|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
7.4.2011 20:51:05   
*miki mami*
Denes na vnukami i stavija menguski tradicionalno na Blagovec,mm sakase i na sin mi ama jas ne dozvoliv vo nikoj slucajuser posted image toa mi e iziveana rabota

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
7.4.2011 23:24:44   
bebuskicka
kako sto mi e placka uste i jas da i predizvikam bolka nema sani.Koga ke porasne neka gi dupne ili na 7 godini otprilika ako saka koga ke e pogolema

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
7.4.2011 23:32:54   
baby_bump
Ние ставивме обечки, user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image , заплака малку кога ги дупнаа ушињата, а потоа цело време се смееше, малата принцеза сега има и обечки.
Баш ми е ќеф, многу ми е убава вака кога ја гледам, како голема мома.

(Одговор на членот bebuskicka)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
7.4.2011 23:51:53   
ikki
deneska i gi busevme usinjata na andreja, dusi4ka ni solza ne pusti....
kolku mi e slatka so mengus4injata user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
7.4.2011 23:55:39   
ikki
kako sto mi e placka uste i jas da i predizvikam bolka nema sani.Koga ke porasne neka gi dupne ili na 7 godini otprilika ako saka koga ke e pogolema



bebuskicka denes koga otidovme da gi busime usinjata, imase pogolemi devoj4inja otprilika okolu 5-6 godini i mnogu pla4ea, koga gi vidov si mislev andreja kolku li ke pla4e no taa voopsto ne pla4ese zatoa mislam najdobro dodeka se mali dodeka ne razbiraat...

< Поракaта ја уредил ikki -- 7.4.2011 23:56:42 >

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
22.5.2011 22:19:27   
Nadezna
Imam sin, ama i da imam kerka nema da i gi busam usite.
Sama ke si odluci koga ke porasne saka ili ne

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
22.5.2011 23:17:27   
Annet
lele mnogu mi e zalno,jas se sekavam mene koga mi gi dupnaa bev pogolema i uplav imam.ama eve kako sto mi kazaa deka nosam devojce ke gledam na pomala vozrast da i gi dupnemeuser posted image

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
26.6.2011 0:06:47   
mamii
uffffff veke 11 meseci napolnivme a obetcina se uste nemame???? kakvo e vaseto iskustvo dali e dobro na tolkva vozdrast da se stavat obetki i kako ponatamu da se tretiraat so nesto ili??? ve molam za odgovor...jas se plasam da ne mi placi mnoguuu i posle kako da ja smiram???
pozzz

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
26.6.2011 0:12:49   
Maca25
Мојата ќерка има 2 години па нема обетки. Ќе си стави кога ќе биде време за дотерување и обетки. Многу ми беше страв да и ги дупнам уште. Имам пријателка која и ги дупна на Благовец ушињата па за еден месец и ги извади затоа што рачињата само на уши и биле и и било страв да не се повреди некако.



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mamii)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
26.6.2011 0:15:10   
rina13
jas imama mn kef na obetki mn slatko mi izgleda,ama odkako vidov slucka vo bolnica bebe si goltnalo mengusceto pa nemozea so nisto zivo da i go izvdat zakaceno bilo na crevcata si vikam nema sansi duri ne pocne da razbira 5 6 godinki....

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
26.6.2011 9:47:54   
Maca25
Аууу језиво!!!
Мене како дете во игра брат ми ме има удрено по уво и обетката ми има влезено во местот од увото, па ми ја вадеа на Клиника. После тоа 13 години не носев обетки.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
30.6.2011 23:26:03   
mamii
jupiii i nie veke imame obetcinjaa
super pominavme slicno kako i na vakcina...malce placevme 10 sekundi i nisto posle toa....

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.7.2011 19:29:12   
mila mama
Mamii so sreka i zdravje da si gi nosite user posted image user posted image user posted image Nie taa rabota ja ostavivme za dogodina, na Blagoec user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот mamii)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
24.7.2011 16:04:04   
Felly RR
Ајде тие мамички чии што дечиња носат обетки, нека пишат каков модел на обетки носат дечињата. Ние едни загубивме од што нон стоп се отвараа. И ставив други - поинакви, и тие и се вадеа. Сега има трет модел, ама и овие еднаш го најдов едното обетче извадено во креветчетоuser posted image
Какви носат вашите дечиња?


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
25.3.2012 15:38:13   
AnnaMolly RR
Се ближи Благовец. Ќе им ги дупнете ли ушињата на вашите дечиња?

Мене мм ме тера на Филип да му ставиме обетка... Ептен е запнат, ама мене некако не ми се допаѓа тоа.

Што мислите за тоа? user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
25.3.2012 22:53:37   
miana
moeto e mnogu mawo uste za obetki..

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
25.3.2012 22:57:50   
mamicka77
a obavezno i nie ke gi  busime usinjata i ke stavime obetki od dedo i baba

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
25.3.2012 22:59:25   
Тања РР
Леле се ближи Благовец а ние уште не сме ги дупнале ушињата на Ј. Бабите и прабабите веќе трета година ме запнуваат ама јас сум ептен против таа традција на носење накит уште од бебе. Не знам зошто ама не ми се допаѓа идејата да и ставам обетки на ќерка ми. Инаку имаме едни на поклон (од баба му на мм кога дојде да ја види Ј. прв пат) а ги чувам и моите бебешки но мислам дека и овој Благовец ќе го прескокнеме.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
25.3.2012 23:01:01   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања РР

Леле се ближи Благовец а ние уште не сме ги дупнале ушињата на Ј. Бабите и прабабите веќе трета година ме запнуваат ама јас сум ептен против таа традција на носење накит уште од бебе. Не знам зошто ама не ми се допаѓа идејата да и ставам обетки на ќерка ми. Инаку имаме едни на поклон (од баба му на мм кога дојде да ја види Ј. прв пат) а ги чувам и моите бебешки но мислам дека и овој Благовец ќе го прескокнеме.


mene mi e merak bas se raduvam zosto da ne nema ni da gi zabelizi bas ubavo ke i stojat i edvaj cekam

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
26.3.2012 8:17:36   
Annet
еве ме на оваа тема по една година...се двоумам,незнам што да правам... ве исчитав сите ама сепак сум неодлучна,морало ли на Благовец...незнам како ќе реагира,вечерта имаме гости,на свекрвата име и е.............незнам...сакам додека е помала,мм ми вика не и ги дупиме ушите,кога ќе порасне...
уффффффффф навистина е комплицирано,како на секоја мајка тешко ми е,жално,ама викате дека боли како вакцина....еее мене со вжештена игла ми ги дупеаааа аууу страшно,јас од што паметам за мене и сега се мислам,како ќе не биде......да не ги вади,да не пукне во уста,да не се изгребе........................незнам стварноuser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

lele mnogu mi e zalno,jas se sekavam mene koga mi gi dupnaa bev pogolema i uplav imam.ama eve kako sto mi kazaa deka nosam devojce ke gledam na pomala vozrast da i gi dupnemeuser posted image


(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
26.3.2012 9:13:33   
rina13
jas sum protiv stavanje obetki na mali decinja em sto e bolno em sto e opasno moze da ja otkaci I goltne.Nie imame godinka ama ne planiram da I stavam koga ke posaka I koga ke bide svesna togas,ne sakam da ja traumatiziram radi estetika.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
26.3.2012 9:15:29   
Mihaela 2010
jas sum protiv stavanje obetki na mali decinja em sto e bolno em sto e opasno moze da ja otkaci I goltne.Nie imame godinka ama ne planiram da I stavam koga ke posaka I koga ke bide svesna togas,ne sakam da ja traumatiziram radi estetika.



Potpolno se slozuvam....i nie ke pocekame koga ke porasne..ima vreme

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
26.3.2012 11:03:41   
Sarah
Jas na kerka mi se mislev isto kako vas (a epten merak imav) i na krajot koga bese godina i pol se odluciv i otidovme i i gi dupnaa, Dali 5 sekundi zaplaka za drugoto uvce i posle izlegovme i koga se razigra kako nisto da ne bilo. Nemavme nikakvi problemi a i celo vreme stoese pred ogledalo i si gi gledase. I den denes ako sakam da i vadam pa drugi da i stavam sedi mirna samo za ubavina. Na malovo sakam sega da i gi dupnam. I najverojatno i ke i gi dupnam porano. Za golemata cekav maj mesec da se stopli ubavo za da ne nosi od onie zimskine kapi. Pa se mislam isto dali da pocekam do maj ili sega poskoro da i gi dupnam. Za Blagovec ne se zamaram posto mene toa mi se prazni sueverija iskreno da vi kazam. A znam deka i ke ima guzva taka da ke go izbegnam toj den. Bolje koga ke bidat poodmoreni vrabotenite pa nema da im se trese raka posle tolku mnogu busenja na toj den. Toa si e moe mislenje.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
26.3.2012 12:55:15   
mami2
Порано ми беше во ред кога ќе видев мало девојче со обетки.
Сега кога имам ќерка не ни помислувам да ги пробушиме ушињата и да ставиме обетки. Некако ми изгледа вештачки, како со сила да се прават женствени. Башка мојава со косата како ондулирана уште накит на ушите и ќе личи на женче од две години.
Кога ќе потпорасне доколку изрази желба ќе ги дупнеме ушите, до тогаш ќе си седи без менѓушки (ова е израз од кога бев дете)

< Поракaта ја уредил mami2 -- 26.3.2012 13:00:49 >

(Одговор на членот Sarah)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
26.3.2012 23:47:14   
Felly RR
Ние на Матеа и ставивме обетки, ама едната и падна, па не дозволуваше да и ставам друга, и сега така си оди само со една. Дали може да и е зараснато увцето, или да пробам да и ставам обетче да видам? Обетка на тоа уше носеше отприлика 10-тина месеци, ама исто толку време е и без обетка.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Id idnata godina..........
zelba

dali si vetuvate nesto sebe si deka od idnata godina ke promeni te

nemam (36%)

da prestanam da pusam (13%)

na dieta (32%)

navedi sama sto (19%)


Број на сите гласови: 84

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!