Ke moze li nekogo da mi preporacate od koga ste najzadovolni. Dali drakuleski pravi invitro

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 341
   RE: Кај кој доктор за IVF?
2.4.2016 17:10:04   
butterfly 00
Drakulevski ne pravi IVF moze samo da ti ja vodi bremenosta, a jas sum najzadovolna od Lazarevski.

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот ooooo)
Непосредна врска до пораките: 342
   RE: Кај кој доктор за IVF?
2.4.2016 19:22:32   
Anonimen
Se izvinuvam sto pisuvam ovde za sosem druga tema,no na drugiot post veke dva dena nemam odgovor.Sakam da prasam dali e mozno da imas spontan a da ne znaes? Mozebi malce e glupavo i smesmo prasanjevo ali moram da prasam? Pozz do site

(Одговор на членот butterfly 00)
  Непосредна врска до пораките: 343
   RE: Кај кој доктор за IVF?
3.4.2016 22:18:14   
Soned1
Дали некој правел ин витро кај Др Татјана Гуржанова во Newborn Clinic?
Размислувам за таму, но немам информации конкретно за оваа докторка.

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 344
   RE: Кај кој доктор за IVF?
5.4.2016 15:09:52   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Soned1

Дали некој правел ин витро кај Др Татјана Гуржанова во Newborn Clinic? Размислувам за таму, но немам информации конкретно за оваа докторка.


Да, имаме случај на успешни ИВФ-а кај неа, а можеш и кај д-рТрајковски и тој е во истата Клиника.


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Soned1)
Непосредна врска до пораките: 345
   RE: Кај кој доктор за IVF?
5.4.2016 22:07:08   
kapina
I jas odluciv si ostanuvam kaj lazarevski ne mi se menuva sega za malku doktor tolku ispituvanja se doktorot non stop go prate mojot slucaj histeroskopijata ke ja prave dr trajanova sedimentacijata se simna na normala i krvnata slika mi e odlicna


(Одговор на членот fragolina)
Непосредна врска до пораките: 346
   RE: Кај кој доктор за IVF?
6.4.2016 9:17:54   
Среќичка

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

I jas odluciv si ostanuvam kaj lazarevski ne mi se menuva sega za malku doktor tolku ispituvanja se doktorot non stop go prate mojot slucaj histeroskopijata ke ja prave dr trajanova sedimentacijata se simna na normala i krvnata slika mi e odlicna




Супер! Може е малку позатворен Лазаревски, ама не е дека не се грижи.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 347
   RE: Кај кој доктор за IVF?
7.4.2016 21:06:52   
Soned1
Фала LoveableMe RR user posted image

(Одговор на членот Среќичка)
Непосредна врска до пораките: 348
   RE: Кај кој доктор за IVF?
18.4.2016 18:36:50   
kapina
Da pokulturen e i mnogu podobar od dr tase pred nekojden go zamoliv da me izbrise od prijatel na fb oti nesakam da znam za nego i negovata klinika nisto oti neznaev kako se brisat prijateli luge tolku mnogu me navredi kako jas sum bila psihicki slucajneznam ti sto tolku mnogu se iznervirav nesakam da se potsekam na losoto iskustvo tamu koga ke sum vo moznost ke ja napisam porakata ovde da ja vidat site koga ja pokazav na koleskata sto mi e mi vika ova dr li ti go pisa daj ne se zafrkavaj na emailot

(Одговор на членот fragolina)
Непосредна врска до пораките: 349
   RE: Кај кој доктор за IVF?
9.5.2016 0:32:23   
kapina
Sega ako moze nekoja od vas da mi dade sovet kaj koj dr da odam sto da pravam oti jas veke ne sum pametna sovet mi treba

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 350
Страница:   <<   < Претходна страница  11 12 13 [14] 15   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  11 12 13 [14] 15   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?