|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
26.3.2012 23:49:23   
mamicki
Никогаш! Т.е, кога детето ќе изрази желба како повозрасно.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
26.3.2012 23:56:53   
Mammi
Ваму со закон е забрането да 4 години никако да не му се дупнуваат ушињата. Лично јас сум за да си ужива без нив додека си може, а за носење цел живот има време.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
27.3.2012 8:59:48   
ivoni4ka
za ovaa tema razgovarav so mnogu majki koi imaat iskustvo so ova nekoi na pomali decinja bebnja i postari dcinja niven sovet mi bese kolku poamo tolku podobro bidejki taka ne se fakalo za usinjata i da ne si pricinuva bolka na usinjata,plus bebinjava gi banjame sekoj dn taka da podobro se formira dupceto zod obetkite taka da eve nie se spremame na blagovec so polni 3 mesei ke stavame obetkiuser posted image lel mislam deka dosta smesna ke bide srceto na mama

_____________________________



(Одговор на членот Mammi)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.4.2012 17:59:39   
hrabra
mamicki vi gi citam razgovorite , mene iskreno mi e mn strav sega da i stavam imame edna god , se faka so racete mislam deka ke gi tegne ,pa ke ja ostavam pogolema koga ke bide...user posted image user posted image

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.4.2012 20:20:54   
Kockicka
Nie sega na Blagovec ke imame recisi 4 meseci no razgovarajki so edna bliska licnost koja inaku ima zlatarnica i im stava obetcinja na malite decinja mi rece deka najdobra vozrast e nekade posle 7 mesici no da bide pred 1 godinka. Taka da jas planiram da bide nekade Avgust mesec a koga prasav pa zosto mora da bide Blagovec samo mi odgovori taka ostanalo sto so iskustvoto se pokazuva deka e podobro drug den koga ima pomalku placki i pootpusteno se zavrsuvaat site raboti i koga razmisliv mislam deka ima pravo :D No sepak toa e moe i nejzino mislenje

(Одговор на членот hrabra)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.4.2012 20:34:15   
Ina11
ИЗВОРНА ПОРАКА: Kockicka

Nie sega na Blagovec ke imame recisi 4 meseci no razgovarajki so edna bliska licnost koja inaku ima zlatarnica i im stava obetcinja na malite decinja mi rece deka najdobra vozrast e nekade posle 7 mesici no da bide pred 1 godinka. Taka da jas planiram da bide nekade Avgust mesec a koga prasav pa zosto mora da bide Blagovec samo mi odgovori taka ostanalo sto so iskustvoto se pokazuva deka e podobro drug den koga ima pomalku placki i pootpusteno se zavrsuvaat site raboti i koga razmisliv mislam deka ima pravo :D No sepak toa e moe i nejzino mislenje

I jas se soglasuvam so tvoeto mislenje i isto ke postapam, iako na Blagovec ke imame 4,5 meseci, obetkite ke gi odlozime za na esen.

_____________________________

17.01.2008
26.11.2011

(Одговор на членот Kockicka)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.4.2012 22:12:17   
lilicka
Не се согласувам дека Никогаш не треба да му се пробушаат ушињата на детето баш ми е глупаво на пр.на 15години да и ги пробушиме мислам некако не ми е......ама секој си знае за себеuser posted image
Ние следната недела ќе си ги пробушиме user posted image и да ви кажам ама едвај чекам...
да ми заличи на девојче детевоuser posted image

(Одговор на членот Ina11)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.4.2012 22:14:06   
kikicka
И ние од кога одиме да и ги дупнеме ушите и се девојката што дупела уши на мали деца не е на работа или е друга смена,и се се спасува Л од тоа,еве ке видеме сега на благовец ако е таму ке и ги дупниме ,имаме веќе 2 пара обетки оние свиткани што се позади без игла ама тоа ке и ги ставиме после 1месец откако ке помине од дупењето со медицинските. Ако и ги дупниме

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Ina11)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.4.2012 22:14:24   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mammi

Ваму со закон е забрането да 4 години никако да не му се дупнуваат ушињата. Лично јас сум за да си ужива без нив додека си може, а за носење цел живот има време.

И јас се сложувам со теме мамми. Цел живот ќе носи обетки, накит и сл., зошто мора од толку мали да се китат со се и свашта. Гледам девојчиња шетаат ај со обетки, него и со златни ланци, алки и уште прстени да им наредат. Ги правиме сами Жени уште од мали.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Mammi)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.4.2012 22:16:27   
kikicka
И тука заборавив да кажам само златари со сертификат дупат уши не само на мали деца туку и на возрасни а ретко која златара има.
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

И ние од кога одиме да и ги дупнеме ушите и се девојката што дупела уши на мали деца не е на работа или е друга смена,и се се спасува Л од тоа,еве ке видеме сега на благовец ако е таму ке и ги дупниме ,имаме веќе 2 пара обетки оние свиткани што се позади без игла ама тоа ке и ги ставиме после 1месец откако ке помине од дупењето со медицинските. Ако и ги дупниме



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.4.2012 22:28:38   
mamamoni
И на С не и се дупнати ушите и не размислувам сеуште да и ги дупнам, некако ми е страв а и мислам дека нема убаво да и стојат, сеуште нема многу коса. И ние имаме два пара обетки исто свиткани назад,многу се малечки,сигурно ќе и бидат мали додека се решиме да ги ставиме.

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.4.2012 22:35:41   
sitalia
не дека сум да се дупнуваат ушиња на малите девојциња, ама по страшното искуство кое лично го имав сметам дека можеби е побезболно да се дупнат ушињата кога се помали. Јас ги дупнав на некои 18 години ем ме болеше ем страшно ми загноија, па недела дена неможев да спијам на раат. по некое врме пак ги дупнав и сега ми се ок, но реков ќе и ги дупнам на ќерками како мала ич да не се сеќава на болката. И така беше и ги дупнав на неполна година малку заплака и потоа се беше ок без никаков проблем до ден денес. На помалата незнам кога ќе и ги дупнам бидејќи и така се мачи со атопичниот дерматит не па уште ушиња дупнати. така да таа најверојатно ќе почека многу подобри времиња. Така да се е индивидуално и зависи од случај до случај.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.4.2012 22:59:32   
Tanjat7880
I moite ushi se dupnati na moi 16 godini po licno moja volja i bez nikakvi komplikacii a na bolka eve ne se sekjavam,sum zaboravila i da ja imalo,da imam ko shto nemam kerka isto bi postapila ko mojata majka,primaatt vakcini,pravat krvni ispituvanja pa nekogash i inekcii pa zoshto mora na taa najrana vozrast da se bockaat i za lepota decata.

(Одговор на членот sitalia)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
1.4.2012 23:58:30   
sitalia


Ne voopsto ne mislev na lepota, ne mi bese poentata vo lepotata. Naprotiv jas sakav samo da ovozmozam da ima moznost za da si stavi mengusi za dupnati usi a da ne se sekava na bolkata. kakva lepota, jas kolku se mislev i koga i gi dupnav, da ne ja bockaat, da ne mozat da se otkopcaat, da ne i gi potegne nekoe dete vo gradinka. ama ete problemot sto go imav me natera da i gi dupnam na mala vozrast. mozebi naivno no sepak uspesno.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
2.4.2012 0:00:40   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mammi

Ваму со закон е забрането да 4 години никако да не му се дупнуваат ушињата. Лично јас сум за да си ужива без нив додека си може, а за носење цел живот има време.

И јас се сложувам со теме мамми. Цел живот ќе носи обетки, накит и сл., зошто мора од толку мали да се китат со се и свашта. Гледам девојчиња шетаат ај со обетки, него и со златни ланци, алки и уште прстени да им наредат. Ги правиме сами Жени уште од мали.

Па не се согласувам дека ги правиме баш Жени Маца еве мојата ќеркичка носи алка од сестра ми изгравирано со нејзиното име и датата на раѓање и баш не ми изгледа како Жена хахахха........се е до вкус нели,има некој Жени уопште не ставаат некаков накит на себе така да пак ќе речам се е до вкус!!
А што со тие родители што им ставаат обетки на своите машки деца,значи едно обетче им ставаат???
Извините бев офтопикuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
2.4.2012 0:23:23   
mamicki
Сметам дека секој треба сам да одлучи дали сака или не сака да има дупки во ушите. Тргнувам од себе- мразам накит, било каков, не носам дури ниту рачен часовник, не па нешто друго, а ушите ми ги дупнале против моја волја уште додека сум била бебе. Ако сум имала можност да избирам, никогаш немаше да ги дупнам ушите, оти тоа не ми е потребно.

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
7.4.2012 10:51:21   
barbi83
im stavivte li obetki na vasite bebuski pisete kako si pominavte nie eve se spremame i ke odime da si stavime ama mi e zal ako placeuser posted image

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
7.4.2012 11:16:48   
kikicka
За жал ,требаше денес ама ништо,мм не е дома и пак се спаси Л. Верувам дека мнг ке плачи мојата дури може и да зајде,ама има време user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот barbi83)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
7.4.2012 13:45:18   
mamicka77
da nie denes stavivme i ne plakase ic samo malku zaplaka koga strakna pistolceto i tolku potoa se bese vesela celo vreme i ne gi ni faka ne gi ni zabelezuva.
Kikicka a zosto lani ne ste gi probusile sega L e golema i nema ni da dade razbira

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
7.4.2012 13:52:11   
kikicka
Епа имамнапишано погоре. Овде не дупат сите златари само тие што имаат сертификат за тоа а ретки се ,а златарата што имаше сертификат имаше само една вработена за дупење уши и ние никогаш не ја начекувавме на смена.
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

da nie denes stavivme i ne plakase ic samo malku zaplaka koga strakna pistolceto i tolku potoa se bese vesela celo vreme i ne gi ni faka ne gi ni zabelezuva.
Kikicka a zosto lani ne ste gi probusile sega L e golema i nema ni da dade razbira




_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
7.4.2012 13:58:29   
Ikana
Мене ми е језиво на мало бебе да му дупнам уши. Јас кога имав 12 години, тогаш изразив желба да ми ги дупнат ушите и мајка ми ме однесе во златарската уличка и таму во една златара ми ги дупнаа, и бев многу среќна. Така што и моето бебе кога ќе порасне, сама ќе одбере дали сака да има дупнати ушиња.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
7.4.2012 13:59:16   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka


ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mammi

Ваму со закон е забрането да 4 години никако да не му се дупнуваат ушињата. Лично јас сум за да си ужива без нив додека си може, а за носење цел живот има време.

И јас се сложувам со теме мамми. Цел живот ќе носи обетки, накит и сл., зошто мора од толку мали да се китат со се и свашта. Гледам девојчиња шетаат ај со обетки, него и со златни ланци, алки и уште прстени да им наредат. Ги правиме сами Жени уште од мали.

Па не се согласувам дека ги правиме баш Жени Маца еве мојата ќеркичка носи алка од сестра ми изгравирано со нејзиното име и датата на раѓање и баш не ми изгледа како Жена хахахха........се е до вкус нели,има некој Жени уопште не ставаат некаков накит на себе така да пак ќе речам се е до вкус!!
А што со тие родители што им ставаат обетки на своите машки деца,значи едно обетче им ставаат???
Извините бев офтопикuser posted image

i ajs sum so tebe lilicka i nie gi dupnavme denes i mi e preslatka so obetkite i toa so medicinskite a pa za slatnite da ne pravime muabet,treba da gi nosi mesec ipol medicinskite pa potoa zlatnite i M ima narakvicka so nejzinoto ime od edniot dedo a od drugiot obetki zlatni  uste koga ja krstevme na 1 mesec i gi kupija

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
7.4.2012 16:26:58   
barbi83
si stavivme obetki i mnogu mi e slatka vaka samo malku zaplace i tolku super pominavmeuser posted image i ne si gi faka usite

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
8.4.2012 13:31:24   
Bububebe
КОга ќе порасни,сама ќе реши дали сака обетки или не.ЈАс не ја носам

(Одговор на членот barbi83)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Кога да се пробушат ушињата за обетки?
9.4.2012 21:22:19   
tnade
i nie stavivme obetki na 13 meseci, pominavme super...user posted image

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Dali?
Jana9

Dali odite na opera?

Da (0%)

Ne (100%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!